www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mai Mullte Single Sau Un Hum?


TiTi
 Share

Recommended Posts

Am de luat o decizie in curand. Vreau sa-mi iau ceva doze noi.

Ma gandeam sa-mi iau un jbjr single coil size humbucker in bridge. ( mentionez k am un squire affinity NOT fat , am mai deschis eu un topic despre asta mai demult ) dar am vazut un "california 50's set".

A mai cantat cineva pe asa ceva? caut pareri in special de genul la care se potrivesc(caut ceva gen jazz-classic rock) ,dak au zgomot( fiind sigle) mai mult decat cele de stoc. am citit eu ceva despre ele, am mai auzit sample-uri dar tot sunt indecis asa k vreau nishte pareri

Link to comment
Share on other sites

Am de luat o decizie in curand. Vreau sa-mi iau ceva doze noi.

Ma gandeam sa-mi iau un jbjr single coil size humbucker in bridge. ( mentionez k am un squire affinity NOT fat , am mai deschis eu un topic despre asta mai demult ) dar am vazut un "california 50's set".

A mai cantat cineva pe asa ceva? caut pareri in special de genul la care se potrivesc(caut ceva gen jazz-classic rock) ,dak au zgomot( fiind sigle) mai mult decat cele de stoc. am citit eu ceva despre ele, am mai auzit sample-uri dar tot sunt indecis asa k vreau nishte pareri

cele vechi nu mai suna ?

 

la ce-ti trebuiesc? ce chitara , ce canti , stii sa canti sau numai cumperi doze din cand in cand sa fie noi ?

 

ce statie ai ? ce efecte ? ce -ti place , sau de la alti vrei sa afli ce-ti place?

 

etc..etc..

Link to comment
Share on other sites

sau aici daca vrei putere mai mare

 

http://www.flory-lighting.ro/doze.html

:) Valeu, s-a suparat karpi. Daca vrea omul sa-si schimbe dozele ca vine mosu', deh. :)

 

Ontopic : respectiv poti incerca si seriile rails (cool rails si hot rails) de la seymour-duncan.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

:) Valeu, s-a suparat karpi. Daca vrea omul sa-si schimbe dozele ca vine mosu', deh. :)

 

Ontopic : respectiv poti incerca si seriile rails (cool rails si hot rails) de la seymour-duncan.

 

 

am trei chitare de aprox cate 100 Euro bucata

 

"Hohner Rockwood" forma de Gibson LP

 

," Keiper fatstrat"

 

, "Vintage" corp din ceva mahon

 

toate au exact aceleasi doze hunbucker noname perfect la fel.

 

totusi fiecare chitara are alt sunet cu acelasi tip de doza !!! diferente cer si pamant .Diferente ce vin de la lemnul din care este facuta chitara , de la forma si de la masa corpului si a gatului. ( rezonanta proprie, factorul amortizare , unde stationare etc...)

 

Iar daca distorsionez ca lumea nu mai sunt diferente .

 

 

La "Vintage" cea din mahon , care suna foarte deschis vreau si eu sa incerc o doza Dimartio , dar nu am avut rabdare sa schimb doza sa incerc , mare lucru nu se va schimba .N-am rabdare nici sa schimb corzile , dar mai dozele.

 

Mai important a fost sa schimb vibratoarele , urmeaza sa fac rost de potentiometre ca lumea .Toate potentiometrele scartaie de noi ,am sute de potmetre dar nu am ce trebuie in chitara ( haha)

Link to comment
Share on other sites

cele vechi nu mai suna ?

 

la ce-ti trebuiesc? ce chitara , ce canti , stii sa canti sau numai cumperi doze din cand in cand sa fie noi ?

 

ce statie ai ? ce efecte ? ce -ti place , sau de la alti vrei sa afli ce-ti place?

 

etc..etc..

 

Cele vechi ink suna, mersi de intrebare.

