www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Grosmann


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Asta ca sa va mai intrebati aiurea de ce costa brand-ul cat costa.

Pentru ca ala se construieste greu, cu multa munca si cheltuiala, si ala confera INCREDERE.

Si pentru ca ala - brand-ul - iti certifica ca daca producatorul zice ca are dozele X chiar le are, s.a.m.d.

 

Eu nu ma intreb :) Abia astept sa imi vina Gibsonul :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asta ca sa va mai intrebati aiurea de ce costa brand-ul cat costa.

Pentru ca ala se construieste greu, cu multa munca si cheltuiala, si ala confera INCREDERE.

Si pentru ca ala - brand-ul - iti certifica ca daca producatorul zice ca are dozele X chiar le are, s.a.m.d.

 

Hmmm, nu tin minte sa ma fi bagat vreodata in vreo discutie despre brand-uri (sau teme conexe)...

 

Am comandat chitara aia pt un singur motiv - vroiam o chitara cu P90-uri, si singurele chitari decente cu asa ceva care se incadreaza in bugetul meu (sunt doar un amator, nu sunt deloc dispus sa dau mii de euro pe un instrument, cand nici nu stiu sa-l cant prea bine) sunt Epiphone Les Paul 56 Goldtop si PRS SE Soapbar II.

 

Asa ca mi-am zis ca daca am ocazia sa imi fac o chitara cu doze bune din start, si care sa nu ma coste un rinichi ...

 

Dar se pare ca in Romania, nici cu o hartie semnata nu poti fi sigur de ce vei primi.

 

Si nu tin minte sa-i fi ridicat eu osanale lui Grosu, sau ma apuc sa zic de Fender, Gibson etc ca-s overrated sau mai stiu eu ce.

 

De fapt, tocmai asta era si scopul pt care am zis de patania mea pe forum.

Sa nu pateasca si altii ca mine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hello... "again"...adresez o intrebare posesorilor de chitare grosmann...care au si care au avut...intrebarea este daca au avut probleme tehnice dupa o anumita perioara de cantat...probleme cu grifu' corpu' sau altele...si aiaci nu itra partea ca nenea grosu a pus unuia alte doze...sau ca altuia nu i-a facut ce a zis el...ma refer la o chitara anume nu una custom design...ca sa dau un exemplu, sa zicem un fat strat :) ... vreau sa stiu daca vi s-a defectat ceva la ea...daca ati fost/ sunteti multumiti de chitara grosmann (fat strat in primul rand sau orice alta chitara marca grosmann) care o aveti/ati avut-o...bafta si mersi pentru rabdare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Am un flying V facut de ceva timp - imi place foarte mult gatul - reverse headstock, rosewood, maple, sharktooth inlays si binding.

Floydurile licentiate sunt in schimb nasoale, metalul prost.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Am un flying V facut de ceva timp - imi place foarte mult gatul - reverse headstock, rosewood, maple, sharktooth inlays si binding.

Floydurile licentiate sunt in schimb nasoale, metalul prost.

 

Nu vreau sa fiu rau, dar Flying V-ul are headstockul simetric. De unde iti dai seama ca e reverse ? o.O

Link to comment
Share on other sites

Guest septimiu_hm
io i-as da 11 din 10 :(

pentru griful din doua bucatzi si pentru headstockul ala de .... (porc?) super heavy metal

cand cantzi la ea, simtzi gust de orez? :) sau de porc parlit ? :)

 

nici mie nu imi place headstockul... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

sunt si eu posesor de grosmann

 

e un explorer custom...am dat 14 milioane acum un an si ceva pe ea

 

e din mahon, rossewood, 24 taste,natural finish, am comandat-o cu un sd invader in bridge si una stock in neck,invert headstock...nush ce sa mai zic

 

e o chitara f buna pt mine...celputzin asha o consider eu:)

 

a avut o bubitza la inceput si anume switchul care nu-mi comuta mereu pe doza de neck:(..in sensulca lamelele "dintransul" se departau si nu comuta bine...intr-un final(dupa cateva insistentze) mi-a trimis un alt swich care larandul lui...in momentul de fatza face aceleashi probleme numai ca pe doza de neck.ma gandesc sa-mi iau un sw bun de pe thomann

 

chiar imi place chitara asta are "coi" pe distors..suna de rupe..are sustain bunicel.Pe clean suna iarashi bine(ce-i drept putzin infundat adica fara inalte dar am rezolvat asta cu un egalizator).Am reushit sa scot un sunet f bun din ea(bagata prin pedalboard) si pe distors si pe clean.

 

am uitat sa precizez de o alta bubitza.S-a facut o neintzelegere in vederea pragushului si mi-a pus unul cum e cel de pe chitarele cu floyd(cu lock sistem) care odata strans se dezacorda putzin chitara si nu aveam posibilitatea unui fine tuning. Ma rog...nici nu-l foloseam...pana ce mi-am dat seama ca falsa destulde mult:( Am pus mana pe un tuner si pe o shurubelnitza sa o reglez...insa am ajuns la capatul dinspre bridge si tot falsa pe toate corzile.

Am dus-o domnului grosu si mi-a rezolvat problema schimband pragushul cu unul normal.Problema in sine consta in faptul ca acel pragush era cam inalt si-mi arata acordata bine dar atuinci cand luam o nota pe grif(oriunde)falsa.acum am scapat de aceasta problema(nu de tot..mai falseaza oleaca...ca orice chitara nahhh)

 

sunt mai mult decat multzumit de chitara aceasta si de serviciile domnului G...insa tre sa fii f atent

 

voi pune si niste poze care vor arata cum arata atunci shitara....timpul a trecut si...o zgarietura doua...nu am mai dat-o cu ceara de mult ca nu am..ma rog.

