www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bucov


horica
 Share

Recommended Posts

salut!

poate locul acestui topic nu e aici asa ca daca vreun admin se sesizeaza ca locul e in alta parte il poate muta.

am fost sa cantam la bucov ,la motorrock.

toate bune si frumoase:sunet super,super trupe(teamsters :) ,trooper :) ,luna amara :) )-i-am enumerat doar pe cativa din seara de sambata-lumini,lume,zona marfa......si aici a intervenit rahatul si imputiciunea autoritatilor:in momentul in care au fost anuntati ca vine "fionix"(n-am nimic cu oamenii,si-au trait traiul) au sarit ca arsi:bai la****lor ,eliberati voi cortul artistilor sa nu lezam retina lu covaci....si toata lumea a fost evacuata cu tot cu scule din cortul respectiv...brusc a aparut si restul protocolului:vin,apa minerala ,fursecuri si o multime de jandarmi care au avut grija sa nu stam prea aproape de somitati...asta pe langa istericalele reprezentantei primariei.....

am plecat din zona cu o stare acuta de voma la adresa organizatorilor si a celebrilor artisti.....si atat de mult m-au interesat incat am dormit lemn tot concertul lor.....

noi am cantat alaturi de teamsters pe la 4 dimineata si tot am dat ffff bine.....tzetze :(

multumim celor care au ramas pana la ora aia sa ne asculte......pt ei am batut drumul pana acolo si am inghitit porcariile primariei ploiesti.....

rock on B)

Link to comment
Share on other sites

am asteptat phoenix cu sufletul la gura, si cand au urcat pe scena, brusc toata lumea din spate dadea sa vina in fata.

era un idiot care timp de 15 minute m-a calcat pe picior in continuu, si imi dadea coate sa se bage in fata mea, dar eu nici de-al dracu nu-l lasam. asteptam sa comenteze ceva ca sa-l pocnesc.

chestia e ca dobitocu asta nu era singurul, mai erau multi altii ca el.

inteleg ca vrei sa fii mai in fata, da cine a fost acolo, stie ca nu mai era loc nici sa arunci un ac.

am stat 30 min si am plecat sa mananc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lit`Peck

Pacat ca nu am vazut postul si am plecat mai devreme.. dumm me!...:)

Edited by Lit`Peck
Link to comment
Share on other sites

A fost cea mai proasta organizare pe care am vazut-o de cand cant.Niste oameni de nimik.Nu am nimik cu nimeni dar sa te duci pana acolo si sa fi tratat de parca era prima oara cand cantam nu cred ca merita efortul.Promit solemn ca o cantare a trupei Al!as in Bucov nu va mai exista.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca ma simt si io sa vb... am fost, am vazut, am ascultat, am baut... etc, ce se face la Bucov... Horia, nu cred ca Nicu ori alt "Phoenix", "a fost ala" care v-a dat afara din cort sau s-ar fi implicat direct in asta... daca organizarea e de ***, zic eu ca nu trebe sa dam vina pe artisti (asta am discutat si dimineatza in masina). Tot ca si dimineatza iti spun si acum si ii raspund si lui razvan... daca nu v-a convenit sa cantati la ora aia si in conditiile aratate de ce ati facut-o? (banuiesc ca nu erati kiar departe de a cunoaste faptul ca veti canta la sfarsit... oricat de tarziu (sau devreme) ar fi fost sfarsitul, era totusi ultima zi din fest, ca atare lumea dormea dupa Phoenix, ori se indrepta spre casa)... eu sincer nu as fi cantat la ora aia nici batut... decat sa ma auda 20 de oameni din Ploiesti, prefer sa ma auda 50 intr-un club din Bucuresti... in rest totul a fost ok... mai ales ca am vazut anul asta o implicare a jandarmeriei, pe care in alti ani nu am vazut-o la fel... bafta si la mai mult Rock!

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

revin............nu prea s-a inteles...........stiam ca vom canta la o ora fff tarzie si ne-am asumat aceasta raspundere.........si nu am acuzat nici o trupa ca ne-ar fi dat afara de nicaieri...........respect pe toata lumea chiar daca uneori ii mai iau peste picior(deh,meteahna veche)...........e vorba de organizatori si de felul in care au inteles sa trateze o parte din trupe:dupa momentul "X" nu mai era picior de organizator si jandarm pe nicaieri,doar niste amarati de "comunitari" care patrulau blambeci pe acolo(daca cineva ne fura sculele?????????? ce faceam,pe cine dadeam vina???????????)

in rest,sa stiti ca nu fac aproape nici o diferenta intre o cantare de club din bucuresti cu 50 de spectatori si o cantare pe o scena mare:trebuie sa fii profi mereu!!!!!

