www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr. 7 - votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel nr. 7  

47 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • baumwolle
      1
    • Darkman2004
      0
    • dicu
      2
    • Dmc
      9
    • felixanu
      0
    • gix
      12
    • jacksonman
      4
    • Mr.Fritz
      1
    • need_weed
      3
    • Stradivarius
      1
    • TB_TM
      1
    • Un_om
      13


Recommended Posts

Atat de mult "a crescut" Un_OM de ieri si pana azi ? :)

Mie imi miroase a altceva aici, sper sa ma insel... :)

 

 

Domnilor, de data asta chiar ca ati reusit sa ma enervati, daca data trecuta moisoiu a ales sa "isi imagineze" ca umblu cu rahaturi ca sa castig duelul, acuma, altcineva, alege sa faca acelasi lucru. Stiu ca singurul mod prin care s-ar putea deslusi aceste lucruri ar fi ca adminii sa "dea in vileag" identitatea votantilor pentru fiecare dintre participanti. Va asigur, pentru ultima oara ca nu am nici un fel de "intelegere" cu nimeni, nu am facut decat sa cant asa cum am inteles eu si cum am putut si, daca improvizatia mea a placut cuiva, m-a votat, ce naiba, e asa greu de inteles?

Oricum, votarea nu s-a incheiat, de abia este joi.

Regret faptul ca cineva poate sa isi imagineze asa ceva, furtul electoral (ete nah, s-a mutat din politica in muzica), sunt dezolat de modul (vreau sa cred ca nu cvasigeneral) de gandire si promit sa nu mai postez niciodata nimic. Howgh.

P.S. Unde esti michel? Sunt convins ca analiza ta va fi din nou cea mai pertinenta si corecta.

Si inca ceva, sper ca Gix sa castige pentru ca, cel putin mie, mi-a placut foarte mult cum a improvizat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai inteles ce-ai vrut... Imi place de tine.

 

Am inteles ce-am vrut exact in modul in care si tu ai inteles tot ce-ai vrut: chipurile, prostul asta de "un om" n-are voie sa primesca voturi ca oricum e slab, nu se poate, trebuie sa faca el vreo smecherie sa incerce ceva...

Link to comment
Share on other sites

palaria gios need weed,si mie cel mai mult mi-a placut a mea. :) si am ascultat ce era de ascultat,si tot a mea imi place cel mai mult,dar oricum duelurile astea nu inseamna nimic,nu stiu de ce sunt oameni care se supara.sunt atat de subiective,tot ce este pe forumul acesta este subiectiv,ca ala asculta un anumit gen de muzica voteaza o improv pe genu lui s.a.m.d. cel mai misto din forumu asta e ca gasesti rar,dar gasesti oameni extrem de rezonabili si de haiosi.si ca sunt oaresce oferte care te ajuta sa iti imbogatesti arsenalu de chitari efecte si altele,in rest cred ca prea putin si-a atins scopu de a uni fratii chitaristi,sau de a ii invata ceva,ptr ca era oricum destul de imposibil,fiind atat de diferiti oamenii,si extrem de orgoliosi.sa nu se supere nimeni,asta e parerea mea dupa ce am observat in ultimele 2 luni ce se intampla pe aici,o groaza de certuri ca la usa cortului,care nu isi prea aveau rostu pe acest forum.numa bine tuturor.

Link to comment
Share on other sites

@Un_om...

 

Nu vreau sa influentez electoratul... dar fa un playlist cu DMC, Gix si piesa ta... (Un_Om) fii atent la sound si feeling dupa care numara gherlele fiecaruia. :)

Ce ti-a iesit ?

 

@need_weed... tie iti lace mult piesa aia a lui Stariani dela primul duel (sau al doilea), nu-i asa ? :)

Link to comment
Share on other sites

palaria gios need weed,si mie cel mai mult mi-a placut a mea. :) si am ascultat ce era de ascultat,si tot a mea imi place cel mai mult,dar oricum duelurile astea nu inseamna nimic,nu stiu de ce sunt oameni care se supara.sunt atat de subiective,tot ce este pe forumul acesta este subiectiv,ca ala asculta un anumit gen de muzica voteaza o improv pe genu lui s.a.m.d. cel mai misto din forumu asta e ca gasesti rar,dar gasesti oameni extrem de rezonabili si de haiosi.si ca sunt oaresce oferte care te ajuta sa iti imbogatesti arsenalu de chitari efecte si altele,in rest cred ca prea putin si-a atins scopu de a uni fratii chitaristi,sau de a ii invata ceva,ptr ca era oricum destul de imposibil,fiind atat de diferiti oamenii,si extrem de orgoliosi.sa nu se supere nimeni,asta e parerea mea dupa ce am observat in ultimele 2 luni ce se intampla pe aici,o groaza de certuri ca la usa cortului,care nu isi prea aveau rostu pe acest forum.numa bine tuturor.

