www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floating Bridge


Guest chitaristul_innascut
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

edge III pe un ibanez RGR320EX ... as vrea mai multe detalii decat scrie in owner's manual care mi l-a dat cand am luat-o ... adica blocare , reglare si alte chestii cum trebui sa stea si cat trebui sa se miste ... ma rog chestii din astea ... ... aaa si vreau sa stiu ce face firul ala lipit de tabla aia de care se tin arcurile? ce rol are?

Link to comment
Share on other sites

edge III pe un ibanez RGR320EX ... as vrea mai multe detalii decat scrie in owner's manual care mi l-a dat cand am luat-o ... adica blocare , reglare si alte chestii cum trebui sa stea si cat trebui sa se miste ... ma rog chestii din astea ... ... aaa si vreau sa stiu ce face firul ala lipit de tabla aia de care se tin arcurile? ce rol are?

 

Mda, e un bridge extrem de flotabil...as fi vrut sa scriu altfel, dar mi-am pierdut dictionarul de jargon. Pe scurt, nu faci tu cu el flotari, ci el cu nervii tai. Daca ai reusit intr-un final sa acordezi chitara, strange-l bine si da si cu fixativ ca sa fii sigur ca nu-l apuca flotabilitatea.

Firul lipit acolo e masa de la doze, sa nu iti bazaie. Lasa-l acolo, ca asa e normal.

Marginea bridge-ului trebuie sa fie paralela cu corpul chitarei. Daca iti falseaza vreo coarda, se poate regla cu un imbus de la surubul ce vine oblic pe sina unde se prinde coarda (halal exprimare,nu?! :) ). Daca falseaza, iti poti da seama verificand daca iti reda aceeasi nota in pozitiile: coarda libera - 12- 24.

Cat priveste restul, in manual gasesti suficient despre cum trebuie reglat. Te prinzi tu, ca doar esti innascut. :(

Spor la cantat. Ne vedem la rubrica mica publicitate, peste juma de an?! :)

Just kidding, enjoy it! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Mda, e un bridge extrem de flotabil...as fi vrut sa scriu altfel, dar mi-am pierdut dictionarul de jargon. Pe scurt, nu faci tu cu el flotari, ci el cu nervii tai. Daca ai reusit intr-un final sa acordezi chitara, strange-l bine si da si cu fixativ ca sa fii sigur ca nu-l apuca flotabilitatea.

Firul lipit acolo e masa de la doze, sa nu iti bazaie. Lasa-l acolo, ca asa e normal.

Marginea bridge-ului trebuie sa fie paralela cu corpul chitarei. Daca iti falseaza vreo coarda, se poate regla cu un imbus de la surubul ce vine oblic pe sina unde se prinde coarda (halal exprimare,nu?! :) ). Daca falseaza, iti poti da seama verificand daca iti reda aceeasi nota in pozitiile: coarda libera - 12- 24.

Cat priveste restul, in manual gasesti suficient despre cum trebuie reglat. Te prinzi tu, ca doar esti innascut. ;)

Spor la cantat. Ne vedem la rubrica mica publicitate, peste juma de an?! :(

Just kidding, enjoy it! :)

 

de vreo 20 de ori i-am schimbat acordajul si am inceput sa ma descurc destul de bine la acordaj B) ... am chitara de vreo o luna si mi se pare extrem de usor s-o acordez nush cum altii se pot chinui atat de mult la un acordaj de chitara cu flating bridge :) dar lasa k si-or da si ei seam cum se face ... si inca ceva ... dece bridgeul e un pic inclinat cand te uiti din spate??

Link to comment
Share on other sites

de vreo 20 de ori i-am schimbat acordajul si am inceput sa ma descurc destul de bine la acordaj :) ... am chitara de vreo o luna si mi se pare extrem de usor s-o acordez nush cum altii se pot chinui atat de mult la un acordaj de chitara cu flating bridge :) dar lasa k si-or da si ei seam cum se face ... si inca ceva ... dece bridgeul e un pic inclinat cand te uiti din spate??

Puntea trebuie sa fie perfect paralela cu suprafata corpului. Doar asa sansele ca puntea sa revina la pozitia corecta - si de deci sa fii inca acordat corect - sunt mari.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Puntea trebuie sa fie perfect paralela cu suprafata corpului. Doar asa sansele ca puntea sa revina la pozitia corecta - si de deci sa fii inca acordat corect - sunt mari.

 

 

pey asa e ... dar ma tem k nu ai inteles cum am vrut eu ... privete desenul asta si cred k o sa-ti dai seama la ce m-am referit...

post-1845-1193167633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai aia tine de cele 2 suruburi care au gaura pt inbus si pe care sta floydu cu cutitele acelea.... e oarecum normal sa fie surubul de la E mai sus ca ala de la e, pentru ca E are amplitudine de vibratie mult mia mare si apare mai usor fret-buzz, asa ca se tine mai departe nitel de grif. acuma, tu poti sa le setezi cum iti doreste inima, doar bagi inbus si invarti :)

 

L.E.: si din proprie experienta, iti spun ca aceasta inegalitate a nivelului este bine de avut pe chitara (si daca ai observat, ar trebui si ca fiecare calus, de la fiecare coarda, sa fie la un alt nivel fata de baza, asa intr-un fel de "arc", ca sa se potriveasca inaltimile corzilor la curbura tastelor...), dar pe lungimea chitarii, floydu trebuie musai sa fie paralel.

