www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr. 7 - votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel nr. 7  

47 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • baumwolle
      1
    • Darkman2004
      0
    • dicu
      2
    • Dmc
      9
    • felixanu
      0
    • gix
      12
    • jacksonman
      4
    • Mr.Fritz
      1
    • need_weed
      3
    • Stradivarius
      1
    • TB_TM
      1
    • Un_om
      13


Recommended Posts

In primul rand, sistemul de votare este foarte bun si corect.

In al doilea rand un membru al forumului poate vota doar o singura data.

In al treilea rand nu cred ca este vreun moderator dispus sa stea sa adune note.

In al patrulea rand mai bine ati pune mana sa inregistrati ceva pe backing-track-ul de la duelul nr. 8 decat sa comentati aici modul in care se voteaza.

 

La modul cel mai serios va spun ca daca se va continua in aceiasi idee relativ la sistemul de votare, voi pune serios problema incetarii definitive a duelurilor.

 

E important sa participati pentru ca doar asa puteti vedea cat stiti si ce stiti la chitara. Orice comentariu pozitiv sau negativ adus la adresa felului in care ati abordat un backing-track este un castig pentru fiecare participant.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut din nou. Domnule vreau sa intelegeti o treaba... Eu nu am absolut nimic cu nimeni nu acuz pe nimeni de manarii si sunt 90% sigur ca nu s-au facut manarii. Ce am vrut eu sa zic e ca ar trebui o schimbare la sistemul de votare atata tot. Singurul lucru care s-a intamplat aici e ca cei care au votat nu au ascultat toate piesele si s-au repezit sa dea unele voturi. Ca dovada poate si al sistemului prost de votare la duelul nr 8 nu s-a mai inscris nimeni. Anyway felicitari tuturor inca o data pentru ca fiecare a incercat sa dea ce e mai bun din el si a pus suflet in ce a inregistrat. Consider duelul chitaristic o idee reusita pentru ca ne ambitioneaza sa studiem mai mult si sa fim mai buni, singurele modificari as vrea sa fie doar la sistemul de votare tocmai pentru a ramene aceasta idee de ambitionare si nu de descurajare. Bafta tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Nu te grabi sa judeci lucrurile asa si sa compari numarul de download-uri cu numarul de voturi. Multi dintre cei care voteaza asculta piesele si le descarca din topicul cu inscrieri.

Eu raman la parerea mea ca sistemul de votare este foarte bun si are un mare atu: este secret.

Eu unul prefer sa am un sistem de votare secret in loc sa incep sa impart ban-uri si avertismente in fiecare saptamana pentru comentarii aiurea si flame-uri care nu-si au locul aici.

Acest sistem de votare se aplica in orice domeniu. Faptul ca tie iti place improvizatia cuiva nu inseamna ca acea persoana trebuie sa castige.

 

Imi pare sincer rau dar continui sa raman la parerea mea ca nu ati inteles scopul acestor dueluri.

 

PS: acesta este postul meu cu numarul 1000 :).... speram sa fie unul constructiv :)... of of of

Link to comment
Share on other sites

un_om, te rog nu lua personal posturile mele. eu recunosc ca m-am enervat putin ieri si am vb aiurea, eram foarte obosit. oricum, imi cer sincer scuze. te rog insa sa citesti mai sus, eu nu te-am acuzat niciodata ca ai fi facut "manarii", am constatat doar cu stupoare ca ai mai multe voturi decat gix sau stradivarius, care - sinceri sa fim - au piese mult mai bune, ceea ce eu nu imi pot explica decat inlaturand prezumtia de fairness a votului. eu am afirmat mai demult ca particip pentru parerile celorlalti, nu pt a aduna niste cifre sub avatar. astea fiind spuse, imi inchei comentariile la duelul asta, si, desi nu mai voi inscrie la nr. 8, voi reveni si eu cu piese, intr-un viitor apropiat.