 

in mare parte sunt fan chitara pe care o am.

 

am probat si alte modele...intradevar nu m-au convins toate.Nu-mi plac floidurile deloc...banuiesc ca nu erau setate bine(oricum nu ma pricepmult la floyd).

 

numai bine rgc-isti si posesori de grosmann sau nu:P

 

ultimele 3 poze au fost facute la cererea mea caci eram un pic cam suspicios:)

post-1491-1194755894_thumb.jpg

post-1491-1194755910_thumb.jpg

post-1491-1194755925_thumb.jpg

post-1491-1194755946_thumb.jpg

post-1491-1194755957_thumb.jpg

post-1491-1194755973_thumb.jpg

post-1491-1194755989_thumb.jpg

post-1491-1194756005_thumb.jpg

post-1491-1194756026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
sunt si eu posesor de grosmann

 

e un explorer custom...am dat 14 milioane acum un an si ceva pe ea

 

e din mahon, rossewood, 24 taste,natural finish, am comandat-o cu un sd invader in bridge si una stock in neck,invert headstock...nush ce sa mai zic

 

e o chitara f buna pt mine...celputzin asha o consider eu:)

 

a avut o bubitza la inceput si anume switchul care nu-mi comuta mereu pe doza de neck:(..in sensulca lamelele "dintransul" se departau si nu comuta bine...intr-un final(dupa cateva insistentze) mi-a trimis un alt swich care larandul lui...in momentul de fatza face aceleashi probleme numai ca pe doza de neck.ma gandesc sa-mi iau un sw bun de pe thomann

 

chiar imi place chitara asta are "coi" pe distors..suna de rupe..are sustain bunicel.Pe clean suna iarashi bine(ce-i drept putzin infundat adica fara inalte dar am rezolvat asta cu un egalizator).Am reushit sa scot un sunet f bun din ea(bagata prin pedalboard) si pe distors si pe clean.

 

am uitat sa precizez de o alta bubitza.S-a facut o neintzelegere in vederea pragushului si mi-a pus unul cum e cel de pe chitarele cu floyd(cu lock sistem) care odata strans se dezacorda putzin chitara si nu aveam posibilitatea unui fine tuning. Ma rog...nici nu-l foloseam...pana ce mi-am dat seama ca falsa destulde mult:( Am pus mana pe un tuner si pe o shurubelnitza sa o reglez...insa am ajuns la capatul dinspre bridge si tot falsa pe toate corzile.

Am dus-o domnului grosu si mi-a rezolvat problema schimband pragushul cu unul normal.Problema in sine consta in faptul ca acel pragush era cam inalt si-mi arata acordata bine dar atuinci cand luam o nota pe grif(oriunde)falsa.acum am scapat de aceasta problema(nu de tot..mai falseaza oleaca...ca orice chitara nahhh)

 

sunt mai mult decat multzumit de chitara aceasta si de serviciile domnului G...insa tre sa fii f atent

 

voi pune si niste poze care vor arata cum arata atunci shitara....timpul a trecut si...o zgarietura doua...nu am mai dat-o cu ceara de mult ca nu am..ma rog.

 

in mare parte sunt fan chitara pe care o am.

 

am probat si alte modele...intradevar nu m-au convins toate.Nu-mi plac floidurile deloc...banuiesc ca nu erau setate bine(oricum nu ma pricepmult la floyd).

 

numai bine rgc-isti si posesori de grosmann sau nu:P

 

ultimele 3 poze au fost facute la cererea mea caci eram un pic cam suspicios:)

 

Arata interesant cu acest fretboard cu Sharktooth inlays, neobisnuit pt un Explorer. Cum arata neckjoint-ul? Poti sa pui o poza cu el?

Merci

 

le: Din ce material e neck-ul si headstock-ul? Din poze cel putin, arata ca si cum ar fi alt material decat body-ul!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare o prostie sa pui menghina pe o chitara cu punte fixa? Ai cerut tu asa ceva? Daca el se pricepea cit de cit trebuia sa iti spuna ca nu e cazul. Daca nu ai cerut si a pus el din proprie initiativa e si mai grav.

 

Suspectez ca avea gitul gata facut de la alta chitara cu floyd..

 

Vezi pozele. Acolo apare un gat "nou" fara menghina.

Link to comment
Share on other sites

headstockul si neckul sunt facute din male

 

nu cred ca a fost un griff de lao chitara cu floid:)daca te uitzi in poza 7 si 8 ai sa vezi ca inca nu erau montate si nici gaurilept cheitze nu erau date.

 

s-a facut o incurcatura deoarece esentzial vroiam sa cumpar chitara kelly pe care oavea elpe stock....dar m-am gandit sa-mifac alta cerindu-i sa-mi puna floyd pe ea cu menghina ca cea pe care a avut-o.intre timp m-am razgandit,observand la multa lume si am si probat candva ca nu sunt prea bune floydurile...renuntzand la el.sinentzeles nu am zis de menghina ca era lojic sa o scoata...insa a pus-o:)ce e nasol este ca nu s-a gandit ca degeaba o pune(el e basist:)))))...intradevar e ciudat

 

ma rog...mi-a inlocuit sistemulcu un pragush normal si acum e bine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest MrJackson
poi nu scrie asa pe site.scrie k poti plati prin ordin de plata sau virament bancar

 

E foarte simplu. Te duci la banca cu factura proforma pe care ti-o da Grosmann si depui banii in contu firmei. Apoi el iti trimite marfa :)

 

Asta se aplica la orice alta firma, care lucreaza cu comenzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.