www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paraie Ampu... :blink:


OntZ
 Share

Recommended Posts

mah nu stiu ce-are... adica suna ok (da da stiu... nu suna ok, da u get it), numa ca din cand in cand face cate-o paraiala de aia enervanta de vre-o secunda si se mai aprinde un beculetz aiurea si apoi isi revine la normal. nu stiu ce are si mi-i frica la un eventual concert la volume mai mari sa nu o pateasca... Oare sa fie pt ca s-ar fi acumulat praf in el sau de la ce? please help

Link to comment
Share on other sites

cand ii pe un canal se aprinde de la unul din celelalte. cablul de alimentare ii de ala heavy-duty ca la monitoare de calculator (alt fel de a il caracteriza nu am :)), mufa de aia tripla, stii tu. vine-asa: chitara-cordial de 5m ecranat-amp-prelungitor-alti vreo 6mpan la singura priza cu alimentare din "raza de actiune" a prelungitorului, in hol.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

cabluri 100%....ia verifica-l pe ala cordial..ca nu poti sa stii....inlocuieste-l cu altu sa vezi daca mai face asa

Link to comment
Share on other sites

cand ii pe un canal se aprinde de la unul din celelalte. cablul de alimentare ii de ala heavy-duty ca la monitoare de calculator (alt fel de a il caracteriza nu am :)), mufa de aia tripla, stii tu. vine-asa: chitara-cordial de 5m ecranat-amp-prelungitor-alti vreo 6mpan la singura priza cu alimentare din "raza de actiune" a prelungitorului, in hol.

 

Are footswitch ?

Link to comment
Share on other sites

mah nu stiu ce-are... adica suna ok (da da stiu... nu suna ok, da u get it), numa ca din cand in cand face cate-o paraiala de aia enervanta de vre-o secunda si se mai aprinde un beculetz aiurea si apoi isi revine la normal. nu stiu ce are si mi-i frica la un eventual concert la volume mai mari sa nu o pateasca... Oare sa fie pt ca s-ar fi acumulat praf in el sau de la ce? please help

ia-l la pumni ,picioare...mai trage-i cate-o chitara-n suflet..si vezi ce se intampla..... :)

 

 

lasand gluma...nu ne spui ce amp ai??...e posibil sa fie vreun fir dezlipit prin el..

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Are footswitch ?
dapz
cabluri 100%....ia verifica-l pe ala cordial..ca nu poti sa stii....inlocuieste-l cu altu sa vezi daca mai face asa
de ce ar parai si s-ar aprinde becul la alt canal daca problema ar fi din cablu? zgomot de fond am prea putin ca sa fie o problema majora cu cablul
Link to comment
Share on other sites

mah nu stiu ce-are... adica suna ok (da da stiu... nu suna ok, da u get it), numa ca din cand in cand face cate-o paraiala de aia enervanta de vre-o secunda si se mai aprinde un beculetz aiurea si apoi isi revine la normal. nu stiu ce are si mi-i frica la un eventual concert la volume mai mari sa nu o pateasca... Oare sa fie pt ca s-ar fi acumulat praf in el sau de la ce? please help

 

Pai nu recomandai tu cu caldura ampul asta la toata lumea? O:o

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Ala e de vina, ca si eu pateam la fel.

1. Schimba cablu de la FS.

2. Daca nu merge, vezi sa nu se fi stricat ceva in FS :)

 

 

nu intotdeauna...de ex la un musicstore testam un amp..fara footswitch bagat in el.... si paraia... asa dintr-o data apoi se oprea. dupa ce am schimbat cablul s-a rezolvat totul si am putut sa ma joc linistit pe el :)

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Ala e de vina, ca si eu pateam la fel.1. Schimba cablu de la FS. 2. Daca nu merge, vezi sa nu se fi stricat ceva in FS :)
problema-i ca fs-ul e cam unic pt categoria lv de la laney, si nush de unde sa gasesc alt cablu...
Pai nu recomandai tu cu caldura ampul asta la toata lumea? O:o
hai nu-ncepe te rog... i need help not criticism.... si inca imi place cum suna :)
nu intotdeauna...de ex la un musicstore testam un amp..fara footswitch bagat in el.... si paraia... asa dintr-o data apoi se oprea. dupa ce am schimbat cablul s-a rezolvat totul si am putut sa ma joc linistit pe el :(
oi vedea crek pana maine... acuma nu prea mai am vreme sa cant o ora asteptand sa paraie :)
Link to comment
Share on other sites

"paraie" ?????

 

pune un sample sa auzim , asa habar nu am ce poate fi .

 

parait de la scantei? la ce nivel ?, traf de retea strapuns, descarcari intre componente , de la condensatoare defecte ? de pe circuit board oxidat ( coclit pe portiuni unde nu a ffost bine protejat cu lac si intre linii apropiate oxidul de Cu se extinde se apropie si sar scantei si curge curent parazitar, cabluri ce se intrerup,, .....sun multe feluri de "paraieli" .

 

Daca-i cabluo atuncea in momentul cand "fframanti" indoi tragi de cablu trebuie sa scartzaie , si sa paraie, daca apare asa din senin si numai pe prioade pare a fi ceva electronic, ( condensator electrolitic , contact rece oxidat , cocleala etc)

 

Cum a spus si ceilalti , localizezi sursa fenomenului prin excluderea pe rand a blocurilor functionale.( difuzorul nu-l desfintezi ...lol)

Link to comment
Share on other sites

mah nu m-apuc acuma sa-l desfac :) nu mi se pare ca s-a oxidat boardu, ca n-am atata umezeala in camera, si nici nu-l am de mult. ii doar un fel de "static" asa cam o secunda din an in pasti... totusi cred ca vektor si radu_i au dreptate si ca-i de la cablul de la switch, care de regula nu prea are loc sa stea intr-o pozitie "confirtabila" pe langa mufa... oare nu exista de inlocuit? tre sa vad...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Andrei_T
lipitura rece aka fara cositor? :) is varza...

 

Nu, cu cositor dar dezlipita partial de cablaj, sau crapata. Se vede cu ochiul liber sau cu o lupa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.