www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce fel de pene folositi?


Guest Baumwolle
 Share

Ce pana?  

113 members have voted

  1. 1. Ce pana?

    • 0.16mm(Thin)
      2
    • Thin-Medium
      4
    • 0.46mm(Medium)
      13
    • Medium-Heavy
      28
    • 1.00mm(Heavy)
      30
    • 1.16mm(Extra Heavy)
      14
    • >1.16mm(Outrageous ^_^ )
      22


Recommended Posts

Guest littleP

la electrica m-am obisnuit cu pana de 1 mm care am primit-o la setul de chitara yamaha.. o am de atata timp incat s-a tocit :)

 

la acoustica cant rareori si cand cant (daca cant cu pana) folosesc pene de 0.16 (ramase de la tati din tinerete) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De cand cant la chitara, am incercat fiecare pana din oras! M-am dus de la magazin la magazin si am cumparat cate o pana din fiecare model ce era acolo. La un moment dat, vara asta imi placeau Dunlop de 1.5 mm, ca alea a lui Malmsteen, dupa aia iar am incercat cateva zeci si acum m-am oprit la Dunlop Jazz 1, alea mici mici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Recent am cumparat niste pene Fender Medium/Heavy (0.88) si mi se par cele mai ok din cele cu care am cantat pana acu.

Sunt curios totusi cum sunt Dunlop de 1.5. Cred ca urmeaza sa caut prin oras.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pe unde gasesc Dunlop-uri dalea de 1.5 ? Ca si me mine ma roade sa le incerc, dar nu am vazut pe la magazine...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Incearca la Muzica, la etaj, in stanga(reprezentanta Proel).Intreaba de pene Dunlop, caci vanzatoarele de acolo au prostul obicei de a le te tine ascunse sub tejghea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Bumbacule, iti dai seama ca am fost deja pe la Muzica, dar nu aveau. Nu dastea de 1.5...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest nenny

eu folosesc pana Connex de grosime habar nam :). Handmade cu foarfeca

 

apropo imi trimite si mie niste pene calumea ca eu pe aici nam de unde sa iau?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am gasit prin Plymouth niste pene... e un triunghi (toate prtile la fel), pe ea scrie 2mm, are o gaura asa pt deget in interior... are vreo 3-4 centimetri inaltime (inaltimea triunghiului!) si putin rotunjite laturile. Cred ca e Jim Dunlop. Dar imi plac, chiar am luat-o de experiment si mi-a placut de m-a facut sa imi mai iau vreo 3...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Homer

Cel mai des folosesc light/medium (.27mm) pt electrica si pe acustica medium/heavy (.61mm) pt. viteza heavy(.99) preferabil fender. In general nu conteaza marca

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Mah.. nu stiu daca mi-ai luat tzeapa sau nu.. insa am dat 40.000 pe o pana mai speciala, care in functie de unde o ti poti sa o folosesti la acorduri sau solistica. E interesanta.. dar parca ii lipseste ceva... parca nu imi place foarte tare. Firma este DAVA.

 

 

 

Daca au si alti acest gen de pene sa-si dea cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ildest

Pana de 3 mm la corzi de .008 :) ?

O sa macelaresti corzilea alea .. saracele. Dar si eu am folosit pene de 3mm ... si mi-au placut .. dar am trecut pe mai finute .. pana in 1.2 mm.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Pai nu o sa le "macelaresc" chiar asa, fiindca acum am corzi de .009.Si asa, pana acum foloseam pene de 1.0mm si totul era in regula.Chiar, pe Ibanez n-am rupt nicio coarda pana acum de cand il am...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.