www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


teckus
 Share

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest anghelescu

numai in ultimele 3 zile am dat peste 3 "firme" care aduc de la thomann .... ciudat. intr-un fel e bine....eu de ex am dat comanda de un Boss SD1 pe http://www.magazinuldemuzica.ro/ ...foarte de treaba baietii.am vb cu ei pe messenger. nu a fost nevoie de avans.ei au zis ca dau comanda direct de la reprezentanta Roland..si ca in 10 zile va veni la ei apoi mi-o vor trimite mie.m-au atentionat ca s-ar putea sa intarzie.totul ok pana aici.acum sa vedem daca se tin de cuvant:)

 

din cate am inteles chiar daca dai comanda de ceva de pe thomann prin ei nu e nevoie de avans.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

numai in ultimele 3 zile am dat peste 3 "firme" care aduc de la thomann .... ciudat. intr-un fel e bine....eu de ex am dat comanda de un Boss SD1 pe http://www.magazinuldemuzica.ro/ ...foarte de treaba baietii.am vb cu ei pe messenger. nu a fost nevoie de avans.ei au zis ca dau comanda direct de la reprezentanta Roland..si ca in 10 zile va veni la ei apoi mi-o vor trimite mie.m-au atentionat ca s-ar putea sa intarzie.totul ok pana aici.acum sa vedem daca se tin de cuvant:)

 

din cate am inteles chiar daca dai comanda de ceva de pe thomann prin ei nu e nevoie de avans.

 

Astept cu nerabdare firma care aduce de pe thomann la preturi mai mici ca la thomann :)

Link to comment
Share on other sites

hmm... http://www.magazinuldemuzica.ro/index.php?...product_id=2548

 

wtf? uitati-va la pret... ce sa-mi iau? un procesor din asta sau un lamborghini?

 

cei de la http://www.echipamente-muzicale.ro par super okay la preturi. chiar planuiesc o excursie la thomann, in germania si ma uitam la preturile practicate de guitarshop, mcmusic si alte diverse firme. eu vreau sa imi iau o masina plina de scule si, per total, fac o economie de vreo 800-1000 de euro din diferenta thomann si ai nostrii patrioti.

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca unii pretind pretul de la thomann + 19% tva. Nu e normal sa mai platesti tva-ul ala. Poate ca la jucarele mici gen corzi pene si cabluri nu te dor cei 19% dar la ceva peste 1000eu incepe sa te cam doara. Prin urmare atentie cui dati banii!

 

 

Am vazut si eu chestia cu cei 19%, s-ar putea ca oamenii sa le cumpere in numele firmei lor si apoi sa le revanda clientului:mie, tie etc, la care se adauga cei 19%TVA, cred. Si am facut un mic calcul si la o Jackson DKMG pretul thomann + 19% rezulta mai mult decat pretul afisat pe siteul reprezentantei Jackson in Romania. Asadar...?

Link to comment
Share on other sites

Si de ce ar trebui sa comandati in Romania pentru Thomann? E un pic stramba treaba asta. Poti sa comanzi pe Thomann fara greturi, ajunge comanda in 10 zile si cu asta basta. Imi scapa mie ceva?

 

Apropo de comanda direct la thomann. Stie cineva cum se transporta sculele? Pentru ca eu la locul de munca expediez si primesc periodic colete/paleti de diferite dimensiuni(din Franta) iar experienta cargus a fost groaznica : cutiile busite, lovite, trantite, rupte pana la desfacere(unde pui ca baiatul care a venit o data sa-mi livreze un pachet l-a luat pe al meu cu grija si l-a trantit in nesimtire peste altul necunoscut...). Evident ca am urlat la birou la cargus dar fara rezultate, i-am exclus, transport mai scump, dar mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

am vorbit cu cei de la splendor srl. preturile practicate de ei su cele afisate pe versiunea germana a site-ului thomann, si nici un leu in plus. i-am cerut niste preturi si mi-a spus sa ma uit pe site si ca asteapta comanda. parca parca prefer sa fac un drum pana la satu mare decat in germania...

Chestionati-i pe toti cei care se lauda cu preturile a la thoman cum e cu garantia. Consultati legea si fiti cu ochii cascati!

http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea..._produselor.php

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=15821

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Eu am intrebat, aici, in Ploiesti la un magazin care aduce de la thomann, si dau garantie de 3 ani(la chitari, efecte, etc), adica exact ca la thomann.

 

...Pretul +19%(aka TVA).

 

Pentru un efect de 200-300 de euro se merita... de la 450-500 incolo..incepe sa doara portofelul...se ineaca.

Link to comment
Share on other sites

Cautand pe net am dat de asta: Splendor. s.r.l.

