www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Iron Maiden Canta La Bucuresti In August !


Guest Morrison
 Share

Recommended Posts

Pentru cine nu stie s-a suplimentat numarule biletelor in gazon A cu 1000 http://www.wizoo.ro/muzica/rock/articol.html?id=268

 

Tocmai ce ma gandisem la calculul acela procentual cu spatiul alocat pe cap de fan. Vai de noi. De ce am impresia ca se vor tipari si vinde mult mai multe bilete decat ar fi normal pentru capacitatea unui stadion ca (virgula) Cotroceni?

 

Nu lasa Gigi sa se cante the number of the beast pe tarlaua lui, ca-i alunga spiritele :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Superman

... deja nu mai sunt bilete pe gazon A :)( vreau si eu :)(( foame de bani o sa ajung akolo 100% daca nu am admiterea la facultate :| e programata exact in ziua aia :) fuck

Link to comment
Share on other sites

... deja nu mai sunt bilete pe gazon A :)( vreau si eu :)(( foame de bani o sa ajung akolo 100% daca nu am admiterea la facultate :| e programata exact in ziua aia :( fuck

 

Din cunostintele mele, admiterile si orice alte examene se dau de obicei dimineata, concertul e seara, de pe la ora 19 sau 18 nu mai stiu..... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Iata ce s-a cantat in India, in primul concert al noului turneu:

 

Intro Churchills Speech

1. Aces High

2. 2 Minutes to Midnight

3. Revelations

4. The Trooper

5. Wasted Years

6. The Number of the Beast

7. Run to the Hills

8. Rime of the ancient Mariner

9. Powerslave

10.Heaven can wait

11.Can I play with Madness

12.Fear of the Dark

13.Iron Maiden

-------------

14.Moonchild

15.The Clairvoyant

16.Hallowed be thy Name

Link to comment
Share on other sites

Iata ce s-a cantat in India, in primul concert al noului turneu:

 

Intro Churchills Speech

1. Aces High

2. 2 Minutes to Midnight

3. Revelations

4. The Trooper

5. Wasted Years

6. The Number of the Beast

7. Run to the Hills

8. Rime of the ancient Mariner

9. Powerslave

10.Heaven can wait

11.Can I play with Madness

12.Fear of the Dark

13.Iron Maiden

-------------

14.Moonchild

15.The Clairvoyant

16.Hallowed be thy Name

 

 

Nimic de pe ultimele doua albume - Dance of death si A matter of life and death.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
aa.. da.. ei traiesc din amintiri.. ca toti ceilalti.

 

La ceea ce au dat ei lumii isi pot permite sa traiasca din amintiri, cel putin in turnee :).

Nu vreau sa fac apologia Iron Maiden, dar e cert ca au fost si inca mai sunt una din putinele trupe in zona Hard and Heavy in stare sa umple un stadion. Oriunde si oricand!

In acest context, comentariul tau pare putin lipsit de :)

Link to comment
Share on other sites

Absolut Costi! Noi doi, fiind "mai aproape de sursa" i-am vazut destul de des, ne-am cumparat CD-urile in original in ziua in care au aparut si asa mai departe.

 

Cati de aici fac asta? Isi iau tot de pe net in format mpfucking3, asa merge treaba. Alo, muzica costa bani!

 

De aia isi permit toti sa fie "mari fani". Sa fii Maiden e o treaba scumpa, pe locul 2 dupa KISS (aia sunt de-a dreptul dementi, ati vazut sicriul Kiss? Si Dimebag e inmormantat intr-unul, this is sick!).

Daca ar da toti 30 de euroi pe un tricou la concert sau 15 pe un CD, sa vezi ce economicosi ar fi. Pai la mizeria aia de Reunion Tour din 1999 costau tricourile 50 de marci. CINCIZECI! De banii aia mancam 2 saptamani. SI AM DAT!!!!

 

Maiden e o masina de facut bani, asta stie oricine, chiar si fanii adevarat. ADEVARATI! Cei care cumpara muzica, merchandiseul si merg la concerte.

 

Cel mai bun exemplu pentru lipsa lor si a lui Rod Smallwood de respect fata de fani (cine e fan stie cine e nenea) a fost Box Setul "Eddie's Archive" din 2002, o chestie de colectie bine facuta in felul ei. Continea cateva discuri live, 2 cu "Best Of The B Sides" (SUPER!), o rola de papirus cu arborele genealogic al trupei si un paharut de tariu, adica un Shot Glass.

