www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Cumpar O Chitara, Cer Sfaturi Plsss


Sharkey
 Share

Recommended Posts

Mi-am pus ochii pe un Ibanez Grg170DXLBKN. Am cerut si parerea unor prieteni, unul dintre ei a si avut acest model, si mi-a spus ca e o chitara destul de ieftina si buna..., nu exceleaza in sensul ca e modelul de serie mai ieftin de la ei, dar ca e o chitara cu care te potzi urca si pe scena ca nu te face de ras..., voi ce zicetzi despre ea, ar merita, pretzul e de 250 euro. As vrea un sfat daca se poate pentru o chitara mai buna in zona 250-300 euro,

P.s, mai sunt si stangaci, asa ca poate ar fi mai greu sa imi gasesc instrument

Va multzumesc si astept sfaturile voastre..., aaa si inca o chestie sa imi spunetzi daca e ok Ibanezul pt. metale si blues, mersi inca o data...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ma citez pe mine insumi ca pe un clasic :)

(...) din cele pe care le vinde Felix. Principalul motiv e ca au fost rezolvate toate problemele care pot aparea la chitarile noi, si care sunt inerente la chitarile noi foarte ieftine: taste inegale, setup varza, harware care se rupe in 3 zile, gat curbat in lateral (torsiune), etc. Daca nu ma insel, fiecare chitara a lui Felix a fost setata de Stanescu, asta fiind garantia totala, zic eu, ca nu are defecte de playability. Si mai inseamna 2 milioane lei scutiti, pentru ca Stanescu nu cere mai putin :) Si mai esti sigur si de faptul ca suna decent (asta in cazul in care esti incepator si nu ti-ai format inca urechea) pentru ca Felix are ceva experienta si cand le-a luat a fost din cauza de GAS si ptr ca sunau f bine ptr pretul lor.
Yamaha aia de la Felix e incomparabila cu Ibanezul pe care il vrei tu, din orice punct de vedere fiind superioara :)
Link to comment
Share on other sites

are un prieten chitara aia si am cantat si eu pe ea. Suna acceptabil in pret, si este un plus ca are doza single in mijolc (si dintii cei de rechin pe gatz), dar gatul mi s-a parut destul de incomod (este nefinisat) si tremolo-ul nu mi se pare cine stie ce. Din cate am cantat si am auzit, ibanez nu se prea preteaza la blues, dar la metale sunt foarte bune. Tind sa fiu de acord cu "doctorul" si sa te indrum spre felix. Daca nu vrei vibrato neaparat, mai uita-te si la epiphoane. Sau mai pune 150E si ia-ti un fender MEX (nu sariti pe mine, n-am zis ca-s ca alea americane, da-s mai bune ca ibanezu ala) Eu zic sa-l incerci, si sa incerci si alte modele si sa vezi care ti se potriveste mai bine

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus ochii pe un Ibanez Grg170DXLBKN. Am cerut si parerea unor prieteni, unul dintre ei a si avut acest model, si mi-a spus ca e o chitara destul de ieftina si buna..., nu exceleaza in sensul ca e modelul de serie mai ieftin de la ei, dar ca e o chitara cu care te potzi urca si pe scena ca nu te face de ras..., voi ce zicetzi despre ea, ar merita, pretzul e de 250 euro. As vrea un sfat daca se poate pentru o chitara mai buna in zona 250-300 euro,

P.s, mai sunt si stangaci, asa ca poate ar fi mai greu sa imi gasesc instrument

Va multzumesc si astept sfaturile voastre..., aaa si inca o chestie sa imi spunetzi daca e ok Ibanezul pt. metale si blues, mersi inca o data...

 

pe scena te poti face de ras dupa cum canti si nu contreaza de ce fel de chitara te tii .

 

Nu cumpara in tara nimic , numai daca iei ieftin si incercat de la un cunoscut .

 

Chitara trebuie aleasa , dar nu de tine .Trebuie sa rogi un prieten , profesor de chitara etc sa te ajute sa cumperi o chitara buna.

 

Chitara nu-i rochie de dama pentru o singura serata .Care nu te face de ras si dupa aia o arunci caci inca odata n-o mai porti sa nu vorbesca lumea.

 

Cred ca chitarele double cuttaway sunt OK pentru stangaci .Si de fapt invata sa canti pe dreapta caci nu conteaza cu care mana nu stii sa canti la inceput.!!

 

Vezi ca mai sunt 101 topicuri pe aceiasi tema pe rgc.ro , dar nu stiu de ce nu le citeste lumea.Si daca nu a inteles sau nu a gasit unele respunsuri doar atuncea sa mai intrebe cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.