Zic ca au preturile echivalente cu cele de pe thomann.de

 

Am cumparat ceva prin ei, au fost ok, mi-au adus la pretul de pe site-ul thoman + transport din Satu-Mare pana in Cluj. Ce e nasol, nu am primit garantie, pentru ce am luat eu a fost ok, dar pentru scumpeturi, cred ca e un lucru de luat in seama.

Link to comment
Share on other sites

Guest valiroland

Salut.E primul meu post aici.Eu sunt administratorul www.magazinuldemuzica.ro.Vreau sa lamuresc aici cateva aspecte comerciale in mod deschis fata de Thomann.Noi ca si firma importam si livram constant din Germania diverse produse ,dar atentie ,avand magazine in tara ,avem si stok si implicit cheltuieli.Practic tva 19 % este o formula comerciala pantru ca acesti 19 % nu reprezinta tva ci adaosul nostru practic.La acesti 19% , platim alti 19 TVA SI 16% impozit. Tot din acesti 19% noi suportam transportul in siguranta al produselor,salarii,chiriile magazinelor si ceea ce este cel mai important garantiile.In cazul in care ceva nu se poate remedia in regim de service propriu tot pe cheltuiala noastra transportam instrumentul in Germania si inapoi.Daca facem o socoteala la un produs de 1000 de euro asa cum spunea cineva mai sus , acest adaos de 19 la suta inseamna 119 euro in plus.Ceea ce este infim fata de cheltuielile care apar si riscurile aferente unei comenzi direct in Germania.Comandand direct probabil ca din cei 119 euro mai raman minus transport 50 .E mult mai simplu sa intri in tara in magazin si sa zici ,,buna ziua ,am si eu o problema cu instrumentul" .Privind acest aspect ,daca conceptia cumparatorului nu se schimba si se merge pe ideea ,decat sa intru in magazin ,comand pe net de la oameni care au platit 300 de euro si au facut site,fara a mai avea alte cheltuieli si obligatii ,nu o sa ne vedem visul inplinit de a avea si la noi in tara un magazin gen Thomann.Evident castigi cativa euro initial dar cand o sa ai o problema cu instrumentul ,netul nu o sa te ajute.Noi incercam pe cat posibil sa ne dezvoltam si sa avem magazine din ce in ce mai multe in toata tara,dar asta se face cu rabdare si implicit cu ajutorul dvs. al clientilor.De asemenea atat cat se poate incercam sa oferim la schimb un instrument similar daca nu identic cu cel predat la garantie pe perioada reparatiei.Daca pot sa ajut cu alte informatii eventual puteti accesa id mes piamuzic.Privitor la preturile uriase de pe siteul nostru la produsele date exemplu mai sus ,acestea se actualizeaza facand trecerea de la ron la euro.Acest aspect este specificat la rubrica important.Ne cerem scuze pentru confuziile create.Situatia se va regla in cateva zile.De asemenea trebuie sa stiti ca produsele care deja au reprezentanta la noi in tara,FENDER,ROLAND,KORG,RCF,BEHRINGER,JACKSON, DYNACORD,etc. sunt mult mai ieftine daca le comandati aici in tara de la magazinele reprezentantelor decat de la Thomann.Evident mai este de luat in seama si faptul ca thomann are stok mult mai valoros si daca un produs dureaza mai mult de 15 zile sa vina la reprezentanta si ne grabim ,platim putim mai mult si primim mai repede de la Thomann.

Edited by valiroland
Link to comment
Share on other sites

Daca facem o socoteala la un produs de 1000 de euro asa cum spunea cineva mai sus , acest adaos de 19 la suta inseamna 119 euro in plus.

 

Mai exact face 190 EUR. Transportul din Germania este cotat la Thomann cu 30 EUR. Deci scazand, asta inseamna 160 EUR. Explicatia ta cu plata TVA la acest adaos nu prea are logica. Vinzi un produs in valoare de 100 de lei si esti firma platitoare de TVA trebuie sa adaugi 19% la toata valoarea, nu doar la adaos. Pe de alta parte, daca ceea ce facturati voi este doar seviciul de comanda, transport, livrare la [...] (a propos, livrati la domiciliu sau la sediul firmei) atunci stam altfel de vorba. Dar daca spui ca aveti stocuri, voi trebuie sa vindeti produsul propriu-zis, deci 19% se adauga la toata valoarea.

 

Sper sa nu vinzi gogosi cu stocurile pentru ca ar fi foarte urat din partea lu' matale. La Thomann stiu sigur ce gasesc pe stoc si nu ma deranjeaza cele 10 zile de asteptare, in special daca ma costa 19% in plus pentru a-l avea in aceeasi zi. La voi cum stiu ce e pe stoc? Si daca nu e pe stoc, platesc tot 19% in plus?

