www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze pt LP Epiphone?


Guest drackush
 Share

Recommended Posts

Guest drackush

Am o chitara Les Paul Epiphone Standard la care vreau sa-i schimb dozele.

Dintre EMG81 si Seymour Duncan care mi le recomandati?

 

Probabil ca o sa ma intrebati ce anume vreau sa cant... Vreau sa sune bine pe clean sa aiba un sunet cald, curat, potrivit pentru o balada, poate pentru ceva blues , sa sune bine si pe metale (Slayer, Metallica,etc) sa nu am zgomot de fundal...

 

Eu am o obsesie...zogomotul de fundal. Am eliminat rand pe rand cauzele... Am facut impamantare (de fapt e legat calc de calorifer, v-amp2-ul la calc si chitara la v-amp2), am acumparat un cablu noiseless care a insemnat enorm in reducerea zgomotului si acum sunt sigur ca cea mi-a mai ramas vine de la doze si asta daorita faptului ca mai am o chitara electrica, un reghin care spre marea mea surprindere cand selectez una din cele 5 trepte cu selectorul de doze (asa am vazut ca se numeste) nu am zogomot aproape deloc (cu foarte putin peste ce se aude daca scot cablul din v-amp2)

 

Deocamdata favorite sunt EMG :) Pentru ca din cercetarile mele se preteaza cel mai bine la un distors extrem, desi am citit parareri precum ca nu ar avea personalitatea ca e sunetul prea robust si altele... eu cred ca mai bine sa ma chinui sa gasesc timbrul care imi place dintr-un procesor decat sa imi vina sa ma dau cu capul de pereti datorita zgomotelor nedorite...

 

Corectati-ma va rog daca gresesc undeva...

 

O alta problema... Tot navigand pe net am obsevat ca se gaseste numai cate o doza. Eu vreau sa cumpar amandoua doze la set... De ex acum la chitara mea cu actualele doze cand dai pe pozitia din mijloc de la selectorul de doze se cupleaza amndoua doze... Ma lamuriti cum se face? Cumpar cate o doza si le pun independent una de cealalta sau se gasesc si seturi cu amandoua...? Imi puteti da un link cu un set EMG pentru LP care sa contina amandoua doze (Bridge si Neck)

 

Daca ma hotarasc sa iau un set de doze EMG 81/85 (cum am vazut pe un site) de unde il pot cumpara in Romania. Se gasesc in Ro? Daca nu se gasesc in Ro imi dati niste site-uri(sa aiba dozele respective) care trimit produse si in Ro? Cat ma costa in plus cu taxele vamale? Ce alte modalitati mai cunoasteti prin care asi putea cumpara niste doze? Toate astea bineinteles ca la un pret cat mai bun... am vazut ca cineva vindea o doza EMG81 cu 150$ , ceea ce mi se pare mult...

 

Am niste cunostinte in Italia...care poate m-ar ajuta.... stiti niste magazine cu intrumente muzicale prin Milano cu adresa Web?

Link to comment
Share on other sites

emg in bridge si seymour duncan in neck

 

nu am incercat emg-uri, dar sincer combinatia asta nu mi se pare prea fericita. eu zic sa se gandeasca omu bine ce alege, sa mai intrebe in stanga si in dreapta, pe harmony-central sunt review-uri la greu. din amp/procesor poti modifica relativ putin sunetul, altfel am avea toti aceleasi pickupuri in chitara (respectiv emg-uri active :):) ). daca urmaresti un anumit sunet, atunci pickupurile sunt esentiale. bafta multa !

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Din cercetarile mele o doza activa si un pasiva nu e recomandabil...

Intrebarea principala ramane... De unde pot cumpara niste doze EMG la un pret acceptabil?

 

Eu neavand posibilitatea de a incerca mai multe tipuri de doze va trebui sa merg pe cele socotite de altii cele mai bune :)

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1653

 

vb cu fluffyone, si iti aduce din Germania.

 

intra aici -> http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/ca...a&filter_id=272

si vezi ca sunt EMG-uri si 81 si 85. dai un PM lu Fluffy si te rezolva omu. simplu. dupe aia, daca nu te descurci sa le montezi, vb cu un baiat electronist, vezi Overdrive / Tone, sa ti le monteze, sau cu orice alt baiat electronist care se pricepe.

 

enjoy

 

:)

 

 

PS io te-as sfatui, daca vrei un sunet cald pe clean, sa iti iei EMG 60 sua 60a, pt neck :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Seymour Duncan gasesti la muzica si la cearny :)

Pentru EMG vezi pe aria de publictitate ca vinde dannexus o doza EMG81. Cum a zis si benson si Fluffyone e o solutie.

Problema cu dozele active e putin mai complicata. Trebuie sa te asiguri ca ai loc in cavitatea chitarei si pentru bateria de 9V. In caz contrar si daca tii neaparat doze active e nevoie sa sapi in corpul chitarei pentru a face loc bateriei. Treaba asta e bine sa o faca cineva cu experienta caci e pacat sa strici chitara.