bun venit Lit' Peck si ,mai ales, ROCK ON

Edited by horica
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ma simt si io sa vb... am fost, am vazut, am ascultat, am baut... etc, ce se face la Bucov... Horia, nu cred ca Nicu ori alt "Phoenix", "a fost ala" care v-a dat afara din cort sau s-ar fi implicat direct in asta... daca organizarea e de ***, zic eu ca nu trebe sa dam vina pe artisti (asta am discutat si dimineatza in masina). Tot ca si dimineatza iti spun si acum si ii raspund si lui razvan... daca nu v-a convenit sa cantati la ora aia si in conditiile aratate de ce ati facut-o? (banuiesc ca nu erati kiar departe de a cunoaste faptul ca veti canta la sfarsit... oricat de tarziu (sau devreme) ar fi fost sfarsitul, era totusi ultima zi din fest, ca atare lumea dormea dupa Phoenix, ori se indrepta spre casa)... eu sincer nu as fi cantat la ora aia nici batut... decat sa ma auda 20 de oameni din Ploiesti, prefer sa ma auda 50 intr-un club din Bucuresti... in rest totul a fost ok... mai ales ca am vazut anul asta o implicare a jandarmeriei, pe care in alti ani nu am vazut-o la fel... bafta si la mai mult Rock!

pai man, dupa ce a venit la noi, la cortul artistilor, isterica aia de la primaria din ploiesti, care a tinut sa mentioneze ca si pe barbat-su' il da afara din bucatarie cand face curat, m-am dus direct la ZEUL NICU COVACI.

hai sa-ti spun eu ce mi-a zis marea legenda inca vie si care misca a muzicii romanesti:

eu: - domnule nicu covaci, cu tot respectul, stiti ca nea-u dat astia afara ca sa nu va deranjam?

miezu': - vai, nu stiam, cine?

eu: - pai primaria, organizatorii, toti curlingaii astia de p-aici

miezu' (care a fugit degeaba de comunism, ca l-a dus cu el peste tot...): - lasa, ma, ca si pe noi ne fugareau astia acu' niste ani.

mi s-a umplut curu de lacrimi.

nu mai calc in viata mea la bucovul lor de doi bani, mai ales ca la capitolul organizare a excelat unu' Kelsoi, care in viata de toate zilele incarca brichete, repara umbrele, decodeaza telefoane sau asa ceva....

nu mai vorbesc de sonorizare...nu stiu fata cum s-a auzit, dar pe scena a fost destul de nasol, plus ca unul dintre amp-urile de chitara era super-beton (n-am mai cantat pe asa un marshall) si altul era de porc, cu canalul de drive muci, etc.

rider tehnic am trimis degeaba, muzicutistul a ramas fara amp, etc.

 

una peste alta, pe langa toata mizeria asta, mai era si umezeala in atmosfera si mi s-au dus corzile...asta ar cam fi singurul lucru nasol care sa nu aiba legatura cu organizatorii.

nu mai vb. de probele de sunet, la care un nene cu bedgiu' la gat tsriga la noi, la fiecare doua secunde, sa ne grabim.

romania, tara mea.

 

 

MARE RESPECT PENTRU TEP ZEPI SI ALIAS, DESPRE CARE NU STIAM CA SUNA ASA MISTO. REALLY. I'M IMPRESSED.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la cele de mai sus... Organizare absolut infecta... probe de sunet la gramada.... ampuurile de spate de toata jena.....cazarea unei singure trupe in 2 hoteluri diferite..... tobarul nu auzea absolut nimic in monitoare, batea dupa cum stia el piesele.... la sunet absolut nimeni........si cireasa de pe tort in timpul cantarii m-am curentat de vreo 2 ori la microfon de am vazut stele verzi..... iar raspunsul a fost ca e umezeala.... Mi-e absolut jena fata de cei care au stat pana la acea ora tarzie sa ne auda si au auzit o balmajeala ..... a doua oara trupa Teamsters Blues Band nu mai calca pe la Bucov......

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Am fost si io la Motorrock, sambata, dar n-am stat decat pana la Luna Amara (dupa a treia piesa am plecat) fiindca nu eram adecvat imbracat si se cam lasase racoarea. Voiam sa-i ascultam si pe baietii de la Alias, chiar discutasem cu Vali ca ii asteptam sa cante, dar eram si cu X-plozii, se facuse tarziu si n-am mai putut ramane. Vreau sa spun ca, din fata scenei, sunetul a fost foarte bun, au fost multi spectatori, multe trupe (si multe genuri de rock), deci, din punctul de vedere al celui venit la eveniment, nu prea ai avea ce sa reprosezi in afara preturilor mari la mancare si bautura (dar asta e alt capitol). Popa de la Trooper a venit in Bucuresti cu noi si s-a aratat foarte multumit, atat de sunetul de pe fatza, cat si de cel de pe scena. E drept ca nici n-am intrat in detalii pe tema sunetului din monitoare. Imi pare rau sa aud de nemultumirile unora dintre trupele participante, dar probleme cred ca vor fi intotdeauna, fiindca in organizarea unui eveniment de o asa amplitudine apar multe necunoscute cu toate previzionarile si masurile de siguranta pe care si le iau organizatorii. Cred ca Alias si Teamstears au de castigat de la aceasta participare si n-ar trebui sa fie asa de categorici in privinta participarii la editiile viitoare!

