www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lubrifiere potenționemtru volum?


xschatten
 Share

Recommended Posts

Salut. Recent, am curățat un potențiometru de volum la chitară (cu niște contact cleaner), fiindcă avea un sunet 'scratchy' static de fiecare dată când îl întorceam. Acum, sunetul s-a dus, însă potețiometrul nu mai opune așa multă rezistență la întors, uneori chiar și scârțâie dacă îl întorc prea rapid. Mă gândesc că probabil l-am degresat când l-am curățat.

Ce aș putea folosi pentru a avea din nou feel-ul original? Pe forumuri lumea zice de Deoxit Fader Lube, insă la noi văd că nu se vinde. Există vreo soluție pentru a lubrifia potențiometrele?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Am uitat să las un update, în cazul în care mai are cineva o problemă asemănătoare. Am luat de pe eMag un spray pentru potențiometre, care și lubrifiază pe lângă curățare. Contact cleanerul simplu il lasă uscat de tot. Acum totul e ok, ba chiar se simte mai bine decât celelalte potențiometre. Deci trebuie un spray care să și lubrifieze.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, xschatten said:

Am uitat să las un update, în cazul în care mai are cineva o problemă asemănătoare. Am luat de pe eMag un spray pentru potențiometre, care și lubrifiază pe lângă curățare. Contact cleanerul simplu il lasă uscat de tot. Acum totul e ok, ba chiar se simte mai bine decât celelalte potențiometre. Deci trebuie un spray care să și lubrifieze.

Numai vezi că pelicula lubrifiantă în timp poate prinde îmbâcseală și de acolo alte distracții și foșnete. Eu am folosit contact cleaner normal.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.