www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alege Modul Preferat


cyfer
 Share

modul  

36 members have voted

  1. 1. Care este modul major preferat?

    • ionian
      4
    • dorian
      6
    • frigian
      1
    • lidian
      3
    • mixolidian
      5
    • aeolian
      5
    • locrian
      1
    • altul
      0
    • aleg in funcþie de starea de moment
      11


Recommended Posts

Ar putea pãrea o întrebare fãrã sens, dar mie mi se pare interesantã.

 

Situație: sunteți într-un jam-session unde se improvizeazã pe un singur acord al cãrui tip îl puteți alege. Adicã puteți alege terța, cvinta ºi septima lui astfel încât oricare dintre modurile de mai sus sã fie posibile. Ce mod alegeți?

 

ªtiu cã existã un milion de moduri, eu am decis sã limitãm la modurile gamei majore. Dacã nu preferați nici unul dintre ele, atunci alegeți "altul".

 

Într-o astfel de situație eu prefer dorianul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

dar ce spuneti de o compozitie proprie care sa evidentieze modurile (toate enuntate mai sus) intr-o desfasurare progresiva? ca de improvizat stie toata lumea sa duca un sol la si re mi si inapoi... sau in jam... cum treceti de la un mod la altul pe aceeasi armonie. sau cum aplivati in jam rasturnarile modurilor pe care le folositi (daca le aplicati) fara sa se cunoasca alteratia treptei a doua inevitabila?

Link to comment
Share on other sites

dar ce spuneti de o compozitie proprie care sa evidentieze modurile (toate enuntate mai sus) intr-o desfasurare progresiva? ca de improvizat stie toata lumea sa duca un sol la si re mi si inapoi... sau in jam... cum treceti de la un mod la altul pe aceeasi armonie. sau cum aplivati in jam rasturnarile modurilor pe care le folositi (daca le aplicati) fara sa se cunoasca alteratia treptei a doua inevitabila?

 

wtf? :)

 

@Cyfer : Dorian

all the way...

Link to comment
Share on other sites

dar ce spuneti de o compozitie proprie care sa evidentieze modurile (toate enuntate mai sus) intr-o desfasurare progresiva? ca de improvizat stie toata lumea sa duca un sol la si re mi si inapoi... sau in jam... cum treceti de la un mod la altul pe aceeasi armonie. sau cum aplivati in jam rasturnarile modurilor pe care le folositi (daca le aplicati) fara sa se cunoasca alteratia treptei a doua inevitabila?

La jam cam asta faci, un fel de compoziții proprii pe loc, inspirate sau nereuºite. Nu ºtiu dacã o lucrare fãcutã sã evidențieze modurile, toate, se poate numi compoziție proprie... mai degrabã studiu. Improvizat nu înseamnã sã mergi pe treptele modului consecutiv înainte ºi înapoi ci mai degrabã sã foloseºti treptele modului pentru a creea o linie melodicã validã.

@Cyfer : Dorian

all the way...

kewl :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

stiu ce e aia improvizatie dar la un moment dat (personal) te cam plictisesti de notele alea (fie ele si intoarse pe toate partile) improvizatia are si ea regulile ei. poti improviza pe 2 note cu succes. nu cred ca modurile stau la baza improvizatiei. poti improviza la fel de bine si pe formule ritmice diferite compuse din 2 note, la care adaugi un trill, le canti la octave diferite, le canti in contratimp sau in sincope (pe timp, jumatati si sferturi de timp). normal ca un md complet iti ofera o arie mai mare de acoperire a improvizatiei dar nu cred ca este definitoriu in alcatuirea unei improvizatii. intai trebuie sa stii toate formele gamei, toate formele arpegilor, cromaticele, tertele frante, dublele, si apoi modurile (asta pt. o improvizatie de succes). plus ca trebuie sa te gandesti si la regulile generale de armonie (de ex.: daca vreau sa improvizez in do major si la un moment dat iau eu ca solist septima acordului de baza trebuie sa stiu ca acea septima, se rezolva treptat ascendent si nu prin salt. trebuie sa stiu ca nu am voie sa dublez terta, ca solist, o data ce ea apare in acordul de baza luat de un instrumentist acompaniator.) ca sa poti conferi un aspect estetic, melodic, avand in acelasi timp cursivitate in exprimarea muzicala.