Link to comment
Share on other sites

De fiecare data cind aud numele lui Covaci si al trupei Phoenix ma astept la ce e mai rau. Acesti indivizi (cred ca de fapt doar NC este responsabil) nu au nici o urma de respect pentru colegii lor muzicieni.

Am auzit povesti (din surse foarte credibile) de sabotaj al colegilor de scena, de interventii si santaje in ceea ce priveste onorariile (daca le dati la aia atita si noua nu ne dati atita noi nu mai cintam). Am fost martor la stufstock unde nici o trupa, oricit de mare, nu a facut proba de sunet, pentru a se respecta programul. Phoenix au facut, plus ca din cite stiu au si intirziat foarte mult, ceea ce pe ansamblu a compromis definitiv sansa altor trupe de a isi mai face un recital onorabil si de a mai aparea in transmisia directa de la TVR.

Nu vreau sa transform acest topic intr-unul anti Phoenix sau anti Covaci. Organizatorii sint de vina 100% ca s-a ajuns la asa ceva. Este insa si vina noastra ca nu punem piciorul in prag, ca nu facem contracte, ca preferam sa cintam "la negru"... Scuze pt rant, dar topicul vostru s-a suprapus peste o stare a mea de maxima dezamagire fata de ce se intimpla in circuitul romanesc de festivaluri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

foarte bine le zice dass101..

-nu e decat vina artistului daca se lasa calcat in picioare... sunt curios daca organizatorii au facut un playlist cu ce s-a cantat si l-au trimis la ucmr-ada ... (pt cei care nu stiu ... toate evenimentele de acest gen platesc drepturi de autor pt difuzare publica),,, in mod normal daca nu ati semnat ceva cum ca va cedati drepturile pt acel eveniment ar trebui sa primiti si drepturi de autor pe langa onorariu :),,,

 

-am lucrat la ucmr 3 ani,, si am lucrat aproape toate spectacolele din tara timp de 3 ani :) si cu parere de rau va spun ca nici o trupa mica nu apare in playlist,, tot din vina artistului se intampla asta :)

 

-acum nu vreau sa fiu inteles gresit dar pana si big mamou sau suburbia sau mai stiu eu ce club in care au loc concerte sunt obligate sa trimita playlist la ucmr-ada,,,

 

ps: cei de la motorrock sigur au trimis playlist .. dar pe el nu sunt decat trupele mari... :( puteti totusi sa faceti o contestatie la ucmr o reclamatie etc.. B) sa va aparati drepturile,,,

ps2: daca nu va declarati piesele nu aveti nici un drept ;) ( dar chiar si in cazu asta bani se pastreaza 3 ani pana ajungeti voi sa va declarati piesele)

Link to comment
Share on other sites

Am fost si io la Motorrock, sambata, dar n-am stat decat pana la Luna Amara (dupa a treia piesa am plecat) fiindca nu eram adecvat imbracat si se cam lasase racoarea. Voiam sa-i ascultam si pe baietii de la Alias, chiar discutasem cu Vali ca ii asteptam sa cante, dar eram si cu X-plozii, se facuse tarziu si n-am mai putut ramane. Vreau sa spun ca, din fata scenei, sunetul a fost foarte bun, au fost multi spectatori, multe trupe (si multe genuri de rock), deci, din punctul de vedere al celui venit la eveniment, nu prea ai avea ce sa reprosezi in afara preturilor mari la mancare si bautura (dar asta e alt capitol). Popa de la Trooper a venit in Bucuresti cu noi si s-a aratat foarte multumit, atat de sunetul de pe fatza, cat si de cel de pe scena. E drept ca nici n-am intrat in detalii pe tema sunetului din monitoare. Imi pare rau sa aud de nemultumirile unora dintre trupele participante, dar probleme cred ca vor fi intotdeauna, fiindca in organizarea unui eveniment de o asa amplitudine apar multe necunoscute cu toate previzionarile si masurile de siguranta pe care si le iau organizatorii. Cred ca Alias si Teamstears au de castigat de la aceasta participare si n-ar trebui sa fie asa de categorici in privinta participarii la editiile viitoare!

poate imi spui si mie cu ce exact ma ajuta faptul ca am participat la jegul ala.

ai trupa? canti pe la festivaluri? daca da, atunci stii si tu raspunsul la intrebarile astea si stii ca bati campii. daca nu, nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout
poate imi spui si mie cu ce exact ma ajuta faptul ca am participat la jegul ala.

ai trupa? canti pe la festivaluri? daca da, atunci stii si tu raspunsul la intrebarile astea si stii ca bati campii. daca nu, nu.

