www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

True Bypass Pentru Efecte Boss?


gigimarga
 Share

Recommended Posts

in ciuda faptului ca nu mai sunt un mare fan al efectelor boss, raman 2-3 care-mi plac foarte mult (BD-2, AC-2 si PH-3 cand o sa-l am :) )...am observat insa (in fine!) ca efectele acestea cam fac praf tonul...intrebarea mea ar fi: "ce trebuie sa elimin din efectele boss ca sa nu mai 'suga' tonul: buffer-ele de intrare/iesire sau partea de comutare electronica sau ambele?"

 

a incercat (si reusit...) cineva sa bage un 3PDT intr-un efect boss (ca sa nu mai fiu nevoit sa-l bag in alta cutie), bineinteles dand o gaura suplimentara?

 

mentionez ca NU ma intereseaza solutii bazate pe un looper!

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

N-am experimentat personal, insa, din ce am mai auzit, se pare ca partea de comutare electronica "e buba" . In sensul ca nu e cea mai fericita.

Intr-adevar un true bypass, batranesc, ar fi cel mai indicat. Un 3pdt e posibil sa incapa in partea cu pedala, unde adancimea cutiei e mai mare. Trebuie masurat cu atentie inainte de a se trece la gaurit (switch-ul are vreo 30 mm. Nu cred ca se poate raspunde categoric DA sau NU la partea cu montat 3pdt in cutia efectului. In functie de marimea cablajului electronic existent, poti avea sa nu loc pentru astfel de interventii.

Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspunsuri...cred ca in locul bateriei o sa pun comutatorul, dupa ce verific daca intra...singura problema ar fi sa vad cum fixez pedala existenta ca sa nu se mai apese.

looper-ele pur si simplu nu imi plac...fara un motiv anume...ma enerveaza sa vad 1000 de comutatoare/potentiometre/fire pe pedalboard-ul pe care inca nu il am :)

 

a ramas de rezolvat problema buffere-lor...inca nu m-a lamurit nimeni daca-s bune sau nu...:)

Link to comment
Share on other sites

Cu blocarea pedalei e treaba destul de simpla, zic eu. Poti sa o faci rapid, cu un distantier (chiar din lemn) de genul bateriei de alimentare dar de grosimea potrivita pentru a stopa cursa pedalei, sau, mai elegant (poate) sa dai o gaura in carcasa, sub pedala si s-o filetezi cu un tarod, sa zicem un M4. In gaura astfel filetata bagi un surub pe care ai si posibilitea sa il reglezi (infiletandu-l mai mult sau mai putin) pana realizezi calarea pedalei in pozitia care-ti convine :)

Bine, astea sint doar doua idei. Pana la urma poti face oricum, atata vreme cat e suficient de simplu si rezolvi problema. Spor !

 

:) de buffer-e nu stiu sa-ti spun nimic...

Link to comment
Share on other sites

am atasat acum si schema de la boss bd-2 in care am incercuit cateva portiuni din circuit (colorate in rosu si numerotate de la 1 la 6)...intrebare ar fi daca ele fac parte din circuitul de switching sau din partea de buffere...ma intereseaza daca pot sa le scot de pe cablaj si sa reconectez efectul in punctele marcate cu in si out (colorate in albastru)...influenteaza ele sunetul sau nu?

 

tot intreb asta deoarece am "auzit" foarte des faptul ca efectele boss au niste buffere care "sug" tonul chitarii...si nu am reusit sa pricep daca-s niste buffere folosite in partea de switching sau sunt bufferele efectului propriu-zis (cum sunt de exemplu cele din big muff pi/tube screamer/etc.)

 

multumesc mult pentru ajutor!

 

post-3208-1198102524_thumb.jpg

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Sincer, schema nu mi-e clara in totalitate. Pierd niste trasee din vedere :) iar valorile pieselor mai mult le ghicesc.

Intr-adevar, sectiunile incercuite de tine par a fi buffer-ele si partea de comutare.

O idee, daca ai chef si rabdare sa incerci sa shunt-ezi respectivele parti de circuit si sa vezi (auzi) ce se intampla si daca iti place.

In principiu, la modulul general, buffer-ele n-ar tebui sa fie rele. Acuma nu stiu ce o fi cu astea din cazul de fata.

Totusi eu zic sa-i ceri o parere, pe privat, lui Karpi. Mie-mi pare om de toata isprava si m-as mira sa nu-ti dea o sugestie MULT MAI IN TEMA !

Spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

Dar daca sa zicem ca scoti bufferele respective trebuie sa le inlocuiesti cu altele mai bune. Cred ca te complici plus ca nu mai e rentabil.

Oricum, unii zic ca nu e vorba de buffer in boss-uri, ci de imbecilul circuit de switching on/off cu FET.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Dar daca sa zicem ca scoti bufferele respective trebuie sa le inlocuiesti cu altele mai bune. Cred ca te complici plus ca nu mai e rentabil.

Oricum, unii zic ca nu e vorba de buffer in boss-uri, ci de imbecilul circuit de switching on/off cu FET.

 

se pare ca am nimerit-o: http://gaussmarkov.net/wordpress/circuits/blues-driver/...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.