Imi trebuiesc la o schimbare de ton.

chitara mai sus mentionata.

genul mai sus mentionat ( si nu , nu vreau sa-mi spuna altii ce-mi place, dar dak au auzit dozele sa-si dea cu parerea dak s-ar preta ce la ce vreau eu)

A ajuns sa-mi iasa Em asa usurel, dak schimb in Am ma mai prind in corzi dar chitara nu-mi mai face fata si dozele noi ma fac sa ma simt special si mereu proaspat.

Am un amarat de amp fender frontman .

Efecte am ON/OFF la amplificator.

Imi place rockul classic si berea cu inghetata.

 

Karpi, in diverse topicuri am gasit posturile tale utile.

As fi preferat un raspuns in genul : "am auzit doze dastea pe o chitara asemanatoare SAU nu ....

dar conteaza mai putin dozele asa k investitia ta s-ar putea sa fie degeaba,

pentru o schimbare de ton fa urmatoarele ......"

 

@red : multumesc pentru info , am chitara ecranata dar am k sursa de zgomot vecinii+tevile de calorifer :)

 

Ma intereseaza mai mult tonul , raportul semnal zgomot cred k este decent la orice alegere as face. La sunetul de clean eu pun decat un varf de cutit de distort.

Link to comment
Share on other sites

toate au exact aceleasi doze hunbucker noname perfect la fel.

 

Daca is no name,de unde stii ca is la fel? Arata identic?! :)

Hai sa te intreb ceva...daca pui pe un Gibson doze chinezesti, o sa iti mai sune la fel? De ce diferentele majore in sound-ul unei chitare apar in momentul cand schimbi dozele? Nu zic ca lemnul folosit nu este important...dar 80% din ceea ce auzim noi in amplificator e sunetul redat de doze. Lemnul e numai "condimentul" care da gust...

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un squier strat (cu pickguard taiat de mine sa incapa 2 single in bridge si 2 single in neck), in care am in bridge HotRails si SSL4(asta e un single coil dar e hot) si in neck un coolrails si un SSL1 (din asta e format California set-ul). SSL1 suna incredibil de frumos pe clean, iar cu distors scoate un sunet curat, dar fiind single coil, cu cat ii dai mai mutl distors se mareste si hum-ul. SSL4 e mai dark dar suna tot frumos pe clean, si e fain si cu distors, e bun pt hard rock, dar la gain mare, hum si mai mare ca SSL1. CoolRails e okay pe clean, si mai dark decat SSL4, pe distors suna foarte frumos si clar (ceva de genu Rainmaker de la Maiden - da, da stiu ca ei au Hotrails in neck :)), iar acum, ultima, dar care imi place mult de tot, HotRails, in bridge, e chiar evil, foarte bun pentru Heavy Metal, parerea mea. JBJR, e probabil cam tot la nivelul HotRails-ului, daca nu ma insel are output putin mai mic, si are alt EQ.

Parerea mea pe scurt, e ca pentru metal / hard rock sau punk, e super JBJR sau HotRails ca au c0@i3 (chiar daca pierzi sunetul bright pe clean), iar pt blues/pop/soft rock/ska, e super SSL1 (iubesc ce clean frumos scoate). O solutie de a le impaca pe toate ar fi sa iti pui un SSL1 in neck si un JBJR sau HotRails in bridge, si atunci poti sa schimbi de pe clean+neck SSL1 pe dirty+bridge humbucker (eu acum exersez asta :)).

Oricum, inainte sa te decizi la o doza SD (nu pot sa ma pronunt pt alte doze), citeste (respectiv asculta) cu atentie ce e aici:

http://www.seymourduncan.com/support/tone-wizard/

http://www.seymourduncan.com/comparetones

http://www.seymourduncan.com/support/audio-samples/

http://reviews.harmony-central.com/reviews.../Seymour+Duncan

 

P.S.: daca vrei, da-mi add pe mess (robinfinity) si poate intr-o zi/seara iti arat live diferentele dintre doze.