 

ps. consider cat se poate de productive discutiile astea, nu cred ca e bine sa stea omu cu mana in san cand crede ca are ceva de spus sau ca ceva nu e ok. cat despre sistemul de votare, sunt de acord ca nici un admin nu o sa stea sa adune note, dar obligatia de a posta cu cine votam mi se pare totusi o idee buna. felix, de acord ca in toata lumea asta se voteaza secret, asta tocmai pentru ca oamenii voteaza "in persoana", adica se cunosc in mare masura intre ei (cand e vorba de grupuri mai restranse), sau - cand e vorba de vot "in masa" - pentru ca nu are rost sa adaugi masuri de corectitudine in cazul unui electorat foarte numeros, al carui vot va converge inevitabil - exact in virtutea numarului mare de votanti - spre un rezultat "adevarat", care reflecta direct proportional opiniile electoratului. dar noi vorbim aici de un forum, unde nu ne cunoastem decat virtual (adica aproape deloc :) ) si despre un duel in care voteaza 30-40 de oameni. aici nu se mai aplica teoria numerelor mari, rezultatul votului nu are timp sa tinda spre "adevar" decat sub restrictii suplimentare. in cazut nostru fiecare vot conteaza enorm si asta ar trebui sa se reflecte in sistemul de votare.

 

hai bafta majora! :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

un_om, te rog nu lua personal posturile mele. eu recunosc ca m-am enervat putin ieri si am vb aiurea, eram foarte obosit. oricum, imi cer sincer scuze. te rog insa sa citesti mai sus, eu nu te-am acuzat niciodata ca ai fi facut "manarii", am constatat doar cu stupoare ca ai mai multe voturi decat gix sau stradivarius, care - sinceri sa fim - au piese mult mai bune, ceea ce eu nu imi pot explica decat inlaturand prezumtia de fairness a votului. eu am afirmat mai demult ca particip pentru parerile celorlalti, nu pt a aduna niste cifre sub avatar. astea fiind spuse, imi inchei comentariile la duelul asta, si, desi nu mai voi inscrie la nr. 8, voi reveni si eu cu piese, intr-un viitor apropiat.

 

 

Ok, sunt total de acord cu ce spui, asta e problema, postez si eu ca sa "imi iau pulsul" prin aprecierile pozitive sau negative, in orice caz, la felul cum vad eu lucrurile, improvizatia mea e mult mai slaba decat ale lui Gix, Stradivarius si altii...incerc si eu sa mai fac cate ceva din cand, e greu de altfel sa tin pasul cu altii...vremea mea a trecut, sunt destul de in varsta, familie, copilul sta sa vina, serviciul ca serviciul etc

Ne mai vedem prin "melodii cantate de noi"...

P.S. Latinii spuneau: vox populi vox dei :) , stiu, nu e cazul la mine, stiu EXACT cat valoreaza improvizatia mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

La ultimul duel, vad ca o parte dintre participanti sunt suspiciosi in legatura cu voturile. Manarii nu cred ca se pot face, Felix a punctat asta. Atunci de ce are voturi mai multe un_om? Pentru ca am votat cu el, incerc sa raspund eu.

Ca unul care asculta foarte mult blues, mi-a fost greu sa diger unele piese. Adica blues-ul este lucru serios (cum spunea

Clapton), bine stabilit, care nu se invata peste noapte. Desi sunt 3 acorduri banale si cateodata note putine,

acestea sunt cantate in lick-uri si tehnici specifice, cu acel feeling care dau o frumusete aparte blues-ului.

Unii au inceput cu cateva elemente de blues, dupa aceea au dat-o insa pe scale run-urile rapide, arpegii, legato-urile a la Satriani si alte elemente ce caracterizeaza in general metal-ul, dar care nu se potrivesc deloc in blues. Deasemenea si sound-ul agresiv abordat de unii e la fel de nepotrivit. Eu am votat cu un_om pentru s-a apropiat cel mai mult de ceea ce se numeste

blues, nu ca ar fi extraordinar ce a facut el. In felul asta cred ca au votat si ceilalti. Insa unii vad ca nu vor sa accepte lucrul asta, e mai usor probabil sa spui ca sistemul de vot nu bun. Atata timp cat s-a postat un backtraking de blues, lumea asteapta sa asculte blues, iar in blues de cele mai multe ori e vorba numai de feeling-ul, degeaba ai tehnica, acuratete si frazare.

