www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Ciudata Cu Floyd Rose-ul(sau Poate E Normal)


klauss^^^
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Ibanez rg320ex cu floy rose.

Problema: Cat de normal este ca in momentul in care fac un bend (de ex fac un bend pe Do de un ton si tin simultan prinsa si nota FA) sa falseze chitara in sensul ca nota FA nu mai este fa si este de fapt un MI.(creste tensiunea in corzi si trage de floyd).

 

Floyd roseul nu sta fix.Am incercat sa pun arcurile si sa-l setez in toate felurile degeaba.Mi s-a spus ca asa este normal si ca daca vreau sa fac benduri de ce mi-am luat ibanez.Nu pot sa inghit gogoasa asta!

 

Momentan am inghitit-o pentru ca nu ma pricep dar vreau sa aud si parerea voastra a celor care va pricepeti.Retineti se lasa aproape un semiton!

Edited by klauss^^^
Link to comment
Share on other sites

cati ani ai ? in ce clasa esti ? la ce scoala ? ce note ai la fizica? sau solicitari ?

 

plus ce vrei de fapt ?

 

Karpi, bine punctat. E chestie de fizica/mecanica. De vreme ce toate corzile sunt prinse de o singura punte nu vad cum in momentul in care faci un bend si misti implicit toata puntea (intinzi arcurile) celelalte corzi sa-si pastreze valoarea. Nu sunt grozave Edge-urile sau ILT-urile de la Ibanez dar nici chiar asa :)

Link to comment
Share on other sites

cati ani ai ? in ce clasa esti ? la ce scoala ? ce note ai la fizica? sau solicitari ?

 

plus ce vrei de fapt ?

 

20.sunt anu 2 ,la fizica aveam 8-9

si vreau sa nu mai falseze.Pt ca un tip are o chitara celestion cu floyd si la el nu se intampla asa ceva.Floydu sta fix,"nu misca"....

Link to comment
Share on other sites

Menghina e stransa.

 

Am dus-o si la garantie, ca aia mi-au zis ca "e normal", dar nu-mi vine sa cred.

 

Voi care aveti chitari cu floy ce ziceti?.......

Este ABSOLUT NORMAL! Daca vrei sa eviti acest fenomen, va trebui sa stringi arcurile (si/sau mai adaugi arcuri) pina cind floidu' se sprijina clar pe corp, and then some! (adica +inca un pic, ca sa fii sigur ca ai suficienta tensiune incit atunci cind intinzi, sa nu se ridice ursaria). NU stringe totusi pina cind iti face marginea shantz in finish, ok?

Link to comment
Share on other sites

guitarhead am inteles perfect ce mi se explica si sunt de acord cu asta insa mi se pare ca se lasa prea mult in comparatie cu alte chitari cu floyd si in plus se dezacordeaza ca dracu .Dar daca voi spuneti ca e normal...na, ce sa zic e ok.

Edited by klauss^^^
Link to comment
Share on other sites

20.sunt anu 2 ,la fizica aveam 8-9

si vreau sa nu mai falseze.Pt ca un tip are o chitara celestion cu floyd si la el nu se intampla asa ceva.Floydu sta fix,"nu misca"....

 

anu doi la literatura , lingvistica ?

 

nu am vazut sa fi explicat exact ce vrei sa spui doar intuiesc

 

1 // deplasarea pe un arc de cerc a punctului de fixare a corzilor face acelasi drum ptr fiecare coarda( consideram calusurile aliniate , nu reglate ptr compensarea octavei ).Dar fiecare coarda are alt diametru , => pentru fiecare coarda ar trebui alta tensiune ( forta de intindere ) ca sa urce de exemplu 1 ton ( doua semitonuri ) implicit alta lungime de arc de cerc , respectiv bratul fortei de alta lungime.

 

Incearca separat , dai in spate vibratorul ( ca sa urce tonul ) si vei vedea ca la maxim intinse , fiecare va urca cu alta inaltime ,( alt interval )

 

NU vor urca in paralel tonurile .Nu se poate face un acord slide ( glisando ) caci acordul devine fals cu departarea de la pozitia initiala , nu se pastreaza intervalele dintre corzi .

