www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proorocii


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Nu e chiar asa. Daca la Dumnezeu te rogi ca sa ii ceri ceva sau ca sa ii multumesti sau pur si simplu ca sa ai constiinta impacata, in Budism e vorba de altceva. In primul rand Buddha era un om normal care a atins un alt stadiu al existentei imho, pe cand Dumnezeu este Creatorul, si nu se discuta niciodata despre originile lui. Din punctul asta de vedere crestinismul si budismul sunt diametral opuse, in crestinism credinta e pe primul loc pe cand in budism este cunoasterea.

 

De asta nici nu l-am pus pe Buddha pe lista :)

Si nici confucianismul, pentru ca si Confucius a fost si el doar un om. As spune ca poate confucianismul e mai credibil (pentru mine) pentru ca intemeietorul ei e singurul lider religios care nu a avut viziuni si nu a facut minuni. Doar a propovaduit anumite lucruri.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aflau si Anunnaki (fiinte extraterestre supranaturale din mitologia sumeriana ale caror nume ar insemna "those of royal blood", sau "princely offspring", iar acestia se pot corela cu fii lui Dumnezeu, uriasii din Geneza, care s-au "cunoscut" cu femeile oamenilor - read pls ca is cam grabit acum si nu am timp sa caut citat). Ei... se zice ca si mayasii aveau o astfel de planeta care va veni inapoi. Dar ce imi da mie fiori pe coloana e ca in Apocalipsa scrie de steaua Pelin, care va lovi Pamantul si va otravi apele - interesant cum toate se leaga, nu? Teorie a conspiratiei? probabil ca da, probabil ca nu..... dar acum 5000 de ani nu cred ca se gandeau 3 civilizatii separate la acelasi lucru din pura coincidenta, ca sa pacaleasca lumea de acum....

 

plus, desi n-are legatura cu 2012,: de ce naibii au si egiptenii si sumerienii(oarecum), si mayasii piramide?

 

1. O planeta nu prea are cum sa paraseasca sistemul solar. Fizic vorbind, este aproape imposibil(orice impact ar avea o energie suficient de mare ca sa o scoata de pe orbita, cel mai probabil ar distruge-o)

2.Presupunand ca ar exista o planeta care sa fi iesit din sistemul nostru solar, nu ar avea cum sa se intoarca de nebuna...pur si simplu nu se poate

3.daca loveste pamantul ce mai conteaza ca otraveste apele? E o stea, ergo big bum.

4.Ce iti garanteaza tie ca astea 3(?) civilizatii nu au avut nici un contact?

5.O piramida e mai usor de construit decat un cub. Nu cred ca aveau tehnologia necesara ca sa construiasca forme mai complexe cu dimensiunile alea(speculatie).

acuma ce credeti biblia sau mayanii aia sau cum le zice ???

Mayasii au avut alte preocupari decat razoboiul(lucru care nu se poate spune despre crestini). Din punctul meu de vedere sistemul lor de credinte era mai apropiat de ce vrem noi sa fie al nostru. Deci am incredere mai mare in ce au spus ei.

 

de ce nu globalizare? pai cititi la apocalpisa fratilor! Remember the beast? daca nu din Biblie, macar de la iron maiden wink.gif oricum, cine nu va purta semnul fiarei pe frunte si pe mana dreapta (asta poate insemna literalmente, sau cu gandul (cap, frunte) si cu fapta (mana) ) nu va putea vinde si cumpara, adica nu va putea trai, caci nu va putea sa isi procure necesitatile. Adicatele, o sa fie o regula, si cine o respecta e acceptat, cine nu "cucu, pa pa, il impuscam, ca crede in Dumnezeu, si nu in noi". Feriti-va de globalizare, caci ea e precursorul fiarei!

De ce Marea Unire(aia de o serbam azi) e un lucru bun, dar globalizarea e un lucru rau?

Fratilor, care e diferenta intre Dumnezeu, Zeus, Bacchus, Neptul, Ares, Eors, Quetzalcoatl, Amon, Hathor, Thor, Odin si multi altii ca ei? Parerea mea ca niciuna. Nu e nici o diferenta in a te ruga la Dumnezeu sau la Thor in afara faptului ca Thor face parte dintr-un sistem politeist. Nu poate spune nimeni ca un sistem politeist este gresit si ca unul monoteist este mai bun si nici invers, si nici ca o credinta este mai dreapta decat alta. Nu e crestinismul mai bun decat budismul sau taoismul sau mahomedanismul. Toate sunt fiinte (posibil imaginare) a caror existenta nu a fost inca fizic demostrata. De aia ii spune si "credinta", ca practic fiecare crede ca exista sau nu o fiinta superioara.

