www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trenul De Noapte Live La Tonomatul Dp2


cyfer
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Trenul de Noapte (Marcian Petrescu harmonica, voce; Cyfer chitarã acusticã) cântã mâine, 11 Decembrie, ora 10, la Tonomatul DP2.

 

Cum filmãrile se fac la Sinaia, pe ... terasã, va fi oficial cea mai joasã tempreraturã la care am cântat. Se pare cã vor fi 0 grade C. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Trenul de Noapte (Marcian Petrescu harmonica, voce; Cyfer chitarã acusticã) cântã mâine, 11 Decembrie, ora 10, la Tonomatul DP2.

 

Cum filmãrile se fac la Sinaia, pe ... terasã, va fi oficial cea mai joasã tempreraturã la care am cântat. Se pare cã vor fi 0 grade C. :)

 

De data asta sunt pe faza :)

Link to comment
Share on other sites

... sau o manusa fara un deget. :(

Bafta, Cyfer! :)

O mânuºã neagrã din care iese o bucatã de sticlã.

O sã arãt ca un borg... resistance is futile :)

 

face cineva si o inregistrare pentru cei care nu au posibilitatea sa se uite maine la 10 ? :)

Dacã nu face nimeni o înregistrare, poți vedea emisiunea pe net la adresa http://www.tvr.ro/emisiune.php?id=670. Se pare cã o pun online destul de repede.

 

ªi ediția emisiunii "Atenție se cântã" în care am apãrut se poate vedea aici. Este cea din 22-11-2007.

Link to comment
Share on other sites

Din pãcate, dupã ce cã erau 0 grade afarã, am mai cântat ºi cu chitara bãgatã direct în mixer, folosind un cablu stereo care pleca din jack-ul mono al tunerului. Monitorizarea a fost inexistentã. Am discutat un rider tehnic ºi când am ajuns acolo nu era nimic din ce am cerut.

 

Date fiind condițiile, am luat pana în mânã ºi am lovit țãrãneºte în corzi, cã numai aºa puteam sã mã aud peste maºinile care treceau pe DN1.

 

A fost o experiențã total diferitã cu aceeaºi televiziune. La "Atenție se cântã" a fost perfect.

 

Mã bucur cã v-a plãcut totuºi.

Mulțumesc pentru susținere!

 

Apropo. Am revãzut acum emisiunea ºi am vãzut ºi concursul. Tipa a pierdut banii pentru cã a zis cã Mercur nu este cea mai micã planetã din sistemul solar. Am rãmas eu în urmã cu ºtirile, a ieºit Pluto de pe orbita solarã, sau mai nou este consideratã satelit, sau cum? :)

Link to comment
Share on other sites

Din pãcate, dupã ce cã erau 0 grade afarã, am mai cântat ºi cu chitara bãgatã direct în mixer, folosind un cablu stereo care pleca din jack-ul mono al tunerului. Monitorizare a fost inexistentã. Am discutat un rider tehnic ºi când am ajuns acolo nu era nimic din ce am cerut.

 

Date fiind condițiile, am luat pana în mânã ºi am lovit țãrãneºte în corzi, cã numai aºa puteam sã mã aud peste maºinile care treceau pe DN1.

 

A fost o experiențã total diferitã cu aceeaºi televiziune. La "Atenție se cântã" a fost perfect.

 

Mã bucur cã va plãcut totuºi.

Mulțumesc pentru susținere!

 

Apropo. Am revãzut acum emisiunea ºi am vãzut ºi concursul. Tipa a pierdut banii pentru cã a zis cã Mercur nu este cea mai micã planetã din sistemul solar. Am rãmas eu în urmã cu ºtirile, a ieºit Pluto de pe orbita solarã, sau mai nou este consideratã satelit, sau cum? :)

cyfer,pluto nu mai este considerata planeta de un an si ceva.s-a considerat ca este prea mica si nu indeplineste conditiile pt a fi considerata planeta :)

Link to comment
Share on other sites

cyfer,pluto nu mai este considerata planeta de un an si ceva.s-a considerat ca este prea mica si nu indeplineste conditiile pt a fi considerata planeta :)

Mda, m-am documentat ºi eu. Nu mai eram la curent cu "schimbãrile" din sistemul solar decise de Uniunea Astronomicã Internaționalã. :)

 

Simpatica banduliera cu muzicute. Frumos, dar fie mi-a jucat mie playerul vreo festa, fie sunetistii de la TVR si-au dat seama cam tarziu ca intrase si chitara (am vazut totul pe adresa data de cyfer).