Stradivarius ar fi avut probabil mult succes la duelurile cu backtrakuri dupa Satriani sau Vai, dar in cazul de fata el intra in categoria celor ale caror piese nu trebuie sa le asculti pana la sfarsit ca sa-ti dai seama ca ceea ce canta nu e blues.

Participarea la duel inseamna sa te expui criticilor si riscului de a nu fi votat si este un lucru pe care ar trebui sa si-l asume cei care participa. Bineinteles ca nu toti ceicare voteaza sunt si obiectivi, dar nici un sistem de punctaj, ca la conservator sau eurovision, nu cred ca e potrivit.

Link to comment
Share on other sites

raskolnikov, gusturile nu se discuta, dar, dupa umila mea parere, gix PREDA blues la duelul asta. are lick-uri clasice de blues la greuceanu, poti sa le spui si clichee, dar e blues 100% fara "elemete de metal" si, pe deasupra, le executa foarte bine. daca inveti solo-ul lui gix, ai deja o baza solida de blues licks.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

raskolnikov, gusturile nu se discuta, dar, dupa umila mea parere, gix PREDA blues la duelul asta. are lick-uri clasice de blues la greuceanu, poti sa le spui si clichee, dar e blues 100% fara "elemete de metal" si, pe deasupra, le executa foarte bine. daca inveti solo-ul lui gix, ai deja o baza solida de blues licks.

 

Gix foloseste intradevar pe ici pe colo niste dublestop-uri si turnaround-uri, tema de la inceput e neinspirata si arpegiile alea mi-au zgariat urechile. Ma rog, poate am ascultat eu prea mult Johnny Winter, insa cum spuneai gusturile nu se discuta.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Cred ca o sa postez si in duelul opt... Acum fara nici o suparare si eu am cunostinte de genuri si stiluri de muzica si backingul care a fost expus nu a fost unul de blues. A avut doar forma de blues si o chitara care pariez ca e luata de la stevie ray vaughan sau de la unul care ii imita stilul. 2 la mana tempoul si feelingul backingului nu sunt de blues sunt de straight rock nu are pic de shuffle nu are pic de balans. Intr-adevar improvizatia mea nu aduce nici pe departe cu stilul de blues (nu ca nu as stii ce inseamna aia) dar in contextul creat sufletelul meu a simtit sa cante asa. Oricum asta e cel putin parerea mea despre piesa in general.

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

Eu marturisesc: am votat dmc, probabil in mod subiectiv, pentru ca am votat mai mult pentru potentialul piesei expuse.

 

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Asha o fi frate:) Toba mare prem si ride toata piesa nici un break nimic. Inseamna ca avea un baterist al naibii de exact si conservator:). Oricum se vede de la distanta ca tobele sunt naturale si ca sunt batute de un om. E absolut evident de aceea sunt si pline de feeling. Ce mai bassul e brici. E exact pe blues :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Hmmm... Cred ca o sa postez si in duelul opt... Acum fara nici o suparare si eu am cunostinte de genuri si stiluri de muzica si backingul care a fost expus nu a fost unul de blues. A avut doar forma de blues si o chitara care pariez ca e luata de la stevie ray vaughan sau de la unul care ii imita stilul. 2 la mana tempoul si feelingul backingului nu sunt de blues sunt de straight rock nu are pic de shuffle nu are pic de balans. Intr-adevar improvizatia mea nu aduce nici pe departe cu stilul de blues (nu ca nu as stii ce inseamna aia) dar in contextul creat sufletelul meu a simtit sa cante asa. Oricum asta e cel putin parerea mea despre piesa in general.

 

Ai niste lacune in privinta blues-ului. Genul asta de tempo de blues este numit in general Texas Shuffle. Exponenti mai cunoscuti ai stilului Johnny Winter, Billy Gibbons si bineinteles Stevie Ray Vaughan.

Link to comment
Share on other sites

Nu am ascultat inca toata piesele si tocmai din acest motiv nu am votat (inca).

Insa din ce am ascultat pana acum, inteleg frustrarea lui Stradivarius exprimata in paginile anterioare. Interpretatrea lui sigur merita mai mult, judecand comparativ. Desigur, e doar un punct de vedere, dar inclin sa cred ca sunt destul de obiectiv cand zic chestia asta.

