www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Buget Redus Pentru Chitara Noua


Guest guitar09
 Share

Recommended Posts

Guest guitar09

luna asta trebuie sa imi cumpar o chitara electrica pt inceput+amplificator

amplificatorul nu e o problema pt ca imi aduce un prieten un roland cube 15w dar nu stiu ce chitara sa imi iau(trebuie sa fie noua).

vreau sa-mi spuneti si mie cine a incercat urmatoarele chitari si parerile.rog seriozitate(suna ca un anunt din ziar :) )nu vreau sa fiu influentat prost.

asadar ma gandesc la urmatoarele chitari:

-behringer

-aria mac 30

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=976

-aria mac 50

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=972

-aria mac 25

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1245

-aria xl-std

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=978

-aria stg-004

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=979

-squier affinity strat

http://guitarshop.ro/produse.php?scid=4

daca exista altele mai bune incadrate in bugetul meu(5-7 mil)va rog sa-mi spuneti

mentionez ca trebuie sa fie noua nu sh.multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest doftorul

Salutam !

 

Functie si de ce vrei sa canti, pentru rockangeala gi gi gi MAC50-ul care suna bine si are si un finish foarte bun, desi nu exceleaza la doze. Daca mergi mai soft, Squier-ul ar fi situat la un raport calitate/pret bun, este si o chitara destul de versatila si poti sa o upgradezi destul de ieftin.

Comparand un pic cele doua chitari si avand in vedere ca ARIA incearca de ceva vreme prezenta mai deasa in casele instrumentistului hobby-ist or amator, finishul seriilor lor low-end chiar e frumos si e de mentionat si un grif iute si solid. Am vazut un corp de MAC50 si un alt plus interesant e locul destul de mare pentru upgrade la doze, poti pune un Mustaine activ usor si fara sa afectezi blatul in nici un fel, dar din nou, asta daca te bate gandul sa o tii pe rockangeala apriga. Floyd-ul, licenta foarte reusita la cea pe care am probat-o eu, mai ca nu m-am suit cu picioarele pe corzi si au ramas inghetate in pitch.

Squierul pe de alta parte, nu prea are nevoie de nici un soi de adaugiri, fiind o chitara versatila si cu care poti ataca aproape tot ce vrei, e mult prea populara ca sa nu gasesti referinte gramada despre ea.

Link to comment
Share on other sites

Pai asa, ca sa o lamurim din prima, NU Berhinger! (decit daca vrei modelul cu USB, pe care evident il iei pentru alte motive, iar nu pentru ca ar fi lemnul si lucratura extraordinare).

Este subiectiv, fireste, dar eu as merge cu chitara Squier (eventual versiunea Fat Strat).

Acestea fiind zise, tine cont totusi ca nici Aria nu sint rele, au alte chestii atragatoare, vezi si tu, finish mai haios, unele modele au 24 de taste!, cel cu "shark-tooth" pe fretboard chiar arata misto -- headstock-ul e "inspirat" de la Kramer, lol.

Yep, decizii, decizii...... :)

Daca as fi in locul tau, mi-as lua ceva de genul a ceea ce ai vazut si tu deja, dar SH! (mai faci economie), care sa fie in stare decenta. Mai cauti pe net, sau incerci la "moshoo", eventual sub sfatul/indrumarea vreunui confrate chitarist/rgc-ist.

Mult succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la faza cu Fat Strat, am uitat sa scriu asta mai devreme. In orice caz nu-ti recomand Mosu sau Zapada. Respectivii vand scule in regim de consignatie, adica vine un individ, isi lasa chitara la vanzare cu un pret nerealist, mai adauga mozu/zapada comision, si chitara ajunge sa coste mai mult decat noua. Din fericire in momentul de fata oferta de chitari in romania e destul de difersificata.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

merci mult pt sfaturi :) .problema mare e la bani.

cel mai mult as vrea o chitara pt metale dar asta nu inseamna ca nu o sa cant si soft pe ea.

ariile par cele mai tentante.

squier ....pot sa-mi permit doar afinity

astept in continoare sfaturi,pareri si daca se poate vreau sa aud si de la oameni care chiar le-au testat

behringerul...e cam scos din discutie.

 

Salutam !

 

Functie si de ce vrei sa canti, pentru rockangeala gi gi gi MAC50-ul care suna bine si are si un finish foarte bun, desi nu exceleaza la doze. Daca mergi mai soft, Squier-ul ar fi situat la un raport calitate/pret bun, este si o chitara destul de versatila si poti sa o upgradezi destul de ieftin.

