www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Hora Reghin


Thrall
 Share

Recommended Posts

... trebuie sa fug la culcare ,,,, ca tot eram invitat sa compar calitatea ... se poate face asa : chitarele mele Takamine C 128 si Yamaha CGS 151 S sunt undeva intre 300 -400 $ iar prima este laminat .... pai eu ca umil prof de chitara am incercat si cantat pe zeci de chitare din clasa SM 10 , 20 , 40 etc din care elevii mei au avut .... nu cred ca mi-a scapat vreun model .... pai erau eu fraier sa cumpar un amarat de Takamine second hand din Viena sau Yamaha din USA si s-o car dupa mine in carca zile si nopti pe avioane daca SM erau macar pe aproape ? ...pai hai sa ne gandim asa la rece ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Reghin modificat:

 

tune-o-matic, string thru, oil finish pe spate si pe laterale = mult mai mult sustain si un sunet foarte plin, a da si i-am taiat headstocku :)

corpul e din 4 bucati lipite uimitor de bine

24042009.jpg

24042009(002).jpg

24042009(001).jpg

 

Mno asta da Reghin :)

 

LE: tu ai facut pickguardul :)?

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Da, dar mai fac unu ca nu imi place cum mia iesit asta :)

 

Si eu vreau sa imi fac un custom pickguard, model stratocaster, ceva de genul asta :)-> http://media.photobucket.com/image/james%2...s-hetfield7.jpg

Numa ca trebuie sa fac rost de " tabla " aia de aluminiu, vreau sa aibe spatiu pentru 2 humbuckere :)

Link to comment
Share on other sites

Da, dar mai fac unu ca nu imi place cum mia iesit asta :)

 

 

Din chitara originala n-a mai ramas decat lemnul (si ala taiat pe ici pe colo, sau umplut in alte zone) corp+griff si cheitzele. In rest are totul schimbat (punte gibson, doze nu mai stiu de care, electronica schimbata/customizata, retastata..). Mult mult timp bagat in ea. Nu o poti compara cu fender (e cu totul alta mancare de peste), dar nu poti spune ca e mai proasta. O poti compara insa cu powerstraturi gen ibanez/jackson/etc, unde orice sub 1500 ron e clar sub ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu detin nicio chitara Hora,dar am cantat la chitara fostului prieten al sora-mii.Avea o chitara Reghin acustica cu cutaway si era verde,suna foarte bine.Am cantat si la un Hora fara cutaway,negru tot acustic...asa cum am mai vazut aici pe rgc ca au destui chitari ca acela si chiar nu am reprosuri.Chitarile Reghin sunt bune pentru pretul acela.

Link to comment
Share on other sites

Reghin modificat:

 

tune-o-matic, string thru, oil finish pe spate si pe laterale = mult mai mult sustain si un sunet foarte plin, a da si i-am taiat headstocku :)

corpul e din 4 bucati lipite uimitor de bine

 

Headu taiat e urat. Ar fi trebuit sa fii ceva mai creativ, daca tot ai taiat partea aia.

Stopbar, nu stringthru :

DSC00155.JPG

DSC00156.JPG

Link to comment
Share on other sites

NUUUUUU !!!

Au fost Reghineze. :)

 

Cat despre doze, nu. Nu imi plac dozele active, alea sunt HZ H4 in bridge si HZ H3 in neck. Intre timp mi-am pus si un EMG-AB, dar n-am poze :)

Ah si trebe sa ii schimb paintjob-u, probabil si pickguard-u ... da'mi-e leeneee :)

Pickguardul nu arata prea rau...daca ar fi alba ara arata mai fain...asta-i parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ai observat, dar la origine, chitara a fost identica cu a lui @gigiflex

stock erau visinii [ca daciile vechi], facute probabil prin '70.

 