E vorba si despre sistemul de valori pe care il sustine fiecare religie. Este o diferenta intre a crede in Thor(ma rog, in panteonul nordic) si a fi dispus sa mori glorios in lupta(\m/) si a crede in Dumnezeu, si a spune ca viata e sacra. Exemplele pot continua.

Bineînțeles cã nu sunt toți "în aceeaºi oalã" (au fost inițial...)... Din întrebarea ta asta observ cã crezi: n-ar fi normal sã fie toți în aceeaºi categorie. Aºa ºi este. Sunt oameni care acceptã sã fie salvați ºi care nu acceptã (din diverse motive).

Problema, in istorie este ca unii au vrut sa fie "salvati" cu orice pret. Si de aici paradoxul...

 

 

 

ON-TOPIC: Ideea de determinism, in sensul clasic, a disparut o data cu DeBroglie, si cu inceputurile fizicii cuantice. Este demonstrat(atat teoretic cat si experimental) ca nu poti prezice pozitia si viteza unui corp, cu precizie perfecta. Deci Nostradamus, ca si Newton sunt obsolete :)

Edited by Einar
Link to comment
Share on other sites

E vorba si despre sistemul de valori pe care il sustine fiecare religie. Este o diferenta intre a crede in Thor(ma rog, in panteonul nordic) si a fi dispus sa mori glorios in lupta(\m/) si a crede in Dumnezeu, si a spune ca viata e sacra. Exemplele pot continua.

 

E foarte adevarat ce spui tu, bineinteles ca exista diferente intre religii. Eu ma refeream la credinta in sine fata de o persoana a carei existanta nu a fost fizic demonstrata.

 

Intrebare: mai e la fel de benefica religia daca ajunge la fanatism? Ex: inchizitia si goana dupa vrajitoare, jihadul.

Link to comment
Share on other sites

1. O planeta nu prea are cum sa paraseasca sistemul solar. Fizic vorbind, este aproape imposibil(orice impact ar avea o energie suficient de mare ca sa o scoata de pe orbita, cel mai probabil ar distruge-o)

2.Presupunand ca ar exista o planeta care sa fi iesit din sistemul nostru solar, nu ar avea cum sa se intoarca de nebuna...pur si simplu nu se poate

3.daca loveste pamantul ce mai conteaza ca otraveste apele? E o stea, ergo big bum.

[...]

De ce Marea Unire(aia de o serbam azi) e un lucru bun, dar globalizarea e un lucru rau?

 

hey, I wasn't talking physics :) Stiu ca-i practic imposibil..... avand in vedere ce stim noi azi - poate nu stim destule..... Eu nu stiu ce sa zic... am prezentat faptul ca o coincidenta interesanta, nu ca un fapt fizic, astronomic, etc.

 

cat despre Marea Unire, pt mine nu inseamna mult mai mult decat bine c-o scapat Ardealu de unguri. Oricum, juma de Moldova tot la rusi s-o dus....

 

de ce e globalizarea rea? Inafara de motivele religioase (poate doar proprii, dar deh... asta vad eu prin Fiara), se pierde identitatea culturala, se pierde diversitatea, lumea va deveni un loc plictisitor care este peste tot la fel, guvernat de acelasi mare mahar american caruia ii trebe bani si petrol si pe care il doare in :) de omenire, atata timp cat i se umplu lui conturile.

 

si nu incepeti cu chestiile de genul "oh, dar atunci si Raiul va fi un loc plictisitor, pentru ca nu se intampla nimic, ii numa multa lumina bla bla" WRONG! Just think.... Getting to know the infinite universe, maybe meeting other races (care nu-s deloc excluse in Biblie, si in cam nici o mitologie de altfel), having all the knowledge and wisdom you can't have here! Posibilitatile vor fi infinite! I mean.. living forever, what can be better than living forever and getting to go wherever you want and receive whatever you want just by willing it/praying for it :) Mie mi se pare cel mai minunat lucru posibil!

