www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Crozi Floyd Rose


Guest Superman
 Share

Recommended Posts

Guest Superman

eu am folosit pana akum

ernie ball 0.10 prea groase am strambat grifful

apoi am facut ceva custom a mers destul de bine dar totusi erau prea naspha la felul cum se cantau adica

0.08(D'addario) 0.10 0.13 0.24(d'addario) 0.26 0.36 si restul ernie ball din setul 0.10 ... nici astea nu au mers ...

apoi am incercat fender 0.08 set complet ... prea subtiri la cum folosesc floydul cand il apas se fac corzile ca niste fire care nu au stapan se slabesc prea mult ...nu sunt bune pt asta si ori am probleme la acordaj la floyd ori sunt corzile de vina pt ca se dezacrdeaza cand apas complet si revine la forma initiala si se acordeaza la loc cand indind corzile la max si apoi revin la acordajul normal ...wtf :)

akum am set fender 0.08 si coarda D am scos-o si am inlocuit-o cu A si E--->A si am uns pe post de E Ernie ball 0.10 adica nr 0.46 akum sunt 3 super groase si 3 subtiri ca draq ... ~x( wtf care este cel mai bun set ... nu am icnercat niciodata 0.09 uni au sous ca e bun ....akum nu mai stiu ce sa cred ...

 

ce sa imi iau?grifful este4 prea subtire ca sa incerc ceva gros ... pe chitara asta am stat cu 0.10 doat 1 sapt ... cand am vazut ce a patit vechea chitara si asta are grifful mult mai subtire ~x( corzile perfecte care sunt ??:)

 

 

.. disperat ... :|

Link to comment
Share on other sites

eu am folosit pana akum

ernie ball 0.10 prea groase am strambat grifful

apoi am facut ceva custom a mers destul de bine dar totusi erau prea naspha la felul cum se cantau adica

0.08(D'addario) 0.10 0.13 0.24(d'addario) 0.26 0.36 si restul ernie ball din setul 0.10 ... nici astea nu au mers ...

apoi am incercat fender 0.08 set complet ... prea subtiri la cum folosesc floydul cand il apas se fac corzile ca niste fire care nu au stapan se slabesc prea mult ...nu sunt bune pt asta si ori am probleme la acordaj la floyd ori sunt corzile de vina pt ca se dezacrdeaza cand apas complet si revine la forma initiala si se acordeaza la loc cand indind corzile la max si apoi revin la acordajul normal ...wtf :)

akum am set fender 0.08 si coarda D am scos-o si am inlocuit-o cu A si E--->A si am uns pe post de E Ernie ball 0.10 adica nr 0.46 akum sunt 3 super groase si 3 subtiri ca draq ... ~x( wtf care este cel mai bun set ... nu am icnercat niciodata 0.09 uni au sous ca e bun ....akum nu mai stiu ce sa cred ...

 

ce sa imi iau?grifful este4 prea subtire ca sa incerc ceva gros ... pe chitara asta am stat cu 0.10 doat 1 sapt ... cand am vazut ce a patit vechea chitara si asta are grifful mult mai subtire ~x( corzile perfecte care sunt ??:)

.. disperat ... :|

 

nu inteleg absolut nimic din ce spui....invata sa te exprimi, mai pune si tu o virgula, un punct si de la capat...ca nu te intelege lumea :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

nu inteleg chestia 0.09 o sa incerc cand imi aduce cineva ... floydul nu are absolut nimik lockerul tine si dupa el mai sunt si cheile care nu au nici o leg ... cum a spus ca se dezafordeaza dar am uitat sa recizez cu cat se dezacordeaza mai precis 1 stnush daca e din cauza ca sunt prea subtiri corzile ... nu ami inteleg nimic aveam mai sumtiri ca setul standard 0.08 si apoi am laut 0.08 si a inceput sa faca urat :) 0.10 mi-a f***t grifful ... vreau sa gasesc corzile perfecte pt o chitara sa devina perfecta ...

