www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rock "made In" Alta Parte


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Ce trupe care se incadreaza aici ascultati?

 

Iata cateva nume din muzica rock canadiana pe care le recomand:

Mai vechi:

Rush (no introduction needed)

Steppenwolf

The Guess Who

Neil Young

April Wine

Mahogany Rush - cu Frank Marino

 

Mai noi:

Jeff Healey

The Tragically Hip

Nickelback

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Rock made in Germany:

 

Scorpions (no introduction needed) :)

Rage

Tankard (Great)

Grave Digger

Pink Cream 69

Kingdom Come

 

 

Rock made in Swiss:

 

Krokus

 

Rock made in the Netherlands:

 

The Gathering

Ayreon

 

Mi ziceti si voi...

Link to comment
Share on other sites

Ce trupe care se incadreaza aici ascultati?

 

Iata cateva nume din muzica rock canadiana pe care le recomand:

Mai vechi:

Rush (no introduction needed)

Steppenwolf

The Guess Who

Neil Young

April Wine

Mahogany Rush - cu Frank Marino

 

Mai noi:

Jeff Healey

The Tragically Hip

Nickelback

Hm... Nu ºtiu dacã este prea inspirat sã începem cu muzica din Canada atunci când vorbim de rock-ul din diverse țãri, altele decât US sau UK. Nu ºtiu dacã atunci când asculți un artist canadian poți sã îți dai seama cã e din Canada, dacã nu ºtii deja cã e din Canada. ªcoala e cam aceeaºi ºi mulți dintre ei oricum s-au produs ºi lansat în US. Aºa pot sã folosesc ºi eu exemple din Irlanda, care nu este nici în UK nici în US ºi totuºi e plinã de artiºti care pot fi oricând luați drept americani sau englezi: U2, The Cranberries, Van Morrison, Sinead O'Connor, Rory Gallagher.

 

Dau câteva exemple care-mi vin acum în minte:

The Cardigans, Suedia

Aphrodite's Child, Grecia

Magma, Franța

Locomotiv GT, Hobo Blues Band, Ungaria

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Hm... Nu ºtiu dacã este prea inspirat sã începem cu muzica din Canada atunci când vorbim de rock-ul din diverse țãri, altele decât US sau UK.

 

Asta ascult eu in fiecare zi la radio, asa ca...

 

Nu ºtiu dacã atunci când asculți un artist canadian poți sã îți dai seama cã e din Canada, dacã nu ºtii deja cã e din Canada.

 

Tocmai de aceea ziceam. E bine sa se stie totusi, e alta tara, nu este, asa cum cred unii americani (si asta e pe bune) ca, virgula, Canada este tot un stat american mai la nord.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Neil Young este cetatean canadian, dar si-a facut si mana si cariera in SUA, mai ales prin zona Seattle pe unde a nasit multe trupe grunge. Ne place sau nu, filmul se filmeaza la ei. Oamenii au acelasi numar de degete la maini si in Romania si in SUA, si mai nou si acces la instrumente de aceeasi calitate, insa inca la noi un muzician de succes (ma abtin sa spun "artist") inca trebuie sa isi deschida un bar pentru zile negre. Dincolo, banii sunt pe masura norocului (din nou ma feresc sa spun ceva, de data asta: "talentului"), insa si stress-ul la slujba e pe masura (nu cred ca prea multi muzicieni faimosi s-au apucat de droguri doar in scop recreational). O fi bine, o fi rau...

 

Ce incerc sa spun este: dupa umila mea parere, _NU_ avem cu totii sanse egale din nastere, si e normal, ca si in orice alt domeniu, ca oamenii care doresc performanta sa se concentreze acolo unde mediul este cel mai favorabil. De unde muzica de calitate care vine (impreuna cu valuri de laturi, ca efect secundar) dinspre Marea Britanie / SUA.

 

Poate ma insel eu, dar nu cred ca ai inteles prea bine ce vrea sa spuna acest topic: anume ca, hai sa listam rockuri de succes din alte tari decat din UK si USA! Poate doar pentru a vedea ca "se poate si in alta parte". Eu inteleg din acest topic sa ma apuc sa pun big sellers din alte parti. Nu obscuritati. Oameni pe care ii stie toata lumea!

Cum ar fi Rammstein, de exemplu! Sau Sepultura! Deci, se filmeaza si in alte parti!

