www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Equalizer Chitara


Squier

Recommended Posts

Salut.

de ceva vreme in cautarile mele am ajuns la ideea ca mi-ar trebui sau mai bine zis as dori sa imi cumpar un eq de chitara.

sunt constient de varianta boss eq7 (boss sunt preferatele meu,nu aruncati cu rosii) ,dar am dat peste asa ceva:

http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...si%20Procesoare

este un beta aivin eq 100.sunt constient de diferentele intre diferite tipuri de egalizare etc etc teoria egalizarii,vreau doar sa aflu pareri despre ea.

in speranta ca se vor ignora idei precum "domle asta e de la "ala" i-as ruga pe cei care au avut asa ceva sau care au avut posibilitatea sa incerce sa imi impartaseasca din experienta lor.

Multumesc anticipat

 

later edit:exista si varianta http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...Page=Danelectro de care am inteles de la cyfer in posturile sale ca ar fi mai buna,sa ma corecteze chiar el daca gresesc.

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

eq-ul danelectro l-am luat eu de la cyfer si sunt super incantat de el...parerea mea este ca suna cel putin la fel de bine ca boss ge-7 original care, dupa mine si nu numai, fasaie cam tare (deci copia aia beta aivin s-ar putea sa fie un generator de fasait :))

 

cu el pot sa-mi schimb/boostez sunetul fuzz-urilor/distors-urilor/overdriver-elor mele exact cum vreau eu (au ajuns sa ma enerveze potentiometrele de ton de pe efecte acum :)) ...

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda chiar si asta: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_eq_100.htm

Eu am un delay de la ei,si vreau sa spun ca nu are zgomot de fond aproape deloc, nici nu se poate compara cu Behringer.Poturile functioneaza bine, e ok pedala.

Nu am avut in dotare acest eq,dar daca merge macar ca delay-ul, eu il recomand.si e aproape jumate cate cea de care zici tu.

Dupa asemanarea dintre cele 2, chiar e posibil sa fie facute in aceeasi fabrica, doar sub alt nume :)

Edited by En1gma
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Eu ti-as recomanda chiar si asta: http://www.thomann.de/gb/harley_benton_eq_100.htm

Eu am un delay de la ei,si vreau sa spun ca nu are zgomot de fond aproape deloc, nici nu se poate compara cu Behringer.Poturile functioneaza bine, e ok pedala.

Nu am avut in dotare acest eq,dar daca merge macar ca delay-ul, eu il recomand.si e aproape jumate cate cea de care zici tu.

Dupa asemanarea dintre cele 2, chiar e posibil sa fie facute in aceeasi fabrica, doar sub alt nume :)

harley bentonu ala e exact la fel ca beta aivin...difera doar ce scrie pe pedala in rest 100% sunt facute in aceeasi fabrica :)

Link to comment
Share on other sites

harley bentonu ala e exact la fel ca beta aivin...difera doar ce scrie pe pedala in rest 100% sunt facute in aceeasi fabrica :)

 

mie imi place sa merg cat de cat la sigur ca sa nu dau banii degeaba,asa ca hb cred ca se exclude:) in concluzie danelectro isi merita banutii:)

@gigimarga:ai posibilitatea sa pui niste sampleuri cu pedala?poti obtine o simulare de acustic din ea?

Link to comment
Share on other sites

mie imi place sa merg cat de cat la sigur ca sa nu dau banii degeaba,asa ca hb cred ca se exclude:) in concluzie danelectro isi merita banutii:)

Eu am dat pe ea 85 de lei ºi am dat-o cu 80. În sensul ãsta îºi meritã bãnuții.

Întra-devãr, pedala e de o calitate surprinzãtoare pentru clasa ei.

Baftã.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat pe ea 85 de lei ºi am dat-o cu 80. În sensul ãsta îºi meritã bãnuții.

Întra-devãr, pedala e de o calitate surprinzãtoare pentru clasa ei.

Baftã.

Salut Cyfer,

Legat de subiectul equalizer, iti cer o parere: eu cant numai acasa si numai pentru placerea mea , ceeace nu inseamna ca nu sunt indulgent in privinta soundului.Intrucat folosesc un procesor Boss ME 50, crezi ca ar fi potrivit sa pun inainte un equalizer ( sa zicem Danelectro) pentru inbunatatirea sunetului?M-ar ajuta?Modelul asta de Boss are un sector numit " tone modify", dar parca nu e suficient.

