www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Most Underrated/overrated Album


gigimarga
 Share

Recommended Posts

ma roade de mai mult timp ideea asta...sa "aud" parerile altor persoane cunoscatoare in ale muzicii rock vis-a-vis de cel mai "underrated" album si, respectiv, cel mai "overrated" album ascultat...scuze de "underrated" si "overrated", dar, fiind in viteza, nu am timp sa stau sa-mi bat capul cu niste traduceri adecvate :)

 

cu ocazia asta poate mai descopar si eu si alte trupe/albume interesante :)

 

bineinteles, o sa incep eu:

 

1. underrated: pink floyd - "the final cut" - 1983...pentru mine cel mai emotionant album ascultat pana in prezent

2. overrated: orice album dream theater...stiu ca o sa-mi sara multi in cap, dar imi asum riscul :)

 

 

let's go...

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sa-mi dau si eu cu parerea?

 

*un album bun, insa cu siguranta ridicat in prea multe slavi - Nevermind, Nirvana...

 

*On Every Street, Dire Straits, un album mult prea usor trecut cu vederea...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Daca ar fi sa ma refer doar la big sellers sau care ar fi trebuit sa fie big sellers:

Most overrated: Nirvana - "Nevermind" - intotdeauna m-am mirat cum s-a putut vinde atata *** unei lumi intregi!

Most underrated: e mai greu de spus... Sunt prea multe care ar fi meritat sa fie top. Pun Led Zeppelin - "In through the out door" (mi-a venit spontan, e greu de raspuns la aceasta intrebare, asa ca nu am argumente) :)

 

ROOOOOCK!

costi

Link to comment
Share on other sites

underrated: Rolling Stones - Black&Blue

 

overrated: The Who - Tommy

 

am dat exemple dintre trupe cunoscute si al caror fan sunt, ca asa, daca era sa le iau la rand pe toate care nu-mi plac, nu mai terminam

 

:) ...mi-ai redeschis o rana veche...prin 1987 am dat 800 de lei pe discul dublu cu "tommy"...nu-l ascultasem niciodata, dar imi fusese foarte laudat...inclusiv in "disco ghid rock"...a fost una dintre cele mai mari tzepe pe care am luat-o...nu am reusit sa-l ascult integral nici macar o singura data!

Link to comment
Share on other sites

De acord cu asta, as mai adauga "The Pros and Cons of HitchHiking" al lui Waters.La overrated:oricare album U2, Rolling Stones, Iris.
:) ...uitasem de "the pros and cons..."...si in partea cealalta de u2 :)
Most underrated : "2112" - Rush
si nu numai...ar mai fi, cel putin, si "carress of steel" zic eu...
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

most overrated: "O.K Computer" - Radiohead (nu mi-a placut niciodata, in special albumul asta)

most underrated: "Electric Warrior" - T-Rex (l-am ascultat de vreo 10 ori cap-coada..inca imi place)

Link to comment
Share on other sites

cele mai overrated (cam pe acelasi loc) ar fi pt mine "Nevermind" si "American idiot" (hai punkerilor dati in mine :))

 

iar underrated: Symphony-x - V: The New Mythology Suite, un album foarte complex si bine structurat, cu niste teme geniale si care, prin complexitatea lui, din pacate nu prea prinde la public...

Link to comment
Share on other sites

Subestimat - '(Welcome to) Sky Valley' de la Kyuss (l-am ascultat pana acum de 123132156487 de ori si inca nu m-am plictisit de el) si 'In Absentia' de la Porcupine Tree;

Supraestimat - subscriu la parerea ca orice album Dream Theater e way overrated. De altfel si 'Houdini' de la Melvins e overrated (e un album ok, dar nicidecum nu e super-mega capodopera grunge pa care o descriu multi critici).

 

*Later edit - la underrated am uitat 'In Search of' de la Fu Manchu - poate cel mai tare si cel mai divers album al lor.

Edited by lehel
Link to comment
Share on other sites

Under: The Unforgetable Fire - U2 (cu exceptia piesei "Pride", care a fost totusi mai popularizata)

Over: The Joshua Tree..BIG TIME!

.......asta ca sa "stam" cu aceeasi trupa, poate pentru ca nu e nici o regula.

 

Si, pe aceeasi lungime de unda, sint(au fost) trupe/albume considerate "overrated" pentru ca au facut mare galagie cu CRITICA, si nu cu PUBLICUL...........IAR ASTA, MAI DEPARTE DEPINZIND DE LOCUL unde te afli.......am avut ocazia sa calatoresc, si multi alti ergecisti, presupun, si ati vazut ca in alt loc/cultura gustul dicteaza lucruri diferite....

