www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Pe Lampi...intre Lumina Si Intuneric


Guest Player_1
 Share

Recommended Posts

Guest Player_1

Am tot auzit despre ampuri pe lampi si pe tranzistoare...as vrea si eu daca se poate o descriere a ampurilor pe lampi...sunt mai "bune" ca alea pe tranzistori? mai scumpe? de ce? cum se aplica distorsul? :) cum imi dau seama daca e pe lampi sau nu daca imi cumpar unul?

 

mersi mult

Link to comment
Share on other sites

desi sint convins ca ai gasi explicatii mult mai detaliate printr-un simplu search pe google, o sa scriu eu citeva chestii elementare:

 

Toate amplificatoarele de semnal electric (in cazul nostru audio) contin elemente active, care prin natura lor au la intrare un semnal de anume marime si la iesire acelasi semnal dar de marime mai mare. aceste elemente active pot fi tranzistori sau lampi, adica tuburi electronice.

Tuburile sint primele inventate, si au foarte multe dezavantaje, de exemplu sint mari, fragile si nu amplifica foarte mult.

Tranzistoarele sint mici, ieftine, amplifica mult mai mult si foarte fiabile.

Marea majoritate a amplificatoarelor de semnal se construiesc de citeva zeci de ani cu tranzistoare. Tuburile electronice si-au pastrat citeva aplicatii foarte speciale.

 

Chitaristii sint prin natura lor extrem de traditionalisti, astfel incit sunetul de chitara considerat standard si in zilele noastre este cel dat de amplificatoarele cu tuburi. El poate fi de la clean la foarte distorsionat. Este in general acceptat ca acest sunet este mult mai cald, are o dinamica mai placuta si armonici mai muzicale.

 

Amplificatoarele cu tuburi sint prin natura lor mai scumpe decit cele pe tranzistori pentru ca productia lor nu este de serie foarte mare, plus ca toate componentele sint mai scumpe si mai pretentioase decit la un amplificator pe tranzistori.

Distorsul poate veni din constructia amplificatorului, adica daca are mai multe etaje de amplificare sunetul este amplificat pin ala distorsiune, sau din pedale separate.

 

Din intrebarile tale am inteles ca esti foarte la inceput, asa ca sper sa te ajute aceste informatii care pt multi sint deja common knowledge.

 

Si nu iti fa probleme, cind o sa-ti iei amplificator pe lampi o sa stii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

mersi, sa stii ca am cautat pe google si n-am gasit prea multe...da sunt la inceput cu amplificatoarele...si nu prea ma pricep la tehnica...imi place sa cant (la chitara ma pricep un pic mai bine) dar ma intereseaza evident si partea de electricitate....

 

mersi mult

Link to comment
Share on other sites

lasand gluma..du-te la un magazin si probeaza un amp cu tuburi si unu cu tranzistori...daca nu-ti dai seama de diferenta ,mai bine te lashi de cantat...dar sunt convins k ai sa-ti dai seama singur de inseamna amp. pe tuburi si amp. pe tranzistori...bafta...eshti din bucureshti...ai unde sa probezi cateva ampuri...

Link to comment
Share on other sites

"acea" diferenta o sesizezi numai dupa ce incepi sa "canti" la chitara adica sa canti muzica sa interpretezi cu expresivitate , cand incepi sa simti lipsa dinamici.Nu ai problema eceasta cand esti coplesit de studiu tehnic, teoretic , adica esti total la inceput.Acest lucru vine cu timpul dupa ce ai experienta.

 

Pana atuncea tot cumperi efecte si crezi ca asta lipseste si se rezolva totul.

 

A-mi amintesc cand am facut rost si eu de un Wah-Wah ....acu-i acu ...putem canta Woodoo Childe , asta credeam pe la 18 ani ,din pacate nu am inregistrari de la cluburi ,dar probabil piesa cantata de noi se recunostea dupa Wah-Wah si nu dupa cum cantam,...hehe .

Link to comment
Share on other sites

"acea" diferenta o sesizezi numai dupa ce incepi sa "canti" la chitara adica sa canti muzica sa interpretezi cu expresivitate , cand incepi sa simti lipsa dinamici.Nu ai problema eceasta cand esti coplesit de studiu tehnic, teoretic , adica esti total la inceput.Acest lucru vine cu timpul dupa ce ai experienta.

 

Pana atuncea tot cumperi efecte si crezi ca asta lipseste si se rezolva totul.