 

 

iti spun la ce cred ca te ajuta : sa incerci sa evadezi din underground. pentru ca, dincolo de underground vine zona mai luminoasa, in care esti respectat ca artist. dar, pentru a evada, iti trebuie un efort considerabil. efort care este depus in varii directii. in fine, e mult de discutat si nu stiu daca are vreun rost! probabil, lucrurile astea le stii si tu foarte bine. te inteleg ca esti revoltat - oricine ar fi cand ar depista aceasta lipsa de respect - dar, ideea e ca, pentru a te face cunoscut ai nevoie de aceste festivaluri...e un cerc vicios! si cand mai apare in joc si caracterul unor oameni de doi lei, e clar ca nu-i a buna!

Link to comment
Share on other sites

offtopic: pe siteul motorrock, la inregistrarile de anu trecut cu teamsters io ii aud pe rares si tomaselli :) in ce formula s-a cantat?

pai carramba erea plecat prin tari straine,si io i-am tinut locul.La tobe a fost Nicu Georoiu,si fiindca Nicu a cantat ani de zile cu Tomaselli,si Teamsters tocma n-avea basist,alegerea a fost usoara.Bineinteles ca moshu si tzetze au fost la locurile lor.A mai fost un baiat de peste Prut,Saxi e porecla lui,la clape si sax .Si exact asa ne-au scos afara si pe noi cand a venit Phoenix,doar ca pe mine m-a impins Adi Barar inapoi zicand cu voce FOaRTE tare "cine &^%$ mea e ma,Phoenix astia?Baniciule,tu stii ,ma?"Si s-a facut brusc liniste.In rest,IDENTIC:un amp de ***** ,unul bun,probe nema,atitudine la fel,bani aproape zero.Anul asta am ales sa cantam la un singur fest;Semenic.Daca si asta iese prost,ma fac lutier :)

Link to comment
Share on other sites

pai carramba erea plecat prin tari straine,si io i-am tinut locul.La tobe a fost Nicu Georoiu,si fiindca Nicu a cantat ani de zile cu Tomaselli,si Teamsters tocma n-avea basist,alegerea a fost usoara.Bineinteles ca moshu si tzetze au fost la locurile lor.A mai fost un baiat de peste Prut,Saxi e porecla lui,la clape si sax .Si exact asa ne-au scos afara si pe noi cand a venit Phoenix,doar ca pe mine m-a impins Adi Barar inapoi zicand cu voce FOaRTE tare "cine &^%$ mea e ma,Phoenix astia?Baniciule,tu stii ,ma?"Si s-a facut brusc liniste.In rest,IDENTIC:un amp de ***** ,unul bun,probe nema,atitudine la fel,bani aproape zero.Anul asta am ales sa cantam la un singur fest;Semenic.Daca si asta iese prost,ma fac lutier :)

Barar con cohones :)

Link to comment
Share on other sites

Orice trupa care participa la orice festival sau concert din lumea asta , de la Big Mamou si pana la Wacken Open Air, are dreptul sa scrie in rider-ul tehnic pe care il inmaneaza organizatorului, tot ce vrea mushchii ei de headliner , sau de trupa necunoscuta care incearca sa-si faca loc in biznisul asta. Nesimtirea organizatorilor poate fi astfel prevenita. In momentul in care accepti postura de trupa de "umplutura"(scuzati expresia, nu am alta la indemana), accepti si niste compromisuri pentru a te urca pe o scena mare.

Razvan isi aminteste foarte bine conditiile in care am stat anul trecut la Costinesti pentru un concert la White Horse, asa ca mi se pare o vaicareala lipsita de sens , ca niste "saraci" care nu ai nicio legatura cu muzica sau arta, dar ajunsi printr-un concurs de imprejurari "organizatori" de concerte , arata lipsa de respect fatza de artisti. Nu e nimic nou. Welcome to rrrrromania!

Link to comment
Share on other sites

"vaicareala" mea se referea la nesimtirea organizatorilor,la dezinteresul aproape total fata de alte trupe al caror nume nu incepea cu "phoe" si se termina cu "nix".

nu am nimic cu respectivii,vad ca unii dintre voi au largit acceptiunea topicului.

repet:m-a oripilat nesimtirea reprezentantei primariei si nimic altceva......nu vreau sa ma leg de sunet,de ridere tehnice,protocoale.......desi din pacate chestiile astea sunt legate de atitudinea de mahala a organizatorilor.......asta e........

oricum,ma bucura faptul ca acest strigat inca face valuri iar ecoul inca i se mai aude.....daca ar depasi si granita rgc-ului ar fi minunat.

oricum ,evadarea din underground,ca sa-l citez pe blackout ,se poate face si cu capul sus,cu mandrie,nu numai in genunchi acceptand toate suturile in fund.......desi uneori si un sut in fund poate fi un pas inainte dar cu conditia sa fii pe directia buna