 

si pt chitaristii nostri, ganditi-va asa daca doriti: o hala infinita plina de gibsoane, fendere, ibanezuri, jacksonuri, marshalluri, mesa, soldano, tot ce vreti si mai mult! Si tot timpul infinit sa le incerci cat ai chef, ca tot nu se termina :)si-s toate ale tale! Trebuie doar sa te increzi in Dumnezeu si in Iisus si sa te straduiesti nitel sa faci ce ti-au spus ca e bine, si vei avea fericirea suprema, fara nici un regret, fara nici o dorinta nesatisfacuta! Pentru mine, asta are o pondere infinit mai mare decat "restrictiile" (pentru unii) pe care le impune!

 

vorba vine.... ne plangem ca niste copii.... "o..... we can't drink, we can't smoke, we can't f**k, we can't steal, we have to help others, etc. buuuuuuuuuhuuuuuuuuuuuu!" if those are the only things that matter for us, we don't belong there anyway.....

 

l.e.: Pelin/wormwood may even be a friggin ship for all we know.... remember the Death Star? Nu spun asta ca fapt de care sunt convins, dar nu pot nici sa o exclud...

 

PACE

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

@ lupul_alb: My bad, cand am vazut lista acolo credeam i-ai bagat pe toti intr-o oala si mi s-a parut ca l-am vazut si pe Buddha.

 

@ontz: stai tu calm ca nici in Rai n-o sa canti ca Hendrix, ca el a ajuns primul

Link to comment
Share on other sites

O mare parte a "pan-theon"-ului nordic este bazat pe persoane reale [fosti lideri ai triburilor care vor deveni vikingi, in migratiile lor dinspre asia centrala spre europa]. "Odin", "Thor", "Brunhilde" si inca cativa [can't remember the names acuma].

 

Voi cititi ce scrieti inainte sa dati post ? Multe posturi din threadu' asta dovedesc munti de ignoranta, in unele cazuri duse pana la prostie ... :)

 

L.E : Are vreunu' din voi studii in domeniu ? macar la nivel amatoricesc ? [si nu ma refer la religia preada in scoala !]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Zeus, Bacchus, Neptul, Ares, Eors, Quetzalcoatl, Amon, Hathor, Thor, Odin

ZEUS

Zeus este cel mai puternic dintre olimpieni, socotit drept stãpânul suprem al oamenilor ºi al zeilor. El fãcea parte din cea de-a doua generație divinã. Era cel mai mic dintre fii lui Cronos ºi ai Rheei. Ca sã-l scape de urgia tatãlui sãu, care-ºi înghițea rând pe rând copiii de îndatã ce se nãºteau, Rhea l-a ascuns pe Zeua trimițându-l în Creta, unde a fost îngrijit de nimfe. Când a crescut mare, Zeus, a pus la cale, cu ajutorul Geei ºi al lui Metis, detronarea tatãlui sãu. Dupã ce l-a silit pe Cronos sa-ºi verse înapoi copiii înghițiți, Zeus, împreunã cu frații sãi acum reîntorºi la viațã, i-a declarat rãzboi lui Cronos. În ajutorul acestuia au sosit însã frații sãi, titanii. Lupta a durat zece ani ºi a luat sfârºit cu victoria olimpienilor. Zeus a devenit stãpânul întregului Univers.

BACCHUS

Bacchus, zeu roman de importanțã secundarã, al vinului, viței-de-vie ºi al beției, formã sãrãcitã a zeului grec Dionis.

 

NEPTUN

În mitologia greacã, Poseidon era zeul mãrii, fiul lui Cronos ºi al Rheei. În mitologia romanã este cunoscut sub numele de Neptun. Ca ºi ceilalți frați ai sãi, când s-a nãscut, Poseidon a fost înghițit de cãtre tatãl sãu ºi apoi dat afarã. Mai târziu a luptat alãturi de olimpieni împotriva titanilor. Când, în urma victoriei, s-a fãcut împãrțirea Universului, lui Zeus i-a revenit Cerul, lui Hades lumea subpãmânteanã, iar lui Poseidon Împãrãția apelor. El sãlãºluia în fundul mãrii împreunã cu soția sa, Amfritite, alãturi de care, uneori, urmat de un întreg cortegiu marin ºi purtat de un car tras de cai înaripați,

spinteca valurile.

