www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Alt Mod De A Pune Taste Pe Chitarã


cyfer
 Share

Recommended Posts

hehe telepatie

 

chiar ieri am amintit o chitara din acesta "ciudata", in topicul cu "scalloped guitars ".

 

Eu am vazut o chitara hibrid , bariton/normal.Coarda E(6) era mult mai lunga m nu mai tin minte daca era acordata in E sau in C .Dar tastele erau puse in "evantai".

 

Si pragusurile sunt reglabile ca si inaltime si au diferite pozitii ptr fiecare coarda ca sa compenseze lungimea reala a corzilor .Cred ca este foarte OK ptr cantatul in primele pozitii unde se tensioneaza coarda apasata si suna fals .

 

In orice caz chitara asta din video este ceva foarte interesant , cu ce freza au taiat locasurile in frettboard .Probabil au calculat cu computer pozitiile ptr un set de corzi de o anumita grosime .Daca schimbi corzile la alta grosime nu mai sunt valabile pozitiile.

Link to comment
Share on other sites

O chestie asemanatoare este Fretwaves si se gaseste pe chitara Yamaha AES-FG Frank Gambale Signature. Montajul este insa doar pe primele taste. In rest este chitara normala. P_aesfg_white.jpg

 

Legat de tastele in evantai sunt cateva firme care fabrica chitare cu asemenea specificatii.

 

Aruncati un ochi la Conklin

 

http://www.conklinguitars.com/bizarregalle...es/biz8stg.html

 

si la Novax

 

http://www.novaxguitars.com/sales/index.html

Link to comment
Share on other sites

Steve Vai si noua lui chitara cu freturi True Temperament...

 

 

...pe la 7:30 vorbeste despre ea.

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Dupa "Clavecinul bine temperat" al lui Bach, iata si "Chitara electrica bine temperata" a lui Paul Guy. Interesant aproach! Hai sa incepem sa ni le acordam plecand din La 440Hz (cum ar fi fost dintotdeauna normal)

Ceea ce ma intreb eu in acest context este: Unde PLM se duce temperarea daca folosesti un "dropped D" d ex. ? Poa' cineva sa-mi spuna?

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce ma intreb eu in acest context este: Unde PLM se duce temperarea daca folosesti un "dropped D" d ex. ? Poa' cineva sa-mi spuna?

În acel caz, temperarea s-a dus... :)

 

Cum bine comenta Karpi, probabil este totul calculat pentru o anumitã grosime de corzi ºi felul în care acestea vibreazã. Acest lucru este valabil ºi pentru alte acordaje. O coardã rãspunde altfel când e acordatã cu un ton mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
"Bending is not affected. " zic ei pe site

 

nu prea cred, as vrea sa vad un demo, cum ar mai putea sa fie liniar un bending?

trebuie sa inveti tastele: la aia apesi mai tare, la cealalta mai putin ca tasta e curbata mai mult...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
nu prea cred, as vrea sa vad un demo, cum ar mai putea sa fie liniar un bending?

trebuie sa inveti tastele: la aia apesi mai tare, la cealalta mai putin ca tasta e curbata mai mult...

ai dreptate..nu prea ai cum sa faci benduri

 

am incercat sa mi exprim punctul de vedere prin acest desen. chestia rosie fiind coarda. nu ai cum sa faci full bend in sus..cred ca se observa de ce... :)

post-1802-1190751175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Cum sa nu poti face benduri? Clar ca le poti face! Diferenta e, ca le faci mai putin controlat, datorita acelui "prag" desenat atat de sugestiv de Anghelescu. Sa nu uitam ca la bend diferenta te pitch se face prin marirea tensiunii corzii. Daca fretul are o cotitura, vom inregistra probabil o cadere de ton si va trebui sa impingem mai mult de coarda, pt a obtine nota dorita. That's all!

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Cum sa nu poti face benduri? Clar ca le poti face! Diferenta e, ca le faci mai putin controlat, datorita acelui "prag" desenat atat de sugestiv de Anghelescu. Sa nu uitam ca la bend diferenta te pitch se face prin marirea tensiunii corzii. Daca fretul are o cotitura, vom inregistra probabil o cadere de ton si va trebui sa impingem mai mult de coarda, pt a obtine nota dorita. That's all!

nu prea sunt de acord, adica uitate pe linku asta http://www.truetemperament.com/main.php?go=5&lan=1 la ultimu sample chitara are tastele mult mai "strambe" si acolo oricat te-ai forta nu poti face un bend corect. dar pt o chitara cu tastele mai "ok" cum e cea din clipul "Paul Guy chording on Die Wohltemperirte Gitarre " merge folosit ce ai zis tu.parerea mea, corecteaza-ma daca am gresit :) and no offence

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
nu prea sunt de acord, adica uitate pe linku asta http://www.truetemperament.com/main.php?go=5&lan=1 la ultimu sample chitara are tastele mult mai "strambe" si acolo oricat te-ai forta nu poti face un bend corect. dar pt o chitara cu tastele mai "ok" cum e cea din clipul "Paul Guy chording on Die Wohltemperirte Gitarre " merge folosit ce ai zis tu.parerea mea, corecteaza-ma daca am gresit :) and no offence

 

Nici o offense, Doamne iarta-ma! Nu stiu daca te pot corecta, pentru ca nu am pus mana pe acele chitari, k sa bag o parere 100% pertinenta. Teoria imi spune ca am dreptate, in mod practic s-ar putea sa ai si tu dreptate. Cert e ca bendurile sunt mult mai greu de controlat. (daca ajungem la acest numitor comun kreka e bine deja :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.