www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Workshop Line6 14 Noiembrie - Music Club


Cosu
 Share

Recommended Posts

A.V. Audio SYS va invita la workshopul Line6 ce va avea loc in data de 14 Noiembrie 2007 ora 19.00 in Music Club(Bucuresti, Str. Baratiei nr 31) .

Prezentarea va fi in limba romana si va fi sustinuta de Horst Keller de la Line6 Germany.

 

Publicul va avea ocazia sa auda, sa vada si sa incerce produse Line6.

 

Dupa prezentare va avea loc un show live al trupei "13".

 

---

Personal cred ca e un eveniment care nu trebuie ratat. Line6 are o linie de produse deosebit de versatile si abia astept sa vad pe cineva care stie sa le puna cu adevarat in valoare.

 

Desi numele ar spune ca Horst Keller e neamt get-beget , acesta este de fapt roman. Asadar prezentarea va fi in limba romana si nu va exista acea bariera lingvistica ce uneori incomodeaza.

 

Din ce mi s-a comunicat publicul va putea incerca echipamentele la volum de club :)

 

Ne vedem acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Bun, ca utilizator de Line6 voi fi acolo. Sper ca X3 sa-mi schimbe parerea formata in urma review-urilor de pe net, cu alte cuvinte nu vine cu nimic nou dpdv al sunetului. Sa speram ca demonstratia va demonta impresiile. Altceva nu prea ma intereseaza i afara de podxt si dd4.

Link to comment
Share on other sites

Pai am fost. Participarea a fost potrivit de multa astfel incat sa nu te calce nimeni pe picioare si sa poti respira usurat (+1 pentru aerisirea din Music Club, eu ca nefumator am apreciat).

 

Cand am ajuns treburile nu incepusera. In afara de scena mare unde avea sa se desfasoare prezentarea existau doua locuri cu scule Line6. Cine vroia putea sa puna mana pe Flextone, Spider 3, Pod X3 si Variax 300. Lucrul asta a fost dupa parerea mea o chestie foarte buna, experienta hands-on (adica unde pui tu degetele) ne putandu-se compara cu nici o recenzie din reviste tiparite sau pe net.

 

Prezentarea propriu-zisa a fost realizata de un roman emigrat in Germania (Horst Keller) care pe langa faptul ca este un chitarist talentat este un om care stie sa explice si sa prezinte deosebit de bine. Lasand la o parte latura evident comerciala a workshopului a existat o parte educativa, didactica unde au fost prezentate lucururi interesante legate de evolutia chitarei electrice. Dupa prezentare am schimbat cateva vorbe cu el si am descoperit ca este o persoana incantatoare. A fost o placere sa vorbesc cu el.

 

Workshopul nu a fost axat pe expunerea unor tehnici de interpretare deosebite ci strict pe functionarea echipamentelor de la Line6. Cei care nu au venit au pierdut o prezentare facuta foarte profesionist. Poate cei care merg anual la Frankfurt sau NAMM nu ar fi fost impresionati dar cei care nu au ocazia sa vada asa ceva in mod regulat sigur au pierdut.

 

Dupa prezentare a urmat un recital al trupei 13 pe care eu nu ii mai vazusem niciodata. Din cate am inteles ei canta saptamanal in Music Club si canta preluari. Aseara au cantat exclusiv pe echipamentel line6 si au sunat foarte legat. Si asta e o proba interesanta pentru sculele din generatia noua care singure suna bine dar puse intr-o trupa live s-ar putea sa se piarda in mix. Nu a fost cazul aici si totul a sunat ceas. (sculele folosite au fost Veta II + Variax 300, Variax Bass 700 + Low Down, Variax 700 + Spider Valve)

 

Desigur au fost si parti mai putin placute , un bazait suparator in timpul prezentarii , preturi poate cam mari pentru unii, etc dar astea sunt lucruri care nu cantaresc la fel de mult ca cele bune. Imi pare rau ca evenimentul nu a fost filmat.

 

E al 2lea workshop de anul asta, semn ca lucrurile incep sa se miste si la noi. E important sa fie cat mai multe evenimente de tipul asta pentru ca publicul sa vada si sa aiba o viziune mai pertinenta asupra pietei de instrumente si accesorii muzicale. Un public educat inseamna o concurenta mai acerba intre vanzatori/distribuitori si asta se reflecta in preturi mai mici si servicii mai bune.

