www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 76 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 76 - Votare Si Comentarii  

27 members have voted

  1. 1. Duel 76 - Votare Si Comentarii

    • Andrey
      2
    • Adi24
      6
    • Luca Bogdan
      1
    • Zoli_TM
      2
    • Calimero
      16


Recommended Posts

Ma vad nevoit sa fac niste mici comentarii...
Se pare ca nu a fost un experiment foarte reusit.
Am vrut sa evadam din cliseul de backing track si am ales ceva mai ciudat.
Negativul este la piesei Heartbeats cantata la origine de trupa electropop suedeza The Knife. Varianta cu chitara acustica apartine lui Jose Gonzalez si acum 2 ani s-a bucurat de un real succes. Va recomand sa ascultati ambele variante total diferite ca abordare.

Link to comment
Share on other sites

Nu am ajuns sa postez , netul era mort complect de doua zile ,si de 10 zile trebuia sa vanez cand merge macar 5 minute ca sa uploadez .Si caram BT-uri de la job cu telefonul , hehe .Asa-i daca secolulo vitezei s-a dus .Acu o luam mai domol.(?)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=25849

 

am pus versiunea mea tin topicul ,">> PROPUNERI DE JAM <<"

 

a fost cam greu de cantat ,BT-ul este cantat liber cu interpretare numai de chitarist stiuta plus cu cateva hoppuri .

Sa vad daca apuc sa ascult pe participanti , daca nu merge acum maine la job le ascult

 

Am reusit .

 

votat @calimero , cu mentiunea ca trebuia sa cante mai simplu .

 

Ceilalti participanti , foarte bine dar , urmariti progresia armonica si timingul .Cantati simplu si pe ritm . In cazul acestui BT era necesar sa cantati cu BT-ul . Cum se schimba balansul si ritmul asa trebuia sa cantati si voi.

 

Este greu dar aici era problema mare cu acest BT .Cam asa se canta si live daca se interpreteaza mai liber toti trebuie sa cante la fel intr-o trupa.Si daca intra solistul pe sapte ,din greseala, toti trebuie sa sara pe sapte ca sa se continue piesa.

 

El Mano are dreptate , sunt greseli in BT.Greseli de ritm si de structura .Nu te pra poti desfasura in fraze ca pierzi BT-ul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

huh...nici nu stiu ce sa zic...mai bine ma pastram la ce-am zis prima oara(adica...k nu m zic nimic)...nu ma pot stapini sa nu vbex...mie mi se pare in continuare acel negativ executat de un subincepator care nu are nici tehnica nici simtz ritmic si nu stie nici teorie si schimba masurile ca si popularistii si manelistii...adica...cind le convine lor...daka Cosu zice asa despre negativul acela...stie el ce zice...eu sint gata sa primesc oprobriul dvs...fara misto...voi accepta orice critica mi se aduce referitor la valoarea si cunostintzele mele...batetzi-ma...omoritzi-ma...Cosu nu te supara dar...cred k putem sa ne exprimam parerile (no offense pls) dar...asta era parerea mea...culmea culmilor muntele alb...hohoooo...este ca tot ce-am ascultat pina acum ce s-a tras pe negativ mi-a placut mult ...sa nu lungesc postul...la prima critica as dori sa va postez o patzanie uimitoare de-a mea referitor la trupa Genesis...de-atunci am tentatzia de-a fi deosebit de umil

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Si ma bucur. Acest vot are valoare :) (cu toate, ca au lipsit cei care, pe acest teren, sunt cu multe etaje in avans :) ).

