www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aveti Grija Ce Cumparati, Sau Cum Puteti Face Niste Bani Cinstiti


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Mare grija ce chitari cumparati, s-ar putea sa apara chitari furate de la Music Store Germania si pe la noi. E foarte probabil ca cei care au produs spargerea sa fie romani (Romania are poate cei mai bine instruiti hoti din Europa!!! - suntem si noi pe primul loc la ceva...). Oricum daca stiti ceva poate va tenteaza recompensa de 25.000 E. Mai multe informatii in link-ul de mai jos

 

http://video.musicstore.de/diebstahl/index_EN.html

Link to comment
Share on other sites

Numa chitari comune care sa nu-ti sara in ochi cand le vezi la vanzare...

 

Iti dai seama ca baietii au mers exact unde trebuia. Sigur se pricepeau binisor (sau abeau macarunul care stia ceva). Oricum sunt si chitari putin mai "comune". Vezi de ex cateva PRS single cut de care te mai poti apropia.

Link to comment
Share on other sites

Bai, da nush de ce da chiar ma enervezi.. de unde ti-a venit tie ideea ca sunt probabil romani? Poate-s afghani.. la asta te-ai gandit?

 

RUSINE ! sa mor eu.. iar ma enervez... dupa ce ca traim intr-o tara de *****, ne mai si manjim noi unii pe altii de *****.. "E foarte probabil ca cei care au produs spargerea sa fie romani (Romania are poate cei mai bine instruiti hoti din Europa!!!)" Realizezi ca prin aceasta afirmatie ai jignit munca de o viata a unor oameni care au studiat si iar au studiat sa ajunga angajati de top la companii multinationale in Germania, Franta, Marea Britanie, Japonia, SUA, Canada in domenii precum Constructii, software development, telecomunicatii, robotica, medicina, jurnalism, politica si multe altele care nu-mi vin de nervi ...

 

Am o duzina de prieteni care au plecat pe meritul lor si oricat de ***** ar fi Romania, tot se intorc in tara...ca sa ce.. sa se intalneasca cu chestii de genu "suntem si noi pe locu I la ceva..."

 

Pe ce date iti bazezi aceste afirmatii? serios... pe Mailat? pe Elodia? de unde iti vin traznaile astea? Pai domnul meu, dumneata stii ca Romanii care lucreaza in strainatate, pe acte in regula reprezinta 78-80% din populatia romana plecata in strainatate..? de la capsunari la manageri de firme de constructii si bancheri.. si nu vorbim aici de Rromi...(call me racist..) ca deh.. am ajuns sa ne si cerem scuze pentru ei...

 

LE: Pacat de chitari... mi-ar sta bine EVH-ul ala, chiar daca nu stiu sa cant pe el..

 

 

*Consider aceste randuri nu neaparat un atac la adresa dl-ul Marius (blackthorn), ci la adresa mentalitatii lui, cu respectul de rigoare, cerandu-mi in acelasi timp scuze pentru comportamentul verbal violent. Consider ca mi-am justificat vorbele in cele scrise mai sus...

 

 

Schimbati-va mentalitatea (ODATA) !

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Neneeee, vorba voastra, au mers la sigur aia, ca numai chitari una si una au furat @-)

Edited by mishu13
Link to comment
Share on other sites

Bai, da nush de ce da chiar ma enervezi.. de unde ti-a venit tie ideea ca sunt probabil romani? Poate-s afghani.. la asta te-ai gandit?

 

RUSINE ! sa mor eu.. iar ma enervez... dupa ce ca traim intr-o tara de *****, ne mai si manjim noi unii pe altii de *****.. "E foarte probabil ca cei care au produs spargerea sa fie romani (Romania are poate cei mai bine instruiti hoti din Europa!!!)" Realizezi ca prin aceasta afirmatie ai jignit munca de o viata a unor oameni care au studiat si iar au studiat sa ajunga angajati de top la companii multinationale in Germania, Franta, Marea Britanie, Japonia, SUA, Canada in domenii precum Constructii, software development, telecomunicatii, robotica, medicina, jurnalism, politica si multe altele care nu-mi vin de nervi ...

 

Am o duzina de prieteni care au plecat pe meritul lor si oricat de ***** ar fi Romania, tot se intorc in tara...ca sa ce.. sa se intalneasca cu chestii de genu "suntem si noi pe locu I la ceva..."

 

Pe ce date iti bazezi aceste afirmatii? serios... pe Mailat? pe Elodia? de unde iti vin traznaile astea? Pai domnul meu, dumneata stii ca Romanii care lucreaza in strainatate, pe acte in regula reprezinta 78-80% din populatia romana plecata in strainatate..? de la capsunari la manageri de firme de constructii si bancheri.. si nu vorbim aici de Rromi...(call me racist..) ca deh.. am ajuns sa ne si cerem scuze pentru ei...

 

LE: Pacat de chitari... mi-ar sta bine EVH-ul ala, chiar daca nu stiu sa cant pe el..

