www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton 7 String


DeatH
 Share

Recommended Posts

pai uite parerea mea..eu am un ibanez de 15 mil si pana acum nu am avut probleme cu floydul (si sper sa nu am pt mult timp) dar am avut prieteni care au suferit din pricina asta...floydurile ieftine sunt a big no..draci la acordat,draci daca se tocesc cutitele.crede-ma este oribil sentimentul de frustrare cu un floyd naspa am vazut asa ceva.

in alta ordine de idei,eu zic sa cauti un model similar dar fara floyd.asa daca tii mortis sa o iei pe asta astept pareri dupa vreo 2 schimbari de corzi:)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

ce-i aia?? n-am mai vazut chitara 7 string cu floyd rose... dupa mine e chiar naspa 7 string e fain sa aiba sustain mare si floydu' ala strica o mare parte din el ...

Link to comment
Share on other sites

ce-i aia?? n-am mai vazut chitara 7 string cu floyd rose... dupa mine e chiar naspa 7 string e fain sa aiba sustain mare si floydu' ala strica o mare parte din el ...

 

:) :) :) Glumesti, dar pe ce lume traiesti, chitaristule innascut? Cum n-ai mai vazut chitara cu 7 corzi si cu floyd? Un singur exemplu Ibanez Universe!

Link to comment
Share on other sites

De fapt Ibanez Universe e prima chitara cu 7 corzi consacrata in lume. A fost conceputa la inceputul anilor '90 si a fost echipata de la inceput cu floyd rose type tremolo system (pe atunci, Edge...sistem al carui design apartine celor de la Ibanez). Este model semnatura Steve Vai si a fost protagonista principala pe albumul lui Vai, "Passion & Warfare". Eu posed un Universe in ultima varianta (UV777PBK), care se fabrica din 2005, pana in prezent. Este echipat cu Edge Pro. E adevarat ca un sistem pentru 6 corzi lucreaza mai bine decat unul pentru 7 corzi. O coarda in plus pune o presiune mult mai mare in cutite si in arcuri, ceea ce-l face mai rigid si mai usor de uzat...

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

Dimitriyus... acum sa fiu sincer nici n-am observat la ibanezurile alea k au 7 corzi :) fiindca nu am avut ocazia sa dau macar cu ochii pe una din aia... ce sa fac asta e! o sa am ocazia mai tarziu :)

Link to comment
Share on other sites

De fapt Ibanez Universe e prima chitara cu 7 corzi consacrata in lume. A fost conceputa la inceputul anilor '90 si a fost echipata de la inceput cu floyd rose type tremolo system (pe atunci, Edge...sistem al carui design apartine celor de la Ibanez). Este model semnatura Steve Vai si a fost protagonista principala pe albumul lui Vai, "Passion & Warfare". Eu posed un Universe in ultima varianta (UV777PBK), care se fabrica din 2005, pana in prezent. Este echipat cu Edge Pro. E adevarat ca un sistem pentru 6 corzi lucreaza mai bine decat unul pentru 7 corzi. O coarda in plus pune o presiune mult mai mare in cutite si in arcuri, ceea ce-l face mai rigid si mai usor de uzat...

 

Chitara pe care am si eu ocazia (sau sansa?) sa o mai zdrangan din cand in cand fiind in posesia unui prieten. Iar oglinda pickguard e de "efect". :)

Link to comment
Share on other sites

cu hora se mai gasesc B)

Pe bune? :)

 

 

Lasand gluma la o parte, asta credeam si eu desapre chitara respectiva. Voiam sa vad daca are cineva de pe aici una si asteptam opinii first hand :)

Oricum nu vreau sa o iau eu, ci era o sugestie ptr chitaristul meu de ritm, care saracu' nu-si permite nici macar un Ibanez cat de cat mai ieftin. :)

 

Multumesc tuturor celor ce au raspuns la intrebare!

 

Have a nice day :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Brainwasher Vlad

orice HARLEY BENTON e nasol.......adik pretul spune tot..........prima oara knd am vazut unul era un LP style la 88 d euro ( da era HARLEY BENTON) sunt cele mai prost asamblate...prost calitatice...prost facute...prost finisate...proaste componente....si sincer un reghin e muuuult mai bun

Link to comment
Share on other sites

Chitara asta cu o doza dimarzio suna la fel de bine ca orice ibanez de 2-300E. E surprinzator de buna ptr cat costa (de altfel materialele din care este construita sunt aceleasi ca si alte modele low cost de la firme mai blazonate)

Nu stiu cat de rezistent e floyd rose ul dar cu putina ingeniozitate se poate bloca si nu se mai uzeaza nimic la el.

Action-ul este si el ok.