 

Trecand de gusturi si preferinte, eu unul vad doua probleme in sistemul actual de vot:

1. Subiectivismul si superficialitatea celor care voteaza, fie ca:

- nu asculta toata piesele

- voteaza doar dintre piesele "fruntase", desconsiderandu-le pe cele care nu prea mai au sanse

- cazul invers, cand voteaza o piesa doar pentru a mai echilibra concursul, ceea ce nu cred ca e corect

- din simpatie pentru unul din concurenti sau invers, antipatie pt altul caruia nu-i acorda votul

- SI NU IN ULTIMUL RAND: bazandu-se pe o gandire de genul "a.. asta e shred..skip", sau "aa.. e lalaita si n-are nimic tehnic" sau "aualeu, ce sunet de *****, e varza" sau "asta nu are nimic original, n-o votez". Cred ca ar trebui apreciata piesa in ansamblul sau.

 

Problema asta ar putea fi rezolvata pe alocuri (cazurile b si c cum ar veni...) prin pastrarea secreta a rezultatelor pana la final.

 

 

2. Poate cea mai mare problema ar fi, intr-adevar, simplitatea acestui sistem. Daca cineva este considerat al doilea sa zic de catre mai toti cei care voteaza, dar nu este votat de nici unul, iese pe ultimul loc. Nu sunt pentru varianta cu notele, pentru ca ar fi si putin mai complicat, dar mai ales pentru ca fiecare are propriul sistem de valori. Cu alte cuvinte, o persoana poate acorda o nota mai usor decat altcineva. In masura in care este posibil tehnic, de preferat ar fi sa fie alesi la fiecare vot primii 3 sau primii 5 si sa existe un criteriu de punctaj care sa fie calculat automat aventual.

 

E o varianta si cu juriul, care ar putea merge in paralel cu sistemul actual.

Edited by LinX
Link to comment
Share on other sites

Ca sa clarific un pic ideea: mi se pare evident ca fiecare are criteriile si baremurile lui dupa care apreciaza valorile, dar hai sa nu fim atat de exagerati si sa vedem cate chilograme de bluz calitatea intai export a avut fiecare piesa din duel si dup-aia sa le ordonam descrescator.

Daca toata lumea ar fi fost asa conservatoare atunci mai apareau atatea genuri muzicale? Mai exista Malmsteen si neoclasicul? Sau mai rau, ce blasfemie face dom'le Malmsteen asta, DE CE canta blues ca n-are voie?

Ii compatimesc pe cei care gandesc asa.

Muzica se asculta cu inima si nu cu sublerul!

Link to comment
Share on other sites

Oare nu se pierde si mai mult in momentul in care rezultatele votului incep sa nu mai reflecte adevarul?

 

Cheers, Linx! :)

 

PS. Gix, tot respectul meu pt faptul ca aperi ideea de baza a duelului (si, nu in ultimul rand pentru piesa ta :) )

 

PS2. Ce-i aia subler? Is that like finding Jesus or something? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu integ exemplul cu Malmsteen si neoclasicul si nu vad legatura.

 

N-am zis ca trebuie cantarit bluesul din piese, ci ca ar trebui "cantarite" cat de cat piesele in ansamblul lor, fara a exagera. Sa zicem totusi ca fiecare voteaza cum ii place si pe ce criteriu vrea el. Chiar si in acest caz, o problema ar fi in ce masura sistemul actual de vot exprima corect alegerea celor care voteaza. Inca o data, daca piesa lui X o consider super tare, insa nu cea mai tare din concurs si prin urmare nu o votez, e ca si cum o pun in gramada cu toate celelalte pe care nu le-am votat. Nu mi se pare corect nici fata de cei care voteaza, dar mai ales fata de participanti.

Link to comment
Share on other sites

LinX, nu la tine mă refeream. Nu are legatură cu comentariile tale. Ci cu diverse dispute de mai sus despre stiluri, metale etc.

Ma gândeam doar că o piesă de muzică are mai multe aspecte şi că unul pe care eu nu îl... promovez este categorisirea. Adică n-avem voie să creăm, ci doar sa imităm?!

