www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Triolete Rapide


Cursedone
 Share

Recommended Posts

Daca aia ti se pare tare asculta The coming curse sau inceputu de la Path I choose

 

Ideea este sa incepi mai usori sa cresti metronomu.Din ce-am vazut in concert ei nu fac chiar alternate picking in adevaratul sens al cuvantului, ci tin mana blocata intr-un fel (cam asa fac si eu).

offtopic: habar nu am ce au toti cu path i choose(nu mi se pare asa speciala melodia) mult mai misto e diary sau travel in stygian :)

 

oricum ideea era nu neaparat sa ajung sa cant pure evil, ci doar sa ajung rapid, era doar ca sa va dau o idee

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema cu trioletii si putin inca o am...eu obisnuiam sa fac in 4 timpi sau 2...niciodata 3, ziceam ca e imposibil. Am inceput sa le iau astfel, 4 lovituri dar fara al 4-lea timp, si in scurt timp cu mana ancorata,si facand doar 3 timpi, am reusit. Am observat si ca ajuta (asta va suna ciudat :) ) sa dai din picior sau din plete sa tii ritmu, parca tinzi sa nu gresesti nici un timp, pt mine mere :) (parca mentii galopu ala cu bataia din picior sau cap :( )

Un alt exemplu bun dar nu asa rapid ca in melodia asta care m-a surprins, ar fi cel din raining blood cu trioloetele alea rapide si oprite cumva, spre deosebire de cele fluente de la ,,the trooper" de exemplu. Pe mine ma cam si doare mana, si cel putin cant cant slayer in trioleti cam transpir :) , dupa mine parca trebuie sa fii in the mood cumva sa le faci astea, sa le simti bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Formatiunile alea nu se numesc trioleti. Triolet inseamna 3 note de lungime EGALA pe timpul a 2 note de aceeasi figura ritmica. Adica chestiile care in Guitar Pro apar cu un 3 sub ele.

 

Sincer nu stiu daca formatiunile de tipul saisprezecime-saisprezecime-optime au un anumit nume, dar sigur nu sunt trioleti.

 

Si ca sa iasa la viteza mare chestiile alea trebuie sa cam uiti de alternate picking si sa-ti vibrezi controlat pana. Si mie mi-a luat o vreme pana mi-au iesit bine.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

:) Asta e piesa rapida? Pe trioletzi????

Ma prapadesc de ras!!!!!

 

Ideea e...mult exercitziu, dar incercatzi cu ceva mult mai bun:

Slayer-e un exemplu de exceptie.

(pentru inceput Metallica-Albumele vechi nu prostiile dupa '91)

 

Fiecare face cum invatza:

-unii fac din incheietura si stau cu mana in apa rece dupa o cantare,

-altii priponesc mana si (habar nu am cum fac)

-eu fac trioletzii din mishcarea degetelor cu care tin pana (greu de explicat,daca vezi e simplu)

Am sa incerc:

Folosesc cartela de telefon dreptunghiulara(nu pot canta cu pana din magazin)

Depinde cat de repede vrei sa faci acei trioletzi.

Daca vrei viteza foarte mare,nu mare(faci normal), trebuie sa ataci coarda mai tare si apoi ea singura incepe sa vibreze si te ajuta foarte mult,uneori nici nu mai mishc din degete si ea vibreaza in jurul penei(normal,controlat,nota care nu vrei sa iasa,radici pana)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Studiaza Michael Angelo - Speed Kills. Acolo iti arata baiatul ala tot ce vrei pentru viteza. Inclusiv miscarea din cot, care este excelenta si mult mai eficienta decat miscarea din incheietura. Oricum, mult de studiat. Nu iese peste noapte. Succes...P.S. Sari peste smecheriile cu cantatul la doua chitari sau cu mana intoarsa. O sa vezi ca la inceput si primul exercitiu (ala usor) o sa ti se para greu.Am uitat. Atentie la sensul cuvantului triolet, dupa cum a spus si adi.

Link to comment
Share on other sites

Studiaza Michael Angelo - Speed Kills. Acolo iti arata baiatul ala tot ce vrei pentru viteza. Inclusiv miscarea din cot, care este excelenta si mult mai eficienta decat miscarea din incheietura. Oricum, mult de studiat. Nu iese peste noapte. Succes...P.S. Sari peste smecheriile cu cantatul la doua chitari sau cu mana intoarsa. O sa vezi ca la inceput si primul exercitiu (ala usor) o sa ti se para greu.Am uitat. Atentie la sensul cuvantului triolet, dupa cum a spus si adi.