 

Deja am scris putin cam mult si ii las pe cei care au fost prezenti sa scrie si ei :)

 

PS: puteti sa il salutati pe Horst Keller (prezentatorul de aseara) pe siteul sau : http://www.line6forum.com (comunitatea Line6 din Germania)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chitarist dar am fost la aceasta ptrzentare si pot sa spun ca dupa mine asta e viitorul in materie de instrumente cu corzi.Am stat de vorba si cu cativa chitarsti de pe acolo(inclusiv cu Silviu de la Nr. 13)si majoritatea au fost de parere ca anumite echipamente de la Line 6 sunt perfecte ptr a trage in studio.

 

Offtopic:Nr. 13 suna mult mai bine pe sculele lor.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chitarist dar am fost la aceasta ptrzentare si pot sa spun ca dupa mine asta e viitorul in materie de instrumente cu corzi.Am stat de vorba si cu cativa chitarsti de pe acolo(inclusiv cu Silviu de la Nr. 13)si majoritatea au fost de parere ca anumite echipamente de la Line 6 sunt perfecte ptr a trage in studio.

 

Offtopic:Nr. 13 suna mult mai bine pe sculele lor.

Sunt perfecte pentru a trage in studioul din apartament,direct in placa de sunet,mai exact !

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfecte pentru a trage in studioul din apartament,direct in placa de sunet,mai exact !

Un raspuns perfect dezamagitor venind din partea ta.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Si eu am fost la prezentare (actually am ajuns chiar primul :) )

In mare parte sunt de acord cu expunerea lui @cosu.

Horst Keller - nota 10 ! Stie si sa expuna, si a demonstrat mai pe la sfarsit ca nu avea degeaba chitara in mana (and those were the fuck'n BLUES ! ). Organizarea impecabila, locatia OK (high roller club, dar deh, asta e). Toate instrumentele prezente pe scena/in sala au fost disponibile pentru teste, lucru care mi-a placut :)

 

In urma prezentarii am ramas impresionat de cat de departe au ajuns "sculele" digitale fata de ultma data cand m-am interesat eu (2, poate 3 ani).

 

Hands-on :

 

*Variax 300 - Strat-ish, nimic special. Variax 700 - PRS-ish, nimic special (poate doar lipsa dozelor "standard"). Ambele chitari (si mai nou si un bass) au doze piezo independente pe fiecare coarda. Singure, instrumentele sunt mediocre cel mult, simuland relativ prost diverse modele de chitari "consacrate". Pana cand intervine softul propriu Line6, ale carui posibilitati de editare sunt imposibil de multe si inutil de enumerat ... soft care lucreaza incredibil de rapid (demo'ul a fost pe un Vaio ) avand in vedere complexitatea sa.

 

*Spider III (sau II upgraded, nu's sigur). Un amp dragut, dar mi-a lasat impresia de "cheap". Nu suna rau de loc, dar nu avea nimic impresionant (4 "canale" -aka programe- , 10 moduri de drive de la clean la insane, 6 efecte plus tap tempo si reverb, pedalier cu selector pentru cele 4 programe si pedala vol/wah - wah'u este FOARTE prost -, 2x celestion gt12-75, si sa nu uit, nustiu-cate sute de preseturi avearge). Overall un sunet plat si exterm de digital (obviously).

 

*Vetta II - top-of-the-line Line6 pentru moment. Head plus 4x12 cu aproximativ aceleasi posibilitati ca si softul "toneport" (care suna mai bine dupa parerea mea). Incredibil de scump pentru calitatea sound-ului oferit, on the other hand dispunand de 6.5 milioane de combinatii (simulatoare de chitari, ampuri, pedale, cabinete, difuzoare, etc ... ) si un pedalier cu prea multe switchuri. Ah, da , si FOARTE LOUD !

 

* Spider Valve - Model nou Line6, in colaborare cu Bogner. Sound cristal, de la clean la metal extrem :) dar o dinamica usor redusa fata de ce asteptam de la un amp full-tube, posibil din cauza chitarii variax sau a sistemului de control ("primul" fulltube programabil :( ) Nici el nu m-a facut sa ma gandesc sa cumpar asa ceva.

 

*Pod 3.0, PocketPod (asta e absolut CUTE !), si XT3 nu au fost prezentate si nici nu le-am incercat.