Stradivarius a simţit în felul lui şi din păcate se pare că restul muncii lui din acea piesă nu a contat.

...A, trebuia sa scriu şubler.

Edited by Gix
Link to comment
Share on other sites

am votat gix! shoot me, dar de data asta nu mai dau motive. nu inteleg de ce va plangeti, sistemul e cat se poate de necenzitar.

 

@dmc: ŞÚBLER, şublere, s.n. (Tech.) Instrument de măsurat lungimi sau grosimi mici, alcătuit dintr-o riglă gradată cu două braţe, între care se prinde piesa care trebuie măsurată. – Din germ. Schublehre.

analog unui alt instrument de masura de pe forum :), doar ca sublerul e folosit pentru marimi fizice vectoriale. oricum, arata foarte hitchkockian.

'one man, one vote. The Patrician was the man and he had the vote.'

post-76-1130076485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi vine sa cred .. dupa ce am ascultat toate piesele si am facut comentariile de rigiare .. de o ora fac asta .. am dat back de vreo cinci ori la pagina si am pierdut tot ce am scris ... nu cred ca mai am rabdare sa scriu din nou tot ... si nici timp. Sa-mi fie cu iertare ...

1. Raskolnikov a punctat un lucru f. important ... abordarea unei piese in stilul in care piesa o cere ... parerea mea este ca blues-ul, chiar si rock-ul clasic, chiar daca majoritatea nu prea dau importanta acestui lucru, sunt stiluri foarte dificile si greu de abordat .. sa te pui in pielea unui Johnny Winter sau Stevie Ray Vaughan nu este un lucru usor, dovada cu nu sunt chiar asa multi ca ei.

Am ascultat pana acum aproape toate piesele si pe masura ce am ascultat am scris tot ce mi-a trecut prin cap ... repet, este doar o parere personala, nu este batuta in cuie, imi exprim dreptul la vot la fel ca si voi .. deci sunt supus comentariilor acolo unde gresesc ... si eu vreau sa invat lucruri noi chiar daca nu particip la toata treaba asta.

DarkMan2004 .. chitara este putin cam tare si un ton un pic cam prea carnos ... gresesti pe alocuri destul de grav, cu toate ca ai si pasaje mai interesante iesi din gama sau nu finalizezi interventiile .. am impresia ca nu prea ai reusit sa transpiri cand ai facut piesa, daca intelegi ce am vrut sa zic ... ma bucur ca ai postat totusi. Mai devreme am scris si lucruri mai bune despre tine dar nu mai stau acum ... bafta si mai posteaza.

dmc ... ai un ton bun la chitara, si nu spun asta ca sa lezez pe cineva care nu are prea multe posibilitati sa-si faca un ton bun, ... ai intrat binisor in piesa si per total imi place ... la 01:22 nu prea imi place si nici la 01:32 / si la 01:51 .. gama nu mi se pare prea potrivita acolo... iti revii frumos dupa aceea si imi place pana la sfarsit ... si tonul chitarii de la final.

felixanu ... tonul chitarii putin cam murdar, ... ai improvizat destul de relaxat si parca putin cam fara chef (asa se cheama feelingul la noi) in prima parte a piesei.

dicu ... nu prea inspirata panoramarea chitarii pe un singur canal ... nu stiu de ce, dar mi-a placut cum ai tras ... pasajele alea "mitraliera" imi aduc aminte de un tip care canta in genul asta .. facea un fel de parodie pe o piesa asemanatoare, dar ceva deosebit, gandit .. super omul, iarasi . nu stiu de ce imi place tonul ala sarmos ... cu toate astea nu prea iti duci ideile nici tu pana la capat ... per ansamblu imi place .. un alt motiv este ca mai folosesti din cand in cand si armonii strecurate ... cei mai multi folosesc doar note de solo sa zic asa. Hai bafta multa si mai posteaza sa stim si noi cum avansezi cu chitara.