LE: Sau AC/DC! :)

 

Hai norock!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Such a limited view of the world :)

 

FRA : Anorexia Nervosa, Blut aus Nord, Misanthrope. Nehemah

ISR : Orphaned Land, Salem

IRE : Cruacha, Mourning Beloveth, Gary Moore, Thin Lizzy, Blackmore's Night/Kingdom

AUS : Striborg, Virgin Black

BRA : Angra, Krisiun, Shaman

CAN : Annihilator, Criptopsy, Kataklism, Voivod, Woods of Ypres

 

UK* : Si aici sunt cateva de zis, dar nu ma lasa titlu'

FIN + NOR + SWE au sute de trupe

 

GRE : Astarte, Septic Flesh, Rotting Christ

ITA : MacBeth, Elvenking, Cadaveria/OperaIX, Novembre, Graveworm, Luca Turilli, Theatres des Vampires

MEX : Disgorge, Brujeria

POL : Behemoth, Artrosis, Vader, Luminaria

POR : Moonspell

ROM : GOD, Negura

RUS : Tumulus

SLO : Galadriel

ESP : Dark Moor, Mago de OZ, Saratoga, Saurom

SWI : Celtic Frost, Samael, Lunatica, Hellhammer

NET(Olanda) : Gorefest, Melechesh, Ayreon, Orphanage, The Gathering, Within Temptation

TUR : Mezarkabul

 

[... and I got bored. Daca mai vreti, ma mai uit prin CD-uri, playlist, reviste, etc. ANW, astia sunt doar aia mai cunoscuti si pe la noi, unii chiar ne-au vizitat]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Neil Young este cetatean canadian, dar si-a facut si mana si cariera in SUA, mai ales prin zona Seattle pe unde a nasit multe trupe grunge. Ne place sau nu, filmul se filmeaza la ei. Oamenii au acelasi numar de degete la maini si in Romania si in SUA, si mai nou si acces la instrumente de aceeasi calitate, insa inca la noi un muzician de succes (ma abtin sa spun "artist") inca trebuie sa isi deschida un bar pentru zile negre. Dincolo, banii sunt pe masura norocului (din nou ma feresc sa spun ceva, de data asta: "talentului"), insa si stress-ul la slujba e pe masura (nu cred ca prea multi muzicieni faimosi s-au apucat de droguri doar in scop recreational). O fi bine, o fi rau...

 

Daca nu "vinzi" in SUA nu esti mare, e clar. Dar e bine sa stii, zic eu, si originea unui artist. Ca si Jimi Hendrix s-a lansat si a produs primele albume in Anglia, da toata lumea stie ca e american.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Banuiesc ca observatia despre "nu obscuritati" nu se refera la mine, pentru ca n-am dat nici un exemplu.

 

Banuiesc ca intentia topic-ului era sa arate ca "se poate si altfel", dar mie nu mi se pare ca e "suficient de altfel", pentru ca majoritatea trupelor mentionate fie activeaza in SUA sau Marea Britanie, fie am auzit de ei prin canale asociate cu partea aia a lumii, fie canta chestiuni influentate mult prea tare (ca sa nu spun altfel) de muzica si cultura SUA / Marea Britanie.

 

Desigur, e posibil sa ma insel sau sa nu fi inteles bine ceva, cum spui tu. N-ar fi prima oara.

Eu sper totusi ca a fost o contributie pertinenta la subiect.

 

Nu, clar ca nu se referea la tine. La chestia cu "obscuritatile" am vrut sa precizez ca e bine sa luam chestii de care a auzit toata lumea consumatoare de muzica. Prietenul Vektor ne-a facut o lista frumoasa de blecuri si deathuri, care poate isi are si ea legitimitatea in cadrul topicului, insa mie mi se par prea "ascunse" si prea putin cunoscute intr-adevar de un public larg.

 

Ca muzica Rock nu vine din Franta ci din State, e clar. Topicul se si refera la chestii Rock. Muzica tuturor trupelor care canta rock va fi, volens-nolens influentata de muzica si cultura SUA.

Si cred de asemenea, ca daca ne alegem cu grija exemplele, gasim destule care sunt "suficient de altfel". Ia Rammstein sau AC/DC bunaoara! Astia au fost million selleri inainte de a ajunge in State sau UK. Si cred ca exemple ar mai fi suficiente.

 

Chestia cu Neil Young ai adus-o bine de tot in topic, el fiind doar cetatean canadian, dar facandu-si vant in State. Restul insa, mi s-a parut foarte off...

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Pentru cã Cyfer a menționat deja trupa Magma (din Franța), voi face referire la o altã trupã de rock progresiv, Ruins, din Japonia, despre care se spune cã ar fi fost considerabil influențatã de Magma, inclusiv în materie de "frazare" a versurilor ei originale (textele sunt scrise ºi cântate într-un cod lingvistic inedit, inovativ, asemeni celui inventat de Christian Vander din Magma, simbolic numit kobaian).

Grupul de rock progresiv din Japonia este un duo cu o "stranie" particularitate: aceea cã este format exclusiv din secțiune ritmicã: tobe ºi bas. Trupa a fost formatã în 1985 de cãtre tobarul Tatsuya Yoshida. Formula tandemului ritmic a suferit câteva modificãri în timp la capitolul basiºti. Indiferent de componențã, tobarul ºi basistul fac muncã de echipã ºi ca vocaliºti. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.