www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

construire splitter pasiv


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de o pedala cu o intrare si doua iesiri, fara alimentare si setari, doar atat. O sa intru in ea din Send amp, prima iesire va merge la un speaker simulator si a doua merge in Return-ul ampului ca sa pot folosi si cabinet. Pe piata sunt multe ABY cu multe functii care nu imi trebuie si la preturi mari raportat la cum o sa o folosesc eu. Cine imi poate construi asa ceva ? Presupun ca e banal si as iesi la un pret mai bun. Multumesc anticipat pentru sugestii.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Scuze că mă bag in subiect, dar sunt curios de idee. Ce amplificator ai, la care vrei să faci routing-ul in felul ăsta? Înțeleg că vrei sa iei semnalul din preu și să-l bagi in PC/laptop și să-i adaugi cabsim -uri, etc...

Eu am tot incercat la un moment dat cu ieșirea de linie din atenuator, deci după etajul final, auzeam și în cabinet, dar doar orientativ, îmi făceam din cabsim-urile din DAW cu totul altceva, după preferințe.

What's the catch ?... ( aka care-i gheșeftu/șpilu?)

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi fac un setup portabil pt live: orange micro dark in torpedo c.a.b. direct in mixer/P.A., dar nu vrea sa ma bazez pe monitoarele cluburilor, asa ca vreau sa ma aud din cabinet.

1 hour ago, FiveseveN said:

Banal într-adevăr. Ți-aș face eu dar mă tem că transportul ar fi mai mult decât 3 mufe și o cutie. Sau și mai minimal, cablu "Y" direct dacă rămâne distanța aproximativ constantă.

Vorbim totusi prin PM. (nu stiu daca merge cu cablu, pt ca ar trebui si de instrument si de speaker)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vektor said:

Cel mai simplu, daca folosesti deja pedale in loop, e o pedala stereo - ultima in lant (rev, delay, ceva) din care iesi left inapoi in amp si right spre mixer

Da, stiam asta, dar nu am pedale in loop si nici nu vreau o pedala cu alimentare pt. asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.