Link to comment
Share on other sites

Daca is no name,de unde stii ca is la fel? Arata identic?! :)

Hai sa te intreb ceva...daca pui pe un Gibson doze chinezesti, o sa iti mai sune la fel? De ce diferentele majore in sound-ul unei chitare apar in momentul cand schimbi dozele? Nu zic ca lemnul folosit nu este important...dar 80% din ceea ce auzim noi in amplificator e sunetul redat de doze. Lemnul e numai "condimentul" care da gust...

 

ai perfecta dreptate la faza asta...desi sunt zeci de elemente care contribuie la tonul unei chitari (lemnul din care e facut corpul,gatul , fingerboard-ul,masa corpului, masa gatului, tipul de bridge, tipul de lac, tipul de pragus , etc, etc) in jur de 80% , poate si mai mult, din sunetul pe care il percepem este dat de doze...restul reprezinta doar "condimente" ale tonului, asa cum de fapt le-ai numit si tu... :)

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

ai perfecta dreptate la faza asta...desi sunt zeci de elemente care contribuie la tonul unei chitari (lemnul din care e facut corpul,gatul , fingerboard-ul,masa corpului, masa gatului, tipul de bridge, tipul de lac, tipul de pragus , etc, etc) in jur de 80% , poate si mai mult, din sunetul pe care il percepem este dat de doze...restul reprezinta doar "condimente" ale tonului, asa cum de fapt le-ai numit si tu... :)

 

O fi /n'o fi 80% i don't know...da mi se pare ca sariti destul de usor peste importanta corzilor in sound'ul unei chitari. :) sau alea's tot pe la condimente?

Link to comment
Share on other sites

Cele vechi ink suna, mersi de intrebare.

Imi trebuiesc la o schimbare de ton.

chitara mai sus mentionata.

genul mai sus mentionat ( si nu , nu vreau sa-mi spuna altii ce-mi place, dar dak au auzit dozele sa-si dea cu parerea dak s-ar preta ce la ce vreau eu)

A ajuns sa-mi iasa Em asa usurel, dak schimb in Am ma mai prind in corzi dar chitara nu-mi mai face fata si dozele noi ma fac sa ma simt special si mereu proaspat.

Am un amarat de amp fender frontman .

Efecte am ON/OFF la amplificator.

Imi place rockul classic si berea cu inghetata.

 

Karpi, in diverse topicuri am gasit posturile tale utile.

As fi preferat un raspuns in genul : "am auzit doze dastea pe o chitara asemanatoare SAU nu ....

dar conteaza mai putin dozele asa k investitia ta s-ar putea sa fie degeaba,

pentru o schimbare de ton fa urmatoarele ......"

 

@red : multumesc pentru info , am chitara ecranata dar am k sursa de zgomot vecinii+tevile de calorifer :)

 

Ma intereseaza mai mult tonul , raportul semnal zgomot cred k este decent la orice alegere as face. La sunetul de clean eu pun decat un varf de cutit de distort.

 

 

 

cum am scris si au mai scris si alti , corpul chitarei da tonul , respectiv rezonantele fericite sau nefericite ale lemnului !! Nimic altceva.

 

Dozele capteaza sunetul , sunt traductoare magnetoelectrice , cu diferite sensibilitati si rezonante proprii .

 

am facut ptr o chitara handmande doze singlecoil ( am linkul la video de la repetitii in topicul TONUL )

 

am facut vre-o 8- 9 doze ( bobine , magneti , piese polare ).suna bine.

 

Am pus doza facuta de mine la Stratocaster si suna a doza de strat , am pus la alte chitare si suna doza ca si chitara folosita .Am demontat doza de pa Strat si am incercat pe alte chitare ,SI , nu mai suna a doza de strat .

 

In legatura cu "multe" doze.

