www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Chitara De 100,000$


SIC
 Share

Recommended Posts

Foarte tare. E o bucatica de istorie. Oricum cine o cumpara (daca o cumpara cineva la scorul ala) n-o ia sa cante pe ea. E ca si cum ai cumpara un Picasso sa il pui intr-un restaurant doar pentru ca da bine sa ai ceva pe perete :)

 

nu, e ca si cum ai cumpara un picasso si sa te astepti sa sune bine, asta despre chitara lui VH.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

:)

 

bine, daca descarci catalogul de la martin te apuca durerea de masele la ce preturi au...

chiar m-a apucat ... la propriu si la figurat

 

 

cu cat scrie acolo pe ebay la gibsonu' ala cu atata poti trai linistit cativa ani buni sau mai bine faci un turneu cu nu stiu ce trupa consacrata si scoti inca de cateva ori pe atata :)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

dom'le, ziceti ca-s nebun, din partea mea, da' io cam atata ar trebui sa primesc ca sa cant pe o atare scula.

 

I liked that... :) (cam cu intarziere,dar acum am citit topicul)

Trebuie sa fii nebun sau colectionar ca sa cumperi o chitara de 100 de mii si sa te holbezi la ea pe perete.

Mie treaba asta cu vintage-ul in general imi miroase a putred (la modul cel mai propriu) si e doar slabiciunea oamenilor de a avea ceva unic, ceva ce nu mai au altii. E mai usor sa dai bani ca sa fii unic. Sunt doar niste obiecte care au apartinut unor oameni ilustri, care decontextualizate sunt doar niste vite in grajd. Exact ca tablourile in muzee. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest mkskcrew

omg....chitara asta arata super tare , doar ca este foarte scumpa....si nimeni n-ar da atatia bani pe ea .... ( decat becali e atat de nebun sa cumpere o chitara de 100 de mii $ ) ....

Link to comment
Share on other sites

si totusi... chitara de 100.000$ nu e cea mai scumpa din lume ...

 

ci aceasta ... un Fender Standard Series Stratocaster care a costat "doar" 2.8 milioane $ la o licitatie (cu scop umanitar bineinteles)...

 

avea pe ea semnaturile :

- Jimmy Page

- Eric Clapton

- Mick Jagger

- Brian May

- Liam Gallagher

- Jeff Beck

- Pete Townshend

- Ray Davies

- David Gilmour

- Bryan Adams

- Tony Iommi

- Mark Knopfler

- Angus Young

- Malcolm Young

- Keith Richards

- Ronnie Wood

- Paul McCartney

- Sting

- Noel Gallagher

Link to comment
Share on other sites

si totusi... chitara de 100.000$ nu e cea mai scumpa din lume ...

 

ci aceasta ... un Fender Standard Series Stratocaster care a costat "doar" 2.8 milioane $ la o licitatie (cu scop umanitar bineinteles)...

 

avea pe ea semnaturile :

- Jimmy Page

- Eric Clapton

- Mick Jagger

- Brian May

- Liam Gallagher

- Jeff Beck

- Pete Townshend

- Ray Davies

- David Gilmour

- Bryan Adams

- Tony Iommi

- Mark Knopfler

- Angus Young

- Malcolm Young

- Keith Richards

- Ronnie Wood

- Paul McCartney

- Sting

- Noel Gallagher

 

 

Asadar sintagma nemuritoare "scump, dom'le scump..." devine de astazi "ieftin, dom'le ieftin, dincolo era mai scump!!!" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Asadar sintagma nemuritoare "scump, dom'le scump..." devine de astazi "ieftin, dom'le ieftin, dincolo era mai scump!!!" :)

 

 

Cred k ai dreptate :)) , dar cumpar si eu un fender de-aici , de pe rgc ...si fak semnaturiile acelorashi chitaristi ...si gata...m-am imbogatit ....totusi....asta vrea atatia bani pe chitara aia ...doar pentru ca are semnaturile alea ???? ( a inebunit lumea )

Link to comment
Share on other sites

nu e neaparat vorba de chitara + semnaturi , acestea sunt mai mult simbolice... cred ca mai important e faptul ca era o licitatie de caritate, banii s'au donat in ajutorul celor afectati de tsunamiul din 2004...

cine are bani cu caru' si vrea sa faca o fapta buna... poate sa ia o chitara :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Cred k ai dreptate :)) , dar cumpar si eu un fender de-aici , de pe rgc ...si fak semnaturiile acelorashi chitaristi ...si gata...m-am imbogatit ....totusi....asta vrea atatia bani pe chitara aia ...doar pentru ca are semnaturile alea ???? ( a inebunit lumea )

 

Daca tu ai mana celor 19 baieti care si-au pus semnaturile pe stratul ala, vei lua banii aia........... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.