 

ontz este o idee destul de buna

 

nu inteleg absolut nimic din ce spui....invata sa te exprimi, mai pune si tu o virgula, un punct si de la capat...ca nu te intelege lumea :)

 

citeste fara pauza nu imi palce virgula

 

Incearca totusi un 0.9 si regleaza floydul sa fie paralel cu corpul chitarei. Daca floydul si menghina sunt proaste, nu conteaza ce corzi ai, se dezacordeaza oricum.

floydul este reglat nu a avut probleme si nici nu are am avut tot timpul o mare problema cu corzile :) adica tot timpul fara bani si niciodata nu am stiut ce vreau si in final am ajuns sa nu stiu ce sa iau sa incerc si 0.09 si daca nici alea nu merg nush ce e de facut ...

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

nu-i bun floydul , cutitele de reazam nu sunt din otel , s-au tasat si asa pozitia de "zero" nu este numai una ci se agata aiurea in mai multe locuri.

 

Alt corp si poate si pivoti , sau daca cineva poate sa -i pun lame de otel ...

 

corzile nu pun mai multe probleme dacat la alte chitare..cu sau farsa floyd bun

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sunt sanse mari sa fie lemnul slab si sa joace pivotii in el.

Precis ca si tremolo-ul este low-profile(ca si exprimarea ta in scris, de altfel...de aici o multime de dezacorduri si dezacordari).

 

+1000

 

pe de alta parte despre ce chitara e vorba?.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

tremolo e bun nu a facut nici o faza pana akum , lemnul este destul de tare nu se misca nimik pe akolo , am facut o mica proba am pus floydul la o acordajul lui si am acordat din cheitze si apoi am inchis lockerul ca sa vezi s-a dezacordat si merge pe acelasi principiu...

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

hmm nu am spus ca am probleme cu corzile nu cu floydul

 

dupa cum a spus ca am pus floydul in pozitia 0 si am acordat din cheitze si se intampla la fel se dezacordeaza cand folosesc floydul ca un nebun

 

totul a inceput cand am pus corzile fender si sunt confuz in privinta corzilor ce sa folosesc?? :) chitara este in stare perfecta adica nu are nici o defectiune nici la floud nici electronicele nici grifful nici cheitele nimik corzile au fost o mare problema pt mine tot timpul

 

si motivul pt care o vand este acela ca sunt mort dupa fender stratocaster american si vreau ca sa mai adaug ceva si sa imi comand unu din america am spus :

 

ca sa ii schimb grifful sa ii pun maple la asta stai asa ca nu imi palce humbuckerul sa il dau si sa ii caut o doza de strat single stai ca poate ii mai pun si un floyd original ca sa ma simt eu bine si in final am spus ia sa renunt la floyd si sa imi iau un strat american si cand fac rost de bani sa imi iau un ibanez HSH cu flopyd si un LP si sunt cel mai fericit om din lume asta e motivul vreau neaparat strat original :)

 

dupa cum se vede am un topic ca vreau sa cumpar griff maple am gasit ceva am ami avut ca vreau sa cumpar floyd original am gasit si dalasi facand un calcul griff+floyd+inca o doza single + ca mai trebe sa scap si de grifful de la ea sa mai vand si floydul si humbucker atomic mai bine o dau pe toata si iau un strat american

 

 

sper ca ati inteles ori ma ajutati in privinta corzilor cu care m-am certat ori taceti

 

pe scurt caut sunetul potrivit pt mine

Link to comment
Share on other sites

Lasa mai Superman, nu trebuie sa te superi ca Superman facea urat la suparare. Eu urmaresc topicul asta de azi dimineata si ma distrez foarte tare...