 

Floydu' trebuie sa "miste" , dar sa revina in pozitia initiala de echilibru .

 

Fa o poza "macro" cu "edge" -urile vibratorului .Daca nu are lame de otel s-ar putea sa se toceasca punctele de suspensie si atuncea nu mai revine in pitch se agata in diferite pozitii.

 

problema este ce nu stim exact care problema o ai , sau amandoua ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Este normal ca atunci cand faci un bend pe o coarda, celelalte corzi sa falseze, pentru ca se misca tot bridgeul. Fa un bend pe mi gros si atinge mi ul subtire sa vezi ca e alta nota.

 

N-am stiut chestia asta. Nu am avut floyd rose niciodata. Dar imi dau seama ca te lipseste de unele tehnici.

Exact ceea ce spunea Klaus mai sus, cand iei o nota normal pe o coarda si in acelasi timp faci bend pe alta coarda.

De exemplu in bucati ca Samba Pa Ti de Santana sau Highway Child de Hendrix.

Ceva de genul asta:

   
|----10-------12--------|------------12------|
|----13b15----15b17-----|--------------------|
|-----------------------|--------------------|
|-----------------------|--------------------|

Link to comment
Share on other sites

guitarhead am inteles perfect ce mi se explica si sunt de acord cu asta insa mi se pare ca se lasa prea mult in comparatie cu alte chitari cu floyd si in plus se dezacordeaza ca dracu .Dar daca voi spuneti ca e normal...na, ce sa zic e ok.

Se poate lasa "prea mult" in comparatie cu alte floiduri pentru ca sint diferente intre "set-up"-urile diferitelor chitare, adica de exemplu la tine este cordarul setat mai moale (din arcuri) si este mai usor sa "tragi" de el, adica se lasa mai mult/mai usor (comparativ cu alta chitara) in clipa in care intinzi o coarda, SI DE ASEMENI este si in functie de grosimea/felul corzilor!!! Adica light vs. heavy, si 8-36 vs. 11-60, sau stiu eu ce naiba combinatii/valori intre.... SIGUR ca se comporta diferit de alte chitare.

DACA tu zici ca pragul este blocat bine si totusi vibratorul nu revine in pozitie dupa actionare, e cum a zis si karpi (mi se pare): s-au "ciupit" cutitele. Vibratorul fiind f. probabil ceva licenta, facut prin Asia, nu este de o calitate stelara, adica metalul e moale si se uzeaza usor in concluzie. Nu prea ai ce face decit sa il schimbi, sau faci cum ti-am sugerat inainte: blochezi vibratorul, adica stringi arcurile ca sa lipesti placa de corp. Evident ca acum va reveni tot timpul la aceeasi pozitie (fortata "fizic" de situatie). La fel de evident e ca NU vei mai putea sa tragi in sus de vibrator, in caz ca vroiai si asta (dive-bombing only :) ).

Ca sa vezi ca se intimpla si la case mai mari, citeam cu ceva vreme in urma un articol de natura tehnica, si "guitar tech"-ul lui Steve Vai se lua cu miinile de cap cum ca Steve "trece prin vibratoare ca prin apa", si trebuie sa le schimbe la 2 luni, sau cam asa ceva. (bine, acum si la stilul de cintat a lu' ala.... :) ....si gindeste-te ca foloseste totul de calitate profesionala, nu meid in ceaina).

Link to comment
Share on other sites

...................

Ca sa vezi ca se intimpla si la case mai mari, citeam cu ceva vreme in urma un articol de natura tehnica, si "guitar tech"-ul lui Steve Vai se lua cu miinile de cap cum ca Steve "trece prin vibratoare ca prin apa", si trebuie sa le schimbe la 2 luni, sau cam asa ceva. (bine, acum si la stilul de cintat a lu' ala.... :) ....si gindeste-te ca foloseste totul de calitate profesionala, nu meid in ceaina).

 

cred ca e trombon, am pe Strat " twoo point floating System I ,cu cutite de otel" , si role pe sadle , 23 de ani folosit de s-a tocit bucsa in care este introdus bratul vibratorului , si nu are nici pe dracu , revine oricum nu se vede nici o urma pe cutit.