Cat despre Reghin electrice noi, chitarile sunt foarte bune. Doar ca trebuie sa schimbi tot pe ele [poate in afara de cheite si doze, alea mai tarziu], adica partea electrica si bridgeu. In plus nu strica de loc un setup si niste fret leveling. Toate sunt operatii banale pentru cine se pricepe ... dar nu toata lumea se pricepe [si nici macar nu e cine stie ce]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
....asta e buna ... chitari superbe ... ok ... si Hora dau cele mai bune chitare ale lor pe piata romaneasca fiindca sunt romani si ei si tin la chestii din astea .. ... si sunt fabuloase ... :) uite , daca vre hai sa iti trimit o poza cum arata si ce lemne contine o chitara spaniol 2 cumparata in Jermania de ii zice GEWA si sa comparam cu una din Romania , la fel ... te prinzi ca e o mare diferenta ?( nu de sunet ci de lemne si aspect comercial etc ) ... pe ce pariem ? ,,, ca sa termin acest subiect , am fost la un seminar cu un mare lutier de chitare din Focsani ... il cheama C- tin Dumitriu si surprinzator este unu dintre cei mai buni din Europa etc ....daca vrei te pun in legatura cu el sa vezi ce iti zice de chitarele Hora ....lol ... (da vezi ca a ras de Takamine al meu de s-a prapadit ...si aia e chitara pe linga orice Hora ) ...calitatea sunetului unei chitara depinde in primul rand de calitatea setului de lemne .... cel mai simplu pont e ca de ex . molidul sau cedrul de pe fata trebuie sa aiba "striatiile" foarte dese .... undeva la 10-12 pe centrimetru...iar ciudat este ca chitara din Jermania are mai multe inele decat oricare alta de pe la noi ....(hmmm... o fi o coincidenta ).... oricum , conteaza mult si tehnologia de fabricatie .... acolo din pacate Hora sta cam nashpa sa zic asa .... au avut o sansa prin 91 cand Yamaha au vrut sa se infrateasca cu ei oferindu-le tehnologie pt fabricarea chitarelor ( si electrice ), tobe si piane ... in contrapartita Hora livrau tehnologie pt viori , violoncei si contrabasi care se pricepeau sa le faca mai bine si desigur aveau lemne deosebite...desigur , contractul a picat ca doar noi nu ne videm tara , numai padurea pe moca ...acum intre noi fie vorba , chitara Takamine personala care are molid laminat pe fata suna de henshpe ori mai bine decat Hora solid top .... ghinion .... am si o Yamaha care are solid top .... :) adio mama ! ...si uite asa in loc sa intre intre firmele de top din lume de chitare Hora se margineste in continuare sa aprovizioneze piata vest ( si est )europeana cu facaturi eftine din lemne de calitate ....si in incheiere , uita -te in orice catalog Yamaha , si la cele mai scumpe chitare clasice ( aprox. 10000 E )vei vedea indicatia : solid romanian spruce .... uite ce inseamna sa tai padurea un pic mai cu folos ...

 

 

... abia acum am vazut ... pentru orice client ? //// asta e deja .....blasfemie ! ...lol

 

 

Cateva lamuriri :

- "striatiile", acestea se numesc de fapt linii anuale, striatiile pot fi ceva zgarieturi sau altceva ce sa aduca cu adevarat cu striatii, fetele de instrumente muzicale sunt facute din molid sau cedru, nu intotdeauna o fata cu linii anuale dese suna "beton", si fetele de chitara cu linii anuale ceva mai rare pot avea un sunet destul de bun.

- ".....au avut o sansa prin 91 cand Yamaha au vrut sa se infrateasca cu ei ...." - de unde ai tu informatia asta? in 1991 fabrica s-a privatizat prin mebo, nu a fost nici o tentativa de infratire cu nici o alta fabrica, asta spre informarea ta cat mai corecta, nu din "am auzit eu, ma, iti spun eu sigur"

- " solid romanian spruce ...", sa stii ca in romania nu numai la hora se aduc lemne pentru instrumente muzicale, sunt destule firme in romania care exporta busteni si semifabricate in lume, dar ma mir sa aud ca ajunge molid romanesc la yamaha

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am avut ocazia sa probez un SM55 (solid top) saptamana trecuta. Nu de lemn ducem noi lipsa ci de simt de raspunere in manuirea lui :) Chitara respectiva falsa aproape jumatate de semiton la octava...si nu o problema de compensare a calusului pt ca eu am folosit caluse Hora pe alte chitari si sunt facute corect. Problema nu cred ca putea fi rezolvata fara repozitionarea bridge-ului (ceea ce nu merita facut dpdv al costului). Tonul era bunicel, dar nu cum te-ai astepta de la un solid top. Actiunea....mama mama, dar sa zicem ca se mai poate ajusta. Finisarea e decenta, fara probleme vizibile, dar se poate si mai bine. Singurul lucru remarcabil mi s-a parut pretul (cam 370 de RON) ceea ce pt un solid top e pomana.

Material de calitate inteleg ca exista, lutieri buni nu ma indoiesc ca sunt la Reghin. Cum de ajunge o astfel de chiata in magazin ma depaseste complet. As vrea sa vad o chitara romaneasca din lemn solid, facuta la marea arta, cu un pret pe masura fireste, dar care sa ma dea pe spate. Nu cred ca e asa de greu si cred ca si clienti ar fi berechet (pentru ca ar fi logic sa fie mai ieftina decat o chitara echivalenta de import).

