www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Truss Rod


Guest mytzui566
 Share

Recommended Posts

Guest mytzui566

Un an nou fericit tuturor!..asta a fost ca sa incep.

Sunt fericitul posesor al unui jackson js20, cant de vreo 7-8 luni si sunt destul d multumit atat d chitara cat si de efecte si amplificator. problema mare e fret buzzu care nu pot sa scap de el la majoritatea corzilor oricat de mult as ridica seile si dupa un indelung studiu pe internet am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma joc putin cu truss rodul chitarei intrucat grifful e perfect drept si nu exista spatiu destul intre corzi si freturi.In bani nu ma scald asa ca nu am chef sa dau un milion si ceva unui lutier sa dea de 2 ori din surubelnita. Am gasit cateva ghiduri bune pe net si acum... cu Dumnezeu inainte.Problema e ca nu shtiu cu ce sa rotesc truss rodu, orice cheie cu care am incercat nu are loc :):) . Am citit ca de obicei iti trebuie un imbus dar nu e cazul asta deloc la chitara mea( am atasat niste poze). Am incercat cu o cheia inelara de 5,6,7..etc,dar nu are loc de lemnul care e pe langa lacasul truss rodului. As incerca sa scobesc nitel in lemn, dar as vrea un sfat d la cineva cu experienta inainte.

 

Multumesc anticipat

post-4116-1199317089_thumb.jpg

post-4116-1199317633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

daca nu incape cheia inelara foloseste fie una de bicicleta, fie ia`ti un cricket.

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Un an nou fericit tuturor!..asta a fost ca sa incep.

Sunt fericitul posesor al unui jackson js20, cant de vreo 7-8 luni si sunt destul d multumit atat d chitara cat si de efecte si amplificator. problema mare e fret buzzu care nu pot sa scap de el la majoritatea corzilor oricat de mult as ridica seile si dupa un indelung studiu pe internet am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma joc putin cu truss rodul chitarei intrucat grifful e perfect drept si nu exista spatiu destul intre corzi si freturi.In bani nu ma scald asa ca nu am chef sa dau un milion si ceva unui lutier sa dea de 2 ori din surubelnita. Am gasit cateva ghiduri bune pe net si acum... cu Dumnezeu inainte.Problema e ca nu shtiu cu ce sa rotesc truss rodu, orice cheie cu care am incercat nu are loc :):) . Am citit ca de obicei iti trebuie un imbus dar nu e cazul asta deloc la chitara mea( am atasat niste poze). Am incercat cu o cheia inelara de 5,6,7..etc,dar nu are loc de lemnul care e pe langa lacasul truss rodului. As incerca sa scobesc nitel in lemn, dar as vrea un sfat d la cineva cu experienta inainte.

 

Multumesc anticipat

 

cheie tubulara "scurta" care are gauri si cu o tije de otel se invarte .Unele chei tubulare sunt foarte groase si nu incap dar sunt altele ce au pereti subtiri .Sa se potriveasca cat mai perfect sa nu aiba joc ca sa nu "rotunjesti" hexagonul caci dup aacea nu mai poti sa actionezi reglajul la un reglaj in viitor.Sa destrangi foarte putin , cam maxim 90 grade ( sfert de tura ) apoi acordezi chitara si astepti o zi doua sa vezi daca se lasa grif-ul .daca s-a lasat prea mult strangi 10-20 grade . E munca de chinez batran , rabdare .

Link to comment
Share on other sites

Guest mytzui566

Wow, rapizi ati fost :) . Multumesc pentru sfaturi si da, maine ma duc sa caut genul ala d cheie care probabil e destul d usor d gasit la magazinele d specialitate, daca nu.. il am eu pe taikmio la o fabrica si a zis ca paote sa-mi faca una mai subtire. Normal, o sa fiu foarte atent cat o sa destrang griffu, ca nu vreau sa exagerez ,doar sa-mi ofere putin spatiu la manuire. Se gasira astia d la Jackson sa le faca mai speciale asa :)  si oricum mi se pare destul d anapoda sa nu aiba din fabrica facut un setup cat d cat, mai ales o chitara entry level destinata unui incepator care habar n-are, sau unei persoane cu un buget redus.

Link to comment
Share on other sites

Wow, rapizi ati fost :) . Multumesc pentru sfaturi si da, maine ma duc sa caut genul ala d cheie care probabil e destul d usor d gasit la magazinele d specialitate, daca nu.. il am eu pe taikmio la o fabrica si a zis ca paote sa-mi faca una mai subtire. Normal, o sa fiu foarte atent cat o sa destrang griffu, ca nu vreau sa exagerez ,doar sa-mi ofere putin spatiu la manuire. Se gasira astia d la Jackson sa le faca mai speciale asa :)  si oricum mi se pare destul d anapoda sa nu aiba din fabrica facut un setup cat d cat, mai ales o chitara entry level destinata unui incepator care habar n-are, sau unei persoane cu un buget redus.

Iti fac eu "lucratura" for free (am si cheie), da PM daca ai chef si o luam de acolo...

Link to comment
Share on other sites

Un an nou fericit tuturor!..asta a fost ca sa incep.

Sunt fericitul posesor al unui jackson js20, cant de vreo 7-8 luni si sunt destul d multumit atat d chitara cat si de efecte si amplificator. problema mare e fret buzzu care nu pot sa scap de el la majoritatea corzilor oricat de mult as ridica seile si dupa un indelung studiu pe internet am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma joc putin cu truss rodul chitarei intrucat grifful e perfect drept si nu exista spatiu destul intre corzi si freturi.In bani nu ma scald asa ca nu am chef sa dau un milion si ceva unui lutier sa dea de 2 ori din surubelnita. Am gasit cateva ghiduri bune pe net si acum... cu Dumnezeu inainte.Problema e ca nu shtiu cu ce sa rotesc truss rodu, orice cheie cu care am incercat nu are loc :):) . Am citit ca de obicei iti trebuie un imbus dar nu e cazul asta deloc la chitara mea( am atasat niste poze). Am incercat cu o cheia inelara de 5,6,7..etc,dar nu are loc de lemnul care e pe langa lacasul truss rodului. As incerca sa scobesc nitel in lemn, dar as vrea un sfat d la cineva cu experienta inainte.

 

Multumesc anticipat

 

In nici un caz nu scobi lemnul...

 

In nici un caz!

Link to comment
Share on other sites

Guest mytzui566

guitarhead, mersi pentru oferta( e bine ca mai sunt si oameni d-astia :) ) dar nu cred ca stai in Alexandria si pe vreme ca asta,cine stie cand mai ajung prin bucuresti. Astazi probabil o sa fac rost de cheie, si mai am o intrebare: trebuie sa detensionez corzile? tinand cont ca slabesc griffu n-ar trebui si ar fi mai indicat sa vad exact cum se comporta cu ele in tune.

Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

dupa ce iti faci reglajul va trebui sa reglezi si octavele...alta munca de lutier dar e relativ simplu...un tuner si incerci sa ajungi sa ai aceeasi nota si pe coarda libera si in tasta 12.... :)

 

sper k n-am spus ceva incorect din punct de vedere al termenilor

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.