Ideea e ca treaba cu over/under e pina la urma foarte relativa...nu stiu daca vorbim de o preferinta/parere strict personala -- sau DA, DE FAPT VORBIM, :) .....sau daca ne plingem ca trupa X, care NE PLACE SAU NU (din motive estetice, sau profesionale, caci sintem prea multi care cintam cu chitara/diverse instrumente lol), a avut albumul Y difuzat in exces, sau prea putin (pentru gustul nostru) in Z interval de timp, pe radio/tv, intr-un anumit market.....

:) .... avem atitea de considerat, haha....

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

underrated: orice de la Noir Desir; this band needs more love

overrated: The Velvet Underground; suxeaza mai des decat ruleaza

 

@cyfer: +1 la faza cu The Clash; n-am inteles ce mare smecherie pe albumul ala, in afara de piesa omonima

@serban: +1 la faza cu Showbiz \m/\m/\m/

 

Aaa, si massively overrated: Babyshambles - OMG stop singing, Doherty.

 

p.s. DT underrated? :) 99.99% din public e format din muzicieni carora le curg balele dupa Petrucci & co.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

overrated> kill em all, nirvana, ozzy

underrated> waiting for the punchline...si in general discografia extreme, facand abstractie de more than words

> van halen-balance, van halen 3

>aerosmith- 9 lives

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

hai ca mi-am mai adus si eu aminte cate ceva:

 

underrated:

  • pavlov's dog - "pampered menial"(primul album underrated ascultat...)
  • livin' blues - "live" (subiectiv total...dar ascult albumul asta cu placere din clasa a viii-a...)
  • nexus - "metanoia"(super album...un clapar exceptional...)
  • porcupine tree - "the sky move sideways" (un fel de "wish you were here" ca atmosfera si structura)

overrated:

  • porcupine tree - "deadwing"(galagie semi-alternativa la greu...)
  • queen - "innuendo"(comercial...prea comercial...)
  • emerson, lake and palmer - "pictures at an exhibition" (plictisitor...au alte albume mult mai bune...)
  • yes - "tales of topographic oceans" (cred ca asta-i mama si tata tuturor overrated-urilor...nu am reusit niciodata sa-l ascult cap-coada...super-plictisitor)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Overrated: Pantera - I am the Night

 

Underrated: Manele de top vol 10

Cre' ca tu ori ai facut o confuzie, ori ai uitat sa folosesti :) :)

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau, dar NU sunt de acord ca innuendo e overrated. nici vorba...in afara de the show must go on, these are the days...si poate poate innuendo, majoritatea cred ca nici nu au habar ce melodii mai sunt pe acest album

 

+1, gasesc ca e un album matur al lui Queen si deosebit (am ascultat la greu toate piesele :) )

 

underrated>in general discografia extreme, facand abstractie de more than words

 

+1, Extreme really rocks :)

 

@baumwolle: "you and your friend" de pe "on every street" mi se pare o capodopera...

 

+1, :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

underrated: orice de la Noir Desir; this band needs more love

overrated: The Velvet Underground; suxeaza mai des decat ruleaza

 

@cyfer: +1 la faza cu The Clash; n-am inteles ce mare smecherie pe albumul ala, in afara de piesa omonima

@serban: +1 la faza cu Showbiz \m/\m/\m/

 

Aaa, si massively overrated: Babyshambles - OMG stop singing, Doherty.

 

p.s. DT underrated? :) 99.99% din public e format din muzicieni carora le curg balele dupa Petrucci & co.

 

a fost un raspuns .. sa zicem .. nerealist .. insa intentionat

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mie mi se pare realist si intentionat. Inteleg ca te-a deranjat remarca la adresa DT, fie intre noi vorba, parera lui Rig este si parerea mea... Hai, totusi sa nu ne ascundem dupa deget, procentul este mult exagerat...insa constatarea este realista. :)

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau, dar NU sunt de acord ca innuendo e overrated. nici vorba...in afara de the show must go on, these are the days...si poate poate innuendo, majoritatea cred ca nici nu au habar ce melodii mai sunt pe acest album

 

eu l-am ascultat pe tot...este strict o opinie personala - gustul meu :)...mie nici macar these are the days si innuendo nu imi plac...poate doar show must go on putin...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

La most underrated albums aº adãuga o parte destul de mare din discografia King Crimson: Lizard, Red, Lark's Tongues in Aspic, THRAK ºi ceva mai noul The Power to Believe, dar... nu numai. Mã ºi mir cum de nu au fost menționate pânã acum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.