 

ptr multe doze trebuie sa scobesti corpul !! ca sa incapa dozele , SI s-a dus TONUL ...si s-a dus SUSTAINUL !!

De exemplu se cumpara in draci Start-uri American Standard , am vazut asemenea chitara pe care la fiecare surub scria FENDER, si serie si plina cu insemne si dovezi ca-i original americana ...DAR....scobita de parca vroiau sa faca o barca , incapeau si 6 doze daca vroiai .Avea un ton de nici un fel !! Bineinteles nu era o chitara din serie scurta de editie speciala , aniversara .Era o chitara ce se vinde bine.Era scobita asa ca sa incapa orice configuratie de doze de orice tip.Unele doze chiar singlecoil de "highgain" sunt mult mai late decat cele vintage .Au doi magneti pe langa piesele polare , si asa nu incap in decupajul pentru dozele vintage ( standard).

 

Nu va mai luati dupa toate reclamele si povestile ce circula prin lume ,99% sunt tromboane.

 

Vrei alt ton , cumpara alta chitara , adica inca o chitara .

 

Vedetele au mai multe chitare ,ajungi la100 de chitare ca sa ai mai multe combinatii de ton.

 

In cazul dozelor+corp chitara , ma refer la tonul obtinut pe clean .In cazul distorsionari nu mai este atat de important tonul chitarei , dupa distorsionare ai multe armonice din care poti sa filtrezi un ton ce-ti convine.

Link to comment
Share on other sites

cum am scris si au mai scris si alti , corpul chitarei da tonul , respectiv rezonantele fericite sau nefericite ale lemnului !! Nimic altceva.

 

Dozele capteaza sunetul , sunt traductoare magnetoelectrice , cu diferite sensibilitati si rezonante proprii .

 

am facut ptr o chitara handmande doze singlecoil ( am linkul la video de la repetitii in topicul TONUL )

 

am facut vre-o 8- 9 doze ( bobine , magneti , piese polare ).suna bine.

 

Am pus doza facuta de mine la Stratocaster si suna a doza de strat , am pus la alte chitare si suna doza ca si chitara folosita .Am demontat doza de pa Strat si am incercat pe alte chitare ,SI , nu mai suna a doza de strat .

 

In legatura cu "multe" doze.

 

ptr multe doze trebuie sa scobesti corpul !! ca sa incapa dozele , SI s-a dus TONUL ...si s-a dus SUSTAINUL !!

De exemplu se cumpara in draci Start-uri American Standard , am vazut asemenea chitara pe care la fiecare surub scria FENDER, si serie si plina cu insemne si dovezi ca-i original americana ...DAR....scobita de parca vroiau sa faca o barca , incapeau si 6 doze daca vroiai .Avea un ton de nici un fel !! Bineinteles nu era o chitara din serie scurta de editie speciala , aniversara .Era o chitara ce se vinde bine.Era scobita asa ca sa incapa orice configuratie de doze de orice tip.Unele doze chiar singlecoil de "highgain" sunt mult mai late decat cele vintage .Au doi magneti pe langa piesele polare , si asa nu incap in decupajul pentru dozele vintage ( standard).

 

Nu va mai luati dupa toate reclamele si povestile ce circula prin lume ,99% sunt tromboane.

 

Vrei alt ton , cumpara alta chitara , adica inca o chitara .

 

Vedetele au mai multe chitare ,ajungi la100 de chitare ca sa ai mai multe combinatii de ton.

 

In cazul dozelor+corp chitara , ma refer la tonul obtinut pe clean .In cazul distorsionari nu mai este atat de important tonul chitarei , dupa distorsionare ai multe armonice din care poti sa filtrezi un ton ce-ti convine.