Pentru montarea dozelor ai nevoie de basic soldering skills(adica sa stii sa te joci cu ciocanul de lipit) , treaba fiind destul de simpla odata ce ai prins şpilul.

Active vs pasive e un subiect de controversa si am impresia ca s-a mai discutat despre asta aici pe forum

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Am cateva nelamuriri:

Ce legatura este intre cele 2 doze... asta pentru ca pe pozitia din mijloc cu actualele doze la "schimbatorul de doze" se cupleaza amandoua doze si le controlez din cele patru butoane (volum, tone)

Se gasesc "seturi" EMG pt LP bridge si neck impreuna?

or..

Iau o doza Emg81 si o pun oriunde la bridge sau Neck... sau exista doza EMG81 speciala pt bridge respective Neck?

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

recomandabil in bridge

aia e alta mancare de peste. uitati-va la ltd m 1000 de luxe alu adi are 2x 81 si n-are gretzuri.asa ca....................merge si colo si colo.(faptu ca e recomdabil in bridge e una altra story :) )

 

so... o EMG 81 in BRIDGE si o EMG 60 in NECK... chiar am vazut combinatia la chitari celebre pe net....

Ce credeti?

 

si kitara mea e celebra inseaman ca tot combinatia asta o are :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

si kitara mea e celebra inseaman ca tot combinatia asta o are :) :)

 

Unele chitari celebre...

Sunt convins ca si chitara ta suna bestial cu dozele pe care le ai... :)

Link to comment
Share on other sites

drackush, eu posed 2 chitare acum echipate asa : prima EMG 81/81 pe corp de artar (maple) si a 2-a seymour duncan Full Shred/Vintage for Strat/Jazz pe corp de tei (basswood). Ce pot sa-ti spun e ca EMG 81 este o doza cutit. Extrem de taioasa, foarte curata, zogmot practic zero, foarte exacta si poate suna extrem de suparat si in acelasi timp foarte la obiect. In schimb ii lipseste o oarecare coloratura pe care am gasit-o la dozele Seymour Duncan. Daca este important pentru tine sa ai un sunet taios, legat si exact la distorsiune puternica, iti recomand EMG. Cum spunea benson, daca vrei si componenta mai calda poti alege pentru neck un EMG 60a care are magnet alnico si incalzeste destul de puternic sunetul. Totusi, trebuie sa fii constient ca dozele active iti diminueaza influenta dinamicii si nu vei obtine un sunet la fel de organic ca si cu cele pasive. Daca vrei nuante, sunet dulce cu optiune de suparare ar trebui sa alegi Seymour Duncan, probabil un set JB/Jazz. Aici trebuie sa fii constient ca s-ar putea sa pierzi intelesul tonului tau in setari de high gain, dar vei avea mai multa versatilitate si nuanta.

 

Nu in ultimul rand, depinde cu ce vrei sa prelucrezi semnalul scos de aceste doze. Din experienta proprie iti spun ca dozele EMG suna cam subtire si lipsit de low-end pe procesoare mai slabe ( gen Zoom 505II ), in timp ce dozele SD suna mai complet ca arie de frecvente dar mai neconcentrat.

 

Subiectiv, eu pentru un Epi les paul as alege o combinatie Jb/Jazz pentru a scoate in evidenta ce au de dat corpul si griful acelei chitare in cazul in care e din mahon si set neck. Daca nu... mai bine EMG pentru ca dozele active au proprietatea de a nu scoate in evidenta prea mult caracteristicile lemnului si constructiei.

 

PS : Pentru doze SD apeleaza cu incredere la Cearny ca e dealer mana intai. Poate si sa-ti spuna ce ti s-ar potrivi cel mai bine din gama SD.

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Multumesc Adi pentru informatiile foarte utile...

Ai rezumat exact cam tot ce am citit pe net despre SD pasive vs EMG active

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

Hai sa zicem ca folosirea unui noise gate/noise supressor ar deveni oarecum obligatorie. Asta nu inseamna ca nu ai putea avea si cu active, dar mult mult mai mic fata de valoarea semnalului util decat la pasive. Eu in momentul de fata nu folosesc noise gate, dar cu dozele pasive ma cam vad obligat sa tai volumul la chitara si pentru pauze foarte scurte ( asta la repetitii unde am volumul foarte sus ).

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca 'zgomotul de fundal la distors extrem' nu are cum sa fie cauzat de doze cat de amplificator in sine. Dozele nu produc semnal 'stand degeaba'.

 

A, si nu uitati de Duncanele LiveWires active :) Cred ca TERA sau Adi iti pot spune cam ce experienta este un set LiveWire HMET Bridge/Classic Neck

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre setul de dozeSeymour Duncan Hot Rodded Humbucker?

 

il am eu pe Hohneru care-i de vanzare :)

...suna beton, dar depinde de gustul tau.

daca ai in cap ideea de doze active, s-ar putea sa nu te satisfaca setu' ala

dar repet, SD sunt super doze :)

 

PS daca te gandesti la SD, am de vanzare un TB4 (SH4 JB) si un '59 (SH1 neck vintage sound)

 

bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.