Pai frate, ce tam-tam s-a facut in presa, ca va fi editie limitata, 5000 de bucati (in genul The Soundhouse Tapes la vremea lui). Evident ca primul tiraj s-a epuizat instantaneu. Si eu am luat unul, pentru un foarte bun prieten din Resita, prieten despre care revista germana Metal Hammer a scris chiar un scurt articol, cu poza lui. El este fan Maiden. EL!

 

In fine. Dupa ce s-a epuizat tirajul, ce au facut ei? Hmmm. Au scos AL DOILEA. Fuck you! Si evident, cu toate ca ei ziceau ca va fi limitat si numerotat (bullshit), NU A FOST. Eu m-am uitat in magazin, si nu era nimic numerotat. Pai asa nene, scoti milioane de exemplare "limitate". Fuck you twice! Up the Irons my ass.

 

Pai eu nu mai merg la astia in concert decat pe gratis (cu putin noroc, chiar ca o sa-i vad si asa, hehehe).

 

Ieri am primit noul catalog EMP. Ce vad eu acolo? Noul DVD cu Maiden. Contine concertele "Live After Death", "Behind The Iron Curtain" si inca ceva material unrelesed ("Rock In Rio" 1985), casete pe care le am de 20 de ani pe VHS. Voi aveti casetele astea, dragi fani Maiden?

Ce o sa fac? Pai o sa mi-l cumpar, ca asa sunt fanii adevarati, mai prosti de felul lor...

Link to comment
Share on other sites

Cati de aici fac asta? Isi iau tot de pe net in format mpfucking3, asa merge treaba. Alo, muzica costa bani!

 

De aia isi permit toti sa fie "mari fani". Sa fii Maiden e o treaba scumpa, pe locul 2 dupa KISS (aia sunt de-a dreptul dementi, ati vazut sicriul Kiss? Si Dimebag e inmormantat intr-unul, this is sick!).

Daca ar da toti 30 de euroi pe un tricou la concert sau 15 pe un CD, sa vezi ce economicosi ar fi. Pai la mizeria aia de Reunion Tour din 1999 costau tricourile 50 de marci. CINCIZECI! De banii aia mancam 2 saptamani. SI AM DAT!!!!

 

Pai eu nu mai merg la astia in concert decat pe gratis (cu putin noroc, chiar ca o sa-i vad si asa, hehehe).

 

Ieri am primit noul catalog EMP. Ce vad eu acolo? Noul DVD cu Maiden. Contine concertele "Live After Death", "Behind The Iron Curtain" si inca ceva material unrelesed ("Rock In Rio" 1985), casete pe care le am de 20 de ani pe VHS. Voi aveti casetele astea, dragi fani Maiden?

 

da toni asa e..evident ca aproape toti isi descarca muzica de pe net...asta nu inseamna ca nu sunt fani...sa luam cazul meu...eu nu-mi permit sa cumpar fiecare cd al lor...inca stau pe banii alor mei...cand plec la facultate acolo o sa ma rasfat si eu (cel putin un cd pe luna)..daca iau de pe net mp3-urile lor (nu conteaza daca le iau sau nu) nu inseamna ca nu-s fan...ca sa cumpar bilet la concert...am facut 1 luna jumate foamea la scoala sa strang bani...dar totusi sunt IRON MAIDEN si nu vreau sa pierd ocazia de a-i vedea in concert...pe gazonul A...si pentru malmsteen la fel as fi facut...si pentru alte trupe/artisti mari care le/ii am in suflet...asta vara a fost manson si alice cooper...din cate am vazut la tv nu mi-a placut ce a fost acolo...ultima oara cand am fost in bucuresti...am dat la muzica...si erau puse in raft cd-uri cu maiden...din pacate unul era 550 de mii lei vechi (m-ar fi tentat Powerslave)...si eu nu am mai avut decat 300 :(...asa ca nu am avut de ales si mi-am luat bon jovi - keep the faith pe care imi pare rau ca am dat banii...mai era si helloween la acelasi pret...crede-ma mi-as cumpara multe (colectia mea cuprinde si cd-uri originale...destule...si alea luate cu efort...urmatorul efort OZZY)...dar nu-mi permit...si legat de descarcarea mp3-urilor...da...sunt de acord...sunt si nesimtiti care isi permit si nu vor sa dea...si nici cum ai zis tu nu sunt in stare nici sa mearga la un concert...eu cel putin am facut un efort si merg...si sunt MULTUMIT :):) te rog nu lua reply-ul acesta ca un repros B):):respect: era punctul meu de vedere...legat de mine ;) poate ne vedem pe la maiden la vara :1st:

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Da, ai dreptate.