 

*TonePort/GuitarPort (+ soft aferent). A ocupat cea mai mare parte a prezentarii si mi-au placut cu adevarat. Chiar ma gandesc sa achizitionez una. Ce ofera (si la ce pret) este ABSOLUT INCREDIBIL la nivel Home-User. Nu intelegeti gresit, nu as lua asa ceva cu mine nici macar in Mamou pentru o situatie Live, dar pentru inregistrari acasa, demo, authoring, etc., este "perfect". Posibilitatile de editare sunt vaste, viteza de calcul a softului este incredibila (mult mai rapid de exemplu decat GR ), preluarea audio cu latenta zero(sau doar imperceptibila) este un lucru bun, bla-bla-bla (cred ca pana acum ati prins ideea).

 

-----------------------------------------------------------------------

 

PS1 : Bazaitul era de la laptop (controllerii USB overloaded).

PS2 : Trupa 13 nu prea mi-au placut (stilistic), dar au sunat foarte legat, aproape organic (se pare ca sculele Line6 se inteleg bine intre ele), dar sound-ul overall a fost cel mult mediocru. Variaxurile mai au MULT pana sa se poata compara cu o chitara "normala" in o situatie live. (Si la sfarsit, la jam-ul de incheiere, cand in loc de Variaxuri au fost un MusicMan, un LP si un strat, sound-ul a fost mult mai organic, mai natural)

 

------------------------------------------------------------------------

 

Concluzie : Probabil ca voi cumpara un GuitarPort (+/- RiffTracker, un soft de inregistrare/authoring simplist dar foarte eficient, si cel mai important, mult mai ieftin decat Cubase sau mai stiu eu ce B) ). Prezentarea a fost la nivel profesional, pentru muzicieni nu pentru spectatori, interactivitatea a lasat de dorit dar asta e, suntem la inceput. Variaxurile nu imi plac personal dar conceptul e interesant, in special pentru muzica experimentala/electro. Ampurile nu m-au impresionat prin nimic (desi nu le cunosc pretul, care poate fi un factor important). Si baietii cu digitalu' s-au pus serios pe treaba, am fost chiar surprins de cateva dintre posibilitatile oferite.

 

Last words : Nu lucrez pt. Line6/AVAudioSYS, dar nu gasesc nimic de reprosat acestui eveniment. Things are looking up !

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Nu am fost la prezentare (desi mi-as fi dorit foarte mult) dar am si eu 2 pareri la ce a spus vektor. Am avut ocazia sa ma joc o data cu un vetta 2 stack, si in cele 10 min in care am trecut prin citeva preseturi nu am gasit ABSOLUT nimic inspiring sau care sa sune natural. Posibil ca daca te apuci sa editezi poti scoate ceva interesant, dar daca te gindesti ca la banii aia iti iei un stack sa zicem Marshall decent care te inspira de la prima nota, chiar daca nu e soundul tau ideal.....

Pe de alta parte mi-am luat recent un Toneport UX2, si sint impresionat de calitatea simularilor si de latenta inexistenta. Am testat cu ocazia asta toate simulatoarele de pe piata, GR3, GTR3, Amplitube 2, Revalver2, si Line 6, desi poate nu suna la toate capitolele superior ofera sounduri mai rafinate si mult mai aproape de ce auzim pe inregistrari. Ai acces la simulari de ampuri pe care nu le poti gasi in Romania nici daca le inchiriezi la studio, plus tonuri "ready" probabil mult mai bune decit ce ai obtine in studiourile de la noi la nivel de buget. Recomand pack-ul metal, ampurile high gain din el suna mult mai rafinat decit cele standard. In mod cert exista o "depersonalizare" a chitarii, dar comoditatea si calitatea soundurilor compenseaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am fost si eu. evenimentul a fost chiar dragut. o bine venita gura de aer proaspat in acest domeniu. sincer nu am mai fost pana acum la un workshop asemanator si nici nu credeam ca in romania e posibil asa ceva. mr keller pe langa faptul ca e un chitarist excelent (si modest) a scos din sculele expuse ce e mai bun. variaxul intr-adevar reprezinta o reflectie a muzicii din viitorul apropiat, iar progresul tehnic nu inceteaza sa galopeze spre noi domenii, performanta si fiabilitatea fiind cuvintele cheie. ce e si mai bine, e ca incetul cu incetul (si cu putini bani) calitatea sunetului nu va mai fi o problema, iar talentul si dedicatia for fi situate pe primul plan.

 

chiar astept cu nerabdare urmatorul eveniment de acest gen si sper sa se inmulteasca

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.