 

Da Speed Kills, excelent, si dvdul instructional al lui Petrucci, Rock Discipline. Te invata exact cum sa faci trioletii f rapid, are o tehnica speciala.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest paul-pantera

aia sunt trioleti rapizi ?=))))) inseamna ca esti cam incepator sau nu aia scultat ce trebuie. Oricum mie nu mi se par foarte rapizi trioletii aia. Si au un tuning ridicat (naspa)

Link to comment
Share on other sites

e buna faza cu picioru .... dar in felu urmator .... trioletu care are accentu cu pana in jos bati primul cu picioru drept , iar pe cel ce incepe cu pana in sus il bati cu picioru stang . Asta e foarte important mai ales la rhytm guitar , pt ca la solo de obicei gandesti in sextoleti !

 

 

haha! pai nu e same shit trioletzi sau sextoletzi? :) trioletzi la 200 's sextoletzi la 100.... sau nu? =))))))))))) hehe

Link to comment
Share on other sites

Formatiunile alea nu se numesc trioleti. Triolet inseamna 3 note de lungime EGALA pe timpul a 2 note de aceeasi figura ritmica. Adica chestiile care in Guitar Pro apar cu un 3 sub ele.

 

Sincer nu stiu daca formatiunile de tipul saisprezecime-saisprezecime-optime au un anumit nume, dar sigur nu sunt trioleti.

 

Si ca sa iasa la viteza mare chestiile alea trebuie sa cam uiti de alternate picking si sa-ti vibrezi controlat pana. Si mie mi-a luat o vreme pana mi-au iesit bine.

 

el cred ca vorbeste de armonia piesei ? nu ?.. acolo intr-adevar sunt trioleti, daca luam beatul rapid al piesei ca patrime, atunci avem formula optime-optime-optime-patrime cu primele 3 optimi intr-o triola. cam asta se aude cel mai des pe acolo, dar desigur si alte formule.. tot cu trioletul la baza.

(nu stiu ce-mi veni sa ma bag in topicul asta, mai ales ca nu am nici o treaba cu genul asta de muzica.. plictiseala probabil)

 

referitor la ce spuneati voi ca e cam ciudat sa faci alternativ cate 3 note pe o coarda, coborari/urcari.. pai despre asta vorbea dan-andrei aldea in discutia despre meola. el foloseste trioleti (bine de fapt sextoleti) repetand cele 3 note pe coarda inainte de a cobori sau urca.. asta e un mic truc al multor chitaristi la pasajele rapide. astfel panatia in cazul asta e mult mai usoara decat daca ar cobori normal pe gama. poti sa mai faci astfel de trucuri pe 16-imi (sau subdiviziunile ce se compun din nr par de note) folosind un pattern cu cele 3 note de genul 1242 si pe urma de a trece la urmatoarea coarda intr-un pasaj rapid, iar panatia devenind iar una mai accesibila.. astea sunt trucuri mai mult sau mai putin spuse de catre chitarist. ascultati meola si o sa va convingeti de treaba asta.. nu are nici o coborare normala pe gama la viteza mare in nici o melodie, numai patternuri de trioleti, dubland notele. de aia zicea dan aldea ca "mimeaza virtuozitatea" :) totusi meola imi place chiar si asa ..

 

aa.. si pt ca si mie mi se parea foarte ciudat asta cu coboratul si urcatul pe game in alternativ, am folosit economic inca din primul an de chitara fara sa stiu ca aceasta abordare a fost foarte bine pus la punct de catre chitaristi celebri (deh, p-atunci nu era raspandit netul pe la noi), printre care si malmsteen de altfel (bine el e foarte "jmeker" pt ca face si alternativ cu aceleasi rezulate.. that dog..)

Link to comment
Share on other sites

haha! pai nu e same shit trioletzi sau sextoletzi? :) trioletzi la 200 's sextoletzi la 100.... sau nu? =))))))))))) hehe

 

Deci nu e same shit, e alta imparteala a notelor. Daca suna la fel la diferite tempo-uri nu inseamna ca e aceeasi chestie (da e o smecherie tare daca stii cum sa o folosesti, eg: check out Dream Theater - The Mirror).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.