 

 

on topic, ma decid la locul faptei.

 

 

p.s. din cate stiu eu este Eolian

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

fiecare ºtie dupã cãrțile din care a învãțat...
"ae" se citeste "e" , parca asa i-mi amintesc din cat am chiulit de la orele de latina ...cand improvizezi adevarat nu te gandesti la nimic , nici nu-ti amintesti ce ai cantat .Mai toti improvizatori ( adevarati) i-si intreba prieteni muzicanti cum a fost ( acasa se asculta pe o inregistrare ca sa auda ce a facut de fapt ca sa se corecteze data viitoare . De fapt dupa multe jam-uri ajungi sa ai experienta )
stiu ce e aia improvizatie dar la un moment dat (personal) te cam plictisesti de notele alea (fie ele si intoarse pe toate partile) improvizatia are si ea regulile ei. poti improviza pe 2 note cu succes. nu cred ca modurile stau la baza improvizatiei. poti improviza la fel de bine si pe formule ritmice diferite compuse din 2 note, la care adaugi un trill, le canti la octave diferite, le canti in contratimp sau in sincope (pe timp, jumatati si sferturi de timp). normal ca un md complet iti ofera o arie mai mare de acoperire a improvizatiei dar nu cred ca este definitoriu in alcatuirea unei improvizatii. intai trebuie sa stii toate formele gamei, toate formele arpegilor, cromaticele, tertele frante, dublele, si apoi modurile (asta pt. o improvizatie de succes). plus ca trebuie sa te gandesti si la regulile generale de armonie (de ex.: daca vreau sa improvizez in do major si la un moment dat iau eu ca solist septima acordului de baza trebuie sa stiu ca acea septima, se rezolva treptat ascendent si nu prin salt. trebuie sa stiu ca nu am voie sa dublez terta, ca solist, o data ce ea apare in acordul de baza luat de un instrumentist acompaniator.) ca sa poti conferi un aspect estetic, melodic, avand in acelasi timp cursivitate in exprimarea muzicala.on topic, ma decid la locul faptei.p.s. din cate stiu eu este Eolian
Da .Mi-se pare cam mecanica treba cu "invatam multe cuvinte" dupa ce cunoastem toate cuvintele , le punem una langa celalta si ???? iese o poeziie ? au fost asemenea experiente si in literatura .Sa nu uitam ca muzica este si "timp" . Analogic cu artele plastice proportia si contrastul conteaza mai mult decat doar intervalele .
Link to comment
Share on other sites

Ar putea pãrea o întrebare fãrã sens, dar mie mi se pare interesantã.

 

Situație: sunteți într-un jam-session unde se improvizeazã pe un singur acord al cãrui tip îl puteți alege. Adicã puteți alege terța, cvinta ºi septima lui astfel încât oricare dintre modurile de mai sus sã fie posibile. Ce mod alegeți?

 

ªtiu cã existã un milion de moduri, eu am decis sã limitãm la modurile gamei majore. Dacã nu preferați nici unul dintre ele, atunci alegeți "altul".

 

Într-o astfel de situație eu prefer dorianul.

De obicei prefer lidian'ul si ionian'ul care-mi sunt m,ai "la indemana" da' pana la urma trec prin toate daca se lungeste treaba... :) Deci votez lidian.

Link to comment
Share on other sites

dintre moduri, prefer un fel de lidian (nush cum sa-i zic - adikatele lidianul, dar cu septima mica) cand ma apuca cu chestii spatiale sf-like, dar de obicei ma rezum la pentatonic/blues skale :)

Se numeºte lidian b7, mai precis modul 4 din melodic minor. ªi eu îl folosesc mult, câteodatã chiar lidian b3b7, modul 4 din minor armonic. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.