 

 

*Consider aceste randuri nu neaparat un atac la adresa dl-ul Marius (blackthorn), ci la adresa mentalitatii lui, cu respectul de rigoare, cerandu-mi in acelasi timp scuze pentru comportamentul verbal violent. Consider ca mi-am justificat vorbele in cele scrise mai sus...

 

 

Schimbati-va mentalitatea (ODATA) !

 

 

Draga Adrian (Comanel),

 

Sunt cu totul de acord cu tine, multi dintre romanii plecati afara au ajuns destul de sus daca nu in varf in tarile occidentale. Am si eu ceva cunostinte ca re lucreaza in IT sau in sistemul bancar in Europa occidentala si intr-un timp foarte scurt au ajuns foarte sus. Ce pot sa iti spun e ca suntem un poper care avem resurse intelectuale mari, pe care din pacate nu stim sa le apreciem si sa le valorificam.

 

Cu acesat ocazie imi cer scuze marii majoritati a cetatenilor Romaniei care cei mai multi sunt oameni cinstiti. Si eu iti impartasesc multe din idei, doar ca eu ma refeream la o anumita etnie care se pare ca in proportie mai mare de 50% traiesc doar din "cinstitele" meserii de hot, talhar si excroc si, cu riscul de a fi catalogat rasist, reformulez parerea ca hotii este foarte probabil sa fie rromi cu pasaport romanesc. Toti cei care se simt jigniti de ultima mea afirmatie si o considera neadevarata in ceea ce ii priveste ii rog sa se considere din cealalta jumatate a etniei (unul dintre cei exclusi este un user de pe acest forum pentru care am cea mai profunda stima si admiratie).

 

Sper sa nu fiu inteles gresit si cu primul si cu acest post, am vrut doar sa semnalez un fapt care mi s-a parut ca ar putea starni interesul unora care frecventeaza acest forum. Treaba cu presupunerea ca hotii ar putea fi romani a fost doar pentru ca din pacate Europa ne vede cel mai mult prin astfel de indivizi, intrebati la Roma sau la Madrid si o sa vedeti ca am dreptate (desi as vrea sa nu fie asa).

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar cei ce au manglit respectivele piese au mers la sigur.

 

 

Blackotron, de unde stii dom'le ca erau romani. Deci te consideri hot. Poate sunt ucrainieni, rusi, unguri, nemti, pot fi orice natie, hoti sunt.

 

Si de unde pana unde iti veni ideea. Daca se fura ceva in Australia sau Papua Noua Guinee inseamna ca au furat niste cetateni din Romania?

 

Sa-ti fie rusine ca te-ai intoxicat in halul asta din presa si din altele.

 

Nu suntem noi cel mai civilizat popor, dar nu suntem o adunatura de hoti. :)

Link to comment
Share on other sites

Neneeee, vorba voastra, au mers la sigur aia, ca numai chitari una si una au furat @-)

 

Oricum nu era prea greu, toate chitarile mai adevarate de o anumita cifra (sa zicem 2500 E) sunt puse intr-un departament special. Cand am fost in Koln la magazin am vazut expuse cateva din chitarile care au fost furate, si acum tin minte cat de apetisant aratau Gretsch G6120 CS Victory Song sau Tele-ul lui Andy Summers.

Link to comment
Share on other sites

Let's not flame here.. am inteles ce ai vrut sa spui si pe de-o parte iti inteleg atitudinea, dar o condamn. Lucrurile alea nu trebuiau sa fie spuse de la bun inceput, oricum ar fi priviti romanii in italia...

 

This is still bad Juju, so i'd rather not talk about it anymore..

 

Oricum ar fi.. fac ceva pe cei 25.000 EUR. Eu vreau CS EVH !!! :))..

 

si ah.. baga si un Fender relic dinala cu cheite din aur.. ! Ho SUTA de heuroo de la Geambasu!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13
vand 30 de bucati gibson les paul si 50 de bucati fender stratocaster- pret 300 de euro bucata!:)

lasand gluma la o parte mi se pare jenant de mica recompensa...

 

 

Daca citesti atent mesajul, vezi ca recompensa e pentru oricine care ofera un indiciu care duce la prinderea infractorului/infractorilor :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca acele chitari au fost "comandate" de colectionari...marea majoritate dintre chitarile alea sunt extrem de greu de vandut , si asta chiar daca vor fi date la jumate de pret...au preturi FOARTE mari, iar seriile limitate din care fac parte le fac "batatoare la ochi"...oricum, un furt de zile mari. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest janghinosu

poate k se vindeau greu fiindca erau scumpe da poate erau asigurate si la ora asta sunt deja rumegus