 

:)

 

Macar daca era frig, a "incins" andreea atmosfera? :(

Andreea n-a încins nimic....

 

Banduliera aia e nouã, Marcian tocmai ºi-a fãcut-o la comandã ºi e foarte mândru de ea. ;)

 

Da, chitara a venit mai târziu pentru sunetiºti... a ieºti pentru început un moment acapela B)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut cum ai cantat (deh, m-am recunoscut in stilul taranesc lol).

 

Ce ma enerveaza este faptul ca tie nu ti se da cuvantul, nu te intreaba si pe tine de sanatate, ce mai faci, cine esti. Ah si prezentatorii acestor emisiuni sunt sinistrii... M-am uitat si la inregistrarea cu domnul Moculescu care ca de obicei este mai procupat cu laudosenia de sine ca sa mai se ocupe si de invitati. Iar cel de la tonomat parca e impaiat (ce poezie mi-a iesit!).

 

Oricum e bine ca mai apareti si mult succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut cum ai cantat (deh, m-am recunoscut in stilul taranesc lol).

 

Ce ma enerveaza este faptul ca tie nu ti se da cuvantul, nu te intreaba si pe tine de sanatate, ce mai faci, cine esti. Ah si prezentatorii acestor emisiuni sunt sinistrii... M-am uitat si la inregistrarea cu domnul Moculescu care ca de obicei este mai procupat cu laudosenia de sine ca sa mai se ocupe si de invitati. Iar cel de la tonomat parca e impaiat (ce poezie mi-a iesit!).

 

Oricum e bine ca mai apareti si mult succes in continuare.

ai dreptate,daca esti instrumentist in platou se poarta cu tine de zici ca esti o papusa pusa de decor ...stiu ca si eu am fost acolo la marutape vremea cand prezenta el

acu din cate stiu e alin oprea prezentator si e cam d inteles de ce pare impaiat,dar ciudat dc zici ca nici el nu acorda atentie instrumentistilor :)

Link to comment
Share on other sites

Ce ma enerveaza este faptul ca tie nu ti se da cuvantul, nu te intreaba si pe tine de sanatate, ce mai faci, cine esti. Ah si prezentatorii acestor emisiuni sunt sinistrii... M-am uitat si la inregistrarea cu domnul Moculescu care ca de obicei este mai procupat cu laudosenia de sine ca sa mai se ocupe si de invitati. Iar cel de la tonomat parca e impaiat (ce poezie mi-a iesit!).

Alex, sincer sã fiu, nici nu vreau sã fiu întrebat. La emisiunile de genul ãsta, unde trupa ta este invitatã alãturi de altele, totul se desfãºoarã în grabã. De obicei nu este timp de întrebãri, iar când este, acestea sunt de suprafațã, de genul: "de ce ai tricou negru?". Dacã nu e un interviu serios, mai bine lipsã.

 

Nu țin sã spun nimic în platou. E suficient sã cânt, de preferat în condiții optime. Dacã cineva este interesat mai departe de trupã, existã internet.

Link to comment
Share on other sites

Adevarul ca numai Televiziunea Romana putea sa imagineze o astfel de stupizenie adica sa se cante live la 0grd C afara. Sunt curios cum ati reusit sa aduceti instrumentele la temperatura de lucru si mai ales cum ati putut sa fiti acordati. Sa nu mai vorbim de degete si aburi pe lamele muzicutei. Mai lipsea o audienta care sa stea cateva ore pe niste bancute in frig contra sumei de 10-20Roni de persoana... plus mandria de a te vedea la TVR cateva milisecunde (daca ai noroc).

Management de 2 lei, redactori si realizatori care nu au nici in clin nici in maneca cu meseria, ingineri de sunet scoliti la Stefan Gheorghiu (uitati-va in ce pozitie sta microfonul de la muzicuta), si lacomie cat cuprinde (pe banii platitorilor de taxa pentru audio-vizual). Televiziunea Nationala, mdeh!...

 

Cyfer si Marcian: nota 20, nu va ajung astia nici macar la glezna, pacat ca trebuie promovata muzica buna si in astfel de conditii... Dar va veni vremea (se apropie cu pasi inceti dar siguri) cand veti pune voi conditiile ca sa veniti sa ridicati nivelul unei emisiuni (si audienta) la oricare televiziune ar fi ea.

 

Felicitari, vreau sa cumpar discul, si sa va mai auzim...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.