Nu pot sa ma pronunt in legatura cu alte chitari Reghin. Me refer strict la modelele Western (fost posesor de W12204) Am inteles ca Regun-ul ar fi foarte reusit si daca-i asa atunci jos palaria.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

referitor la regun, vedeti pe site-ul fabricii materialele din care este facuta aceasta chitara (fata din cedru, spatele si eclisa din palisandru, gat din cedru, limba din abanos, finisaj lucios poliuretanic, corzi savarez - montate ulterior achizitei) si comparati cu alte chitare din materiale similare dar de la alte firme producatoare. in privinta calitatii sunetului regunului, puteti vedea aici opinii ale unui proprietar de regun http://mariuscruceru.ro/?s=regun cu doza fishman http://www.magazinuldemuzica.ro/produse.php?item=9332.

chitara nu costa o avere, daca este vreun amator de asa ceva va rog sa imi spuneti ca se rezolva (mail sau pm)

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia sa probez un SM55 (solid top) saptamana trecuta. Nu de lemn ducem noi lipsa ci de simt de raspunere in manuirea lui :) Chitara respectiva falsa aproape jumatate de semiton la octava...si nu o problema de compensare a calusului pt ca eu am folosit caluse Hora pe alte chitari si sunt facute corect. Problema nu cred ca putea fi rezolvata fara repozitionarea bridge-ului (ceea ce nu merita facut dpdv al costului). Tonul era bunicel, dar nu cum te-ai astepta de la un solid top. Actiunea....mama mama, dar sa zicem ca se mai poate ajusta. Finisarea e decenta, fara probleme vizibile, dar se poate si mai bine. Singurul lucru remarcabil mi s-a parut pretul (cam 370 de RON) ceea ce pt un solid top e pomana.

Material de calitate inteleg ca exista, lutieri buni nu ma indoiesc ca sunt la Reghin. Cum de ajunge o astfel de chiata in magazin ma depaseste complet. As vrea sa vad o chitara romaneasca din lemn solid, facuta la marea arta, cu un pret pe masura fireste, dar care sa ma dea pe spate. Nu cred ca e asa de greu si cred ca si clienti ar fi berechet (pentru ca ar fi logic sa fie mai ieftina decat o chitara echivalenta de import).

Nu pot sa ma pronunt in legatura cu alte chitari Reghin. Me refer strict la modelele Western (fost posesor de W12204) Am inteles ca Regun-ul ar fi foarte reusit si daca-i asa atunci jos palaria.

 

chitra din lemn solid, facuta la mare arta = dumitriu - focsani, cauta date despre el

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest suicune

Redeschid acest topic cu prima mea chitara double six (chitara care imi doresc de mult timp). Si iata ca dorinta mi s-a indeplinit. Este o Hora Reghin cumparata de la magazinul Play din Cluj Napoca. Primul lucru care m-a uimit la chitara aceasta este aspectul, care mi se pare destul de neobisnuit pentru un western de Reghin. Dar de sunat nici nu mai trebuie sa spun, are un sunet de imi da frisoane. Este varianta acustica, desi aveau si una electro-acustica, dar nu m-a tentat. Desigur, inca mai trebuie sa invat manipularea unui double six dar mereu e loc de mai mult. Nu scrie pe ea Takamine, Fender si nu mai stiu ce firma babanta dar ce conteaza? Chitarile Hora Reghin o sa ramana mereu chitarile mele de suflet.

 

Off-topic: Cum imi recomandati sa o tin acordata? Normal sau cu o octava mai jos?

post-11351-1260813339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chitara este serie limitata la HORA. Acest lucru il pot spune dupa modelul de rozeta. Din cand in cand mai apar "piese" de acest gen, vezi aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=34993, din cate cred ca se vede aduce destul de bine chitara ta cu cea din pozele din topicul respectiv, nu? daca vrei si alte detalii da-mi de veste, ori mail ori PM. Sa o stapanesti sanatos !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

buna tuturor :)...auziti exista cumva model hora reghin explorer ? deoarece in acest filmulet

la minutul 12:46 apare un explorer si filmul este legat de prezentarea fabricii si ma induce total in eroare deoarece nu am mai auzit sa existe un explorer...daca stiti cumva va rog dati msj bck multumesc raman dator :) (app doresc sa achizitionez un hora explorar, daca chiar exista ;) )
Link to comment
Share on other sites