 

ARES

Ares era în mitologia greacã zeul rãzboiului. Se numãra printre cei doisprezece mari zei ai Olimpului ºi era fiul lui Zeus ºi al Herei. Cu toate acestea, era disprețuit de pãrinții sãi ºi de cãtre ceilalți zei, mai ales de cãtre Atena, datoritã caracterului sãu violent, sângeros. În numeroasele mituri legate de numele lui, zeul apare adesea înfrânt, deºi era simbolul forței rãzboinice, brutale.

 

EROS

Eros, în mitologia greacã, zeul iubirii. Era fiul lui Hermes ºi al Afroditei, ºi frate cu Anteros. Sub înfãțiºarea unui copil frumos, uneori înaripat, se ascundea un zeu temut. Cu sãgețile lui care nu greºeau niciodatã ținta, Eros semãna chinurile mistuitoare ale dragostei atât printre zei, cât ºi în rândul muritorilor.

 

QUETZALCOATL

Quetzalcoatl ("ºarpele înaripat") este zeul suprem în mitologia aztecã. El este întâlnit însã ºi în celelalte mitologii din Mezoamerica ºi este înfãțiºat de cele mai multe ori ca un gigantic ºarpe cu pene, dupã cum ne aratã ºi numele.

Naºterea lui Quetzalcoatl ºi a fratelui sãu Xolotl a fost una neobiºnuitã. Cei doi au fost aduºi pe lume de zeița virginã Coatlicue. O altã legendã susține cã zeul a avut doi pãrinți: mama lui a fost Xochiquetzal, iar tatãl, Mixcoatl.

 

O poveste aztecã ne spune cã Quetzalcoatl a fost odatã ispitit de zeul tentației, Tezcalipoca, sã întreținã o relație intimã cu o preoteasã virginã. Din cauza remuºcãrii, el s-a sinucis dându-ºi foc, iar inima lui a devenit steaua dimineții, Tlahuizcalpantecuhtli.

 

 

AMMON

În mitologia egipteanã, Ammon (confundat cu Ra din cauza numelui Ammon-Ra) este zeul suprem al teologilor tebani. Ammon este zeu al soarelui, cel mai important dintre zei ºi venerat în oraºul Teba, unde este reprezentat cu cap de berbec, sau ca un bãrbat purtând o tiarã cu pene. Inițial a fost zeu obscur al vântului. Cultul sãu apare în Regatul Mijlociu ºi se dezvoltã repede (mai ales în Regatul Nou), compunând o divinitate a aerului ºi fecunditãții.

 

Ammon, "cel ascuns", rege al zeilor în principal în timpul dinastiei XI, a apãrut pe inscripțiile incintelor funerare încã din timpul dinastiei V. Pentru ptolemeici el este asociat cu Zeus. Sub numele de Amun Kematef a fost una din cele opt divinitãți strãvechi. Era un zeu creator, capabil sã se readucã singur la viațã. Nubienii îl venerau în mod special, considerând cã a fost nãscut în Sudan.

 

HATHOR

Hathor este fiica lui Nut ºi Ra. De cele mai multe ori, este prezentatã ºi ca soție a lui Ra. În mitologia egipteanã, Hator era consideratã zeița dragostei, a familiilor si a recoltelor. Uneori aceasta era asociatã cu Sekmet, zeița rãzbunãrii, întruchipatã ca fiind o femeie cu cap de leu.

Uneori, Hathor este identificatã cu zeița cerului, a soarelui, a lunii, a fertilitãții ºi a agriculturii. Hathor era zeița bucuriei, maternitãții ºi iubirii. Era consideratã a fi protectoarea femeilor însãrcinate. Dar Hathor a fost prin excelența, patroana tuturor femeilor, indiferent de statutul lor. Ca zeițã a fertilitãții, Hathor era asociatã ºi pusã în legãturã cu revarsãrile Nilului. Mai târziu, când cultul osirian a câstigat mai multã popularitate ºi mai mulți adepți, rolul sãu s-a schimbat. Conform noului statut, Hathor primea decedații in lumea de jos, oferind sufletelor apã ºi hranã.

 

In perioada târzie, femeile decedate erau identificate cu Hathor, aºa cum barbații decedati erau identificați cu Osiris.

 

Ca mod de reprezentare, la inceput, Hathor era adoratã în forma unei bovine. Mai târziu, este reprezentatã ca o femeie cu cap de vacã, ºi in final cu un cap uman, deºi uneori este reprezentatã cu urechi si coarne similare cu cele ale bovinelor. Reprezentarea cea mai întalnitã este aceea in care Hathor are douã coarne cu discul lunar in mijloc.

