www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

In Ro Muzica Buna E Marginalizata


Elvantin
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov
Era vorba sa povesteasca fiecare ce i s-a intimplat naspa in cariera artistica... si sa isi exprime opinia daca ii place sau nu cum sunt tratate trupele mici si mijlocii la noi in tara.

 

My friend, nu te supara si nu mi-o lua in nume de rau, I'm just trying to help. La ce crezi ca ar folosi chestia asta cu "fiecare sa povesteasca ce i s-a intamplat naspa in cariera artistica"? Hai sa ne lamentam si sa ne plangem de mila. Mai bine ar povesti fiecare cum a reusit sa iasa dintr-o situatie naspa, ca sa invete si altii ceva.

De ce nu renuntati odata la atitudinea asta "mioritica" care de fapt este atitudine de "loser": ciobanul, care in loc sa puna si el mana pe o bata, asteapta ca ceilalati sa-l pocneasca. Daca ai o atitudine de loser vei fi tratat ca atare.

Goddammit! E foarte, foarte important sa aveti o atitudine de castigatori.

Sunt unii care nu fac muzica deosebita dar ajung sa aiba succes pentru ca au aceasta atitudine.

Mai putin importanta este "bata" (mijloacele) pe care sa o alegeti ca sa va faceti cunoscuti: ca va da organizatorul afara pe usa, intrati pe fereastra, ca umpleti orasul cu afise ilegal, ca dati foc la chitara pe scena, etc.

Link to comment
Share on other sites

Sa ma iertati ca sunt un neparticipant la activitatea muzicala dar daca ati atins un punct "t" unde simtiti ca aveti o anumita greutate ce nu va permite sa faceti "compromisuri" (gen telefoane si tot tacamu) de ce nu angajati un IMPRESAR sau MANAGER ? El ar trebui sa se ocupe de toate aceste aspecte neplacute ...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_
de ce nu angajati un IMPRESAR sau MANAGER ? El ar trebui sa se ocupe de toate aceste aspecte neplacute ...

pentru ca si ala vrea bani. nimeni...dar nimeni nu iti vrea binele...toata lumea se gandeste cum sa stoarca un ban in plus.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt total de acord cu cosu.de cand e lumea "aia" au vrut bani si "altii" pentru a se face cunoscuti au fost dispusi sa plateasca pretul! dc o sa ne lamentam o sa ramaneti/ramanem underground...dc vreti mainstream purtati-va ca atare si nu plangeti ca nu aveti aia sau ailalta si purtati-va ca atare mai ales ca multi aveti experienta si puteti ajunge mainstream imediat.aici multi vor comenta ca vai ca io nu vreau mainstream it sucks etc etc ..dar oare de ce v-ati apucat de muzica ? sa cantati la 70 de oameni in aceleasi cluburi ani de zile? sau sa aveti recunoastere la scara larga? sa nu fiu inteles gresit trupele de club sunt uneori mai bune decat cele care se afiseaza uneori abuziv pe scenele mari din tara sau strainatate..si apoi fiecare asculta ce vrea si ceea ce eu consider ca fiind muzica buna este injurat de altul.

platesti=ai...te plangi=ce sa zic...poate o sa iti puna dumnezeu mana in cap si o sa ai noroc.

cum spunea o vorba din popor fa-te frate cu dracu pana treci puntea! asta nu inseamna sa faceti compromisuri fantastice "sa pupati cururi" ci sa fiti gata sa platiti pretul pentru ceea ce ati vrut.asta e valabil in orice domeniu si va pot da numeroase exemple.

numai bine! :)

Link to comment
Share on other sites

eu sunt total de acord cu cosu.de cand e lumea "aia" au vrut bani si "altii" pentru a se face cunoscuti au fost dispusi sa plateasca pretul! dc o sa ne lamentam o sa ramaneti/ramanem underground...dc vreti mainstream purtati-va ca atare si nu plangeti ca nu aveti aia sau ailalta si purtati-va ca atare mai ales ca multi aveti experienta si puteti ajunge mainstream imediat.aici multi vor comenta ca vai ca io nu vreau mainstream it sucks etc etc ..dar oare de ce v-ati apucat de muzica ? sa cantati la 70 de oameni in aceleasi cluburi ani de zile? sau sa aveti recunoastere la scara larga? sa nu fiu inteles gresit trupele de club sunt uneori mai bune decat cele care se afiseaza uneori abuziv pe scenele mari din tara sau strainatate..si apoi fiecare asculta ce vrea si ceea ce eu consider ca fiind muzica buna este injurat de altul.

platesti=ai...te plangi=ce sa zic...poate o sa iti puna dumnezeu mana in cap si o sa ai noroc.

cum spunea o vorba din popor fa-te frate cu dracu pana treci puntea! asta nu inseamna sa faceti compromisuri fantastice "sa pupati cururi" ci sa fiti gata sa platiti pretul pentru ceea ce ati vrut.asta e valabil in orice domeniu si va pot da numeroase exemple.

numai bine! :)

E usor sa faci pe viteazul cand stai pe margine. Eu nu m-as hazarda sa tin la lectii d-astea de "elitism cultural".