 

asta am vrut si io sa zic :)

@catalin s ... imi place satriani punct...poate nu-mi iese prea bine da incerc :)...improvizatia e facuta fara nici o intentie de a copia sau imita...uite, de ex si felixanu a facut aceeasi figura (numa k el a copiat ceva mai mult:P ) si tot asa, probabil fara intentie...ce simte omu aia canta...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, am recunoscut ca Gix suna foarte bine, n-am pledat pentru mine absolut deloc, stiu ca nu sunt decat un diletant la chitara, nu am intrat cu nimeni in polemici pana acum dar cum pot sa justific faptul ca nu am nici o legatura cu felul in care se voteaza? Ca asta ma enerveaza cel mai tare, sa fii acuzat si sa nu ai cum sa te aperi-exact ca in Evul Mediu: esti acuzat ca ai facut ceva si tu trebuie sa demonstrezi contrariul.... Ce vina am eu ca unii au votat cu unul sau cu altul? De ce nu ploua in desert, de ce creste iarba etc...

Link to comment
Share on other sites

OK, am inteles, in lumea voastra nu e loc si de altii care, ete nah, sunt altfel, imi pare rau ca nu ma pot ridica la nivelul vostru de statura morala imaculata... (uite ca mai scaparati de unul de pe forum care va deranja-de data asta, de mine).

Regret ca am participat la duel(uri).

Link to comment
Share on other sites

Cosu ai absoluta dreptate omule. Ideea e urmatoare duelul asta a fost un duel in care au participat foarte multi si e foarte greu sa apreciezi si sa dai un vot corect. Ce as vrea pe viitor sa se dea note la fiecare participant. Si sa fie obligatorie faza cu notele. Pentru ca ti-am zis sunt foarte curios daca toti cei care au votat au ascultat piesele tuturor participantilor si din punctul meu de vedere sunt convins ca nu. Pentru ca unu are dial-up altu nu are chef sa asculte si uite asa. Adica eu nu am nimic dar sunt unele improvizatii care nu au luat nici un vot si crede-ma ca nu sunt asha de proaste fata de cea care are voturi maxime acum. Nu am nimic cu nimeni dar ma deranjeaza unele lucruri ca de exemplu: unul care are 0 voturi si cel care are 20 de voturi. Ce o zice cel cu 0 voturi despre ca el canta ca un *** nu? Mie nu mi se pare corect daca tot e un duel chitaristic. Ar fi bine sa aiba si o folosinta in genul ca nu e unu care castiga si toti ceilalti sunt niste prosti. Se poate de exemplu ca fiecare sa fie apreciat cu un punctaj de la 1 la 10 sau de la 1 la 5. Sau poate chiar sa fie si subdiviziune cu punctaj separat: Tehnica, acuratete, frazare, feeling si un General pentru fiecare participant si se face o medie. Si in felul asta fiecare are o apreciere corecta despre modul in care ceilalti cred despre el:) Toate bune si ddati reply la postul meu?

Link to comment
Share on other sites

da ma...asta am prpus si io in "probleme legate de duelul chitaristic" da nimeni nu m-a luat in seama...ziceam pe langa "dueluri castigate = nr x" sa se faca un fel de rating cu stelutze sau mai stiu io ce note sau alte vrajeli be baza voturilor obtinute sau a notelor date de juriu (adica forumisti)...si mi se pare ca 5 voturi minim sa votezi e prea putin...sa prticipi da, mere cu 5 voturi

Link to comment
Share on other sites

sincer, eu n-am inteles nimik din ce a zis need_weed acum (faza cu stelutele "verzi", cum adica sa ai 5 voturi minim ca sa votezi???).

si stradivarius face chestia mult prea stufoasa, cu categorisirile alea; eu cred ca ori va fi foarte greu ca fiecare user sa discearna gradat cate o nota pentru fiecare categorie despre fiecare piesa, ori vor fi puse in joaca, sau tot dupa criteriul subiectivismului atat de invocat mai sus.

alta problema ar fi, daca tot nu are lumea rabdare sa asculte parerea avizata a lui michel, sa se numeasca un juriu "incontestabil", care sa faca clasamentul (compus, cum e si normal din cei mai aprigi contestatari, nu?), iar voturile userilor, subiective, asa cum sunt, sa conteze doar pentru premiul de "popularitate" :)

Link to comment
Share on other sites

sbiectivism...nu am zis ca a mea ar fi fost ce mai buna improvizatie...nici pe departe...da am zis k a mea mi-a placut cel mai mult...in fine...raman la parerea ca ar merge mai bine un rating decat "dueluri castigate = nr x"

