www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Proof vezi ca nu apare nici un zip (sau poate ar trebui sa-mi schimb ochelari :) ). Apropo sunt chiar foarte curios sa "vad" cum iti ies piesele.

P.S. Tu cu ce iti inregistrezi piesele?

Link to comment
Share on other sites

Pai razvane de cand s-a mutat forumul s-au pierdut atachementsurile din cate am inteles. Din pacate nu am cum sa atasez zipu cu melodia pt ca imi zice:

"The total filespace required to upload all the attached files is greater than your per post or global limit. Please reduce the number of attachments or the size of the attachments." Zipu nu are deca 500k. Cosu de ce nu pot sa atasez?

De inregistrat folosesc Mp3 Audio Sound Recorder.

Link to comment
Share on other sites

Proof, e bine dar iti dau un sfat: incearca sa folosesti un metronom de cate ori canti pentru ca dpdv ritmic sunt nishte scapari pe acolo. Daca vei folosi metronomul mereu, iti vei cashtiga o stabilitate ritmica pe care multi chitarishti nu o au.

 

uite de exemplu poti sa alegi unul de aici: LINK

Link to comment
Share on other sites

La ce te-ai referit cand ai spus " stabilitate ritmica" ? La ce scapari te referi? Cum pot sa le corectez, in afara de ajutorul metronomului..

Mersi anticipat..

 

Edit: trebe sa precizez ca inregistrarea a fost facuta in graba azi inainte sa plec la scoala, si ca nici macar nu am ascultat-o inainte sa o pun pe forum. :) O sa incerc sa mai finisez un pic la ea. Ar merge ca un intro la un cantecel?

Link to comment
Share on other sites

La ce te-ai referit cand ai spus " stabilitate ritmica" ? La ce scapari te referi? Cum pot sa le corectez, in afara de ajutorul metronomului..

Mersi anticipat..

 

Ma refer la faptul ca interpretarea este un pic aritmica. Chestia asta nu ai cum s-o corectezi altfel decat prin lucrul cu metronomul. Oricum nu-ti fa probleme, dupa cum ti-am spus, e o treaba valabila pentru toata lumea... nimeni nu se nashte cu capacitatea de a tine un ritm constant mai mult de 1 minut. De altfel, cand se invata un instrument, in momentul in care se interpreteaza o secventa muzicala, se tine ritmul cu piciorul (drept sau stang). De exemplu, la chitara mai exista un truc. Se tine tempo-ul cu mana care loveste corzile. Lovitura de sus in jos inseamna timp si cea de jos in sus inseamna contratimp. D-aia cand vei vedea un chitarist ca mishca continu mana cu care loveshte corzile chiar daca nu atinge corzile la fiecare trecere peste ele, sa sti ca ala e un chitarist care stie ce face. :)

Link to comment
Share on other sites

Felix ce m-a insirat pe mine a fost o tanti pe care am vazut-o la tv anu trecut (3-4 luni) care canta la o clasica. Si m-a impresionat de fapt viteza cu care canta.. iar apoi venea la o viteza mica si o lua de la capat si etc. cam ceva de genu am vrut sa fac si eu... la faza cu corzile ai dreptate. mi-am amintit ca am vazut pe undeva pe cineva care facea exact cum zici tu.. si ma intrebam cum face de reuseste sa nu loveasca corzile.... cand trece peste ele. :)

Link to comment
Share on other sites

razvan mersi de apreciere, dar nu sunt bun... sunt pe la inceput :)

sunetul banuiesc ca este asa de "curat" pentru ca e o chitara electro-acustica si suna un pic altfel cand inregistrez pe line in decat as inregistra cu microfonul, asta cred eu.. acu nu stiu ce sa zic sa isi dea si altii cu parerea. btw astept ceva si de la tine :)

Link to comment
Share on other sites

hmm, nu cred... fac ce imi place.. am zile cand pur si simplu aterizez acasa de la school si raman cu chitara in mana, cant, ma joc, scriu pe forum.. si in acest timp mai zdranganesc putin.. mai aud vreo mel misto ma duc caut tabu incerc sa o reproduc si etc.. eu zic ca acest "zdranganit" ajuta foarte mult... :) Hai cu curaj... cand pui ceva si tu? we are all waiting for :) come on don't be afraid.

Link to comment
Share on other sites

wow felix ...that rocks..mi-a placut mult..

 

hai ca ma incumet sa ma afishez si eu desi...ma rog.. i kinda suck....e interpretarea mea a unui cantec apartinand lui Andries e un blues politic ...chitara are corzi de nylon insa suna destul de bine in realitate(yamaha)...insa nu pot sa zic acelasi lucru despre vocea mea :):)

 

www.s0rin.home.ro/blugin.wmv

Link to comment
Share on other sites

Da... Azi de dimineata mi-a venit ideea cum sa continui cantecul meu.. Sa zicem ca bucatica asta ar fi partea de versuri.. Dati-va cu parerea.

Cantecul trebe sa fie un slow care sa te relaxeze.. (nu stiu de ce i-am zis cantec ca nu sunt decat niste tampenii da ma rog.. )

 

P.S. Astept pareri de la voi.. si n-am reusit sa fac o inregistrare calumea inca.. ca deja tremur.. prima parte mi-a iesit bine apoi cand sa o iau de la capat am zbarcit-o si mi-am pierdut rabdarea sa mai inregistrez. So astept pareri pro si contra :)

Sound0008.MP3

Link to comment
Share on other sites

Da' stiu ca esti bun Felix, oricum n-as vrea sa te vad cantand o piesa de heavy metal intr-o zi proasta :) cred ca s-ar rupe corzile mah fratilor mah :)

Link to comment
Share on other sites

Baieti as baga o piesa dar mi-ar crapa obrazu de rusine si as fi obligat sa-mi dau chitara de pereti pana cand ar ramane numai bucati microscopice din ea :) Stiam ca chitara (scuzati cacofonia) mea e un jaf dar can am dat sa inregistrez si eu ceva mi-am dat seama ca mai mare martoaga ca asta nu exista pe Pamant asa ca va rog frumos sa nu mai asteptat piese de la mine in viitorul apropiat :)

Link to comment
Share on other sites

Mersic pentru faptul ca vreti sa ma ajutati (ceea ce se intampla foarte rar in ziua de azi :) ), dar nu aveti cum sa ma ajutati :) pur si simplu imi trebuie o chitara noua ca asta e cam pentru incepatori dar rece merge dar in momentul in care o bagi la amplificator iti vine sa arunci chitara pe geam cu tot cu amp :) E clar trebuie sa-mi procur in viitorul apropiat si cat mai repede o chitara noua, buna si sanatoasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.