Ha, am vazut Explorerul la Rapsodia (in Bucuresti, la Pta Alba Iulia, vand produsele de la Reghin). Pe headstock scrie Santa-Fe si mi-a zis omul de acolo ca sunt chinezesti. N-am reusit sa vad daca pe headstockul chitarii din film scrie Hora sau Santa-Fe, dar restul pare identic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest viewstar

este o chitara fabricata in China, au fost importate mai multe modele de chitara electrica si acustica inclusiv cu brandul Santa Fe. Pentru alte info va raspuns pe PM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

 

 

 

salut,

 

da-mi voie sa nu fiu de accord cu tine... stiu ca reghin fac chitari naspa...nu se compara cu cele de afara...si mai stiu eu ce lemne nu au, dar nici sentimentul nu se compara...si unele chiar suna bine sa stii...s-o canta mai greu pe ele..dar mie chiar imi place cum suna chitara mea...si or avea finish de 2 lei...dar nu o tii de bibelou nu? cat despre bani...nu sunt asa scumpe...dc zici k ne-au mancat banii? ti-a bagat reghin mana in buzunar sa te jefuiasca si apoi ti-a indesat pe gat o chitara naspa? eu stiu multa care canta pe reghin...folk...si suna bine...apoi...dc te imbetzi si o uiti in roua...nu stai dupa aia cu frica pana la primavara sa vezi dc iti rasasre vreun vlastar din griff:P nu-i bai o inlocuiesti k nu e asa scumpa:)...multa lume a inceput pe reghineze...dc nu erau astea...pe ce am fi cantat atatia? nu vreau sa o iei in nume de rau sau ceva, pt k nu am zis-o cu rautate...dar nu e frumos sa postezi pe threadu de FAN club reghin si sa zici k sunt naspa si sa grow up...putin respect...nu te-a invatzat mama ta k dc nu ai nimik frumos de spus mai bine nu zici nimik?

 

cu stima,

alex.

 

Un bass acustic Reghin costa acum vreo 10 ani, prin Marsilia , cateva sute de dolari. Si suna foarte bine! Era la SH...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

salut,

 

da-mi voie sa nu fiu de accord cu tine... stiu ca reghin fac chitari naspa...nu se compara cu cele de afara...si mai stiu eu ce lemne nu au, dar nici sentimentul nu se compara...si unele chiar suna bine sa stii...s-o canta mai greu pe ele..dar mie chiar imi place cum suna chitara mea...si or avea finish de 2 lei...dar nu o tii de bibelou nu? cat despre bani...nu sunt asa scumpe...dc zici k ne-au mancat banii? ti-a bagat reghin mana in buzunar sa te jefuiasca si apoi ti-a indesat pe gat o chitara naspa? eu stiu multa care canta pe reghin...folk...si suna bine...apoi...dc te imbetzi si o uiti in roua...nu stai dupa aia cu frica pana la primavara sa vezi dc iti rasasre vreun vlastar din griff:P nu-i bai o inlocuiesti k nu e asa scumpa:)...multa lume a inceput pe reghineze...dc nu erau astea...pe ce am fi cantat atatia? nu vreau sa o iei in nume de rau sau ceva, pt k nu am zis-o cu rautate...dar nu e frumos sa postezi pe threadu de FAN club reghin si sa zici k sunt naspa si sa grow up...putin respect...nu te-a invatzat mama ta k dc nu ai nimik frumos de spus mai bine nu zici nimik?

 

cu stima,

alex.

 

Un bass acustic Reghin costa acum vreo 10 ani, prin Marsilia , cateva sute de dolari. Si suna foarte bine! Era la SH...

Link to comment
Share on other sites

ªi ca sã nu uit de prima mea Reghin, cu care interpretam dupã cum se poate vedea la Clubul T4, de exemplu, prin anii '82 - '84, ataºez spre neuitare o arãtare a chitãrii. Era celebra chitarã ce se gãsea în comerț la numai 1200 lei.

 

Menționez cã era super-accesorizatã cu doze Lawrence, cordar ºi mecanice copiate de un strungar dupã Schaller, ºi alte mici drãcovenii necesare pare-se unui sunet cu cât mai mult sustain (scop nerealizat, din pãcate, în ciuda investițiilor).

 

Urmãtoarea... - va urma, deocamdatã e la Eugen spre a-i reda viața... (ceva gen... cea prezentatã de Horil pe prima paginã a acestui topic)

post-10986-0-80810000-1343244838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.