Comparand un pic cele doua chitari si avand in vedere ca ARIA incearca de ceva vreme prezenta mai deasa in casele instrumentistului hobby-ist or amator, finishul seriilor lor low-end chiar e frumos si e de mentionat si un grif iute si solid. Am vazut un corp de MAC50 si un alt plus interesant e locul destul de mare pentru upgrade la doze, poti pune un Mustaine activ usor si fara sa afectezi blatul in nici un fel, dar din nou, asta daca te bate gandul sa o tii pe rockangeala apriga. Floyd-ul, licenta foarte reusita la cea pe care am probat-o eu, mai ca nu m-am suit cu picioarele pe corzi si au ramas inghetate in pitch.

Squierul pe de alta parte, nu prea are nevoie de nici un soi de adaugiri, fiind o chitara versatila si cu care poti ataca aproape tot ce vrei, e mult prea populara ca sa nu gasesti referinte gramada despre ea.

 

deci sa inteleg ca asta ar fi o decizie inspirata......

caut ceva usor la mana....sunet bun.....fara problema la floyd....doze and other shit

si squierele....nush ce sa zic......am incercat unul si mi s-a parut foarte tare adica la banii lui poate sa duca multe....metale,soft+are un grif destul de prietenos.

in final iti multumesc pt ca ti-ai exprimat parerea.mai am timp de gandire....n :) u ma grabesc asa ca sariti cu posturi

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009
alte pareri?a mai incercat careva chitarile afisate mai sus? :)

 

ma toate sunt la fel de prastie. pt inceput toate sunt ok. mai ales sa le schimbi dupa maxim 1 AN DE ZILE.

 

deci bafta. o sa imi dai dreptate dupa 1 an, asta daca nu te lasi de hobiul asta romanesc.

 

si bafta la parinti sa nu zica NO SA FACI NIK CU MUZICA

 

sa ii f in g

Link to comment
Share on other sites

ma toate sunt la fel de prastie. pt inceput toate sunt ok. mai ales sa le schimbi dupa maxim 1 AN DE ZILE.

 

deci bafta. o sa imi dai dreptate dupa 1 an, asta daca nu te lasi de hobiul asta romanesc.

 

si bafta la parinti sa nu zica NO SA FACI NIK CU MUZICA

 

sa ii f in g

esti cam frustrat ma :)

get a life

asa si cat despre chitara baietului,eu iti recomand squier,are si frustratu nitica dreptate o sa o schimbi cand vei incepe sa ai pretentii mai mari si de la tine si de la instrument,dar e buna si iti aduce satisfactii atat cat poate.go for it

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

squier...squier.....nu stiu am auzit si bad things despre affinity(asta e singura accesibila)."cursa" ramane intre aria si squier

ma indoiesc ca ar exista altele mai bune la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Problema chitarelor astora ieftine tine in primul rand de componente - cheite,tremolo,doze etc - pentru ca sunt facute pentru productia de masa. Cu toate astea poti "nimeri" una buna. Cand o sa ai ai bani, du-te si testeaza-le sau ia pe cineva care se pricepe. Squier Affinity e o chitara mai mult decat decenta la banii astia! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mi_sa_rupt_miu

bre, auzi... de ce nu-ti iei un Dimavery? un prieten si-a luat un Dimavery ca prima chitara (asta acum vreo 2 ani) si inca o mai tine si vreau sa spun ca in afara caderii capacelului de plastic de pe switch nu are si nici nu a avut nici o problema cu ea. chitara l-a costat 7,5 milioane parca, are2 humbuckere care suna foarte bine pentru banii astia si o doza single coil draguta; are si sistem floyd rose, 24 de taste si dupa mine arata super bine pentru 7,5 mil. De asemena, fretbordul este foarte comod si gatul subtirel.

 

Dupa mine, pentru un milion in plus, mi se pare o varianta mult mai buna. Chitarele dimavery le gasesti in senia. din cate am inteles vanzatorii sunt de treaba.

 

Mult bafta in achizitia chitarei!!! si nu uita sa-ti iei si niste corzi in caz ca ti se rupe miu'! :)

Edited by mi_sa_rupt_miu
Link to comment
Share on other sites

alte pareri?a mai incercat careva chitarile afisate mai sus? :)

Cumperi una folosita , la max 400 Ron .Vand baietii ca se upgradeaza toti .O incerci si cumperi care-ti convine .Nu lua noua din magazin .Pretul in magazin e umflat cu vre-o 60% fata de calitate .

 

Am vazut ceva promotie la 500 Ron in Triola , nu mai stiu ce .."brand" oricum toate-s facute de aceiaisi firme ce se uita stramb la noi .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest theo andreescu

dute intro zi la muzica testeazale pe toate care se incadreaza in pret si vezi care suna mai bine (daca vrei metale cauta cu doza umbucker si daca gasesti la banii ai cu floyd)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

Sunt fericitul proprietar al unui squier strat :)

l-am luat de la un prieten.Are un an vechime dar e foarte bine intretinut,usor la mana........ma inteleg foarte bine cu el :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.