www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Buna! Ma uitam azi pe net si am dat de chitara asta http://www.thomann.de/gb/luna_guitars_gypsy_neo_tbk.htm

dupa ce am gasit-o ... am cautat pe google sa vad ceva de ea... dar nimica...

Ati auzit de ea? Ati testat-o?

 

nu stiu... nu am mai auzit de ea

in timp ce ma uitam la chitara care ai vazuto tu... am gasit asta http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbl450_gothic.htm

Ce emg-hz poate avea pe ea ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Si foarte important, poate cel mai impotant:

 

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

 

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

 

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

Serios chitara se tine pe piciorul stang , iar piciorul stang sprijinit pe ceva ? Poate k asa scrie in carti !

Uitativa bine la link-ul de mai jos si spuneti-mi va rog dak Malmsteen ( tata chitarilor ) tine chitara pe piciorul stang ? :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=IZIHXKaVR9s...feature=related

 

Si apropo link-ul respectiv se numeste Guitar lessons date de Malmsteen . :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest ght_1150

As avea si eu o intrebare...Doresc sa-mi schimb corzile la chitara(electrica) si vroiam sa cumpar ghs pt. ca tot ghs (progressive 10-52) am si acum. Intrebarea mea este legata de acele numere : 10-52 , ce reprezinta ele ?

Link to comment
Share on other sites

Guest ght_1150
grosimea corzilor...10 sau 0.10 cea mai mica si 52 aka 0.52 cea mai mare

aha si daca imi iau niste corzi cu grosimea mai mica ce diferente ar fi ? sunt mai moi corzile , se apasa mai usor ?

Link to comment
Share on other sites

Guest MetalHeart

Am o nelamurire. Am intrat in posesia unui Squier Strat amus cateva zile. Toate bune si frumoase pana sa dau pe heavy la melodia baietilor de la Bloodhound Gang - Fire water burn. Cum pot trece pe heavy? Se poate? Va rog sa ma ajutati, ca prof de chitara electrica nu gasesc in oras, sau nu stiu pe unde sa caut. Iar singura nu ma descurc :)

Edited by MetalHeart
Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire. Am intrat in posesia unui Squier Strat amus cateva zile. Toate bune si frumoase pana sa dau pe heavy la melodia baietilor de la Bloodhound Gang - Fire water burn. Cum pot trece pe heavy? Se poate? Va rog sa ma ajutati, ca prof de chitara electrica nu gasesc in oras, sau nu stiu pe unde sa caut. Iar singura nu ma descurc :)

 

cred ca te referi la sunet...depinde ce amp ai, daca ai, la fel si cu pedalele...

chitara, din constructie, nu suna heavy oricum ai da-o. si nici n-are un buton pentru asta.

tre' sa fii un pic mai explicita....

Link to comment
Share on other sites

Guest MetalHeart
cred ca te referi la sunet...depinde ce amp ai, daca ai, la fel si cu pedalele...

chitara, din constructie, nu suna heavy oricum ai da-o. si nici n-are un buton pentru asta.

tre' sa fii un pic mai explicita....

 

Amplificatoru' ii un Squier SP.10 pe care l'am primit in pachet cu chitara. Insa cred ca pedalele mi'au cam scapat din vedere. Mentionand faptul ca acuma am auzit prima data de ele :) . Cu chestiile astea chiar m'ai incuiat!

In orice caz, explicita nu prea am cum sa fiu, avand in vedere ca abia stiu vreo boaba despre chitarile electrice. Oricum, daca ai bunavointa sa te uiti la videoclipul baietilor de la BHG ( http://www.youtube.com/watch?v=m86AE4NAC_A ), dupa intro'ul de acustica, pe la 0:33 incepe partea "heavy" de care am mentionat. :)

Link to comment
Share on other sites

ca sa sune heavy iti tre distors (adica atunci cand dai pe o coarda ,sunetu se aude mai lung si mai ...''heavy'':)) )si distorsu il iei ori din amplificator (asta daca are asa ceva )ori din pedala,si mai is si alte chestii (setari din amp sau pedale)care pot sa faca sa sune heavy

 

mai umbla si tu pe la setari la amp (nu uita cum iti era pus pe clean,sa sune fain),ca nu musca :))

Link to comment
Share on other sites

am si eu cateva intrebari:

 

1.cu ce ma ajuta daca schimb potentiometrele din fabrica? daca schimb unul trebuie sa le schimb pe toate?

