www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara sa imi iau?


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

probabil ca o sa vrei si un multiefect

 

varianta ieftina - behringer xvamp 3-4mil

varianta putin mai scumpa behringer vamp2 4-5mil

 

cand iti cumperi chitara ia pe cineva sa te insoteasca(de preferinta priceput). e posibil sa iti scape unele parti negative si apoi sa regreti achizitia facuta.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca este mai bine sa imi iau o chitara cu doua doze duble decat sa imi iau una cu 3 doze subtiri sau una groasa si 2 subtiri.Este vreo diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Benson are o oferta buna acolo - si din cate stiu Felix da un V-Amp 2 in stare 'ca nou' cu 4 milioane, deci ai iesi la fix.

 

Alternativa 'la mana intai' ar fi un showmaster, neaparat cu doze duble [dar mergi cu cineva sa te ajute sa-l incerci - da-mi un PM daca e, caci merg des pe la Muzica si pot veni cu tine] si un Zoom d-ala nou metalic [pare chiar dragut] sau un X V-amp.

Link to comment
Share on other sites

poi depinde....

nu poti sa zici ca e mai bine

depinde de ce vrei sa canti...daca se preteaza single coil sau humbucker

 

later edit: tu zici...rock..

adica ac-dc, ceva alternative rock, sau ceva mai suparat

17760[/snapback]

Ceva sa mearga la toate.Sa mearga SOAD,SEPULTURA, RATM SI CHIAR GREEN DAY.

Link to comment
Share on other sites

si eu iti recomand sa vorbesti cu benson, ibanezul fiind o ghitara destul de versatila si se preteaza destul de bine la genurile mai dure. eu zic sa te duci macar sa o vezi. si in plus, ibanez e o firma mult mai ok decat squire...

17820[/snapback]

Stiu si eu ca Ibanez e mult mai tare ca Squire dar nu cred ca ma incadrez in 14000000.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Pretul Ibanezului este 10 mil negociabil, pretul de 11 mil, a fost cel initial, dupa care am scazut eu pretul la 10.

 

si ca o paranteza, te incadrezi perfect in 14 mil, Ibanez - 10 mil / Vamp2 - 4 mil, DO THE MATH. :)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi iau o chitara noua chiar daca e mai slaba putin.

17834[/snapback]

 

Foarte bine. O sa ai destul timp sa descoperi ca ai dat banii si nu face :) Parerea mea e ca nu conteaza daca e noua sau mana a 10-a, daca e buna. De obicei una noua si buna e f scumpa. Si am io impresia ca o sa poti canta muuuuult mai usor SOAD pe Ibanez decat pe Squire (fara alte modificari, binenteles). Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
showmaster, neaparat cu doze duble

17797[/snapback]

 

Sorry ca sunt enervant...dar "Showmaster neaparat cu doze duble" nu e pleonasm? :) Eu stiam ca Showmaster-ele sunt de la mama lor HH. :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry ca sunt enervant...dar "Showmaster neaparat cu doze duble" nu e pleonasm? :) Eu stiam ca Showmaster-ele sunt de la mama lor HH. :)

17837[/snapback]

Asa stiu si eu.

Link to comment
Share on other sites

Juvina, eu te sfatuiesc sa il dai incolo de procesor, ca toate sunt niste porcarii! Si Boss, si Digitech, si mama lor (GT5-u e o mare porcarie). Cat despre Zoom, nici nu te gandi!

 

Sunetu' adevarat se face din 2 chestii: Chitara + Amp. Din orice amp cat de mic si nenorocit faci orice sunet vrei, oricum, un sunet cum nu are nimeni in Romania.

 

Am cantat si io pe procesoare, si iti spun cu toata sinceritatea ca sunt sintetice si nashpa. Multi fac GRESEALA sa-si ia o chitara nashpa si un procesor. Nu e asta solutia!

 

Eu am un Squier Stratocaster si iti spun ca e o super chitara. O am de vreo 5 ani.. Nu o egaleaza nimic pe clean, are atata finete.. Si pe distors suna bine, mai spre blues. Eu am vrut sa cant metale pe ea, asa ca mi-am luat o doza dubla "de spate" (doza de langa langa bridge - locu unde se prind corzile pe corp).

 

Deci iti recomand asa: Squier Stratocaster (NU SHOWMASTER, aia e o serie experimentala, care nu prea a iesit, suna chiar mai prost decat un Ibanez sau un Jackson, bine, nici chiar asa.. :)

 

Si pentru distors, UN AMP! Am fost in Carrefour, si eram si cu chitara dupa mine. Am bagat-o acolo intr-un amplif nenorocit de vreo 5-10w, cred ca tot Squier era, oricum, ceva chinezesc, si suna super, la fel ca pe Marshall-ul meu de 150w.

 

Daca vrei sa canti metale, mai ia-ti o doza dubla (recomand un Seymour Duncan - "Duncan Distorsion", e bun si Duncan Designed, copie dupa "Duncan Distorsion". Nu cred ca e prea scump.

 

Iti spun ca o sa ai un sunet super.

 

Lol, imi aduc aminte pe la toate festivalurile pe la care mai mergeam si io cu trupa, cum veneau toti cu cate un procesor dinala cat preshu de la usa, cu zeci de butoane si luminite, si ce urat sunau chitarile. Balacarit, jegos.. Si bineinteles: "Sunetistu' e prost", sau "Da, a fost sunet nasol". NU, EI au avut sunet nasol.

 

:) da-mi un mail, daca ai mai multe intrebari.