Link to comment
Share on other sites

pai man, dupa ce a venit la noi, la cortul artistilor, isterica aia de la primaria din ploiesti, care a tinut sa mentioneze ca si pe barbat-su' il da afara din bucatarie cand face curat, m-am dus direct la ZEUL NICU COVACI.

hai sa-ti spun eu ce mi-a zis marea legenda inca vie si care misca a muzicii romanesti:

eu: - domnule nicu covaci, cu tot respectul, stiti ca nea-u dat astia afara ca sa nu va deranjam?

miezu': - vai, nu stiam, cine?

eu: - pai primaria, organizatorii, toti curlingaii astia de p-aici

miezu' (care a fugit degeaba de comunism, ca l-a dus cu el peste tot...): - lasa, ma, ca si pe noi ne fugareau astia acu' niste ani.

mi s-a umplut curu de lacrimi.

nu mai calc in viata mea la bucovul lor de doi bani, mai ales ca la capitolul organizare a excelat unu' Kelsoi, care in viata de toate zilele incarca brichete, repara umbrele, decodeaza telefoane sau asa ceva....

nu mai vorbesc de sonorizare...nu stiu fata cum s-a auzit, dar pe scena a fost destul de nasol, plus ca unul dintre amp-urile de chitara era super-beton (n-am mai cantat pe asa un marshall) si altul era de porc, cu canalul de drive muci, etc.

rider tehnic am trimis degeaba, muzicutistul a ramas fara amp, etc.

 

una peste alta, pe langa toata mizeria asta, mai era si umezeala in atmosfera si mi s-au dus corzile...asta ar cam fi singurul lucru nasol care sa nu aiba legatura cu organizatorii.

nu mai vb. de probele de sunet, la care un nene cu bedgiu' la gat tsriga la noi, la fiecare doua secunde, sa ne grabim.

romania, tara mea.

MARE RESPECT PENTRU TEP ZEPI SI ALIAS, DESPRE CARE NU STIAM CA SUNA ASA MISTO. REALLY. I'M IMPRESSED.

 

 

Aici vreau sa intervin!

Frate, te-as jigni daca ti-as spune ca ai dreptate. ai TOATA dreptatea din lume! E de tras p**a-n gura! Pai fu2-l mortii. Da-o ma dreacu. Hai, mai zic, isi bat joc de 1,2,3,5 trupe, bai nene, da' sa-i dai pe toti afara dintr-o JEN??TUR?? de cort (care era de risu' curului oricum) ca vine Dumnezeu, ma cam scuzi, da' numai' la Ploiesti se face asa ceva tati! Mii de scuze pt ploiesteni, darbaietilor din trupa mea le-am zis CUM MULT TIMP INAINTE: ba, vedeti ca la Ploiesti e prostie mai mare ca-n toata tara. Si am avut dreptate, si ne-au dovedit-o. Omu' de rind nu stie, s-a distrat, a fost ok, trupele au cantat. Da' organizatorii, mi-as (cuvinte urite multe).

 

Un lucru care m-a iritat: frate, inviti Teamsters-ul (care cumbate in blues foarte bine, nu e trupa pe care s-o bagi d-an (cuvant urit) la sfirsitu' programului) si iti bati joc.

Ma intreb ce (cuvant urit) a fost in capatinile lor seci de-au bagat 21 de trupe in 2 zile? Sunt cu (cuvant urit) chiar asa de rau?

 

Hai sa va zis o povestioara cit se poate de adevarata si de jenanta:

Am cintat la motoare la Cluj. Okkkkk. Ghiciti cine au fost invitati? Exact! BONFIRE! Care au facut istorie pe tot globu', nu ca Phoenix sa cinte ca-si ascund jobenu' in gradina vecinului si ca cine stie ce trasura s-a mai dat peste cap (chestii, socoteli, laba). Si pe Bonfire s-a dus Fotzey (liderul trupei C.A.S.H.) si i-a luat personal de la aeroportul SIBIU, fara escorta (cuvant urit) si alte shituri.

Acu hai s-o luam putin logic: voi credeti ca aia de la Bonfire au auzit de fionix? Ma indoiesc, chiar daca sunt nemti si fionix au fugit pe-acolo de securitate.

Sa ma lase frate "ag-tistii" cu figurile astea. Or sti ei muzica, da' nu se (cuvant urit) pe nimeni. Asta tine de omenie.

 

Eu nu ma mai duc la Bucov decit pe bani grei, cu conditiile mele. Atit. Bag (cuvant urit) in festivalu' lor cu 100 de trupe in 2 zile.

