www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Daca mai pun un arc la spate pt tremolo (am doar 2 si bridge`ul nu e paralel cu corpul)....tre` sa setez din nou intonatia?

 

 

mai incerc odata.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die

cum e mai bine sa canti

cu pana sau fara?

 

ce faci cu degetele care abia ti-au prins ceva piele si iar se cojesc?

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest ain't-affraid-to-die
:) ce e grosime tre sa aiba pana? :) Edited by ain't-affraid-to-die
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
:) ce e grosime tre sa aiba pana? :)

 

nu poate nimeni sa-ti zica asa ceva...

spre exemplu eu cant cu pene jim dunlop stuby 2mm(mici, ascutite, groase si dure), iar altu' poate canta cu pene de nylon subtiri, mari si fara varf...asta nu inseamna ca unu' e mai prost si altu' mai destept, e o chestiune de gust.

 

trebuie sa cumperi pene de toate tipurile si sa le incerci... asa vezi care iti place cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Milupas

Salut.

Cand m-am apucat de chitara profu` mi-a aratat la un moment dat la acordul  Fm  ca un mic solo

Ex. la Fm  e:|--1--3--4--3--1--0

 

Intrebarea mea este exista pentru fiecare acord asa ceva? Cum se numesc aceste solouri si unde le gasesc pe toate ?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam cu bassist ce canta jazz,si lam intrebat ceva dspre death metal,iar el mio spus ca ii o muzica simplistica,ca nici nu se compara cu jazz sau blues sau neo classic(ca tehnicitate)

Acuma serios nu cred ca formati de death metal:Chuck Schuldiner DEATH necrophagist,Arsis,Insision,Disgorge,Gorguts,Psycroptic canta chestii simple fata de alte trupe jazz....

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Vorbeam cu bassist ce canta jazz,si lam intrebat ceva dspre death metal,iar el mio spus ca ii o muzica simplistica,ca nici nu se compara cu jazz sau blues sau neo classic(ca tehnicitate)

Acuma serios nu cred ca formati de death metal:Chuck Schuldiner DEATH necrophagist,Arsis,Insision,Disgorge,Gorguts,Psycroptic canta chestii simple fata de alte trupe jazz....

 

ba chiar asa e, da un spin la Joe Pass sau altii ca el si ai sa vezi

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
vorbeam de toata trupa cum canta

 

pai poti cauta de ex. Victor Wooten group daca te intereseaza o trupa intreaga. Hai la Garana si o sa vezi acolo muzicieni talentati :)

Link to comment
Share on other sites

Dar acuma sa fim serios,asta nu ii muzica simplistca! http://www.youtube.com/watch?v=78y3j-bJsD4

mam enervat atunci cand o zis ca nu se canta prin romania din cauza ca ii o muzica simplistica, eu nu am vazut/ascultat romani ce pot canta vocal,cu tobele si chitara/bass in halul asta de death metal. Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Tocmai am calcat pe cablu in timp ce cantam si fara sa vreau....l`am decapitat :)

Pot sa`l repar cumva? Merci :)

 

post-3967-1213464563_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Cu un letcon, da. Nu prea se vede clar in poza, dar daca s-a rupt doar firul de cupru propriuzis si mufa nu are nimic, ai putea sa-l lipesti. Cablul din centru se lipeste la bucata de metal din mijloc a mufei, iar infasurarea de cupru din exterior se lipeste la bucata laterala a mufei.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.....cred ca am inteles. Inca ceva....ce e letcon`ul? Si infasurarea de cupru din exterior ce rol are? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Letconul e pistolul de lipit. Infasurarea de cupru e parte din cablul coaxial, este practic shieldingul, care impiedica interferenta cu semnalul tau.

Link to comment
Share on other sites

Am fixat cablul acolo fara sa lipesc firicelele....am infiletat si vad ca merge. :) Cateodata se mai pierde contactul....depinde cum stau.

Eh....pana fac rost de pistol de lipit :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare !!! nu demult...am gasit o chitara bass...e stare buna.....dar ce nu inteleg......cand apas tasta a doua de pe La.......zbarnaie........si la fel si cu prima tasta de pe Mi(fa)......in rest canta excelent dar tastele alea nu scot decat o zbarnaietura.......am incercat sa reglez si nimik..........deci daca stie careva.........va rog.......help me

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Dar acuma sa fim serios,asta nu ii muzica simplistca! http://www.youtube.com/watch?v=78y3j-bJsD4

mam enervat atunci cand o zis ca nu se canta prin romania din cauza ca ii o muzica simplistica, eu nu am vazut/ascultat romani ce pot canta vocal,cu tobele si chitara/bass in halul asta de death metal.

tipii astia canta decent, dar nici macar nu-i pot atinge pe niste jazzmani adevarati. Si cu asta am terminat, ascult amandoua genurile de muzica, nu vreau sa transform asta in polemica.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest the unforgiven

imi recomanda si mie cineva o piesa pentru acustica, ceva nu foarte greu, dar sa fie rock \m/, am incercat multe piese dar majoritatea erau facute pentru chitara electrica si pe acustica nu suna tocmai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy
Am pus si eu ochii pe o chitara electro-acustica Fender si intentionez sa strang bani. ...Nu sunt foarte sigura pentru ca pretul este exagerat de mare, dar ma gandesc ca, totusi, e foarte buna si ca o pot folosi foarte mult timp . Uitati chitara despre care vorbesc: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=80 . Vreau sa imi spuneti ce parere aveti despre ea. [dezavantaje, avantaje, daca sunt...] Cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine. ...Dar...

 

 

Problema nr.2 : am gasit aceasta chitara si pe site-ul Proguitar.ro si costa 850 RON si se considera Squier, dar pe site-ul Guitarshop.ro aceiasi chitara costa 1470 RON si se considera Fender. [...] M-am uitat si pe site-ul oficial Fender si costa in jur de 800$, deci pretul mai apropiat ar fi cel dupa Guitarshop. Chiar nu mai stiu ce sa cred. Dati-va si voi cu parearea ...Care ar fi pretul real ? Va mai spun inca o data...Chitara e identica pe ambele site-uri, insa pretul difera foarte mult, diferenta este foarte mare.

 

 

Pt ambele probleme as dori cat mai multe pareri pentru a-mi putea face si eu o idee.

 

Stiu ca imi veti raspunde, asa ca va spun de-acum MS. :)

 

lasa lasa,tot o sa ai u o chiatra mijto d la Fender dak tot te'ai pus sa strangi bani .. :):)

 

popz :*

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

Salut. Am o mica intrebare: in melodii de unde imi dau seama cum trebuie sa tin degetele..? de pe youtube...? Asa trebuie sa fac la inceput, iar dupa ceva timp capat experienta si intuiesc si singur? Alta intrebare ar mai fi daca atunci cand tin degetul pe tasta trebuie sa-l tin cat mai aproape de partea de jos pentru a nu face fretbuzz? Sau corect este si la mijloc dar am nevoie doar de forta in degete?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

iti multumesc mult. La partea cu intuitul totusi e cam greu la inceput ca unele pozitii sunt mai bune pentru a putea continua mai usor pe urmatoarele. De exemplu in Nothing else matters in intro.. slide-urile alea sunt cam grele daca nu stii cum sa pozitionezi degetele.. :) .. noroc ca mai exista youtube sa ne mai uitam la altii cum fac.  Multumesc din nou. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.