 

Dutu

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

subscriu la ce a scris ovi_turcu

 

dar acum depinde si de ce vrei tu sa canti si de nivelul la care te afli. daca esti incepator, mai bine iti iei o chitara buna si un procesor care sa aibe cat mai multe efecte, ca sa te obisnuiesti cu efectele si sa ajungi sa sti ceea ce vrei de la sunetul care iese pe boxe.

 

dupa asta treci la amplificator, chitara mai buna, etc :)

Link to comment
Share on other sites

Juvina, eu te sfatuiesc sa il dai incolo de procesor, ca toate sunt niste porcarii! Si Boss, si Digitech, si mama lor (GT5-u e o mare porcarie). Cat despre Zoom, nici nu te gandi!

 

Sunetu' adevarat se face din 2 chestii: Chitara + Amp. Din orice amp cat de mic si nenorocit faci orice sunet vrei, oricum, un sunet cum nu are nimeni in Romania.

 

Am cantat si io pe procesoare, si iti spun cu toata sinceritatea ca sunt sintetice si nashpa. Multi fac GRESEALA sa-si ia o chitara nashpa si un procesor. Nu e asta solutia!

 

Eu am un Squier Stratocaster si iti spun ca e o super chitara. O am de vreo 5 ani.. Nu o egaleaza nimic pe clean, are atata finete.. Si pe distors suna bine, mai spre blues. Eu am vrut sa cant metale pe ea, asa ca mi-am luat o doza dubla "de spate" (doza de langa langa bridge - locu unde se prind corzile pe corp).

 

Deci iti recomand asa: Squier Stratocaster (NU SHOWMASTER, aia e o serie experimentala, care nu prea a iesit, suna chiar mai prost decat un Ibanez sau un Jackson, bine, nici chiar asa.. :)

 

Si pentru distors, UN AMP! Am fost in Carrefour, si eram si cu chitara dupa mine. Am bagat-o acolo intr-un amplif nenorocit de vreo 5-10w, cred ca tot Squier era, oricum, ceva chinezesc, si suna super, la fel ca pe Marshall-ul meu de 150w.

 

Daca vrei sa canti metale, mai ia-ti o doza dubla (recomand un Seymour Duncan - "Duncan Distorsion", e bun si Duncan Designed, copie dupa "Duncan Distorsion". Nu cred ca e prea scump.

 

Iti spun ca o sa ai un sunet super.

 

Lol, imi aduc aminte pe la toate festivalurile pe la care mai mergeam si io cu trupa, cum veneau toti cu cate un procesor dinala cat preshu de la usa, cu zeci de butoane si luminite, si ce urat sunau chitarile. Balacarit, jegos.. Si bineinteles: "Sunetistu' e prost", sau "Da, a fost sunet nasol". NU, EI au avut sunet nasol.

 

:) da-mi un mail, daca ai mai multe intrebari.

 

Dutu

17860[/snapback]

Multumesc mult pentru raspuns Dutu.A fost cel mai complet de pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

uitate pe www.grosmann.ro

daca vrei ceva te astept sa le probezi. Te asigur ca la 9 mil suna mai bine decat un Ibanez de 14 mil. S iarata la fel de bine ca un Ibanez . Cu garantie si factura.

sau un strat la 4.5 mil care suna mai bine decat un squier la 6 mil.

 

Ce te costa sa vii sa le probezi. Sunt noi. Nu iti recomand second . Adica tu poti sa-ti iei ce vrei insa nou este nou.

Vara suparare stimati colegi , stiu ca fiecare vrea sa-si vanda ce mai are de vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Adrian eu sunt dovada vie ca un om poate fi multumit de un Squier Stratocaster.

Orienteaza-te catre cel cu doza dubla daca doresti sa abordezi muzica putin mai dura. Doza simpla nu ofera aceeasi "grasime" sunetului si astfel sunetul produs va fi putin nepotrivit pentru " SOAD,SEPULTURA, RATM SI CHIAR GREEN DAY."

Link to comment
Share on other sites

...Si pentru distors, UN AMP! Am fost in Carrefour, si eram si cu chitara dupa mine. Am bagat-o acolo intr-un amplif nenorocit de vreo 5-10w, cred ca tot Squier era, oricum, ceva chinezesc, si suna super, la fel ca pe Marshall-ul meu de 150w.

 

...

17860[/snapback]

 

Deci pot sa arunc totul la gunoi si sa imi iau un ***** de 15W care suna demential, poate chiar mai bine decat un marshall valvestate. Lol man, you're funny.

 

On topic... dintr-un amp nu scoti orice, ci scoti exact cat poate el. Dintr-un procesor sau o serie de pedale, limita e imaginatia ta. Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Man, pentru tine, daca esti la inceput, solutia ideala ar fi ori un Squier Strat ori Ibanezul lui benson. Eu as inclina spre chitara lui benson dar nu stiu cat de bine e intretinuta. La capitolul procesor, iti recomand sa mai strangi bani sau sa iti iei ceva de genul Behringer X-Vamp. Vezi ca pe alt forum (xbass.ro) se vindea un Boss ME10 care e un proc foarte bun si era destul de ieftin. Mai tarziu, iti iei un amp prin care sa te auzi ca lumea. Insa varianta cu chitara + amp cade din prima pentru ca pe amp vei avea 1 singur ton de clean si 1 singur ton de distors iar efecte.... ciuciu. Bafta MARE!

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Daca e destul de fidel si folosesti un procesur cu simulare de amplificator si cabinet, da. Daca nu, un amplificator de instrument are difuzoarele construite altfel, cu alt raspuns in frecventa, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.