 

Auzi faza, ca mi-am adus aminte: inainte sa cinte Tep zepi ne ziceau labile alea de la scena ca sa cintam cite 15 min fiecare trupa ca pe ei ii doare-n (cuvant urit), opresc curentu' si pleaca acasa. Noroc ca am mai gasit un betiv de organizator si i-am tras (cuvant urit)-n gura... si s-a rezolvat.

Pare rau ca nu le-a spart chioru' tobele. Asta-i singurul lucru care inca ma mai roade, ca-n rest noi cintam pt public, indiferent de cit de (cuvant urit) sau nu sunt organizatorii.

 

Voi macar ati facut probe de sunet, noi am venit de la 16:30 DEGEABA. Nu mai continui ca poate cei de la celelalte trupe care m-au calat pe nervi sunt pe forumu' asta si nu-i frumos. Oricum... (cuvant urit) :)

Edited by Elvantin
Link to comment
Share on other sites

Am fost si io la Motorrock, sambata, dar n-am stat decat pana la Luna Amara (dupa a treia piesa am plecat) fiindca nu eram adecvat imbracat si se cam lasase racoarea. Voiam sa-i ascultam si pe baietii de la Alias, chiar discutasem cu Vali ca ii asteptam sa cante, dar eram si cu X-plozii, se facuse tarziu si n-am mai putut ramane. Vreau sa spun ca, din fata scenei, sunetul a fost foarte bun, au fost multi spectatori, multe trupe (si multe genuri de rock), deci, din punctul de vedere al celui venit la eveniment, nu prea ai avea ce sa reprosezi in afara preturilor mari la mancare si bautura (dar asta e alt capitol). Popa de la Trooper a venit in Bucuresti cu noi si s-a aratat foarte multumit, atat de sunetul de pe fatza, cat si de cel de pe scena. E drept ca nici n-am intrat in detalii pe tema sunetului din monitoare. Imi pare rau sa aud de nemultumirile unora dintre trupele participante, dar probleme cred ca vor fi intotdeauna, fiindca in organizarea unui eveniment de o asa amplitudine apar multe necunoscute cu toate previzionarile si masurile de siguranta pe care si le iau organizatorii. Cred ca Alias si Teamstears au de castigat de la aceasta participare si n-ar trebui sa fie asa de categorici in privinta participarii la editiile viitoare!

 

 

Hai sa-ti spun o chestie:

1. la Cluj a fost IMPECABILA ORGANIZAREA, si cred c-am stat intre 3-5 minute sa configurez impreuna cu Nimrod (ex-ALTAR, sunetistul care a fost nr1 acolo) doar PREMIERUL lui Razvan, sa sune asa cum am vrut eu, lasind la o parte x minute pentru TOATA trupa. Si nu m-a dat nimeni jos ca nu e timp, si nu mi-a zis nimeni sa ma grabesc, si a sunat de mai rar, daca erai acolo te apuca plinsu'.. cintam si nu ne venea sa credem ca suntem noi. Deci.. exista si organizare buna. Acolo a fost invers: organizare buna, da' plini de tarani betivi care au venit DOAR sa bea... si-atit.

 

In privinta editiilor urmatoare: (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) si bani grei daca vor AL!AS. Nu ma cred nu-stiu-cine frate, da' nu-si bate joc nimeni de mine. Ca muncesc nu apas pe butoane sa fac muzica. Si vine dinauntru, si ne chinuim sa facem concerte din ce in ce mai bune. Ca sa ce? Sa-mi traga labile de organizatori care n-au macar bunu' simt sa NU se imbete in (cuvant urit) in timpul evenimentului (sa te poti intelege cu ei, nu de alta, ca nu ma intereseaza pe mine cit de alcoolici sunt) si isi trag mucii din nas cand vb cu tine (ca sa nu mai vb de faptul ca iti vorbesc ca si cand ei ar fi super oameni si tu ai fi un ratat. sunt si eu om, si nu-mi tage nimeni (cuvant urit)-n gura.

 

De fiecare data cind aud numele lui Covaci si al trupei Phoenix ma astept la ce e mai rau. Acesti indivizi (cred ca de fapt doar NC este responsabil) nu au nici o urma de respect pentru colegii lor muzicieni.

Am auzit povesti (din surse foarte credibile) de sabotaj al colegilor de scena, de interventii si santaje in ceea ce priveste onorariile (daca le dati la aia atita si noua nu ne dati atita noi nu mai cintam). Am fost martor la stufstock unde nici o trupa, oricit de mare, nu a facut proba de sunet, pentru a se respecta programul. Phoenix au facut, plus ca din cite stiu au si intirziat foarte mult, ceea ce pe ansamblu a compromis definitiv sansa altor trupe de a isi mai face un recital onorabil si de a mai aparea in transmisia directa de la TVR.