Link to comment
Share on other sites

problema mare la noi este ca nu exista un sistem managerial

 

 

fosti mei colegi si prieteni muzicanti ce traiesc in germania ( cei care traiesc din muzica) apartin cate unui birou de management .

 

Se duc la amanager si acesta le da "ruta" , locatia etc...

 

de ex. doua saptamani in statiunea X, o saptamana in statiunea Y , oras , restaurant , hotel , bar , si eventual spectacol daca este cazul .

 

Au de cantat incontinu ,din asta traiesc .Bineinteles ca manager-ul ia bani ca doar nu face din pasiune .

 

 

La noi in majoritatea cazurilor trupele a-si aranjeaza susele.

 

Asa ca in loc de facut muzica tre sa se ocupe de manageriat .

 

 

Ca sa te bage in seama un manager trebuie sa fi disponibil ca sa poata face contracte .

 

Apoi daca vrei sa fi trupa de concert si festival trebuie sa fii o trupa super buna , sa canti cover la perfectie , si eventual daca te-a bagat cineva in seama sa ai muzica ta si sa fie buna .

 

Eu zic ca la noi e inca bine , afara 80% din trupe ce se produc pe la noi nu ar ajunge sa cante nici unde .

Link to comment
Share on other sites

La noi este o problema mai mare: lipseste orice fel de sistem - lipsesc micile magazine de vanzare de discuri, casele de discuri independente, un circuit de cluburi pentru concert, locatii adecvate pentru concerte, promoteri, manageri, radiouri independente ce pot promova muzica, publicatiile de specialitate, etc. si, nu in ultimul rand, un public educat, care sa cumpere discuri, sa plateasca biletul, sa sustina o industrie.

 

In rest, economia duduie si leul bate euro la casele de schimb. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

eu sunt total de acord cu cosu.de cand e lumea "aia" au vrut bani si "altii" pentru a se face cunoscuti au fost dispusi sa plateasca pretul! dc o sa ne lamentam o sa ramaneti/ramanem underground...dc vreti mainstream purtati-va ca atare si nu plangeti ca nu aveti aia sau ailalta si purtati-va ca atare mai ales ca multi aveti experienta si puteti ajunge mainstream imediat.aici multi vor comenta ca vai ca io nu vreau mainstream it sucks etc etc ..dar oare de ce v-ati apucat de muzica ? sa cantati la 70 de oameni in aceleasi cluburi ani de zile? sau sa aveti recunoastere la scara larga? sa nu fiu inteles gresit trupele de club sunt uneori mai bune decat cele care se afiseaza uneori abuziv pe scenele mari din tara sau strainatate..si apoi fiecare asculta ce vrea si ceea ce eu consider ca fiind muzica buna este injurat de altul.

platesti=ai...te plangi=ce sa zic...poate o sa iti puna dumnezeu mana in cap si o sa ai noroc.

cum spunea o vorba din popor fa-te frate cu dracu pana treci puntea! asta nu inseamna sa faceti compromisuri fantastice "sa pupati cururi" ci sa fiti gata sa platiti pretul pentru ceea ce ati vrut.asta e valabil in orice domeniu si va pot da numeroase exemple.

numai bine! :)

Eu prefer sa cant la aceeasi 70 de oameni in aceleasi cluburi,sa cant ceea ce ma reprezinta si imi face placere,si aia 70 sa fie fericiti si sa plece acasa multumiti si cateodata siderati.Nu e nicio smecherie in partea cealalta,doar setea de putere si de afirmare temporara (ca banii in romanica oricum nu sunt asa multi).Credeti-ma,been there,done that,too many times.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Observ ca nu s-a mai postat de cateva zile pe aici. Cu unele chestii sunt de acord...

 

nu vorbi cu mine...mi-e mi-a pierit orice urma de speranta. e vorba de multi altii care au incercat sau vor incerca si vor avea o mare dezamagire.