Link to comment
Share on other sites

Bai macav-as macar fiti si voi frate obiectivi cu voturile alea. Adica n-am nimic cu voi dar frate ce naiba ca stiu si eu sa apreciez un chitarist si am citit niste clasamente mai sus la care am ramas masca... Total pe dos unele pozitii... Cred ca aici e si o chestiune de obiectivitate nu numai de gust... Si va rog dati reply la postul meu sa vad si parerea voastra despre spusele mele:)

 

Adica acum vorbind serios. Cum poti sa compari ce a cantat gix cu dmc. Adica e diferenta de 5 clase intre ei. Fara absolut nici un misto. Unul e plin de dinamica si articulatie celalalt canta liniar si pe langa timpi. Nu zic cine pentru ca ei se stiu clar care sunt. Ba mai mult unul dintre ei e pe langa gama total..... Ascultati si voi fratilor cu atentie cum se canta inainte sa votati... Sunt inversunat ce mai:)

 

tu la mine te-ai referit ? liniar, pe langa timpi, pe langa gama? nu exagerezi? :)

 

acum, revenind la duel, mi se pare si mie aberant rezultatul curent al votului, dat fiind ca mai exista un precedent dubios (duelul 5 parca, ala unde moisoiu ar fi trebuit sa castige lejer). si chiar e importanta problema, dupa capul meu, cu corectitudinea asta la votare. no offence, pe forumul asta exista chitaristi foarte buni, iar un_om (care, no offence again, e un incepator, and that's a fact) e pe cale sa castige al doilea duel. daca asta e ok, foarte frumos. oricum, eu nu am sa mai intru pe forumul asta prea curand. iar de participat la duele nici nu se mai pune problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu inteleg de ce toata lumea e sceptica...Poate "ofticata" ar fi un cuvant mai potrivit?Dmc, chiar nu cred ca atitudinea de genul "imi iau jucariile si plec" nu te prinde.

Link to comment
Share on other sites

nu mai, nu ma prinde. da nu e vorba de atitudinea asta. mi se pare pur si simplu ca - din x si y motive - nu se voteaza corect si obiectiv. ce rost mai are sa ma implic. e o reactie fireasca. la fel cum, in mod natural, dupa duelul asta, interesul meu pt acest forum a scazut drastic. unde gresesc? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Gresesti.Nu trebuie sa-ti pese.Duelul e just for fun!Nu castigi si nu pierzi nimic, sunt sigur ca nu alergi dupa un numar de dueluri castigate cat mai mare, acolo sub avatarul tau.Si nici dupa premiul de acum(pedala BOSS), care, oricum, este o sponsorizare din afara forumului(daca am inteles eu bine).Asa ca nu inteleg de ce atata grija.Traim intr-o tara de rahat, avem mentalitati de rahat, obiceiuri de rahat etc...The hell with it.

 

Eu unul stiu de la inceput ca nu am nici o sansa de castig, chiar ma mir de unde am voturi(stiu, data trecuta m-au votat fetele :)), ideea este ca participi si ca ramai cu ceva.Desigur, poate ca nu e cazul tau, dar eu unul am invatat multe de cand particip.

 

EDIT:Am aflat cine m-a votat acum. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

baumwolle, asta e parerea mea, deci nu am cum sa gresesc. asa gandesc eu. ca sa revin, ca nu ma pot abtine, nu ti se pare normal, cand cineva primeste asa de multe voturi ca un_om, sa apara in topicul asta si aprecieri? nu am citit pana acum "am votat cu un_om". si da, duelul e just for fun, dar votatul asta "aiurea" (ca sa nu zic mai mult) este no fun at all. know what i mean?

Link to comment
Share on other sites

Solutia cu votul a la eurovison (note pentru fiecare canditat) este buna dar punerea ei in practica este problematica.

Treaba se poate face in 2 feluri

- 1 post / vot cu toate notele

- adaugarea unui modul suplimentar forumului ce sa indeplineasca aceasta functie.

 

Prima varianta este greoaie - trebuie socotite manual notele - iar a 2a varianta este dificil de implementat dpdv tehnic , un astfel de modul necesitand scrierea sa de la 0. Asta implica timp si cunostinte pe care eu unul personal nu le am am. Daca se ofera cineva voluntar sa implementeze un astfel de sistem de vot noi il primim cu bratele deschise.

Prima varianta ar mai implica si o oarecare jena. Participantul X va avea retineri in ceea ce priveste userul Y doarece acesta din urma i-a cordat un punctaj scazut. Situatie destul de neplacuta (cum am vazut mai sus comentariul legat de piesa lui dmc). Astept sa veniti cu solutii creatoare sau sa demontati argumentele mele.