Link to comment
Share on other sites

Guest valiroland

Scuze Scuze 190 Ai dreptate .Am scris postul in timp ce aveam clienti in magazin, In ce priveste logica ta trebuie ceva cursuri de economie.Sa nu intelegi ca pe o jignire sau ofensa.Deci TVA este TAXA PE VALOAREA ADAUGATA. Adica daca adaugi 100 de euro la pretul unui produs cumparat de la Thomann,19% adica 19 euro iti ia statul TAXA PE VALOAREA ADAUGATA.Asta inseamna ca mai ramai cu 81. Din astia 81 platesti cheltuielile de transport care la noi inseamna nu 30 cum ai zis tu ci 20 pentru ca avem contracte mari.Deci din 81 ramai cu 61.Acesti 61 inseamna PROFIT la care statul iti ia 16% IMPOZIT.Deci ramai cu 51.Din astia trebuie sa suporti garantii si alte necazuri :)Evident poti sa nu te incurci cu nimeni si sa comanzi direct de la Thomann.E dreptul tau,Dar repet se implica riscuri destule daca nu mergi tu pana acolo.Exemplu Ibanez venit crapat.Firma de transport cica asa a venit.Thomann nu e adevarat si gata paguba.Nu uita ca si la garantii tot pe cheltuiala ta merge si se intoarce instrumentul.Repet este dreptul fiecaruia sa cumpere de unde vrea.Evident ca daca comanzi la noi tot dai 19% in plus fata de Thomann pentru ca noi din astia 19% traim si platim curentul ca sa folosesc o fraza din popor. :)

Edited by valiroland
Link to comment
Share on other sites

Sunt tare curios sa aflu daca cineva a cumparat de la "reprezentantele" Thomann cu factura ( asta implica,cf legii, garantia emisa de vanzator, nu de Thomann).

Link to comment
Share on other sites

In ce priveste logica ta trebuie ceva cursuri de economie.Sa nu intelegi ca pe o jignire sau ofensa.Deci TVA este TAXA PE VALOAREA ADAUGATA. Adica daca adaugi 100 de euro la pretul unui produs cumparat de la Thomann,19% adica 19 euro iti ia statul TAXA PE VALOAREA ADAUGATA.Asta inseamna ca mai ramai cu 81. Din astia 81 platesti cheltuielile de transport care la noi inseamna nu 30 cum ai zis tu ci 20 pentru ca avem contracte mari.Deci din 81 ramai cu 61.Acesti 61 inseamna PROFIT la care statul iti ia 16% IMPOZIT.Deci ramai cu 51.Din astia trebuie sa suporti garantii si alte necazuri :)Evident poti sa nu te incurci cu nimeni si sa comanzi direct de la Thomann.E dreptul tau,Dar repet se implica riscuri destule daca nu mergi tu pana acolo.Exemplu Ibanez venit crapat.Firma de transport cica asa a venit.Thomann nu e adevarat si gata paguba.Nu uita ca si la garantii tot pe cheltuiala ta merge si se intoarce instrumentul.Repet este dreptul fiecaruia sa cumpere de unde vrea.Evident ca daca comanzi la noi tot dai 19% in plus fata de Thomann pentru ca noi din astia 19% traim si platim curentul ca sa folosesc o fraza din popor. :)

 

Ai dreptate, trebuie niste cursuri de economie. Nu o iau ca pe o ofensa, ci te felicit ca ti-ai dat seama. Expunerea pe care ai facut-o tu se refera doar la cazul in care voi sunteti comisionari. Am spus acest lucru in mesajul anterior. Daca nu sunteti comisionari atunci TVA se aplica la toata valoarea facturata, nu doar la marja voastra.

 

In fine, va urez bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest valiroland
Nu e chiar asa, eu sunt client Thomann, m-am informat, si costul transportului inapoi la ei si apoi iar spre tine este suportat de ei. Initial, costul transportului spre ei e platit de tine, insa ei iti returneaza banii.Link aici.

 

In ce priveste taxa voastra de 19%, la o cumparatura de 200 EURO, 19% devine, in functie de greutatea pachetului, aproximativ aceeasi suma pe care o platesc pentru transport direct la Thomann, deci in afara de pene si potentiometre nu stiu ce m-ar putea motiva sa comand de la voi. In rest, numai succes. "Cate unul se naste in fiecare zi", vorba lui Mark Twain (primul chitarist de la Deftones).