2.ce ar fi mai indicat ca sa scap de zgomote nedorite la chitara: un noise gate(ma gandeam la un Boss NS-2) sau ecranare si recablare? imi mananca din semnal noise gate-ul?

3.e recomandata combinatia pe termen lung: chitara ieftina(800-1000 ron) + amp bun + doze bune? intreb pt ca l-am vazut pe chitaristul de la HolyHell cu un Epiphone Gothic Flying V care nu valoreaza mai mult de 350 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest WackoJacko

Am gasit un Fret Map si nu prea inteleg ce vrea sa reprezinte. De ce pe coarda E ( E A D G B E) pe primul fret imi apare F, pe al doilea F#, iar pe al treilea G etc.

 

Nu ar fi trebuit sa fie pe primul fret A# si pe al doilea B?

 

Cand am acordat chitara cu Ap Tuner la fel imi aparea, ca in Fret Map.

post-10908-1247304565_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un Fret Map si nu prea inteleg ce vrea sa reprezinte. De ce pe coarda E ( E A D G B E) pe primul fret imi apare F, pe al doilea F#, iar pe al treilea G etc.

:) pentru ca alea sunt notele, pe primul fret cand ai chitara acordata in acordaju standard(E), pe primu fret faci nota F, pe al treilea G, etc.

 

de ce zici ca ar trebui A#, B, etc., coarda cea mai groasa e acordata la A?

Link to comment
Share on other sites

Guest WackoJacko
:) pentru ca alea sunt notele, pe primul fret cand ai chitara acordata in acordaju standard(E), pe primu fret faci nota F, pe al treilea G, etc.

 

de ce zici ca ar trebui A#, B, etc., coarda cea mai groasa e acordata la A?

 

pai nu vin asa : A

 

A# / Bb

 

B

 

C

 

C# / Db

 

D

 

D# / Eb

 

E

 

F

 

F# / Gb

 

G

 

G# / Ab

 

 

 

 

pe prima coarda, sau nu am priceput eu? :/

Link to comment
Share on other sites

Guest WackoJacko
In acordaj standard prima coarda este E, si fiecare tasta e aproximativ un semiton.

 

Cunost notatia muzicala americana ?

 

Do = C | Re = D | Mi = E | Fa = F | Sol = G | La = A | Si = B

 

Da, o cunosc. Deci cum era in poza aia, exact asa sunt notele pe corzi? Asta nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Guest WackoJacko
Daca nu cumva planuiesti sa reinventezi muzica si sa pui La la un semiton mai sus fata de Mi, atunci sunt ca in poza.

 

Aha, atunci este perfect. Departe de mine acest gand. :)

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

imi re-postez si eu intrebarile:

 

1.cu ce ma ajuta daca schimb potentiometrele din fabrica? daca schimb unul trebuie sa le schimb pe toate?

2.ce ar fi mai indicat ca sa scap de zgomote nedorite la chitara: un noise gate(ma gandeam la un Boss NS-2) sau ecranare si recablare? imi mananca din semnal noise gate-ul?

3.e recomandata combinatia pe termen lung: chitara ieftina(800-1000 ron) + amp bun + efecte bune + doze bune? intreb pt ca l-am vazut pe scena pe chitaristul de la HolyHell cu un Epiphone Gothic Flying V care nu valoreaza mai mult de 350 de euro in care a pus o doza DiMarzio(cred) si shreduia pe acolo inainte de Manowar.

Link to comment
Share on other sites

1. Depinde cu ce le schimbi. Le schimbi cu poturi de valori si lege de variatie identice, dar calitate mai buna? S-au stricat sau de ce ai vrea sa le schimbi? S-a mai discutat de 100 de ori ce se fac potentiometrele si de ce ai pune de 250K, 500K (sau mai mici la doze active), liniar sau logaritmic.

