www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degeteeeeee


Guest enache
 Share

Recommended Posts

Guest enache

cui ii va fi mai usor sa cante la chitara? unuia cu palma mare, deci degete lungi si mai subtiri sau unuia cu palma mai mica, deci degete mai scurte si probabil mai groase?

 

pana la urma, conteaza?

Link to comment
Share on other sites

Degeteeeeee, ce-i cu ele?

 

aaaaa, nu stii?

najpa

ie bune de scos mucu

de scarpinat in coooor

... si la coooooooaie :)

de aratat diverse pe strada

de tinut shaormaoa

sa ti le linga gajic-ta

sa le lingi singur dupa ce halesti ceva mijto

 

si in final nu-i nimic cu ele. ne-a dat Dumenzeu cate cinci pe fiecare creanga sa facem ce vrea mujkiu nostru cu ele... ce-i mai sus sau sa le punem pe pian, chitara, vioara......

Link to comment
Share on other sites

Nu bash conteaza marimea, dar daca ai observat chitarisii cu degete lungi au un stil de a canta si cei cu degete scurte au alt stil.

De ex Michael Romeo are degetele mici si groase, dar se descurca omu, iar pe de cealalta parte e Allan Holdsworth care are mana cat casa si face niste chestii pe ghitara pe care multi nu ar putea sa le faca pt ca nu degetele destul de lungi.

Link to comment
Share on other sites

cui ii va fi mai usor sa cante la chitara? unuia cu palma mare, deci degete lungi si mai subtiri sau unuia cu palma mai mica, deci degete mai scurte si probabil mai groase?

 

pana la urma, conteaza?

evident ca celui cu degetele lungi si subtiri ii va fi mai usor sa cante

dar si cel cu "carnaciori" :) la mine va reusi sa cante, exersand si tot exrsand

pana la urma nu conteaza...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

daca ar conta asa mult atunci cum ar mai putea pustii de 6-12 ani sa cante? avem si pe forum niste specimene (sper ca nu se supara din cauza apelativului asta) care se descurca foarte bine desi sunt inca in crestere. Vezi ca au tot aparut pe aici linkuri la filmulete cu copii care canta la chitara mai bine decat 75% din forum

Link to comment
Share on other sites

important este sa ai creier care sa-ti ghideze degetele! :)

pe moment, mi-l aduc aminte pe Leslie West/Mountain, cu degetele lui asemenea unor carnati, care canta si-acum de nu-i adevarat! mi-l mai aduc aminte pe celebrul (prin anii '60-'70) chitarist iesean Petrica Crauciuc, care era micut de statura si avea niste degete de copil, dar, canta de-ti statea ceasul! :) de Poppa Chuby ce sa mai spun... :)

asa ca, lasati-o moarta, ca n-are nicio legatura! :(

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

daca ar conta asa mult atunci cum ar mai putea pustii de 6-12 ani sa cante? avem si pe forum niste specimene (sper ca nu se supara din cauza apelativului asta) care se descurca foarte bine desi sunt inca in crestere. Vezi ca au tot aparut pe aici linkuri la filmulete cu copii care canta la chitara mai bine decat 75% din forum

 

 

:) :) :):(

Link to comment
Share on other sites

Guest enache

eu am intrebat ptr ca habar nu aveam daca asta are vreo legatura sau poate sa influenteze in vre-un fel "skillu". sa inteleg ca totusi unu cu degete lungi, mana mare, este oarecum in avantaj ptr ca ... poa sa le intinda mai mult :) ))

 

cat despre specimenele in crestere care canta mai bine ca 75% din tot forumu... adevarat ! asa e, e si normal, si nu numai ca pot canta mai bine decat multi mai batranei dar invata si mult mai repde lucruri noi legate de chitara (si nu numai de chitara :) ))))))))) )

 

oricum ideea e ca daca nu m-as fi putut scarpina in cur cu degetele si nu as fi putut tine o saorma cu ele, mi-ar fi fost inutile deci le-as fi taiat :)

Edited by enache
Link to comment
Share on other sites

daca ar conta asa mult atunci cum ar mai putea pustii de 6-12 ani sa cante? avem si pe forum niste specimene (sper ca nu se supara din cauza apelativului asta) care se descurca foarte bine desi sunt inca in crestere. Vezi ca au tot aparut pe aici linkuri la filmulete cu copii care canta la chitara mai bine decat 75% din forum

 

 

mare dreptate ai.. marimea nu conteaza, important e ce vrei sa faci cu cat ai !

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Natura echilibreaza totul. Un tip (sau o tipa, de ce nu?) cu degetele lungi poate sa faca niste stretching-uri de-ti sta mintea in loc, dar s-ar putea sa aiba probleme cu precizia si viteza, avand degetele asa lungi. Pe de alta parte, cineva cu degete un pic mai scurte si subtiri o sa aiba o precizie mai mare si viteza la fel. Desigur, daca e vorba de unu cu degete de 2-3 cm e alta poveste, dar aici nu vorbim de extreme.