Link to comment
Share on other sites

Salut din nou. E buna ideea lui cosu...oricare dintre ele. Ce am vrut sa spun e ca mie nu mi se pare normal hai sa luam cazul cel mai banal pe mine... Sa ma contrazica cineva daca am dreptate. Din punct de vedere al feelingului si al constructiei soloului este evident si clar ca gix a fost cel mai inspirat. Din punct de vedere tehnic este clar ca postul meu a fost cel mai dezvoltat tehnic... Nu mi se pare normal ca eu sa am un singur vot care by the way e tot al meu si am impresia ca improvizatia mea a fost super naspa si o improvizatie care este iarasi evident ca nu merita toate cele 11 voturi sa fie prima. Adica pielea mea sa fie ceva de genu:

 

Gix 9.70

Dmc 9

Un_Om 10 ca tot se pare ca multi l-au votat

Felixanu 6

Stradivarius 3.45

etc

 

Sa stie macar omu cum e in comparatie cu ceilalti. Asa toti zic mama Un_om e super tare ar trebui sa invatz soloul lui ca a castigat si toata lumea iubeste soloul lui iar ceilalti sa arunce toate improvizatiile la gunoi.

Si ar mai fi buna o chestie: cel care voteaza sa fie obligat sa lase si un post despre votul lui...

Link to comment
Share on other sites

mai stradivarius, eu tot nu inteleg de ce te-ai luat tu de mine si ai zis ca asa si pe dincolo... in fine... :):) subscriu la o modificare a modului de votare. votantul trebuie oricum sa lase un post si sa spuna cu cine a votat + un argument oarecare. pt duelul de fata, eu ma gandeam la niste calificative de genu: gix - 9, stradivarius 8,3 (dracu sa ma ia daca inteleg cum de nu te-a votat nimeni :) ), dmc - 8, etc.

 

ps. scuze tuturor daca am luat-o pe aratura mai inainte. tocmai am ajuns din nou in germania dupa 2 zile in autocar. nu eram tocmai in cea mai buna dispozitie cand am deschis forumul. acu m-am mai racorit, ma duc la o bere :(

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Mai fratilor, am sustinut eu vreodata cum ca as fi vreun mare meserias la chitara?

Am participat si eu la duel asa cum a facut fiecare, in plus, stiu CLAR ca sunt incepator, n-am facut decat sa incerc sa cant cat am putut eu de bine, atata pot sa fac cu chitara, dau destule cloampe, n-am decat un amarat de guitar FX Box si un noname de chitara, ce naiba va ambalati asa tare pe mine?

Chiar ROG ca toti care au votat sa posteze din nou sa-i cunosc si eu si sa justifice votul, ce naiba ma tot suspectati de "manarii"?

Sunt "un om " obisnuit din Bucuresti, 33 de ani, pe punctul de a fi tata, lucrez ca oricare dintre voi undeva si, printre timp mai "bag" cu chitara acasa cand nu e sotia prin preajma...

M-am bucurat cand am auzit de forumul acesta si m-am inscris si eu si uite in ce situatie sunt acum, banuit ca tin gaia matzu' sa castig un duel, mai dmc, ce rau ti-am facut frate sa vb asa despre mine? am criticat eu vreodata pe cineva?

Apropo, solutia propusa de Stradivarius mi se pare destul de fair pentru votare.

Inca o data, ROG pe cei care m-au votat sa posteze din nou si sa argumenteze votul, poate asa va lamuriti si voi, cei care ma faceti in fel si chip, ce si cum, eu nu ma vedeam pe primul loc nicicum cu piese ca ale lui Gix sau Stradivarius, Jacksonman...

P.S. Sunt si eu surprins de rezultatul de pana acum al voturilor, cum de Gix nu e votat in majoritate...sau Stradivarius ca are doar un vot.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sistem Eurovision, cu note, consta in numere intregi(da...) acordate celorlalti.Nu 3,45 sau 8,30.Maximul sa fie de exemplu 5, iar celelalte 4, 3, 2, 1.O alta metoda, mai putin democratica, ar fi sa voteze numai adminii si participantii la duel.

Link to comment
Share on other sites

in ce ma priveste, la fiecare post de vot, am pus si un clasament asa cum consideram eu ca l-as vedea, subiectiv sau nu, asta hotarasc altii. daca vreti, puteti sa atasati note in ordine descrescatoare si gata eurovizionu' pe care il doriti. de data viitoare o sa dau punctaje asa cum se hotaraste de catre administratie.

dar sunt convins ca subiectivismul va ramane o problema. in ce ma priveste, da, am votat cu un_om, probabil din aceleasi motive din care moisoiu a votat "scurt" cu dmc.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.