Merci,

Dan

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Salut Cyfer,

Legat de subiectul equalizer, iti cer o parere: eu cant numai acasa si numai pentru placerea mea , ceeace nu inseamna ca nu sunt indulgent in privinta soundului.Intrucat folosesc un procesor Boss ME 50, crezi ca ar fi potrivit sa pun inainte un equalizer ( sa zicem Danelectro) pentru inbunatatirea sunetului?M-ar ajuta?Modelul asta de Boss are un sector numit " tone modify", dar parca nu e suficient.

Merci,

Dan

Probabil voi primi un premiu pentru cel mai întârziat rãspuns :)

 

În cazul în care nu reuºeºti sã obții ce doreºti din egalizatorul pedalei ME50 ºi nici din egalizatorul amplificatorului, atunci ar avea sens sã pui o pedalã EQ dupã efect.

 

Pedala EQ se pune înainte de efecte pentru altã aplicație. Atunci când vrei ca efectele din ME50 (distors, modulație, delay) sã acționeze mai mult pe anumite frecvențe, setezi o pedalã EQ înaintea efectului pentru a boosta frecvențele respective. Apoi, refaci echilibrul cu un alt EQ dupã ME50. E un procedeu pe care eu nu-l agreez pentru cã provoacã un sunet artificial.

Link to comment
Share on other sites

Norma EQ ar trebui pe intrare si iesire la toate efectele , dar trebuie sa si cunosti cate ceva despre setarii .De obicei aceste efecte au limitata banda si "culoarea" din fabrica .Ca sa ai toate posibilitatile de reglaj trebuie efecte care nu au limitata aceasta banda de trecere .Firmele limiteaza si gain-ul si banda de trecere ca sa optimizeze raportul semnal/zgomot .La o scula de banda "larga" creste si zgomotul odata cu gain-ul si latimea de banda.

Asa ca EQ-urile pot numa sa ingusteze banda deja limitata daca sunt puse dupa sau inainte de niste scule "limitate" ( ieftine),.

 

Mai toate distorsurile au EQ pe intrare si pe iesire , de aici diferentele de sunet intre diferite pedale si diferite "sounduri" cu nume fanteziste ...Valve:Crunch: Scoop ...etc ,practic sunt diferite de setari de EQ .

 

Ptr un "cunoscator" ar fi de recomadat cate un "state variabile filter " inainte si dupa distors. DAR problema mare este cu setarea , o sa ai doar un singur ton .

 

Cel mai utilizabil ar fi un distors analogic intre cele e doua EQ ( parametrice) DAR sa ai posibilitate de preseta ca sa ai memorate tonurile setate.

 

Un EQ nu poate sa aduca armonice inexistente , el numai taie din ce exista.!!!

Link to comment
Share on other sites

sau evidentiaza din ce exista in jurul frecventelor pe care le are ca plaja de ajustare.

Da , dar am formulat asa ca sa atrag atentia ca un EQ n-o sa aiba efect miraculos si nu va face un GLP sa sune a Strat.

 

De preferat este sa nu ridici frecvente ci sa tai celelalte .In cazul EQ pasive ridicarea practic este aducerea la zero si nu introduc defazaje urate .Cele active la ridicarea unei frecvente sunt la cu rezonanta aproape de oscilatie si suna urat nu-i "natural" si cele ieftine baga si fasait deranjannt ( deoarece bucla activape reactia negativa creste gain-ul pe frecvenyta ridicata , si din aceasta cauza nu-i bine sa se "ridice" ci sa se taie daca este posibil.La muzica experimentala este OK oricum , doar sa creezi un ton interesant .

 

Ca sa te complectez , trebuie sa aiba chitara+doza frecventele din care daca tai sau ridici sa scoti un ton "nou".

 

Ptr chitara se folosesc doua EQ parametrice inainte si dupa distors.Primul pe intrare care regleaza amplitudinea armonicelor care sa fie distorsionate mai puternic iar pe iesirea distorsului ( FUZZ) alt EQ parametric ce se regleaza decalat fata de cel de intrare ca sa egalizezi balansul tonal ca sa sune chitara "bine" pe toate notele ( cam greu dar asa ceva ar trebui).

 

M-am tot gandit sa fac o doza cu doua sectiuni ca si la unele chit bas , una ptr corzile 6,5,4 si alta ptr corzile 3,2,1 cu doua distorsuri si cu EQ aferente dupa care se mixeaza impreuna ca sa ai balans tonal car mai convenabil, DAR ..poate odata ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.