www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Soluții pentru un apartament în bloc comunist cu împământare proastă spre nulă


xschatten
 Share

Recommended Posts

Locuiesc într-un bloc vechi cu prize posibil fără împământare, prin urmare am o bârâială electrică constantă în amplificator. Noise gate nu ajută, pentru că zgomotul revine pe fundal când încep să cânt. Există vreo soluție ce nu implică refacerea instalației electrice, care oricum nu cred că e posibilă?

Am găsit acest prelungitor, dar nu știu dacă ajută pentru nevoile mele:

https://www.emag.ro/prelungitor-bachmann-connectus-6-prize-schuko-cu-protectie-pentru-copii-protectie-la-supratensiune-filtru-de-frecventa-si-retea-intrerupator-basculant-bipolar-iluminat-h05vv-f-3g1-5mm-cordon-2m-330-10/pd/EJ8Q2BBBM/

Link to comment
Share on other sites

On 01/07/2024 at 08:56, xschatten said:

Locuiesc într-un bloc vechi cu prize posibil fără împământare, prin urmare am o bârâială electrică constantă în amplificator. Noise gate nu ajută, pentru că zgomotul revine pe fundal când încep să cânt. Există vreo soluție ce nu implică refacerea instalației electrice, care oricum nu cred că e posibilă?

Am găsit acest prelungitor, dar nu știu dacă ajută pentru nevoile mele:

https://www.emag.ro/prelungitor-bachmann-connectus-6-prize-schuko-cu-protectie-pentru-copii-protectie-la-supratensiune-filtru-de-frecventa-si-retea-intrerupator-basculant-bipolar-iluminat-h05vv-f-3g1-5mm-cordon-2m-330-10/pd/EJ8Q2BBBM/

Din ce am vazut eu, priza de la baie si aia de la bucatarie, de obicei au si ground-ul dus la prize/sau e prezent firul acolo neconectat, in zid, taped off. Poti sa verifici.

E simplu sa conectezi un fir de acolo, iei putin cu o pila din lateralul unei prize sa ai iesire pt el, si vii cu el unde iti trebuie la ce prize iti trebuie, si ai ''ground'' atunci si in camere.

Sincer sa fiu, e posibil sa ai problema si din alte lucruri, pentru ca eu am facut testul asta si cu si fara, si nu am observat mare chestie in noise (si da sigur e ground wire adus, ca am prelungitor cu detectie de ground, se aprinde si se stinge un bec daca fac cu/fara ground).

Noise ai oricum introdus de frigidere, becuri, uscatoare de par. E nasol ce groaznic afecteaza astea lucrurile guitar wise in bloc vechi, si ce zgomot introduc in sistem din bleed urat in AC. Asta lasand antene radio din jur, si alte lucruri si cum esti pozitionat(a) in camera fata de amp/lucruri.

Link to comment
Share on other sites

DACA (si e un daca mare) ai zgomot de retea indus, un stabilizator de tensiune ajuta destul de mult.

Daca ai probleme de ground noise, ideal ar fi sa iei pe rand elementele lantului audio si sa vezi 'cine e de vina' - chitara, pedale, cabluri, surse de alimentare proaste, ampul in sine, etc. - si sa rezolvi problema de la sursa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.