 

Acum am schimbat la Keiper vibratorul care este din otel moale si fara "cutite " de otel * din tabla corpului presat sau format niste puncte de spijin.) . deci am inlocuit cu un Ibanez -Edge vechi , are cutite de otel INLOCUIBILE !!!!!, pivotii la fel se pot inlocui la nevoie , DAR nu are nimic nu se vede nici o urma pe cutite .

 

 

deci daca vibratoarele de marca si mai scumpe au cutitele schimbabile nu vad de ca sa schimbi tot vibratorul ..

plus fiecare componenta se poate schimba si inlocui !!

BAU-BAU de RECLAMA

 

 

plus

 

are 100 de chitare ,dar imparte sa zicem la 10 ( chitarele cele mai folosite ale lui ) si inseamna ca are de 10 ori mai putin folosit vibratorul de pe cate o chitara decat vibratorul de pe Strat-ul meu !!!

 

Si nu cred ca are vibratoare ordinare de serie , doar face reclama , i se dau cele mai bune scule ca sa reprezinte firma.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

si eu am acelasi tip de chitara... si mi se pare foarte normal k celelalte corzi sa falseze atunci cand faci un bend ... k de asta se numeste floating bridge :) o sa te mai confruti cu cateva probleme dar toate la timpul lor :)

Link to comment
Share on other sites

Am o chitara Ibanez rg320ex cu floy rose.

Problema: Cat de normal este ca in momentul in care fac un bend (de ex fac un bend pe Do de un ton si tin simultan prinsa si nota FA) sa falseze chitara in sensul ca nota FA nu mai este fa si este de fapt un MI.(creste tensiunea in corzi si trage de floyd).

 

Floyd roseul nu sta fix.Am incercat sa pun arcurile si sa-l setez in toate felurile degeaba.Mi s-a spus ca asa este normal si ca daca vreau sa fac benduri de ce mi-am luat ibanez.Nu pot sa inghit gogoasa asta!

 

Momentan am inghitit-o pentru ca nu ma pricep dar vreau sa aud si parerea voastra a celor care va pricepeti.Retineti se lasa aproape un semiton!

 

solutia la problema ta

http://www.hipshotproducts.com/cart.php?m=...tail&p=115#

see the video

bafta!

Link to comment
Share on other sites

N-am stiut chestia asta. Nu am avut floyd rose niciodata. Dar imi dau seama ca te lipseste de unele tehnici.

Exact ceea ce spunea Klaus mai sus, cand iei o nota normal pe o coarda si in acelasi timp faci bend pe alta coarda.

De exemplu in bucati ca Samba Pa Ti de Santana sau Highway Child de Hendrix.

Ceva de genul asta:

   
|----10-------12--------|------------12------|
|----13b15----15b17-----|--------------------|
|-----------------------|--------------------|
|-----------------------|--------------------|

 

Intr-adevar, asta nu se face pe chitara cu floyd la fel ca pe cea cu punte fixa. E chestie de experienta ca sa compensezi din mina stinga, cu un f mic bend si pe cealalta coarda.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa inveti sa manevrezi chitara cu floating tremolo = uite cum trebuie sa faci:

- cand faci bendul, cu podul palmei de la mana dreapta sprijini "coada" tremolo-ului (foarte usor nu trebuie mare efort) astfel incat sa compensezi forta respectiva si sa tii tremolo in pozitie.

- poti face si vibrato asa: cu stanga faci bend, cu podul palmei drepte sprijini tremolo (contrabalansezi) si il misti putin => vibrato

- sau pur si simplu tii de maneta cand faci bend...

 

Cu timpul iti vei forma acest reflex mai ales daca vrei sa faci note duble una benduita si cealalta nu (stil Santana, sau Clapton)

 

Manifestarea este perfect normala si nu se poate rezolva cu mai multe arcuri sau strangand arcurile existente. Aceste lucruri se fac numai pentru aducerea blocului in pozitia zero si depind doar de dimensiunea (gauge) corzilor si foarte putin de celelalte reglaje (action, intonation).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.