Cu dozele de fabrica suna ca o cobza, deci e imperios necesar sa le schimbi. Si corzile deasemenea.

 

@squier - "cutitele" sunt acea parte din floydrose care se sprijina in cele doua suruburi care il sustin. Initial tesitura respectiva e ascutita (sau rotunjita mai degraba), dar datorita frecarii si calitatii otelului, in timp se uzeaza iar miscarea in jurul suporturilor nu mai este uniforma.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
still....harley benton sucks

 

si iata cum postul tau a adus o completare inteligenta celor afirmate mai sus tot de tine,vorba aia chitarile HB sunt "prost calitatice".

hai sa fim seriosi dc nu ai bani iti iei si HB ca sa ai placerea de a canta,nu iti tb permis sa cumperi chitara si nu esti obligat sa strangi din buci o mie de ani pt una scumpa.ura si la gara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

nush cine ii zice cui " GURA" ok...? asta e adevarul...si referitor la persoana care zice ca un HB cu doza dimartzio suna ca un ibanez de 2000-3000 de euro doar ca ii schimbi o doza...ii pun o intrebare:

 

 

FRATE ESTI NEBUN ?!!!! daca ar fii dupa tine toti ne-am lua chitari de tot cacatul si ii schimbam o doza si ne credem Steve Vai sau nu mai stiu eu cine...ai auzit de finisaje....lemn si "lemn(placaj)"...hardware folosit...ce scule au fost folosite pt crearea unei chitari( ca sutn scule de precizie si scule empirice ...de aici rezulta finisajele bune sau proaste )....circuitele folosite intre doze...cablurile folosite(sarmene de dinauntru ) ...orice si repet ORICE componenta a unei chitari afecteaza sunetul...chair si cateva suruburi puse prost in body...asta ar insemna ca ii strica putin structura lemnului si in acelasi timp si vibratia si dispersia sunetului prin corp rezultand un sustain prost....si acum raspundemi...mai crezi ceea ce ai zis?

Link to comment
Share on other sites

omul vorbea de sute de euro, nu mii...si cam avea dreptate... placaj este in functie de pret si in chitari mai de firma...eu am vazut kramer american din placaj...din anii 80.

 

chair si cateva suruburi puse prost in body...asta ar insemna ca ii strica putin structura lemnului si in acelasi timp si vibratia si dispersia sunetului prin corp rezultand un sustain prost....si acum raspundemi...mai crezi ceea ce ai zis?

 

exagerezi...lol eu am dat 2 gauri in chitara mea fender strat ca sa pun o doza midi...si acuma nu mai am doza...sa vezi ce de sustain am pierdut...cam 5 secunde...si mi-am scos si placa de pe spate de la cavitatea cu arcurile tremoloului, si mai mult, chiar si suruburile nu le-am pus inapoi...suna de chachat chitara :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

nush cine ii zice cui " GURA" ok...? asta e adevarul...si referitor la persoana care zice ca un HB cu doza dimartzio suna ca un ibanez de 2000-3000 de euro doar ca ii schimbi o doza...ii pun o intrebare:

 

 

FRATE ESTI NEBUN ?!!!! daca ar fii dupa tine toti ne-am lua chitari de tot cacatul si ii schimbam o doza si ne credem Steve Vai sau nu mai stiu eu cine...ai auzit de finisaje....lemn si "lemn(placaj)"...hardware folosit...ce scule au fost folosite pt crearea unei chitari( ca sutn scule de precizie si scule empirice ...de aici rezulta finisajele bune sau proaste )....circuitele folosite intre doze...cablurile folosite(sarmene de dinauntru ) ...orice si repet ORICE componenta a unei chitari afecteaza sunetul...chair si cateva suruburi puse prost in body...asta ar insemna ca ii strica putin structura lemnului si in acelasi timp si vibratia si dispersia sunetului prin corp rezultand un sustain prost....si acum raspundemi...mai crezi ceea ce ai zis?

Controleaza butonul de ton cand scrii pe forum (Daca mai vrei sa mai scrii). Nu e primul tau derapaj de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

:) Am de gand sa fac si eu experimentu ala. Adun ceva bani, iau chitara si ii schimb floyd-u cu un fixed bridge, sa vedem ce iasa, normal, schimb si doza din bridge.Cat despre vopsea... nush, influentzeaza mult sunetul?

 

O chitara de 155 de E nu va fi decat o chitara din gama ei de pret. Cu putin noroc va suna decent, "bine", dar nu o poti compara cu un UV sau mai stiu eu ce...Presupun ca esti constient de asta. Poate fi o experienta neplacuta sau o mica surpiza agreabila. Depinde la ce te astepti. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.