 

A-mi amintesc cand am facut rost si eu de un Wah-Wah ....acu-i acu ...putem canta Woodoo Childe , asta credeam pe la 18 ani ,din pacate nu am inregistrari de la cluburi ,dar probabil piesa cantata de noi se recunostea dupa Wah-Wah si nu dupa cum cantam,...hehe .

stai mai Arpi, sa inteleg ca i will suck at tube amps if i play crappy ? :) , orikum tranzistoarele are shit, oricine stie asta kre stie cva de ampuri, si toti au senzatia aia ca ehhhh ce-mi trebe lampi nu dau bani aiurea...Cum zicea si un bun preten de-a meu kre face boxe hi fi...tranzistoarele is cristale imperfecte si lampile is aproape PERFECTE so...nu degeaba se incalzesc catozii aia si suna ,,cald" , plus ca am asa o impresie ca la volum mare, sustainu de ampuri pe lampi e dat si in mod ,,magic" prin vibratia partilor suspendate in vid din lampa...so :) get a tube amp, ,,strange cureaua" vorba lu domnu Bunea si ia cva fain...chiar daca nu ,,auzi" la inceput :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

va multumesc pentru raspunsurile voastre, partial mi-am lamurit intrebarile care erau oricum legate mai mult de tehnica, nu de sunet...nu sunt atat de noob incat sa nu sesisez diferenta de finete intre un distors si altul, sau caldura unei distorsiuni. Doar ca nu am auzit puse unul langa altul un amp pe lampi si unul pe tranzistori...sunt sigur ca am sa recunosc diferenta...si sunt sigur ca am auzit fara sa vreau distorsuri calde de ampuri pe lampi pana acum dar nu stiam ca lampile sunt cele care fac diferenta...

Link to comment
Share on other sites

mai ce de poezii inspirate din caldura filamentului hehe . :)

 

am mai scris de cateva ori ..

 

este vornba de regimul de "overdrive " !!! nimic altceva !!

 

In portiunea lineara ambele sau orice amplif se comporta la fel!

 

Cu o statie cu tuburi cu puterea sinus ( sau RMS) de 10 W poti sa scoti puterea de 10 W curat

Cu o statie cu semiconductoare de 10W poti scoate tot sinus ( RMS ) 10 W curat

 

pana acum nici o diferenta daca ambele statii sunt de calitate si proiectate corespunzator .

 

peste puterea sinusoidala se schimba problema..!

 

-- cu cea pe tuburi o sa ai o plaje mare de trecere pana la distorsiunea maxima , sunetul devine fluid , se produc armonice pare ce inbogatesc tonul prin "dublarea" fundamentalei si a celorlalte armonice ( powerchord suna bine )

 

--la cea cu tranzistoare plaja de la "overdrive usor" pana la distorsiune maxima trecerea este mai mica si suna urat "brusc " cand dai cu pana mai tare , inalte multe strident gajait , scartait. spart etc..

 

si restul de exemple si texte cauta-le pe forum , explicat si cu calcule si exemple cat se poate de simple.

Link to comment
Share on other sites

vorbind acum numai despre tonul "curat", fara overdrive, un amp bun pe tuburi nu "suna" la fel cu un amp bun pe tranzistori!

acele armonice apar si la tonul curat, nu numai la cel dus in overdrive...

in plus, un amp cu tuburi suna si se comporta diferit daca are redresare cu diode (solid state) sau daca o are pe tub/tuburi...

Link to comment
Share on other sites

vorbind acum numai despre tonul "curat", fara overdrive, un amp bun pe tuburi nu "suna" la fel cu un amp bun pe tranzistori!

acele armonice apar si la tonul curat, nu numai la cel dus in overdrive...

in plus, un amp cu tuburi suna si se comporta diferit daca are redresare cu diode (solid state) sau daca o are pe tub/tuburi...

@mibu , cand scrii ptr un incepator explica si tu mai pe larg. :)

Cu toate ca s-a mai discutat , acum intr-o pauza de exersat am rabdare sa mai scriu odata,,

 

In momentul cand un semnal are cea mai mica alterare se cheama distorsiune .Cum scrie la tine in poagina ce-a zis John Shure .

 

Bagi sinus =sinus sa iasa , bagi C**** , C**** trebuie sa iasa .Acest lucru trebuie sa-ndeplineasca orice statie buna in portiunea de raspuns lineara .

 

Armonicele apar cand se distorsioneaza semnalul Sau distorsiunea apare cand elementul de amplificare activ intra in plaja de limitare si saturatie ce deformeaza forma initiala a semnalului introducand distorsiuni armonice , si distorsiuni nelineare de amplitudine . => ton mai bogat mai frumos majoritar inbogatit cu armonicele " pare" produse de tub +traf de iesire+ dif , si efect de comporesie de putere.

 

Statiile cu tuburi introduc puitine distorsiuni de intermodulatie)IMD) , fata de tranzistor ,din aceasta cauzA suna mult mai placut .Si chiar daca are si intermodulatie suna mai frumos din cauza ca intermoduland armonice pare rezulta tot IMD -uri pare , acestea nu sunt disonante .

 

In cazul unei surse de de alimantare cu rezistenta de iesire relativ mare ampliful intra in regim de overdrive mai "repede" ( la wattaj mai mic decat cel proiectat) din cauza ca scade tensiunea de alimentare ) anodica se muta punctul de functionare si statia distorsioneaza la semnale mai mici decat cele proiectate teoretic ptr o statie " lineara

" ,se adauga si efectul de compresie in urma caderi de tensiune de alimentare (tensiunea anodica la tuburi ).

Rezistenta interna creste cu o constanta de timp aceasta este diferita intre redresor cu tub si redresor cu diode semiconductoare.

 

"Tonul specific de tube" apare numai in regimul overdrive , in regim linear nu este nici o diferenta intre amplifuri ( considerand doua amplifuri de aceiasi calitate )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.