 

THOR

Thor este urmaºul lui Odin în mitologia nordicã. Zeu al naturii, dar ºi al fulgerelor ºi al rãzboiului, el deține niºte obiecte magice: o centurã(Megingiord)care îi conferã puterea divinã cât timp o poartã, niºte mãnuºi de fier indispensabile pentru a ține ºi a folosi un ciocan magic numit Mjollnir ("mãcinãtorul"). Acest ciocan revine în mâinile sale dupã fiecare aruncare ºi simbolizeazã fulgerele. Se spune cã acest ciocan nu ºi-a greºit ținta niciodatã. Thor este fiul lui Odin si al lui Jord, având-o ca soție pe Sif (cea cu pãrul de aur), o zeița a fertilitãții. Are doi copii (Modi ºi Thrud) cu giganta Jarnaxa, iar cu Sif are un fiu, pe Magni. Thor se deplaseazã într-un car tras de doi țapi numiți Tanngrisnir and Tanngnjostr , el este conducãtorul oamenilor ºi a lumii, protector al tãrâmurilor Asgard ºi Midgard. Numele lui înseamnã "tunet" ºi mai este numit de germani ºi "Donar".

 

ODIN

Odin a cãpãtat înțelepciune supremã, prin sacrificiul la care s-a supus. El s-a spânzurat timp de nouã nopți în arborele Yggdrasil, iar în tot timp el nu a mâncat, nu a bãut ºi s-a lovit singur cu lancea. În urma acestui ritual inițiatic, el dobândeºte ºtiința ocultã ºi darul poeziei. Odin pãtrunde astfel în tainele magiei. La fel ca ºamanii el poate sã-ºi schimbe forma, poate sã-ºi trimitã spiritul sub forma unor animale, iar în Havamal el spune cã ºtie un farmec cu care ar putea face ca un spânzurat sã coboare din spânzuratoare. Odin este ajutat de cei doi corbi ai sãi, Hugin ºi Munin, care îi povestesc tot ce se întâmplã în lume. Dupã alte legende, Odin a cãpãtat inteligența supremã prin intermediul vicleniei sale. El a poruncit zeilor sã taie capul gigantului Mimir, vestit pentru ºtiința sa ocultã. Odin a conservat capul gigantului ºi se spune cã pentru a afla un rãspuns la întrebãrile sale, trebuia doar sa îl consulte pe acesta. Dupã Snorri Sturluson, Mimir era pãzitorul izvorului înțelepciunii de la rãdãcina arborelui Yggdrasil, izvor din care Odin n-a avut voie sã bea, decât dupã ce ºi-a sacrificat un ochi ºi l-a ascuns în albia lui.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: mai e la fel de benefica religia daca ajunge la fanatism? Ex: inchizitia si goana dupa vrajitoare, jihadul.

Cred cã la asta te ºi aºtepți: Fanatismul e o extremã. Extremele sunt ºanțuri... Nu prin ºanțuri trebuie sã mergem.

 

Niciodatã un adevãrat creºtin nu a forțat pe cineva sã creadã ca el... Dumnezeu l-a lãsat pe om liber. Iisus ne-a învãțat sã ne iubim unii pe alții ºi sã îi iubim chiar ºi pe duºmanii noºtri. În schimb Satan a fost cel care de-a lungul istoriei a folosit forța, ura, prigoana, pentru a-i abate pe oameni de la adevãr.

 

Abel a fost ucis de Cain pentru cã viața neprihãnitã a lui Abel era o mustrare pentru viața sa rãzvrãtitã.

 

Profeții trimiºi de Dumnezeu la poporul Israel cu solia de pocãințã au fost torturați ºi mulți dintre ei omorâți.

 

Iisus Însuºi a avut de suportat ura tuturor ºi a fost omorât...

 

Primii ucenici au fost persecutați ºi aproape toți au murit ca martiri.

 

ªi de cine au fost prigoniți ºi omorâți credincioºii? De pretinsul popor al lui Dumnezeu... Cei care în mândria lor se considerau fii ai lui Avraam... (E adevãrat cã au fost poporul lui Dumnezeu atât timp cât s-au lãsat conduºi de El, dar când L-au lepãdat ei înºiºi au avut de pierdut.)

 

Iisus le-a spus: Fiii lui Avraam sunt cei care fac faptele lui Avraam.