 

LE: Auzi? Dar cu corzile alea de ce te-ai certat? Sigur nu erau coarde?

sper ca ati inteles ori ma ajutati in privinta corzilor cu care m-am certat ori taceti
Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

he :) nu sunt suarat dar m-am "certat" cu ele pt ca nu am gasit niciodata corzile perfecte

am incercat EB 0.10-0.52 erau perfecte dar cam greu cu bareul .. atunci si am indoit si grifful ...

apoi am luat eb0.10-0.46 pe chitara asta noua mi-a fost frica sa nu indoi grifful dar am inceput cant cu bareu excesiv asa ca era mai greu ...

apoi din eb 0.10 0.46 am facut un mic custom am scos coarda G si E si e si B leam ridicat si am adaugat un 0.08(d'addario) si la fel am facut si cu D si A si am adaugat un 0.24(din seturii anterioare folosite la chitara veche) era perfect dar suna putin ciudat m-am obijnuit dar am spus hai sa imi iau corzi noi ca sa sune binesi nush ce si am luat fender 0.08 -.38 perfect dar stai asa a aparut o mica problema cand au aparut si corzile noi...coarda G se dezacordeaza ori 1 st in + ori - depinde cum fol floydul si cu floyd cand se dezacordeaza 1 coarda se dezacordeaza toate ...sata cand apas si ridic floydul la max si am cerut ajutor ca nu stiu ce corzi sa iau si unii mi-au spus 0.09 EB si cred ca asa o sa iau deocamdata nu am drum in buc dar cam pe 15 dec o sa le am si atunci va spun cum este

 

 

akum am pe chitara fender 0.08 si am scos coarda D si am inlocuit-o cu A deci si A cu E si am adaugat un 0.46 din EB e mult mai bine dar totusi G inca are probleme ...

 

cum am mai spus adineauri am pus floydul pe poz 0 adica am strans acordajul fin la max sau l-am desurubat la max am incercat ambele poz si cand fol la fel face ... ce imi ramane de facut este sa il folosesc usor pana cand iau corzi noi (am strans si lockerul sa ma asigur ca nu e de la chei

 

chitara este in stare perfecta si corzile sunt de nota 3 poate si 2 sper ca ai inteles :)

 

si nervos nu sunt niciodata dar eu cand scriu ceva scriu ce imi vine in minte si asta e motivul pt care uni nu inteleg pt ca ideea este continua si schimbatoare ca sa gasesc o formulare ciudata ca sa nu iau bacul :)) asta sunt eu ...tot timpul happy si ciudat in vorba

Link to comment
Share on other sites

si nervos nu sunt niciodata dar eu cand scriu ceva scriu ce imi vine in minte si asta e motivul pt care uni nu inteleg pt ca ideea este continua si schimbatoare ca sa gasesc o formulare ciudata ca sa nu iau bacul :) ) asta sunt eu ...tot timpul happy si ciudat in vorba

 

of doamne :)

pana la urma daca nu te pricepi la chestii tehnice de ce nu ceri ajutorul fizic cuiva ca se pare ca exprimarea e greoaie pe forum

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

hmm cui?? alexandria e bine ca avem cinematograf la subsol dar maestru chitarist si cu bani sunt in pom ca sa vin la buc asa ca ma cerut ajutor pe forum si cred ca totul este de la tensiunea corzilor am de gand sa caut un 13 EB si sa inlocuiesc 14 fender tensiunea cred ca este diferita si va spun daca se mai dezacordeaza

 

hmm defapt aveam coarda in fata mea :))

Link to comment
Share on other sites

Superman...

Hai ca n-am mai ras de mult asa. Uite, lasand gluma la o parte, dupa tot ce am citit aici de azi dimineata nu cred ca te poti descurca singur. Sfatul meu e sa duci chitara la un lutier, probabil la Bucuresti, sa ti-o regleze el. Daca pui corzi de alt diametru chitara trebuie reglata. Nu cred ca poti singur. De fapt sunt sigur de asta. Chiar daca chitara a fost reglata vreodata cred ca acum e varza. Deci, te hotarasti asupra unei dimensiuni de corzi, o duci la un lutier s-o regleze el, ramai pe dimensiunea aia si nu mai schimbi nimic. Poate gasesti un lutier bun la suflet si te invata si s-o acordezi. E singura solutie pe care o vad pentru tine.

 

A! Si bafta la bac! Desi nu vad cum...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
de ce nu tensionezi gatul ca sa poti merge pe 0.10?