Nu vreau sa transform acest topic intr-unul anti Phoenix sau anti Covaci. Organizatorii sint de vina 100% ca s-a ajuns la asa ceva. Este insa si vina noastra ca nu punem piciorul in prag, ca nu facem contracte, ca preferam sa cintam "la negru"... Scuze pt rant, dar topicul vostru s-a suprapus peste o stare a mea de maxima dezamagire fata de ce se intimpla in circuitul romanesc de festivaluri :)

 

 

Frate, esti in Romania si "asta-ti ocupa tot timpul" (Mircea Badea). Ce vrei ma pertinent de-atit? Suntem pupincuristi frate! Pupi curu' celebru si-l (cuvant urit) pe cel mai putin celebru. Prost e ala care da, nu ala care cere. Lu' Covaci ii e bine, ca nu-i trage nimeni nimic in gura.. cere si i se da. Daca vrei contract, du-te in alta tara. Aici nu vei cinta pe contract. Nu stiu daca ai observat, dar romanul e pe sistemu': nu ma bine ma platesti TU pe MINE ca sa te las sa cinti? Tu vrei contract? traim intr-o tara de prosti omule. Daca suntem citiva mai rasariti si ne trece capu' sa gindim una-alta, asta nu inseamna ca tre' sa generalizezi.

O tara de l??bi.

 

Orice trupa care participa la orice festival sau concert din lumea asta , de la Big Mamou si pana la Wacken Open Air, are dreptul sa scrie in rider-ul tehnic pe care il inmaneaza organizatorului, tot ce vrea mushchii ei de headliner , sau de trupa necunoscuta care incearca sa-si faca loc in biznisul asta. Nesimtirea organizatorilor poate fi astfel prevenita. In momentul in care accepti postura de trupa de "umplutura"(scuzati expresia, nu am alta la indemana), accepti si niste compromisuri pentru a te urca pe o scena mare.

Razvan isi aminteste foarte bine conditiile in care am stat anul trecut la Costinesti pentru un concert la White Horse, asa ca mi se pare o vaicareala lipsita de sens , ca niste "saraci" care nu ai nicio legatura cu muzica sau arta, dar ajunsi printr-un concurs de imprejurari "organizatori" de concerte , arata lipsa de respect fatza de artisti. Nu e nimic nou. Welcome to rrrrromania!

 

Costinesti (White Horse, terasa aia de 2 bani plina de betivi cu "garduri de merisori" in care se f*t si borasc toti timpitii) = lab??. Nu poti face treaba acolo pentru ca nu poti face treaba in Costinesti. Mai nou e statiunea tinerilor manelisti. Deci. :)

 

Umplutura era punkul frate (nu jignesc pe nimeni, n-am nimic cu punk-ul doar ca nu isi avea rostul in festival... era un festival rock, nu punk).

Asta e diferenta. Bagi la ore bune punk (in ideea DOBITOACA virgulic?? c?? punkerii NU sunt beti - fals - erau beti de dimineata) si dupa aia bagi Teamstersu' la 3 dimineata. Frumos, a?

 

Mi-as....... (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit)

Organizarea (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit)

 

Sunt curios vineri cum a fost, cand IRIS, Timpuri Noi si Desperado au cintat una dupa alta. S-au dat afara unul pe celalalt din cort. Sunt sigur ca NU. Asa ca... trageti singuri concluziile. Si macar IRIS au o super muzica, si nu arunca jobenu' in gradina vecinului, si cinta cu publicu, etc, etc, Timpuri noi au facut super mega terra show, Desperado n-am cuvinte (sunt preferatii mei in Ro).. deci...

 

A... si dupa ce-au plecat feon-x nu mai era picior de jandarmerie. M-am luat de-un politist si incepuse sa se balbaie. Stiti cum e la un festival rock open-air.. Se imbata punkeru' si sare gardu'... nu mai e mult pana la scena.. etc..

Noi aveam sculele pe scena.. Daca dadea unu' vastu'... cine era de vina? (cuvant urit) !

Deci: daca uscator-de-par-x nu cinta, nu exista pana dupa concertul lor jandarmerie.

 

Sunt foarte nervos si am scris multe lucruri la nervi. Nu-mi pare rau de nimic ce-am scris, doar ca simteam nevoia sa fac urit. In ceea ce ma priveste pe mine si pe baietii din trupa, am dreptate. In ceea ce-i priveste pe cei din public.. n-am (probabil). Show-biz-ul e o tirfa ordinara.

 

Scuze pt limbaj. E tirziu, sunt obosit si plin de nervi.

 

Pentru adepti: nu ratati urmatorul concert AL!AS - 2 piese noi noute (Broken love si Never with me, never with you) va asteapta. AL!AS-ul nu sta degeaba :)

Edited by Elvantin
Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

 

 

 

si bani grei daca vor AL!AS

dar importanti va mai credeti. sunt destule trupe underground care ar alege sa cante in locul vostru

 

 

 

Umplutura era punkul frate (nu jignesc pe nimeni, n-am nimic cu punk-ul doar ca nu isi avea rostul in festival... era un festival rock, nu punk)

cf wikipedia

Punk rock is an anti-establishment rock music genre and movement that emerged in the mid-1970s. Preceded by a variety of protopunk music of the 1960s and early 1970s, punk rock developed between 1974 and 1977 in the United States, the United Kingdom, and Australia, where groups such as the Ramones, Sex Pistols, and The Clash were recognized as the vanguard of a new musical movement.

discriminari, eh?