 

Sunt de acord ca poti face o doza sa sune "apropiat" de una fabricata...dar nu cred ca va suna identic cu una fabricata chit ca ofaci la aceeasi parametri rezistenta,tensiune,curenti ai infasurarilor chiar cu materiale de calitate dar bobinajele nu prea le poti face la fel (calitativ) ptr ca trebuie sa lucrezi cu sectiuni mai mari. La volum mic poate vor suna apropiat (evident pe aceeasi chitara) dar la volum mare nu prea mai au aceeasi vlaga...

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca poti face o doza sa sune "apropiat" de una fabricata...dar nu cred ca va suna identic cu una fabricata chit ca ofaci la aceeasi parametri rezistenta,tensiune,curenti ai infasurarilor chiar cu materiale de calitate dar bobinajele nu prea le poti face la fel (calitativ) ptr ca trebuie sa lucrezi cu sectiuni mai mari. La volum mic poate vor suna apropiat (evident pe aceeasi chitara) dar la volum mare nu prea mai au aceeasi vlaga...

de sunat suna doza , orice doza , si o sa aiba sunetul ei specific ,Nici nu trebuie sa fie toate sunetele la fel .

 

Ca sa copiezi o doza anume trebuie sa respecti proiectul , la strat nu ai cum deoarece nu ai magneti AlNiCo acestia contribuie mult la sunet la atac distorsiuni si compresie , de unde "tonul" specific de doza Strat . ( NU numai timbrul ci tonul in totalitate cu toate caracterisricile)

 

Am, rebobinat doze pe aceiasi carcasa cu magneti originali si suna perfect la fel .Diferenta de bobinat manual sau mecanic nu-i atat de mare incat sa se auda , dar are influenta si acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

de sunat suna doza , orice doza , si o sa aiba sunetul ei specific ,Nici nu trebuie sa fie toate sunetele la fel .

 

Ca sa copiezi o doza anume trebuie sa respecti proiectul , la strat nu ai cum deoarece nu ai magneti AlNiCo acestia contribuie mult la sunet la atac distorsiuni si compresie , de unde "tonul" specific de doza Strat . ( NU numai timbrul ci tonul in totalitate cu toate caracterisricile)

 

Am, rebobinat doze pe aceiasi carcasa cu magneti originali si suna perfect la fel .Diferenta de bobinat manual sau mecanic nu-i atat de mare incat sa se auda , dar are influenta si acest lucru.

 

Pai odata spui asta: " Am pus doza facuta de mine la Stratocaster si suna a doza de strat ";

dupa care spui asta:

" la strat nu ai cum deoarece nu ai magneti AlNiCo acestia contribuie mult la sunet la atac distorsiuni si compresie , de unde "tonul" specific de doza Strat . (NU numai timbrul ci tonul in totalitate cu toate caracterisricile) "

 

Acum uite ce inteleg eu :din postul cu primul citat subliniezi importanta lemnului lasand de inteles ca dozele le poti face sa sune aprox. la fel, iar in postul urmator vi si spui ca dozele (sau ma rog unele dintre ele) pana la urma au timbrul ba chiar tonul lor care la strat nu poti sa-l reproduci avand magneti AlNiCo, etc...Mi se pare ca te cam contrazici putin.

Eu personal as merge pe varianta a doua considerand ca orice doza are si ea timbrul/tonul ei care contribuie la sound'ul final si mai cred ca nu magnetii AlNiCo fac tonul de strat care de altfel se pot folosi si pe alte doze sau chitari.

Link to comment
Share on other sites

Salut, orice componenta a unei chitari electrice afecteaza sunetul, de la lemn, la doze, electronice, etc, si fiecare are un rol important in sunetul final. Eu consider pick-up-urile foarte importante intr-o chitara, SD face multe tipuri de doze, si e bine sa te interesezi din timp sa vezi ce ar fi mai apropiat pt un sunet anume. http://www.youtube.com/watch?v=ENcdICASgHg

Am vorbit pe mess cu not_so_special si i-am dat cateva "demo-uri" inregistrate cu un SSL1(n) SCR1(n) si SHR1(:) o sa le pun si aici deseara (cand voi fi acasa), daca e cineva interesat de cum suna dozele astea pe aceeasi chitara. BTW, cred ca discutia a ajuns cam departe de intrebarea initiala.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am facut un mic demo al dozelor SSL1, SCR1 si SHR1. SHR1 e in bridge, iar SSL1 si SCR1 sunt puse in neck, puse pe bridge probabil suna mai "harsh".