2. Noise gate-ul iti "mananca din semnal" pentru ca pt. asta e facut, sa "manance" ce e sub un anumit prag. Normal ca inainte de a apela la noise gate sau sistem mai complex (combo filtru/gate/expander ca ISP Decimator) trebuie sa rezolvi problema de la sursa, pe cat posibil. Si despre zgomot si combaterea lui s-a mai discutat pe forum.

3. "Bun" nu e sinonim cu "scump". Ce te deranjeaza la echipamentul pe care-l ai deja, ce ai dori sa faci si nu poti? Esti sigur ca schimbarea chitarei/efectelor/amplificatorului te va duce acolo?

Link to comment
Share on other sites

1. Depinde cu ce le schimbi. Le schimbi cu poturi de valori si lege de variatie identice, dar calitate mai buna? S-au stricat sau de ce ai vrea sa le schimbi? S-a mai discutat de 100 de ori ce se fac potentiometrele si de ce ai pune de 250K, 500K (sau mai mici la doze active), liniar sau logaritmic.

2. Noise gate-ul iti "mananca din semnal" pentru ca pt. asta e facut, sa "manance" ce e sub un anumit prag. Normal ca inainte de a apela la noise gate sau sistem mai complex (combo filtru/gate/expander ca ISP Decimator) trebuie sa rezolvi problema de la sursa, pe cat posibil. Si despre zgomot si combaterea lui s-a mai discutat pe forum.

3. "Bun" nu e sinonim cu "scump". Ce te deranjeaza la echipamentul pe care-l ai deja, ce ai dori sa faci si nu poti? Esti sigur ca schimbarea chitarei/efectelor/amplificatorului te va duce acolo?

1. nu s-a stricat nimic, doar vreau sa stiu cu ce ma ajuta(o sa caut pe forum)

2. ms mult

3. nu ma deranjeaza echipamentul de acum, chiar imi convine, doar vreau sa stiu daca ar fi indicat ca pe viitor sa (continuu sa) fac economie la chitari, ca sa nu arunc banii pe brand, cum ar fi la Gibson sau unele modele Jackson, si sa bag bani in ampuri, efecte etc. bune

 

ceva de genu urmatoarea situatie: ipotetic, am vreo 5000 de ron disponibil, imi iau un Jackson sau un model Gibson ieftin pe la 2600 ron + amp Fender de 2400 de ron, sau imi iau un Dean VX sau un Epiphone LP Studio la vreo 1100-1200 de lei + asta http://www.thomann.de/de/engl_screamer_50_...ncombo_e330.htm ? cum as fi mai castigat pe termen lung?(si da, vreau sa folosesc chitarile cat mai mult, vreau sa stiu daca a mai incercat cineva asa ceva si cumva nu e bine pt ca , multe chitari la 1000 ron se rup, nu fac fata la cantari din cine stie ce motive, etc.)

 

cu alte cuvinte, ce ar fi mai indicat: chitara excelenta pe amp ok, sau chitara ok pe amp excelent?

Link to comment
Share on other sites

Guest WackoJacko

Mi-am luat chitara acustica acum 2 zile si as vrea sa stiu ce trebuie sa invat pentru inceput. Cu ce acorduri ar trebui sa incep si care ar fi dupa urmatoarele la rand, care sunt folosite cel mai des in melodii si cam cat timp mi-ar lua, exersand zilnic, sa schimb intre ele?

Ce altceva ar mai trebui sa stiu pana trec de 'incepator'?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@Cursedone: if it ain't broken, don't fix it! Te temi ca o sa se rupa in doua chitara ta in timp ce canti in fata a 10.000 de oameni? Daca o intretii bine o sa "traiasca" mai mult decat tine si Epiphone-ul tau.

Cu timpul, odata ce iti dezvolti tehnica si urechea ai sa-ti dai seama singur daca-ti lipseste ceva, daca te "trage in jos" echipamentul.

Link to comment
Share on other sites

Guest scimitar

chitara excelenta. aplificatoru nu il iei cu tine la o reprezentatie ceva.

 

si acum daca tot dau sfaturi am si o super intrebare : pe un western, las chitara acordata peste noapte, peste 2 zile sau...?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.