 

...pentru ca s-au mai discutat pe aici acu vreo 2-3 ani (a existat un totpic ce a facut ravagii la acea vreme)... si este mare adevar in ce-a spus Theo entru ca stim foarte bine ca multi se lasa, isi vand sculele si isi vad serios de alte treburi... insa cu altele nu... cum ar fi faza de mai jos:

 

Problema cea mai mare este ca romanu tace si inghite, pentru ca trupele de MUZICA nu cinta pentru organizatori sau pentru bani, canta pentru public.

 

Ce vorbesti frantz ? In primul rand canti pentru tine iar diferenta dintre sala de repetitie unde mai vin 2-3 amici (ceea ce nu este bine deloc pt ca nu te mai concentrezi cum trebuie si vrei sa le arati cat esti de smeker), o face publicul, care vine sa vada o trupa buna (sau mai putin buna, dupa caz). Numai vedetele de muzica populara mai spun ca ele canta pentru public. Este misto senzatia aia cand lumea te apaluda, cere bisuri, etc.. te simti bine ca iti sunt recunoscute valorile, dar man, canti pentru tine in primul rand pentru ca te-ai vrut inca de la inceput vedeta...in centrul atentiei (si aici nu este vorba strict despre Elvantin ci de majoritatea). Si apropo de vedete si de senzatia pe care o ai cateodata pe scena se pot scrie mii de randuri, dar voi fi of topic...

Link to comment
Share on other sites

La noi este o problema mai mare: lipseste orice fel de sistem - lipsesc micile magazine de vanzare de discuri, casele de discuri independente, un circuit de cluburi pentru concert, locatii adecvate pentru concerte, promoteri, manageri, radiouri independente ce pot promova muzica, publicatiile de specialitate, etc. si, nu in ultimul rand, un public educat, care sa cumpere discuri, sa plateasca biletul, sa sustina o industrie.

 

In rest, economia duduie si leul bate euro la casele de schimb. :)

din fericire am iesit din stone-ageul industriei muzicale :) bineinteles ca "micile magazine si casele de discuri independente" nu o sa apara prea curand, mai ales micile magazine de discuri, dar sa fim seriosi, eu cred ca s-au facut mari progrese fata de situatia descrisa de tine

Link to comment
Share on other sites

Guest oaia_terorista

lasand conflictele la o parte, problema asta chiar exista, sub diferite forme. de multe ori mi-a fost refuzata modalitatea mea de a ma exprima in muzica prin simplul fapt k nu respectam restrictia de gen, look, atitudine. consider k fiecare transmite un mesaj total unic prin muzica lui, si de aceea orice restrictie e absurda.

de exemplu, vi se pare normal sa ti se interzica accesul la un festival de interpretare in favoarea unei tipe cu dotarile la vedere cantand adela popescu in timp ce bineinteles avea o atitudine foarte provocatoare?

traim intr-un sistem dat peste cap de nonvalori, si de aceea daca vrei cu adevarat sa iesi in fata prin muzica ta, trebuie sa muncesti de 1000 ori mai mult decat specimenele care doar se dezbraca sau sunt cool.

Link to comment
Share on other sites

Guest tumbstone

Sa ma bag si eu in seama...Pai Vali, tu si altii ca voi care vor sa se afirme si sa-i aprecieze lumea pentru ceea ce fac, nu aveti prea multe sanse. E mult de discutat pe tema asta.In primul rand ascultatori de hard rock sau rock'n roll sunt mult prea putini.Exista public pentru asa ceva , dar nu indeajuns ca sa traiesti din astfel de cantari.E trist ca se intampla asa,dar traim in alte vremuri decat am vrea. Cine vrea sa va auda si apreciaza ceea ce cantati,vine la concert,plateste biletul si e ok.Dar cati suntem asa?Eu nu cred,si imi pare rau ca se intampla asa,ca heavy-ul sau rock'n roll-ul mai pot supravietui la noi.Pentru ca Romania e o tara in care majoritari sunt oameni care nu au cultura si in deosebi cultura muzicala.Si intervine pirateria,pentru ca e de ajuns sa puna unul albumul pe Dc++ si s-a terminat.E mult mai comod sa dai un download decat sa te duci sa cauti albumul si sa-l cumperi.E simplu,iti place asculti,nu-ti place dai un Delete si gata! Puteti sa ma injurati,dar asta e realitatea. Si nu cred ca cei care sunt Old style ,canta pe bune,din pasiune si din convingere , au puterea sa mai schimbe ceva. Inca o data spun,ca rockul ca nu mai traieste decat in sufletele noastre si a celor putini care am mai ramas,dar ideea si mesajul nu mai prind la public. Eu va apreciez pentru ceea ce faceti si ce cantati si sper sa va tineti tare, chiar daca trebuie sa faceti sacrificii mari pentru asta !Nu cedati si rockul nu va muri!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.