www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

A zis Manu asta? Tare! Pai cred ca o sa particip la concurs,dar nu prea am idee cu ce.Ma gandisem la adi2 dar in piesa asta nu sunt parti foarte tehnice de chitara.Nu contine nici un sweep,sau macar un taping.

Pana una,alta, o sa pun always with me always with you a lui Satriani.Mii de scuze pentru greseli.Am tras piesa dintr-o data.Sper sa nu jignesc vreu ascultator de Satriani cu incercarea asta nereusita.Promit ca atunci cand o sa am timp o sa inregistrez frumos :)

Piesa asta e super super tare! Joe a fost extrem de inspirat cand a compus-o.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca o sa scriu asta cu litere mari si cu rosu ...

 

Moisoiu soloul tau degeaba are tapping is sweepuri daca sunt cantate mecanic :)

Nu trebuie sa pui elementele astea doar de dragul tehnicitatii. Sunt solouri super complicate care nu au nimic de a face cu muzica. Nu se urmareste chinuirea pana la extrem a concurentilor.

 

Anyway ma bucur ca postati muzica aici :)

Keep 'em commingn

Link to comment
Share on other sites

Salut ... am evadat din sectiunea "ritmica" de la clapari ... deci nu sunt chitarist ... stiu si putin chitara si asta fiindca e prima mea pasiune ... dar asta a fost cand eram si eu mai pustan. Am facut o piesa ptr. pasionatii de motoare (o tentativa) ... ma chinui sa fac chitara pe clapa. Am zis sa iau si eu niste critici de la voi ... sau sfaturi...oricum nu va suna niciodata ca o chitara adevarata. Atasez totusi 2 piese, putin taiate ... pentru critici mai dure .... michel2233@yahoo.com

Michel_Rock___Space_Master___His_Guitar.mp3

Link to comment
Share on other sites

Salut ... am evadat din sectiunea "ritmica" de la clapari ... deci nu sunt chitarist ... stiu si putin chitara si asta fiindca e prima mea pasiune ... dar asta a fost cand eram si eu mai pustan. Am facut o piesa ptr. pasionatii de motoare (o tentativa) ... ma chinui sa fac chitara pe clapa. Am zis sa iau si eu niste critici de la voi ... sau sfaturi...oricum nu va suna niciodata ca o chitara adevarata. Atasez totusi 2 piese, putin taiate ... pentru critici mai dure .... michel2233@yahoo.com

 

Tare frumos :) Astept un Blues cantat cu un patch de Hammond :)

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat tot ce e pe site-ul asta! inseamna ca e o coincidenta.Sincer sa fiu,pe tine te apreciez cel mai mult de pe-aici.Mi se pare ca avem ceva (cat de mic,dar e) in comun d.p.d.v. al stilului

 

 

 

********

 

Cant de destul de putin timp (3 ani,dintre care ultimul a fost nashpa,ca am avut bac and stuff) si nu mi-am dat drumul la mana (lucru care se vede si prin faptul ca pe alocuri cant mecanic).

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa ma apreciezi doar pe mine... mare lucru n-am facut... sunt si altii care canta foarte bine. Oricum, iti dau un singur sfat, indiferent ca faci o piesa de Hendrix sau Satriani, nu te mai gandi la note... canta ce simti. Pe alocuri esti destul de mecanic. Apropo, mijto faza cu flangerul ala de pe little wing, imi aduce aminte ca asa cantam si eu acum 6-7 ani cu Byron :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai postat si eu dar nu prea a comentat nimeni despre piese ... sunt clapar si incerc sa invat un pic de tehnica de chitara ... fac greseli si speram sa primesc un sfat de la voi ... e tare greu sa imiti chitara pe clape. Mai atasez si eu ceva ... poate va vine cheful ... Bafta

Midnight_Cooler.mp3

Link to comment
Share on other sites

michel sa inteleg ca partea de chitara e facuta de fapt pe clapa.

daca este asa eu unul sunt impresionat. e trist ca nu se pot nuanta notele pe clapa asa cum faci pe chitara si d-asta melodia "midnight cooler" suna prea putin "organic". in rest e excelent si cum spus si cineva mai sus , e consistent, se leaga frumos.

Link to comment
Share on other sites

michel sa inteleg ca partea de chitara e facuta de fapt pe clapa.

daca este asa eu unul sunt impresionat. e trist ca nu se pot nuanta notele pe clapa asa cum faci pe chitara si d-asta melodia "midnight cooler" suna prea putin "organic". in rest e excelent si cum spus si cineva mai sus , e consistent, se leaga frumos.

 

 

da, chitara e facuta pe clapa acesta e motivul ptr care va cer parerea ... e o experienta interesanta sa simti ca un chitarist chiar daca nu ai corzi intre degete ... mai cant si eu din cand in cand la chitara (prima dragoste nu se uita) si stiu ce inseamna "vibratia" ... nu se poate inlocui .... nuantele ma omoara. Sunetul e cam prost ca nu am boxe liniare si nu pot mixa prea corect. Multumesc pentru sinceritate.

Link to comment
Share on other sites

michel 2233, good job! se vede treaba ca esti un om care isi stie instrumentul (spre deosebire de mine  :) )

 

 

aiurea ... daca il stiam probabil nu mai cantam ... cred ca m-as fi plictisit. Totusi fac asta de o gramada de vreme (nu am studii de specialitate ... am trecut si pe acolo da' m-am plictisit repede ... era altfel pe vremuri) ... iubeste-ti instrumentul ... cred ca asta-i tot. Nu stiu cati ani ai, parca am citit ca esti la scoala sau facultate ... ai timp si conditii infinit mai bune ca acum 20 de ani ... profita!!!

Link to comment
Share on other sites

da michel ai dreptate.. imi cer scuze pt ceea ce am facut mai devreme. dar tot traim in romania si inca unii nu au net cat de cat :)

revin cu mel aceea :).. protagonisti : eu la chitara, chitara, reghin electro-acustic, bagata prin line intr-o placa de sunet sb live, si apoi un ton de guitar rig (oceanwave solo parca) si apoi in adobe audition.. and voila!!

interesant.mp3

Link to comment
Share on other sites

da michel ai dreptate.. imi cer scuze pt ceea ce am facut mai devreme. dar tot traim in romania si inca unii nu au net cat de cat :)

revin cu mel aceea :).. protagonisti : eu la chitara, chitara, reghin electro-acustic, bagata prin line intr-o placa de sunet sb live, si apoi un ton de guitar rig (oceanwave solo parca) si apoi in adobe audition.. and voila!!

 

 

Cum spui si tu ... interesant! Da drumu totusi la un metronom ... te ajuta enorm ... la un moment dat iti intra in creier de nu mai scapi nici in somn de el Tic Tac Tac Tac ... e glumesc .... nu ma prea pricep la critici (banuiesc ca asta astepti...nu?) ... cred ca e bine sa lucrezi pe celule (repetitiv - daca zic bine) asta duce pe la urma la formarea unei teme ... mai cred ca orice nota orchestrata frumos poate suna bine ... la urma urmei noi am inventat notele ... cam putine ce-i drept. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.