 

stai k uitasem

BUY ROMANIAN

Link to comment
Share on other sites

ntttttt, asta-i jaf la comanda baietii. O fi romanii pe locul 1, dar bag mana in foc ca nu au furat la comanda chitari. Acolo e mana de super cunoscator. Poate chiar cineva din Music Store ca prea sunt numai scule de scule. Parca cineva si le-a ales si pus de o parte. Alea se vor vine direct la trupe din Germania, Olanda sa Italia cu dedicatie. Pariu pe o lada de bere ca nu ajunge nici una incoace in viitorii 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

ntttttt, asta-i jaf la comanda baietii. O fi romanii pe locul 1, dar bag mana in foc ca nu au furat la comanda chitari. Acolo e mana de super cunoscator. Poate chiar cineva din Music Store ca prea sunt numai scule de scule. Parca cineva si le-a ales si pus de o parte. Alea se vor vine direct la trupe din Germania, Olanda sa Italia cu dedicatie. Pariu pe o lada de bere ca nu ajunge nici una incoace in viitorii 2-3 ani.

 

Stii care e partea tare? Toate chitarile adevarate la Music Store sunt expuse intr-un loc separat unde nu ai acces direct cum e la marea majoritate a chitarilor, practic doar le poti admira de la cel putin 2 metri. Asa ca baietii nu au trebuit sa se chinuie prea mult sa le aleaga pentru ca erau deja alese si puse deoparte, doar sa vina cineva si sa le ia.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
mie sincer imi miroase a reclama... :)

I mean...scrie pe undeva de jafu' asta astronomic...?altundeva decat in linku' respectiv...? :)

foarte buna observatie - noi nu putem sa sunam la numerele alea, dar banuiesc ca daca am face-o, am primi un sales pitch :)

Link to comment
Share on other sites

mie imi miroase mai mult a incasarea primei de asigurare.Nicio trupa din vest nu ar canta cu astea pe scena,fiindca acolo instantaneu se gasesc "binevoitori " sa anunte politzia,e datoria lor cetatzeneasca,si o respecta .In 1993 am intors pe o linie dubla continua,cu numar de germania,si au venit 9 reclamatii la politie.Si nu era nicio masina pe o raza de 100 de metri.

revenind la chitarile astea,cine a fost la Music Store in Koln,stie ca erau intr-o camera separata,si aveau,probabil,alarma separata,pe langa cea de efractie din cladire.maximum 10 sunt vandabile daca li se schimba seria,restul nici macar asa.Colectionarii nu prea cumpara chitari furate,mai ales noi-noutze.Cel mai probabil,MS se afla intr-un impas financiar,si a scapat de un stoc de chitari nevandabile.Ce vor incasa de la asigurari este peste 100 de mii de euro,poate mai mult,in functie de contractul pe care il au.Interesant de remarcat este si evolutia preturilor,acum o luna,la ei era cel mai ieftin Gold top VOS din Europa,coborasera pretul sub limita de avarie de 3000 de euro,ceea ce l-a facut pe Thomann sa scada si el de la 3700 la 3400.Acu vreo saptamana au urcat pretul la loc,ceea ce nu face niciun comerciant in luna Decembrie,ca se face de rahat.Dar uite,soarta fatidica,cineva le0a furat imediat ce s-a urcat pretul la loc :)

Link to comment
Share on other sites

mie imi miroase mai mult a incasarea primei de asigurare.Nicio trupa din vest nu ar canta cu astea pe scena,fiindca acolo instantaneu se gasesc "binevoitori " sa anunte politzia,e datoria lor cetatzeneasca,si o respecta .In 1993 am intors pe o linie dubla continua,cu numar de germania,si au venit 9 reclamatii la politie.Si nu era nicio masina pe o raza de 100 de metri.

revenind la chitarile astea,cine a fost la Music Store in Koln,stie ca erau intr-o camera separata,si aveau,probabil,alarma separata,pe langa cea de efractie din cladire.maximum 10 sunt vandabile daca li se schimba seria,restul nici macar asa.Colectionarii nu prea cumpara chitari furate,mai ales noi-noutze.Cel mai probabil,MS se afla intr-un impas financiar,si a scapat de un stoc de chitari nevandabile.Ce vor incasa de la asigurari este peste 100 de mii de euro,poate mai mult,in functie de contractul pe care il au.Interesant de remarcat este si evolutia preturilor,acum o luna,la ei era cel mai ieftin Gold top VOS din Europa,coborasera pretul sub limita de avarie de 3000 de euro,ceea ce l-a facut pe Thomann sa scada si el de la 3700 la 3400.Acu vreo saptamana au urcat pretul la loc,ceea ce nu face niciun comerciant in luna Decembrie,ca se face de rahat.Dar uite,soarta fatidica,cineva le0a furat imediat ce s-a urcat pretul la loc :)

 

pai n-o sa fure hotzul ceva fara valoare , a asteptat omu sa creasca valoarea....hahaha

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Ma gandesc ca e aproape imposibil ca chitarile alea sa nu aibe asigurare, so ar putea fi pur si simplu un jaf "cu circuit inchis", adica doar ca sa incaseze asigurarea. SI din asigurarea aia iti permiti sa dai 25 de mii de batrane pe un indiciu :-?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.