 

Iisus a spus:

Luca 21:16 "Veți fi dați în mâinile lor pânã ºi de pãrinții, frații, rudele ºi prietenii voºtri; ºi vor omorî pe mulți dintre voi."

Luca 21:17 "Veți fi urâți de toți din pricina Numelui Meu."

ºi în INCHIZIÞIE se poate vedea împlinirea acestor cuvinte. Adevãrații creºtini, cei care nu au lepãdat principiile simple ºi adevãrate date de Iisus, care au trãit simplu ca Iisus erau numiți eretici torturați ºi arºi pe rug. Viața lor credincioasã era o mustrare pentru mândria conducãtorilor Bisericii care tânjeau dupã onoare lumeascã ºi bani.

 

În timpul comunismului nu puțini au fost condamnați la închisoare, ba chiar omorâți pentru cã au refuzat sã renunțe la credința lor, la Dumnezeul adevãrat.

 

ªi... deocamdatã... avem libertate de conºtiințã... Timp în care bisericile au o tendințã de pãrãsire a principiilor.

 

Ce va fi gãsim în Biblie. (am ajuns deci la titlul topicului: prorocii)

Link to comment
Share on other sites

O mare parte a "pan-theon"-ului nordic este bazat pe persoane reale [fosti lideri ai triburilor care vor deveni vikingi, in migratiile lor dinspre asia centrala spre europa]. "Odin", "Thor", "Brunhilde" si inca cativa [can't remember the names acuma].

 

 

 

Am citit, dar nu am gasit ideea asta nicaieri.

Link to comment
Share on other sites

Am citit, dar nu am gasit ideea asta nicaieri.

O cunostiinta [n-as putea spune prieten] din SWE, student la ceva de genul antropologie/lingvistica/istoria religiilor [~ancient studies] mi-a demonstrat chestia asta. Oricum ideea apare si in cateva opere Fantasy.

Keep in mind ca si Isus [personaj biblic, legendar, etc] se bazeaza[probabil] tot pe o persoana reala.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

O cunostiinta [n-as putea spune prieten] din SWE, student la ceva de genul antropologie/lingvistica/istoria religiilor [~ancient studies] mi-a demonstrat chestia asta. Oricum ideea apare si in cateva opere Fantasy.

Keep in mind ca si Isus [personaj biblic, legendar, etc] se bazeaza[probabil] tot pe o persoana reala.

 

Interesant, o sa mai caut, multumesc de informatie :)

Parerea mea ca Isus chiar a existat, dar faptele sale supranaturale sunt exagerari. Eu cred ca a fost un om normal.

Link to comment
Share on other sites

Introducerea e fãcutã... Dacã tot e vorba de prorocii...

 

Prima prorocie din Biblie se gãseºte în Genesa capitolul 3, versetul 15.

 

"Vrãºmãºie voi pune între tine ºi femeie, între sãmânța ta ºi sãmânța ei. Aceasta îți va zdrobi capul ºi tu îi vei zdrobi cãlcâiul.

 

Contextul: Omul a fost creat liber. Fiind ispitit de Satan care s-a folosit de un ºarpe (ca medium... ºarpele era cea mai frumoasã ºi inteligentã creaturã în Eden... Aratã aºa cum e astãzi datoritã blestemului rostit de Dumnezeu asupra lui.), a ales sã mãnânce din pomul cunoºtinței binelui ºi rãului.

 

Cuvintele sunt adresate de cãtre Dumnezeu ºarpelui ºi în acelaºi timp lui Satan (cel care s-a folosit de ºarpe).

 

Ce înseamnã: Va fi un continuu conflict între om ºi Satan. Sãmânța femeii (Iisus) va zdrobi capul ºarpelui (Satan). Zdrobirea cãlcâiului înseamnã rãul produs de pãcat în lume ºi faptul cã Iisus avea sã fie crucificat.

 

Împlinire: Soarta lui Satan a fost pecetluitã atunci când adevãratul sãu caracter a fost dat pe fațã în crucificarea Fiului lui Dumnezeu. La revenirea lui Iisus Satan va fi nimicit. Pentru Adam ºi Eva (ºi nu numai) aceste cuvinte au reprezentat speranțã în venirea Rãscumpãrãtorului. Pentru noi reprezintã speranța nimicirii rãului.

 

(Nu pretind cã e perfectã explicația pe care am dat-o... dar, poate, e un punct de plecare.)