Link to comment
Share on other sites

Natura echilibreaza totul. Un tip (sau o tipa, de ce nu?) cu degetele lungi poate sa faca niste stretching-uri de-ti sta mintea in loc, dar s-ar putea sa aiba probleme cu precizia si viteza, avand degetele asa lungi. Pe de alta parte, cineva cu degete un pic mai scurte si subtiri o sa aiba o precizie mai mare si viteza la fel. Desigur, daca e vorba de unu cu degete de 2-3 cm e alta poveste, dar aici nu vorbim de extreme.

Aici ai dreptate.

Eu am un prieten care are degetele enorme( sunt cu vreo 2 cm mai lungi ca ale mele si eu nu am degete scurte) si face niste chestii pe care eu cu greu pot sa le fac, dar la rapiditate si precizie sta cam prost.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
si daca tot joci baschet si esti inalt.... n- :) ar strica sa stii sa canti si la chitara :)

 

:) mai bine la contrabas... ca am vazut cum arata o chitara in mainile unui tip de vreo 2m inaltime si 100 si ceva de kile... zici ca e de jucarie

Link to comment
Share on other sites

pot sa va spun ca jimi hendrix avea empanul (distanta de la varful degetului mare la varful degetului mic cu palma si degetele perfect deschise si intinse) de 35 cm!

 

offtopic: 1.la ce mana?

2.eu sunt si inalt joc si baschet si cant si la chitara:))

ontopic: atata timp cat te tii de treaba si intr'adevar vrei sa ajungi undeva cu chitara...degetele nu au foarte mare importanta asta in cazu in care cum a zis cineva "nu vorbim de extreme"...atunci...e mai rau :|

Link to comment
Share on other sites

E ca la fotbal... E loc ºi pentru Diego Maradona (1.65, mic ºi îndesat), dar e loc ºi pentru Peter Crouch (2.01, înalt ºi deºirat).

Nu este relevantã dimensiunea ºi forma degetelor ci felul în care reuºeºti sã le foloseºti cât mai eficient.

 

O mânã mare poate fi avantajoasã la chitarã doar în puține situații.

 

Mi-am mãsurat ºi eu propriul "empan". Am 25 cm :) Bãnuiesc cã e mediu.

Mã refer la empan :)

Link to comment
Share on other sites

offtopic: 1.la ce mana?

2.eu sunt si inalt joc si baschet si cant si la chitara:))

ontopic: atata timp cat te tii de treaba si intr'adevar vrei sa ajungi undeva cu chitara...degetele nu au foarte mare importanta asta in cazu in care cum a zis cineva "nu vorbim de extreme"...atunci...e mai rau :|

la mana din mijloc! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest enache

ce discutie a iesit aici. hai ca a fost bn ca am intrebat acum multi or sa prinda curaj si or sa se antreneze mai de, or sa treaca peste faza ,,bai am o mana de kk e prea mare sau prea mica nu pot sa cant la chitara". deci fratilor, pana la urma nu conteaza.

 

PRACTICE HARD !

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

24 cm, si nu mi s-a parut niciodata ca as avea niste degete din cale-afara de lungi. Asa ca presupun ca nu e chiar imposibil sa fi avut hendrix 35 cm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hendrix saracu si-a petrecut copilaria si adolescenta cu chitara in brate,aceasta devenind o obsesie (in armata dormea cu chitara in pat).exersa cam 10 ore pe zi s face f multa auditie :blues in special. si daca nu stiati bethowenn era preferatul lui............nu va mirati !am scris bine hendrix asculta muzica clasica.

 

eric clapton? marele clapton? la fel. copilarie ,adolescenta ...pa( saracu a fost exmatriculat din colegiu pt ca deranja orele cantand la chitara)

 

morala? exercitiu f mult exercitiu. faceti game. e plictisitor dar in final merita.incercati paganini. .......nicolo paganini (am sa postez inregistrarea mea a lui caprice 5 sa va dati si voi cu parerea). se gasesc taburi gp4.s-au inventat. :):):):(B););)

 

asa ca fac ceva pe mitul asta cu degeteleeeeeeeee. uitati-va la regretatul stevie ray vaughan avea carnaciori si a fost si a ramas cel mai important si influent cantaret de blues

 

instructiuni

1-exersati mult mult de tot(asta zilnic).......se spune ca daca nu iei chitara o zi in mana ea te lasa trei.

2- multa auditie (incercati cat mai multe genuri:blues, pop, rock, jazz)si cat mai multi artisti.

3-exercitiu

4-exercitiu

5-exercitiu

.........................................si nu ai voie sa te plictisesti.

 

sper ca ati inteles.paaaaaaaaa :o

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.