TB_TM ... cei cu tine omule ca te-ai bagat la stilul asta ... parca erai mai .... rau ... :) sa-ti traiasca noua chitara .... interesant pasajul de la 01:37 .. pacat ca nu l-ai dus pana la capat (chitarile suprapuse) ... in rest cam slabut, timid, dar ma bucur ca ai postat.

baumwolle vad ca nu te lasi ... la tine mi se pare ca te-ai prins iar de o nota si iti este frica sa te departezi de ea .. incearca, experimenteaza, ca trebuie sa iasa ... incearca sa schimbi registrul catre sfarsitul piesei ... ma refer la octave ... daca incepi eu stiu intr-un registru grav spre sfarsit in improvizatie incearca sa urci intr-un registru mai inalt .... imagineaza-ti un cantec ca o forma de relief ... am mai spus asta, poate gresesc dar mie asa mi se pare, ca o calatorie ... la munte .. sau ca o scufundare in mare .. depinde de tine pe unde calatoresti.

Un_om ... ai intrat frumos in piesa ... imi place cum vibrezi la sfarsit de fraza, se simte degetul pe coarda ... ai facut o mica tema la inceput pe care o repeti la sfarsit ... ma bucur ca ai tinut-o minte ... ma "mira" ca ai feeling stiind ca tu esti cu constructiile stricte in piese ... contrapunct, fuga si alte tehnici preclasice ... parca ... nu prea ma omor dupa chestia de la 01:38 cu toate ca e facuta bine ... am senzatia ca lucrezi cu niste paterne pe cicluri de armonii si chiar masuri, dar nu reusesti sa le legi intre ele ... per total meriti un loc fruntas ... mai ales ca am auzit ca dai spaga la duel ... sa-ti trimit adresa mea de acasa sa pui si tu un plic ceva ... si se rezolva ... :) Bafta!

Gix .. parca mergea mai sus un pic chitara .. nu pe piept, ca volum ... ai o improvizatie buna, si multa imaginatie .. imi place coborarea aia de la 01:10 si pe care o mai repeti prin piesa ... in fine ... felicitari pentru improvizatie.

need_weed ... ai ales un efect de chitara placut dar asa cum am mai spus dificil de controlat mai ales la pasajele rapide si impartite egal .. se suprapun note aiurea ... interesanta improvizatia ta ... era frumos daca iesea mai evidenta chestia aia de la 02:05 si care ai incercat-o si la inceput ..

Mr.Fritz ... frumoasa incercarea de introducere, pacat ca nu a cazut pe timp ... ai idei foarte multe si imaginatie dar nu prea le legi intre ele .. alergi prin piesa de parca vrei sa prinzi un autobuz ceva ... tonul de chitara este potrivit.

jacksonman ... ai intrat bine ... ai improvizat bine .. ai folosit si tu armonii in solo .. inflexiuni frumoase , si tu esti printre cei buni ... frumos suprapus cu al doilea solo ... pacat ca ai o greseala acolo la 01:40... mi se pare cam sacadat totusi ... mai ales spre sfarsit ... interesant sfarsitul (intentia)

Stradivarius ... ai mana si stapanesti bine chitara ... ai si idei ... si le exprimi bine .. chiar daca ai mici greseli, cam intrerupi cursul soloului cu niste interventii .. pe la 00:50-5 .. mi se mai pare putin cam aglomerat soloul .. cu siguranta esti bun, dar si stapanirea de sine este o arta. Am auzit o data ... nu este cazul aici, nu are legatura ... o piesa in care chitaristul din trupa a luat la un moment dat o nota ... o sigura nota ... de mi s-a facut pielea gaina .. exact acolo unde trebuie si ce nota trebuie ... m-am gandit eu apoi ce a avut tipul ala in cap .. cat timp iti ia sa simti asta .. sa gandesti asta .. hmmm

 

Cred ca am ajuns la momentul ala cel mai dificil ... il aleg pe Gix cu toate as fi ales la fel de usor si Un Om sau dmc.

Sunt de acord referitor la "subler" .. nici mie nu-mi place sa categorisesc muzica .. totusi in cazul acestui duel este mai important ca fiecare sa invete ceva .. altfel fiecare o sa posteze numai ce stie sa cante, ca e rapid sau nu, doar in gama in care prefera el sa cante si asa mai departe .. totusi scopul ar trebui sa fie educativ ... ce strica si un pic de blues sau jazz .. in fine .. fug ... ne auzim la duel 8. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.