 

 

 

punkerii NU sunt beti - fals - erau beti de dimineata

tu de abia acum ai aflat ca toti asa zisii punkeri sunt beti aproape constant?

 

 

 

doar ca simteam nevoia sa fac urit

la fel si punkerii, de ce ii condamni?

 

 

 

Show-biz-ul e o tirfa ordinara

surprize, surprize.

 

 

 

(cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit) (cuvant urit)

cat de matur...

 

 

 

 

AL!AS-ul nu sta degeaba

tu intri in contradictie cu afirmatia de mai sus.

 

 

 

 

have a nice *CALM* day.

Link to comment
Share on other sites

elvantin e foarte nervos si eu ii dau dreptate.........

@susceptor:parerea ta ar fi cu totul alta daca ai fi fost acolo;de ce nu se duc trupele underground de care pomenesti??????fiindca foarte multe sunt trupe de-o vara si 10 cantari,n-au nici o conceptie bine definita despre ce vor sa cante,se schimba membrii ca ciorapii daca nu mai des.........fiecare e important in felul lui si prin ceea ce face.......

scuze de offtopic.........

am auzit diverse zvonuri cum ca treaba asta va ajunge si in presa :)

rock on :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

dar importanti va mai credeti. sunt destule trupe underground care ar alege sa cante in locul vostru

cf wikipedia

 

Da ma cred foarte important si nu ma impresioneaza deloc un individ care mananca iaurt in Germania si vine la Bucov pazit de sute de jandarmi, in conditiile in care nu era nici dracu in spatele scenei... Mi-e scarba de tot felul de zei din astia care au inventat rock-ul, apa calda si mersul pe jos..... Trebuia sa citesti mai atent ce a scris omul acolo nu sa scoti din context fraze, a la "Libertatea", "7 Plus" etc.... Daca am spus aceste lucruri aici pe forum a fost pt ca alte trupe sa nu faca greseala pe care am facut-o noi...... dar in stilul caracteristic romanesc se vor gasi cum ai spus si tu "trupe underground" care o sa-i elibereze cortul zeului si o sa suporte niste labe care nu au nimic in comun cu muzica......

 

PS: spune-mi te rog la ce trupa canti, daca ne intalnim la vreun festival sa le zic sa te dea afara cand canta Teamsters Blues Band......

Edited by moshu
Link to comment
Share on other sites

tata, ideea era simpla - aveti mare grija la ce festivaluri va bagati, chiar daca suna misto titulatura.

faptul ca nu semnam contracte e rau.

faptul ca raiderele tehnice sunt trimise degeaba e rau.

faptul ca playlistul e facut de un afon e rau.

 

pe de alta parte, trebuie sa fac o precizare, c-asa-i corect - noi am avut de ales intre a canta pe la 19.30 intre SEDATIV si NISTE BAIETI (asa ni s-a comunicat la telefon) si a canta dupa P(ho)enix astia.

am preferat varianta a doua, pentru ca stilul celor doua trupe mentionate nu se lega deloc cu ce cantam noi. so...

in mod evident, nu-ti poti alege sa canti cand vrei tu pana nu esti consacrat, dar asta-i alta poveste....

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

elvantin... iarta-ma, dar ai incercat cu diazepan?... io repet, lucrurile fata de care voi sunteti groaznic de revoltati, exista decand lumea... cum imi spunea si Caramba mie "unde ai fost pana acum?"... el nu a inteles ca ce spuneam era ironic, caci in conditia in care sti de la bun inceput cum vor decurge lucrurile (in mare masura) si totusi accepti a fi calcat in picioare... atunci s-ar putea sa nu pese nimanui de asta... aceiasi reactie pe care o am (nu doar eu probabil) fatza de cei ce pretind a'si taia venele... cui ii pasa de ei? nu o fac cu mana mea, au ales-o (si oricum se opreste totul doar la a pretinde... mai stim cazuri din alte "discipline")... iar aici intervine liberul arbitru + consecintele acestuia... io zic ca topicu asta e doar un alt foc izolat cata vreme sta aici... vreti sa faceti scandal, nu ne spuneti noua (care stim la fel de bine ca si voi, daca nu de multe ori mai bine cum stau "manevrele" in afacerile cu artisti)... mergeti si urlati pe strazi daca sunteti kiar asa de revoltati, insa repet, odata ce ati ales, constienti fiind de urmari, nu inteleg de unde toata revolta asta... oi fi io mic si prost, iar atunci se explica...

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.