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

merci fain baieti ... :) incep sa inteleg care e adevarata faza cu floating bridgeurile nu numai k poti sa faci baww-waaaaaaw :Pmerci fain baieti ... :) incep sa inteleg care e adevarata faza cu floating bridgeurile nu numai k poti sa faci baww-waaaaaaw :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest montecristo

bah...lamuriti-ma si pe mine...ca mai am un pic si arunc chitara pe geam...am tot Ibanez RGR320EX...

e cu floating bridge...blabla...floydu' e paralel cu grifu' ... da' nu merge sa o acordez...am luat-o si de jos in sus...si de sus in jos...cand acordez o coarda...se lasa celelalte...am inteles ca e normal... da' pana la urma trebuie sa se acordeze.....nu?:) ... am stat o ora jumate cu ea... si nimic...tot se lasa...si nu pot sa o acordez perfect.

Link to comment
Share on other sites

Puntea trebuie sa fie perfect paralela cu suprafata corpului. Doar asa sansele ca puntea sa revina la pozitia corecta - si de deci sa fii inca acordat corect - sunt mari.

 

Revine din orice pozitie .Doar daca nu-i bun materialul nu revine la pozitia de echilibru.

 

Trebuie sa fie paralel fata de corp ca sa ai cursa simetrica in sus si in jos.

 

De exemplu la Strat trebuie sa reglezi copul de "sustain" ( contragreutatea) din aluminiu parca , acesta trebuie sa fie "pe centrul"spatiului frezat in corpul chitarei ca sa permita cursa simetrica fata de punctul "zero"

 

In aceate pozitii de echilibru reglezi "octava" din glisarea calusurilor la fiecare coarda .

 

Daca vibratorul nu este pe pozitia de echilibru ( paralel la floyd si centrat la Strat ) nu vor corespunde reglajele de octava.

 

Pe langa acest lucu cu octva , odata cu dereglarea unghiului se va schimba si inaltimea calusului !! deci va urca sau cobora coarda fata de freatboard !!

 

Ca si ghidaj se ia paralelismul precum centrarea in celelalt caz , asa stii ca octavele si inaltimea calusului vor fi OK .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

bah...lamuriti-ma si pe mine...ca mai am un pic si arunc chitara pe geam...am tot Ibanez RGR320EX...

e cu floating bridge...blabla...floydu' e paralel cu grifu' ... da' nu merge sa o acordez...am luat-o si de jos in sus...si de sus in jos...cand acordez o coarda...se lasa celelalte...am inteles ca e normal... da' pana la urma trebuie sa se acordeze.....nu?:) ... am stat o ora jumate cu ea... si nimic...tot se lasa...si nu pot sa o acordez perfect.

 

Faci asa:

- slabesti menghinele de la pragus (poti chiar sa le scoti suruburile)

- reglezi acordajul finla 2/3 din cursa (adica le slabesti complet si dupa aceea mai strangi 1/3 din cursa totala)

- acordezi in ordinea asta:

mi-ul gros

la, dupa care iarasi mi

la, re, dupa care iarasi mi, la, re

sol, si iar de la capat mi la re sol

si, si iar incepand cu cel gros

etc...

- acordajul in aceasta etapa il faci din cheile de la headstock (acordaj grosier)

- In timp ce acordezi reglezi putin cate putin si tensiunea in arcuri (pe spatele chitarii cu capacul scos) astfel incat sa-ti pastrezi orizontalitatea platoului de la tremolo. Chestia asta este foarte importanta daca ai schimbat tipul sau diametrul corzilor.

- Cu rabdare ajungi cam intr-o 1/2 de ora sa fie totul ok. Adica chitara acordata si platoul paralel.

- Daca pui acelasi tip de corzi nu este nevoie sa mai reglezi arcurile.

- cand schimbi setul de corzi (foarte important) schimaba-le una cate una in aceasta ordine: MI, mi, La, si, Re, sol (adica in principiu dinspre exterior spre interior). Daca vrei sa faci intretinere la chitara (demontare piese, suruburi, dat cu vaselina, etc), si esti nevoit sa scoti toate corzile, fa-ti un bloc de lemn de dimensiune potrivita pe care sa il pui sub tremolo (sub platou) sau, si mai bine, intre blocul "de rezonanta" al tremoloului si peretele din spate al cavitatii acestuia, astfel incat sa blochezi arcurile in pozitia "orizontala" (paralela) a platoului ...

NU este interzis ca platoul sa fie putin inclinat in fata (daca vrei o cursa mai mare "in sus") dar atunci trebuie sa reglezi si "actiunea" adica inaltimea bridge-ului.

- dupa ce ai terminat toate operatiunile de mai sus pui la loc menghinele de la pragus, strangi suruburile, si reacordezi din acordajul fin.

- dupa o zi doua de cantat este posibil sa trebuiasca sa mai slabesti o data menghinele si sa aduci cheile de acordaj fin in pozitia 2/3 si sa acordezi inca odata din cheile principale (de la headstock)

 

Important: daca schimbi dimensiunea corzilor (gauge) si/sau tipul acestora este posibil sa fie necesar si un reglaj din truss-rod. Grija mare aici sa nu strangi prea tare ca il rupi (diferente mai mici de 1/4 tura sunt suficiente). Griful trebuie lasat (cu chitara acordata) cateva ore (sau mai bine de pe o zi pe alta) sa se stabilizeze dupa ce ai umblat la truss-rod. De-abia dupa aceea vezi rezultatele.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.