 

nu stiu si imi este frica sa il indoi .... stiu de chestia cu imbus dar nush in ce parte sa rotesc ca sa il tensionez as vrea totusi sa incerc 0.09 dar akum mancam si eu si ii pun coarda ernie ball si vedem cum se paorta dupa

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

buna idee :)

 

din greseala am pus 0.10 G in lok de 0.13 ... oups iar trebe sa umblu la ea ...

 

hmm interesant topicul zilei :)

 

hmm dar corzile pana de la chei pana la floyd nu au aceeasi tensiune chiar daca e un arc in +?

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

noile corzi si sunt super bune :D2 seturii ernie ball 0.10 si fender 0.08

 

F - Fender

E - Ernie ball

0.11F 0.14F 0.17E 0.30F 0.38F 0.46E

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

cand ajung la buc ma costa 26 ron drumul dus intors pt un set de 20 ron ... vineri ii dau bani unui prieten si imi aduce sapt viitoare e la facultate akolo.

 

stiu sa imi reglez chitara dar nu stiu cum sa tensionez grifful... deocamdata van ca se simte destul de bine apropo am 5 arcurii la floyd

 

si o sa ii pun 0.09 cat de curand

 

vezi avatarul meu stratul din colt dreapta

Link to comment
Share on other sites

stiu sa imi reglez chitara dar nu stiu cum sa tensionez grifful

 

contradictie in termeni

 

vezi avatarul meu stratul din colt dreapta

 

Eventual sa si citim ce scrie pe headstock, nu? Ai putea sa zici pur si simplu marca, sau si mai bine sa-ti faci reclama suplimentara si sa zici ca e de vanzare la mica publici... oops, ti-am facut reclama gratuita din gresala.

Link to comment
Share on other sites

hmm nu am spus ca am probleme cu corzile nu cu floydul

 

dupa cum a spus ca am pus floydul in pozitia 0 si am acordat din cheitze si se intampla la fel se dezacordeaza cand folosesc floydul ca un nebun

 

totul a inceput cand am pus corzile fender si sunt confuz in privinta corzilor ce sa folosesc?? :) chitara este in stare perfecta adica nu are nici o defectiune nici la floud nici electronicele nici grifful nici cheitele nimik corzile au fost o mare problema pt mine tot timpul

 

si motivul pt care o vand este acela ca sunt mort dupa fender stratocaster american si vreau ca sa mai adaug ceva si sa imi comand unu din america am spus :

 

ca sa ii schimb grifful sa ii pun maple la asta stai asa ca nu imi palce humbuckerul sa il dau si sa ii caut o doza de strat single stai ca poate ii mai pun si un floyd original ca sa ma simt eu bine si in final am spus ia sa renunt la floyd si sa imi iau un strat american si cand fac rost de bani sa imi iau un ibanez HSH cu flopyd si un LP si sunt cel mai fericit om din lume asta e motivul vreau neaparat strat original :)

 

dupa cum se vede am un topic ca vreau sa cumpar griff maple am gasit ceva am ami avut ca vreau sa cumpar floyd original am gasit si dalasi facand un calcul griff+floyd+inca o doza single + ca mai trebe sa scap si de grifful de la ea sa mai vand si floydul si humbucker atomic mai bine o dau pe toata si iau un strat american

 

 

sper ca ati inteles ori ma ajutati in privinta corzilor cu care m-am certat ori taceti

 

pe scurt caut sunetul potrivit pt mine

 

habar nu ai despre nimic plus esti si obraznic

 

"prostu daca nu-i fudul parca nici nu e destul de prost " spune o zicala

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman
contradictie in termeni

 

 

 

Eventual sa si citim ce scrie pe headstock, nu? Ai putea sa zici pur si simplu marca, sau si mai bine sa-ti faci reclama suplimentara si sa zici ca e de vanzare la mica publici... oops, ti-am facut reclama gratuita din gresala.

 

=)) samick mah

post-5404-1196059500_thumb.jpg

post-5404-1196059522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.