Insa nu m-am referit la cei care sunt inca elevi sau nu au bani din diverse motive. Eu m-am referit mai mult la cei care au bani, ii dau pe bere si tigari si striga in gura mare ca ei sunt mari fani ............ (pune aici ce trupa vrei)

Am intalnit destule cazuri.

 

Culmea e ca tot ei sunt cei care nu accepta sa le critici (constructiv) trupa preferata, urasc sa auda adevarul si se simt lezati daca le spui ca Maiden de exemplu isi respecta de cel putin 10 ani incoace mai mult extrasele de cont decat fanii.

 

As mai putea adauga ca si eu am fost elev, insa tot am facut cumva rost de bani sa-mi cumpar de la Maiden cateva viniluri, albumele pe casete inregistrare 1-2 casete video VHS, si asta era pe vremea fostului regim, nu gaseai orice, oriunde. Asa ca stiu foarte bine cum se economisesc banii, cand vrei sa-ti cumperi muzica.

 

Cum am zis, eu cu siguranta nu mai merg sa-i vad niciodata, am bagat destui bani in trupa asta in acesti 20 de ani de cand o ascult (4 concerte, 6 tricouri, diverse articole de merchandising, toate albumele pe CD, toate DVD-urile, primele 8 albume pe vinil, etc.) Pe gratis da, altfel niciodata. Lasa, sa mearga si altii sa-i vada, mie imi ajunge. Sincer, ma bucur ca mergi, sigur o sa-ti placa. Doar sa nu stai prea in fata, pentru ca daca vine "valul" nu te vad bine. Sa nu ajungi calcat in picioare! Mai bine mai in spate, dar safe.

 

Ozzy? O alta masina de facut bani, o alta dezamgire. Mai bine iti indrepti atentia spre altcineva, cel putin dupa parerea mea. Uite de ex. Alice Cooper, ca tot ai amintit de el. Un om si un artist integru, de la care ar avea de invatat 90% din scena rock.

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Urat ca nu mai sunt bilete, sunt convins ca exista fani care au ramas pe afara....

 

Mie mi-au venit biletele, acum nu stiu ce sa mai fac pana in August, numar secundele... :)

 

 

eu am ramas fara bilete :)( :)) ......asta e .. o sa incerc la alte categorii

Link to comment
Share on other sites

Ozzy? O alta masina de facut bani, o alta dezamgire.

 

adevarat graiesti...insa as da banii decat pe primele 2 albume...din respect pentru Randy Rhoads...e chitaristul meu model...si pe No more tears ca imi place...dar totusi...eu am cam facut offtopic :)...vorbim aici de maiden...nu ma supar daca ma duc exact in fata langa scena...chiar daca vine "valul" :)

Link to comment
Share on other sites

Pe ultimul erau cateva piese chiar misto, ma intreb de ce nu le canta in concert. Vreo idee?

 

In turneul asta se canta piesele de pe Live After Death (cele cantate in 1985 la Long Beach), Fear Of The Dark si cateva de pe Somewhere In Time.

 

Piesele de pe AMOLAD au fost cantate in turneul din 2006 - tot albumul. Au mai fost cantate in urmatorul turneu (A Matter Of The Beast - 2007: 5 piese de pe AMOLAD, 5 piese de pe The Number Of The Beast).

 

Sincer sa fiu, in locul pieselor de pe Somewhere In Time as fi preferat Wasting Love, Afraid To Shoot Strangers, Phantom Of The Opera ...

 

In fine,

 

UP THE IRONS

:)

Link to comment
Share on other sites

din cate zice un coleg forumist mai sus...s-a cantat si fear of the dark...si the clairvoyant...am vazut filmari de la concertul ala din india pe youtube...nu mi s-a parut a fi in aer liber... cam inghesuiala :)

 

Later Edit: m-am uitat unde a fost concertul din india...se pare ca nu a fost in aer liber...a fost intr-un complex...deci de aia nu mi s-a parut asa grozav :)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Iata ce s-a cantat in India, in primul concert al noului turneu:

 

Intro Churchills Speech

1. Aces High

2. 2 Minutes to Midnight

3. Revelations

4. The Trooper

5. Wasted Years

6. The Number of the Beast

7. Run to the Hills

8. Rime of the ancient Mariner

9. Powerslave

10.Heaven can wait

11.Can I play with Madness

12.Fear of the Dark

13.Iron Maiden

-------------

14.Moonchild

15.The Clairvoyant

16.Hallowed be thy Name

 

Uuuuuhhh yeeeaaahh !

 

Daca ar mai baga si Where Eagles Dare si To Tame a Land ... :)

 

P.S. saptamana trecuta doar gazonu A era sold out ... dar nu m-am mai interesat de atunci ...

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.