In demo sunt bucati d emelodii cantate pe fiecare doza, prima varianta pe SSL1, a doua pe SCR1 si a treia pe SHR1. Am facut demo-ul cu un VOX AD100VT, bagat in calculator, si o pedala Rocktron Metal Planet. De pe la 02:59 se poate auzi hum-ul care il da SSL1 cu distors, care dispare cand schimb pe SCR1 si apoi pe SHR1.

Setari:

Amp: setarea Tweed 4x10 (Fender Bassman model), Gain ora 9, Level max, Treble ora 3, Mid ora 1, Bass ora 10.

pedala: level ora 9, low ora 10, high ora 2, mid ora 2, mid-freq ora 2, distortion ora 3

P.S.: scuze de greseli, ma grabeam un pic :)

SSL1_SCR1_SHR1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Pai odata spui asta: " Am pus doza facuta de mine la Stratocaster si suna a doza de strat ";

dupa care spui asta:

" la strat nu ai cum deoarece nu ai magneti AlNiCo acestia contribuie mult la sunet la atac distorsiuni si compresie , de unde "tonul" specific de doza Strat . (NU numai timbrul ci tonul in totalitate cu toate caracterisricile) "

 

Acum uite ce inteleg eu :din postul cu primul citat subliniezi importanta lemnului lasand de inteles ca dozele le poti face sa sune aprox. la fel, iar in postul urmator vi si spui ca dozele (sau ma rog unele dintre ele) pana la urma au timbrul ba chiar tonul lor care la strat nu poti sa-l reproduci avand magneti AlNiCo, etc...Mi se pare ca te cam contrazici putin.

Eu personal as merge pe varianta a doua considerand ca orice doza are si ea timbrul/tonul ei care contribuie la sound'ul final si mai cred ca nu magnetii AlNiCo fac tonul de strat care de altfel se pot folosi si pe alte doze sau chitari.

:) sunt intrutotul de acord cu tine...if that helps...il apreciez totusi si pe karpi, chiar ar fi interesant sa facem un wokshop pe tema asta cu dozele si lemnul. Ne-ar trebui mai multe tipuri de chitare si doze...asta e mai greu. Vazusem ceva interesant, nu stiu unde, la ce magazin (cred ca se practica la majoritatea magazinelor care se respecta), la bancul de probe, am vazut un fel de scandura cu grif, chiar asa era, pe care se puteau schimba dozele. Indoi-m-as ca avea vreo rezonanta scandura aia.

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Pai odata spui asta: " Am pus doza facuta de mine la Stratocaster si suna a doza de strat ";

dupa care spui asta:

" la strat nu ai cum deoarece nu ai magneti AlNiCo acestia contribuie mult la sunet la atac distorsiuni si compresie , de unde "tonul" specific de doza Strat . (NU numai timbrul ci tonul in totalitate cu toate caracterisricile) "

 

Acum uite ce inteleg eu :din postul cu primul citat subliniezi importanta lemnului lasand de inteles ca dozele le poti face sa sune aprox. la fel, iar in postul urmator vi si spui ca dozele (sau ma rog unele dintre ele) pana la urma au timbrul ba chiar tonul lor care la strat nu poti sa-l reproduci avand magneti AlNiCo, etc...Mi se pare ca te cam contrazici putin.

Eu personal as merge pe varianta a doua considerand ca orice doza are si ea timbrul/tonul ei care contribuie la sound'ul final si mai cred ca nu magnetii AlNiCo fac tonul de strat care de altfel se pot folosi si pe alte doze sau chitari.

