www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Gibson


malex
 Share

Recommended Posts

Salutare, sunt proaspat posesor de Les Paul Custom, chitara este facuta in 86 si are doze Pat.No.2,737,842, aprox 7,5k rezistenta, ideea e ca la volume mari si gain mare incep sa faca microfonie, am studiat putin treaba asta pe alte forumuri si cica ar fi normal la dozele astea nefiind fully waxpotted. Intrebarea ar fi daca merita facut waxpotting sau nu, dozele suna superb dar am inteles ca ermetizandu-le cu ceara isi mai pierd din calitatea sunetului. Astept si alte opinii de la posesori de les paul.

 

1/.Nu se pierde sunetul .

2/. Am mai discutat odata pe larg ...........NU ai putere suficienta din care cauza dai "gain" prea mare ->

Daca sensibilitate la amplif este prea mare =>microfonie ( exact ca si in cazul microfoanelor )

Dar daca este o problema transportul a doua boxe 4x12"doar ptr o chitara ................

.

Rezolvarea ar fi sa stai la distanta de boxa da chitara si de cea de monitor ,

Stau baietii in fata a 3 sau 6 boxe Marshall cu 3x100W si baga chitara aproape de dif sa aiba "Laresen effect" si nu au microfonie nici cu dozele fara "izolare fonica " cu ceara.

Este bine sa fixezi spirele cu ceara ca sa nu aiba microfonie .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor de raspuns. @ Karpi, problema ce-am discutat-o s-a schimbat de atunci destul de mult, acum am si alt cabinet(framus 2x12"), ideea este ca la acelasi volum cu acelasi lant de sunet un stratocaster cu singlecoil sau ibanezul cu seymour duncan jb si jazz nu fac microfonie DELOC. Iar treaba cu gainul nu sta chiar asa, nu-ti imagina ca il tin la maxim, nu depaseste niciodata "ora 12", daca reduc din toate pierd din atac si din sustain si nu e foarte placut sa te chinui sa canti ceva ce deobicei canti usor.

 

in primul rand, s-o stapanesti sanatos, s-o canti vesel si sa te bucuri de ea! in ceea ce priveste dozele, parerea mea este sa nu te atingi de ele, ci sa le schimbi, eventual, cu unele care crezi ca-ti plac.

 

Multumesc, problema e ca imi plac foarte mult, dar nu sunt utilizabile in contextul asta. Acum cant cu un Valvestate 100 head pe OD1 cu gain la jumate (ora 12") volum la jumate iar in fata intru cu un Ts808 (clona) cu level spre maxim, tonul dupa gust si gain zero. Microfonia apare la ambele doze, desi am avut chitare care faceau microfonie mai mult pe doza de bridge aici am pe ambele indiferent cum ar fi setate ca inaltime

Link to comment
Share on other sites

Schimba dozele, incearca un set de DiMarzio 36th Anniversary, le-am auzit in Les Paul Custom si suna criminal de bine. Stiu ca 2 chitari nu sunt identice, dar cred ca merita sa incerci, dupa parerea mea sunt printre cele mai ieftine clone de PAF la o calitate buna de pe piata.

Link to comment
Share on other sites

Fiind din '86, cu Pat. No. si ~ 7,5k probabil is doze Tim Shaw (trebuiesc cateva poze care sa confirme unele elemente de "autenticitate"), care se vand pe ebay undeva intre 300 - 800$ (dupa cum ti-e norocul).

Parerea mea e ca ar fi mai bine sa le lasi in pace - ori le pastrezi pentru altceva, ori le vinzi ca sa mai amortizezi din banii dati pe chitara.

Dupa urechile si nevoile mele Shaw urile mi se par unele dintre mai reusite doze - mi am achizitionat recent un set.

Felicitari pentru achizitie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.