Calimero mersi pt aluzie...am intzeles...so...ma tzin de cuvint...e interesant...in 1980 cintam cu AcusticT74 in Olimp la Maramures...so...acolo era circuit inchis pina la 8 seara(firma Sunquist din Anglia) dupa care urma la liber progr nostru.bun...ghidul lor (un englez cu parul mare si m in virsta cu vreo 3-4 ani ca mine)...raminea seara la masa noastra si platea de baut si dadea valuta bacsis...buun...dupa vreo 2 luni...eu ma intorc in hotel de la gagici pe la 2 noaptea...in holul hotelului...toti turistii englezi adunati...si cineva cinta la o gioarsa de ghit cu rezon...cu grif strimb etc...cind am auzit ce si cum cinta...MI S-AU MUIAT PICIOARELE...de la classic pina la jazz...michelle beatles a la Stanley Jordan etc...m-am repezit si i-am dat deoparte pe batrini si cine era?...ghidul meu care isi manifesta admiratzia fata de mine in fiecare seara...si...l-am imbratzisat si intrebat...nu ai spus k stii asa de minunat la ghit...de ce?...el..."stiu putzin...am avut si trupa in facultate dar a trebuit sa ma las k NU FACEAM FATZA!!!!!"EU...CE P...MEA(SCUZE)...LA CE TRUPA AI CINTAT DE N-AI FACUT FATZA?...EL..."SE NUMEA GENESIS"!!!!!!!!!!...HUH...zic...tu ai cintat cu Phill Collins?...el...DADA EL ERA LA TOBE!!...huh...I-AM SPUS K NU MA SPAL PE MINA 3 LUNI K-AM DAT MINA CU EL...DE-ATUNCI STIU SA APRECIEZ VALOAREA SI NU ARUNC CU NOROI...a fost una din experientele vietii mele si nu voi uita niciodata sa fiu modest...sigur...voi vota...poate te votez chiar pe tine...inca nu stiu...m astept sa se posteze...inca odata mi-a placut tot ce ati inreg...ati demonstrat k se poate cinta bine cu BT prost

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

votat calimero! ''in tara orbilor,chioru-i imparat!'' :) glumesc desigur...good job man! :)

 

Eu propun sa se faca un jam pe BT-ul acesta , nu s-a prea inghesuit lumea caci trebuie timp ca sa inveti cum a interpretat cineva o progresie .

 

Si sa se incerce o "analiza"a structuri si a progresiei .Fiecare cu ce a observat.

 

Am observat ca foart emulti participanti mai incepatori nu asculta BT-ul si canta pe langa si rimtic si structural si de multe ori ies si din gama.

 

Am mai scris de cateva ori , ritmul , tempoul , timingul, progresia , structura ar trebui studiata inainte de a improviza orice pe un BT.Prima data inveti BT-ul, incerci sa canti background-ul cat mai bine .Cand cunosti bine BT-ul poti sa intervii cu "idei" personale .

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Frumoase toate interpretarile. Mai ales Zoli... A facut fraze misto si melodice. Am votat insa cu Calimero

Edited by fenderstrfat
Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat
"Zoli, cred cã ar fi timpul pentru un control ORL"

"Frumoase toate interpretarile. Mai ales Zoli... A facut fraze misto si melodice"

 

:)

 

Oare care o avea dreptate? :) )

 

Chiar, asta ma intreb si eu :)) Chiar azi am discutat cu baietii la sala despre postul meu de aici si despre un alt post anterior de la alt duel la fel de "suspect". Ma gandesc ca poate o sa va prindeti... ntt parca s-a prins...

Edited by fenderstrfat
Link to comment
Share on other sites

mey Red...cintzi f misto la ghit...jos palaria...nu-i musca pe altzii...dar...asta tu stii si simti...eu te respect...la fel vreau sa zic si pt cei care spre deosebire de mine au atacat negativul...poate Cosu a vrut sa ne incerce....astept ce-ai zis cu alti ghitaristi care vor veni...crede-ma k ma bucur pt asta ...scuze nu aici trebuia sa postez...ma duc sa postez la duel urmator...nah

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

cine-i "red"?

 

ah...pai...aROSUlescu de la duelul urmator...mi-a placut tare mult dar din greseala am postat aici...am pus si dincolo desi stiu k nu prea e voie si-mi cer scuze...am vrut doar sa-i spun k mi-a placut ce a cintat ...votat Calimero...inca odata respect pt cei care au atacat negativul

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.