Suna a Strat dar ,cum ai spus si tu doar pe o portiune dinamica , deoarece nu se satureaza magneti AlNiCo inexistenti ,

doar la volum mic fara atac mare suna aproape la fel .

 

Deci am vrut sa te subliniez nu sa te contrazic , si in plus sa zic ca de fapt nu trebuie sa sune toate dozele a Strat vintage , dar e bine sa ai si sunetul si "tonul original" pentru anumite pasaje ..

 

In legatura cu folosirea "retetei" ? poate nu trebuie la alte chitare acest "defect" al dozelor de Strat , poate au "patent" pe doza si nu vand la toti .

 

Idea este de a reduce efectul de spira in scurtcircuit al polilor magnetici din fier moale ( ca de ex la doze "blade" ) Acestea taiau inaltele foarte puternic .Asa ca la un anumit punct s-au hotarat sa puna cate un magnet mic sub fiecare coarda asa au redus efectul dar a aparut altul , cel amintit )si probabil chitaristi s-au obisnuit cu acest ton .

 

Dozele cu magneti din "ferita" nu au efectul de limitarea inaltelor , si se pun tot felul de poli magnetici ( concentratoare de camp ) si suna in toate felurile .

 

Au inventat "humbucker" -ul .Acesta insa limiteaza banda de trecere pe medii , diferenta intre tipuri si brand-uri ar fi banda de trecere globala , => diferite timbre .

 

 

La faza cu magnetii trebuie sa te contrazic , dozele de strat cu alnico au efectul poreclit "stratitis" , comportament dinamic unic ce caracterizeaza sunetul de Strat .Efectiv introduce distorsiuni in sunetul clean , iar peste octava pe corzile 1 si 2 "stranuta" daca lovesti cu atac st tare corzile, efectiv poate sa dispara tonul .Plus este groaza distorsionatoarelor digitale ieftine , le "blocheaza" si in loc de sunet poate sa apara un "gajait" ce provine din neputinta prelucrari semnalului cu atac mare si foarte bogat in armonice .Efectiv sampling-ul de 32KHz ce-l au multe efecte ieftine este insuficient .Plus rata -slave ( urmarirea vitezei de crestere al semnalului ) lenta duce la "gajait".

 

Dozele de Strat au o dinamica in amplitudine foarte mare si cu o viteza de urcare foarte mare , apropiata chitarelor acustice in unele cazuri chiar mai mare .

Preampliful ( care este analogic) poate fi supramodulat iar convertoarele AD cu cei 16 biti de la efectele ieftine nu pot urmari calitativ semnalul .

Cu un algoritm de quantizare nelinear exact ca si un compresor rezolva problema in parte .In plus se introduc filtre de limitare a benzi de frecvente chiar pe intrarea circuitului care teoretic nu ar trebui sa distruga "tonul" doar...timbrul se mentine dar dinamica are de suferit si nu mai ai tonul dorit.Plus algoritmul actioneaza ca si un compresor , la refacerea DA se foloseste un expandor => sunet cu dinamica artificiala. ( exact ca si la casetofoanele cu sistem Dolby ieftin , orice

stil /gen de muzica inregistrai suna la fel basul si toba mare.)

 

 

Cu procesoare pe 96KHz/32bit si un preamplif rapid care prelucreaza semnale mari si rapide se rezolva faza si la sculele digitale

 

De aici vin si majoritatea "mitologiilor" analog visa digital Un convertor AD lent nu poate urmari si prelucra semnalul cu dinamica mare cu foarte multe armonice .Acest lucru este inrautatit si de faptul ca apar produse de intermodulatie ce "mazgalesc" tot spectrul audio .

 

Sunt atatea probleme nerezolvate la sculele ieftine incat ajungem la convingerea ca doza nu prea conteaza .Conteaza numai la scule de mare calitate , atat la chitare cat si la amplifuri si difuzoare .

