www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Minora


RamIrez
 Share

Recommended Posts

Este posibil sa pot canta la o chitara acustica, dar la o clasica nu ? (ex: nu pot la clasica din cauza primelor 3 corzi din nylon, iar dak le schimb cu otel atunci griful se indoaie - iar grosimea, de fapt latime neckului,grifului este deranjanta...imi e al naibii de greu sa fac un capo cu degetul sau bareu,cum ii spuneti, fara sa zumzaie putin...)

Deci e clar. Daca nu pot canta, nici macar deduce o melodie cantata la clasica inseamna ca nu mai are rost sa continui cu chitara. Banuiesc ca sa fii un bun chitarist, sa reusesti mai departe, trebuie sa stii sa canti pe orice fel de chitara, chiar si mandolina. Nu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte ontopic: desigur, griful este mult mai lat si mai butucanos la clasica, neffind gandit pentru a lua acorduri peste acorduri in primele pozitii. Barre-ul se invata.

 

Mai putin ontopic: nu ai spus ce experienta ai. Ca la orice chestie, exista un prim prag pe care trebuie sa-l treci ca sa te poti bucura macar un pic de ceea ce faci. Asa ca ambitioneaza-te un pic.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul mai cald scos de corzile de nylon nu se imbina asa de armonios cu vocea mea, nu-mi ies unele piese, (ex: Pearl Jam - Black) - adica cu nylon, combinatie de acorduri, sunete (nu zic arpegii) iese total diferit (de cum ar trebui sa iasa in capul meu care numai acustice aude), prin urmare pierd si ritmul datorita lipsei de concentrare si de rabdare. Da, cred ca la clasica e mai greu - mai multa rabdare si putere de concentrare decat la o electrica sau acust. (eu nu incerc sa cant clasic la ea, adica pozitia pe care ar trebui sa o ai, ci o tin ca pe o chitara acustica si, desi mi-ar placea, nu practic ciupitul la clasica. [am uitat termenul]

Link to comment
Share on other sites

Daca nu-ti place cum suna chitara clasica, mai poti face asa. Ia-ti o ventuza pentru chitara (se gasesc la Mosu') , trece-o prin placa de sunet, apoi ia de pe unde gasesti, programe cum ar fi GuitarRig sau FXBox (Nu am mai folosit programe de genul asta de foarte mult timp, e posibil <<mai degraba este sigur>> sa fi aparut unele noi), iar de acolo poti sa setezi absolut tot din sunetul chitarii tale ... cu foarte putina umblatura o vei face sa sune ca o electrica distorsionata, iar daca inveti sa te descurci prin setari , poti sa o faci sa sune si ca o chitara acustica.

 

Eu cind aveam FX Box, lipeam microfonul de vioara, si puneam vioara pe distors ...

 

Vezi ca tonurile diferite se pot salva intr-un folder din program... Poate mai are cineva un ton clean de acustica si ti-l da gata conceput. Eu nu aveam decit distoarse pe calculator, tonul de acustica era facut de chitarist prin procesor.

Link to comment
Share on other sites

@Susceptor : E pe bune... Prietenul acela acum rupe pe multi la metale, desi nu cinta in vreo formatie. Insa pina acum vreo doi ani si jumatate, a cintat metal pe clasica prin FXBox . Si trebuie sa recunosc, suna al dracului de bine. Ca si tipul avea un simt al tonului excelent, asta e partea a doua.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

ventuza este o doza piezo

 

impedanta de zeci de mega ohmi .

 

Ptr doza piezzo trebuie sa ai un buffer /preamp+EQ !!! in chitara , cablul pana la preamp sa fie scurt si calitativ , in orice caz si acea bucatica de cab;u este compensata ( capacitiv ) ca sa sune calitativ.

 

Intrarea LineIn ets LINE IN...cea ce inseamna aprox 1V ( sau 0 dB ..0,7 V /600 ohmi ) , si de obicei impedanta nu-i mai mare de 100K max ,deci sensibilitate mica si impedanta mica .este proiectata sa primeasca semnale de Line out si nu doze de chitara sau microfoane....

 

asa ca ai nevoie de buffer +preamp+EQ

Link to comment
Share on other sites

Asta am facut si eu, mi-am facut un preamp si un EQ :) Eventual se poate baga semnalul pe intrarea de microfon si dat un mic boost, dar apare mult zgomot.

\da dar trebuie adaptarea la piezo , deci preamp ca si la dozele piezo din pickupuri ( turn table).

 

cu zgomot foarte mic , si ar pai trebui si un compresor bun reglabil si cu zgomot mic.

Link to comment
Share on other sites

Pick-Up-uri ... si eu am folosit o mare perioada de vreme un pick-up cu iesirea-i de la casti ca sa trec in calculator ce semnal ii bagam pe intrare. Reglam volumul din pick-up ... si cum de nu aveam zgomot de fond nu stiu :) ...

 

Sau, am lipit odata ventuza de bass (electric) ... am obtinut un ton foarte original si natural ducind cablul in intrarea LINE IN dintr-un tape deck AKAI ... apoi am facut o smecherie nerecomandabila ( nu va zic, ca imediat faceti :) ) si am obtinut un boost care imi permitea sa tin potentiometrul intr-o pozitie normala, si anume sub un sfert de cursa. De acolo, prin line out direct in calculator ... daca tape-deck-ul are VU-metru , cu atit mai bine , pentru ca iti dai seama imediat daca distorsioneaza.

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.