 

Ok!Sa zicem ca ai dreptate.In fine noi nu suntem din cei ce se nasc in fiecare zi asa cum crezi.Noi suntem cei care ,foarte putini la numar ,reusim sa tinem si sa avem in aceasta tara magazine de muzica care au stok si pe usa caruia poti sa intri si sa cumperi sau sa probezi ceva,atat cat ne permite bugetul.Si suntem in piata de ceva ani cu magazine in Ploiesti,Buzau,Iasi,Gheorgheni,Alba Iulia etc.Stiu ca magazinele inca nu arata si nu au stok occidental,dar ne chinuim si ne straduim sa ramanem in piata si sa ne dezvoltam pe cat posibil,lucru pe care cu greu il reusim tocmai datorita acestei conceptii pe care clientul o are.De ce sa ma coste 100 euro in plus,comand pe net undeva mai ieftin.In occident se pune mare pret pe relatia cu magazinul cel mai apropiat.Este o relatie de prietenie si respect pe care instrumentistul,muzicianul o leaga cu magazinul de langa el,cu distribuitorul la care poate sa mearga in fiecare zii si sa ceara sau sa dea un sfat privitor la un instrument.Ma bucura mult atunci cand un client intra in magazin si zice salut,am trecut sa vorbim, sa vad ce mai e nou.E lucru mare.Nu conteaza daca omul vine si critica, sau ne lauda ,ca uite de mult vroia sa probeze asta si acum intamplator a gasit.Criticile ni le insusim cu fruntea sus.De fapt ele ne intereseaza mai mult decat laudele.Din critici invatam si remediem probleme pe care poate nu le vedem.

Edited by valiroland
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

e normal sa prefere sa cumpere cu 100 E mai putin din afara, si asta pe riscul LUI [atentie] decat sa ia de la tine cu 100 E mai mult dar poate proba.

 

si sunt multi care cumpara direct din state, chitari ampuri si altele de chitara, pt ca ajung mult mai ieftin aici decat daca le cumpara din germania sau de la noi, chit ca isi ia o chitara si risca sa ii vina stricata, e un risc pe care si-l asuma

 

cand mag de la noi vor ajunge sa concureze cu preturile din europa sau din state, probabil ca lumea nu va mai face comanda pe net si sa astepte 2-3 saptamani sa ii vina produsul cu morcovul juma de metru in cur ca poate ii vine stricat sau nu ii mai vine deloc, ci va veni la tine in magazin si iti va da cu buna ziua si va lua de la tine, dar pana atunci mai e

 

cei 2 lei grei ai mei [mai puneam unu si beam o bere si nu mai aberam :))]

Link to comment
Share on other sites

lol ca in occident! om fi noi in UE, dar eu cand am fost la soramea in londra, mi-am strans toti banutii ce-i aveam la mine sa-mi iau un takamine. crede-ma, o suta de euroi nu-s de aruncat. asa ca daca pot sa-i economisesc bine mersi. poate pentru cei din occident nu sunt mare branza... si cu garantia... nu cred ca o suportati voi. nu stiu ce statut aveti voi in relatia cu thomann, dar garantia e acordata intotdeauna de furnizor si nu de distribuitor. distribuitorul faciliteaza accesul la produs, acesta fiind un serviciu taxabil. dar nu ma lua cu "voi nu stiti ce greu e si cat de mult ne dorim sa facem sa fie bine pt muzicienii de la noi" ca nu tine.

 

revenind la topicul initial, am vorbit din nou cu cei de la splendor si mi-au zis ca garantia e cea oferita de thomann si ca preturile sunt cele de pe versiunea germana a site-ului. cineva a spus mai sus ca a cumparat de la ei. ce acte ai primit?

Link to comment
Share on other sites

Guest valiroland

AU!! Scuze oameni buni! Se pare ca am deranjat incercand sa imi explic punctul de vedere.Scuze.Nu ma puneti la zid ca nu am gresit cu nimic.Si spor la cumparaturi. :)

Link to comment
Share on other sites

AU!! Scuze oameni buni! Se pare ca am deranjat incercand sa imi explic punctul de vedere.Scuze.Nu ma puneti la zid ca nu am gresit cu nimic.Si spor la cumparaturi. :)

 

 

Oameni pacaliti in Romania au fost prea multi ca sa nu fii asaltat de intrebari. Cand compari preturile de pe thomann, sa zicem si cele de la magazinul X din Bucuresti (de ex.) vezi diferente ce acopera transport, comision si multe altele. Riscul unui transport nefericit sau a unei defectiuni desigur ca exista la o piesa neprobata. Puteai explica frumos, simplu si petinent : preturile sunt toate mai mari cu x%, se plateste sau nu ceva in plus pt transport, exista sau nu garantie reala!!! Si cu asta lumea ar fi fost interesata. Ca nu o sa comande nimeni la inceput o chitara de 2000 de euro, e altceva, tine de incredere. Increderea se castiga prin seriozitate si profesionalism. Iar apropo de clientii "occidentali"-se uita si la 1-2 euro in plus la corzi, accesorii, nu mai spun de sume mai mari la chitare s.a.

Sa nu spun ca replica "SPOR LA CUMPARATURI" suna cumva din magazinele comuniste in care ti se spunea nu-ti convine, sterge-o. Pai asta nu e management....

Spor la afacere!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.