 

Singura sansa "ieftina" este sa cari magaoaia pe tuburi ca sa ai tonul "curat" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Iar daca distorsionez ca lumea nu mai sunt diferente .

 

karpi, daca tu nu auzi diferente intre 2 chitare diferite cu aceleasi doze la sunet distorsionat puternic inseamna ca ar trebui sa-ti updatezi gearu cu o pereche de urechi "hi-end" (vba lu mibu :( ) :)

 

 

(PS:asta considerand ca premisa ca dozele nu sunt atat de infecte :) incat sa nu se mai faca diferentza intre diferitele kitare sau kitare cu lemn diferit :) )

Link to comment
Share on other sites

pt Cosu: e aceeasi chitara, Squier Bullet Strat, am taiat pickguard-ul ca sa incapa doua doze in neck si doua in bridge (in lemn este deja loc, cred ca corpul se face cumva generic pt HSS si SSS) si am pus urmatoarele doze, dinspre bridge spre neck: SSL4, SHR1b, SCR1n, SSL1 (toate Seymour Duncan), pun o poza, sper sa se vada cam cum arata, in middle am lasat liber... Nu prea folosesc dozele combinate, asa ca am pus un 3-way blade switch, pe pozitia 1 e SSL1, pozitia 2 SCR1, iar pe pozitia 3, in functie de un switch micut de on/off e sau SHR1 sau SSL4. CHitara are corp de basswood, gat maple si fingerboard rosewood, cum zice si in topiocul asta: http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=193574

Link to comment
Share on other sites

karpi, daca tu nu auzi diferente intre 2 chitare diferite cu aceleasi doze la sunet distorsionat puternic inseamna ca ar trebui sa-ti updatezi gearu cu o pereche de urechi "hi-end" (vba lu mibu :( ) :)

 

 

(PS:asta considerand ca premisa ca dozele nu sunt atat de infecte :) incat sa nu se mai faca diferentza intre diferitele kitare sau kitare cu lemn diferit :) )

 

cred ca nu esti in clar cu ce-i o forma de unda distorsionata

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De cat timp te ocupi de doze si de distorsionatoare ?Cate ai construit atat doze cat si distorsionatoare ?

 

Cred ca nu esti in clar cu ce-i o forma de unda distorsionata

 

Dupa distorsionare puternica obtii semnal rectangular , numai fundamentala fara armonicele date de sursa .Nu ai de unde sa faci diferenta.Apar alte armonice cele ale semnalului rectangular din care cu filtre poti obtine o mare varietate de timbre.

 

 

 

 

 

Nu prea stiu ce intelegi tu prin doza infecta ?

Nici o doza nu-i infecta doar are alte caracteristici . Aceste mici caracteristici dispar in cazul distorsionari .

Dozele pun probleme de redarea unei benzi de trecere la un semnal destul de mare ca sa nu trebuieasca s amplificam puternic.Cu amplificarea puternica creste si zgomotul .Asa ar fi singura problema majora .In rest poti sa pui orice doza cu semnal slab si sa amplifici si ai acelasi rezultat , doar ca apare problema zgomotului .Plus problema unui ppreamplificator scump care necesita si o sursa de alimentare si mai are si zgomot propriu daca nu este construit cu piese de calitate care sunt si scumpe.

 

 

Un exemplu ar fi cel cu "refacerea" semnalelor digitale cu un trigger dupa ce strabat un traseu printr-un canal de transmisie si sufera distorsiuni .Semnalul se deterioreaza nu mai este rectangular si in acest caz risti sa nu se mai recunoasca codul binar transmis . Cu trigger se reface semnalul "standard" la nivel TTL sau MOS etc ..Asa arata si un semnal audio distorsionat , contine doar limitele fundamentalei si are forma rectangulara are armonice foarte multe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.