Link to comment
Share on other sites

@ontz vrei sa zici ca razboiul sfant si toate conflictele datorate identitatii culturale si nationalismului sunt un lucru bun... nu???

 

nu mah nu intelegi. Acele razboaie si conflicte vin din cauza ca oamenii sunt cretini si intoleranti, si deasemenea, nu isi iubesc aproapele, cum zice in Biblie ca e bine...

globalizarea e rea pentru ca asta inseamna fiara! Just read the Apocalypse, ce spune acolo de fiara e 100% globalizare fortata!

Link to comment
Share on other sites

nu mah nu intelegi. Acele razboaie si conflicte vin din cauza ca oamenii sunt cretini si intoleranti, si deasemenea, nu isi iubesc aproapele, cum zice in Biblie ca e bine...

globalizarea e rea pentru ca asta inseamna fiara! Just read the Apocalypse, ce spune acolo de fiara e 100% globalizare fortata!

ce intelegi prin globalizare fortata??

Link to comment
Share on other sites

adica, de ex, sa se bage americanii in treaba cu toate tarile, si pana la urma sa le anexeze, sau ce facem noi cu uniunea europeana, ca, vorba vine, nu toata lumea o vrut sa intre, si inca n-am vazut mare lucru si mare schimbare in bine..... dimpotriva, o sa ne razboim cu italienii :)

Link to comment
Share on other sites

adica, de ex, sa se bage americanii in treaba cu toate tarile, si pana la urma sa le anexeze, sau ce facem noi cu uniunea europeana, ca, vorba vine, nu toata lumea o vrut sa intre, si inca n-am vazut mare lucru si mare schimbare in bine..... dimpotriva, o sa ne razboim cu italienii :)

asta nu e globalizare.. aste o falsa impresie despre globalizare.. traba asta pe care o fac americanii se intampla de mii de ani.. si este un coomportament perfect normal pt oameni

Link to comment
Share on other sites

tare mi-ar placea sa stiu o medie de varsta a acestui thread

ar fi interesant pentru statistica

aaaaa, si statutul (mediu)

ca am o banuiala....

 

 

dar gata, si-asa am zis ca nu mai scriu p-acilea...

succese si bafta

 

ªi mie mi-ar place sã ºtiu câte ceva despre cei cu care discut. :)

Eu am 19 ani... Sunt student la informaticã, anul II, Oradea.

Îmi place sã cânt la chitarã, dar ºi sã desenez.

 

Asta e ultimul desen care l-am fãcut.

post-3919-1196844736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

in lume, cele mai comerciale lucruri sunt:

Lumea e obsedatã de a aduna bani... Asta e deviza: "Sã trãim decent!"... dupã care trebuie sã trãiascã decent ºi fiul tãu, ºi nepotul ºi strãnepotul... ºi tot neamul... ªi hai la muncã de dimineața pânã noaptea...

Personal nu cred cã a avea mulți bani e cea mai mare realizare...

 

Iar despre cei care folosesc religia pentru a-ºi aduna comori aici... nu am cuvinte de laudã...

Mântuirea e datã gratuit... Iar a te îmbogãți vânzând ceva ce se distribuie gratis e destul de ruºinos... Dar ºi sã dai bani pentru ceva ce se oferã gratis e rãu... mai ales dacã te trezeºti fãrã ceea ce îți doreai...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Igorr si altii -> nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar...

asemenea discutii, idei, framantari si ganduri le au marea majoritate (zic eu) pana la un moment dat.

si aici intervine ideea de varsta si statut

nu ca de la un moment dat incolo ar disparea, ci pur si simplu nu mai au amploarea aia... totul legat de convingeri, credinta si toate celelalte devine mai "intim", mai personal, expus mai rar si mai putin virulent.

asta atat datorita varstei cat si statutului (si aici ma refer la ocupatie, existenta unei familii, a copiilor eventual, a responsabilitatilor mai mari in general)

s-ar putea sa ma fac greu inteles, asa, prin scris...

 

nu vreau sa se simta nimeni ofensat sau mai stiu eu cum. am avut curiozitatea asta datorita faptului ca eu sunt convins ca marea majoritate a combatantilor de pe acest thread au sub 30, n-au copii si eventual nici familii (proprii, adica nevasta :) ). nu ca asta ar fi rau, ci pur si simplu pentru ca discutiile astea le vad eu caracteristice acestui segment.

 

succese

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.