www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Find a note fret markers


CulBoji
 Share

Recommended Posts

Uitatzi-va aici: Find a note

 

Nush daca atzi mai auzit de asa ceva da io cand am vazut mi sa parut destul de geniala ideea, mai ales pt cei care se afla la un nivel intermediar-mediu cu conostintzele de chitara.

 

In modu asta potzi foarte usor sa memorezi notele din acorduri/game shi sa retzii unde se afla pe grif, sau cand faci improvizatii sa stii unde ii nota pe care o cautzi.

 

Pretzul mi se pare acceptabil 12$+transport shi faptul ca le potzi da jos dupa ce nu mai ai nevoie de ele, oare se gasesc prin tzara?

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ok, am inteles ca sunt 2 reguli

am inteles si faptul ca ai citit asta intr-o metoda de chitara straina

 

insa ceea ce nu am inteles este de ce nu ai si scris cele 2 reguli, sa le stie tot romanu.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Despre invatatul notelor pe grif.... hmmm<_<

 

Pentru incepatori:

Dragii mei, priviti la grif. Aveti 22-24 pozitii si 6 corzi.Cam multe de invatat-pare greu nu ati vrea sa va apucati sa le tociti pe toate.Din cauza gandirii asteia invatati numai trasee pe grif(134 pe E la poz V, 134 pe A la poz V, 134 cu extensie pe coarda D cu degetul 1 la poz V).

 

Vreau sa va dau niste vesti bune:

 

Daca stiti notele pana la pozitia XII, atunci le stiti si de la pozitia XII in sus, pentru ca ele se repeta (dar cu o octava mai sus, evident)

Aveti de invatat doar notele de pe 5 corzi (pentru ca notele de pe corzile 1 si 6 au aceleasi denumiri in aceleasi pozitii).

Astfel numarul de pozitionari al celor 12 note (pentru ca atatea sunt de fapt) pe grif se reduce simtitor.

Deja va simtiti mai bine pt ca nu aveti chiar atatea note de invatat pe grif?-Si nici nu ati pus mana pe chitara.

 

Ei, acum niste exercitii:

 

Luati coarda 1 (E).si ciupiti:Mi (coarda libera), Fa (PozI), Sol (PozIII), La(PozV),Si (PozVII), Do (PozVII), Re (Poz X)

 

Regula e urmatoarea:In timp ce cantati notele, e musai sa le spuneti cu voce tare (Mi,Fa,Sol etc.).Constientizati pozitiile la care se afla notele respective.

Daca stai jumatate de ora (ceea ce e aberant de mult pentru a memora 6 note acolo), le stii perfect.

 

Procedati la fel si pentru celelalte corzi. Daca investesti jumatate de ora pentru fiecare coarda pentru a invata notele, va va folosi extrem de mult in cariera voastra de chitarist. Va fi sigur una dintre cele mai bune investitii de timp facute de voi.

 

Dupa aceasta, pentru verificare - faceti urmatorul exercitiu: Luati un metronom setat la 50-60 BPM.

Luati aleator pe grif note, cate una la fiecare bataie a metronomului (adica la fiecare PATRIME). Nu uitati sa le spuneti cu voce tare. Acordati 5 minute pe zi pt exercitiul asta. Va rog sa nu il subestimati chiar daca pare simplu.

Acest ex il stiu din cartea lui Joe Satriani - Guitar Secrets (si el l-a invatat de la un profesor al lui, un mare compozitor de jazz-Lenny Tristano).El poate fi dus la extrem.

O modalitate este aceea de a mari nr de BPM de la metronom.

O alta modalitate este aceea de a incerca sa intuiesti cunm suna nota care urmaza.

 

In concluzie acest ex este unul foarte productiv, atat pentru incepatori cat si pt avansati.

Satriani spunea ca si acum il mai practica.

 

Daca el il mai practica, tu de ce nu ai face-o?

 

Incarcati sa puneti in practica ceea ce v-am scris mai sus si va garantez (va dau in scris daca vreti) ca o sa aveti rezultate imediate.

 

Succes

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg care e faza cu linkul ala ... n-am mai intalnit note denumite :

1: E-||-F-|-F#|-G-|-G#|-A-|-A#|-B-|-C-|-C#|-D-|-D#|-E-|-F-

2: B-||-C-|-C#|-D-|-D#|-E-|-F-|-F#|-G-|-G#|-A-|-A#|-B-|-C-

3: G-||-G#|-A-|-A#|-B-|-C-|-C#|-D-|-D#|-E-|-F-|-F#|-G-|-G#

4: D-||-D#|-E-|-F-|-F#|-G-|-G#|-A-|-A#|-B-|-C-|-C#|-D-|-D#

5: A-||-A#|-B-|-C-|-C#|-D-|-D#|-E-|-F-|-F#|-G-|-G#|-A-|-A#

6: E-||-F-|-F#|-G-|-G#|-A-|-A#|-B-|-C-|-C#|-D-|-D#|-E-|-F-

 

singurele notatii pe care le stiu de cand eram copil (invatatede la profesor) sunt :

 

Coarda MI: 1-FA 3-SOL 5-LA 7-SI 8-DO 10-RE 12-MI -1st coarda

Coarda SI: 1-DO 3-RE 5-MI 6-FA 8-SOL 10-LA 12-SI -2nd coarda

Coarda SOL: 2-LA 4-SI 5-DO 7-RE 9-MI 10-FA 12-SOL -3rd coarda

Coarda RE: 2-MI 3-FA 5-SOL 7-LA 9-SI 10-DO 12-RE - 4th coarda

Coarda LA: 2-SI 3-DO 5-RE 7-MI 8-FA 10-SOL 12-LA -5th coarda

Coarda MI:idem MI subtire -6th coarda :)

 

__cine nu se descurca poate usor sa-si noteze pe niste buline albe notele si sa le lipeasca pe grif (in caz ca aveti chitara clasica, folk , acustica ..) pe electrica nu mai ***** griful cu chestii din astea ...__

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

A-G sunt denumirile americane pentru notele muzicale, de la La (A) la Sol (G) . Uneori se foloseste si H pentru La. Am constatat pe propria-mi piele ca e foarte bine sa stii sa lucrezi cu ambele notatii..

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu H inlocuieste nota "si" adica B din notatia standard.

dreptate mare ai. Se pare ca aberez.

 

Continental note names

 

Another style of notation, rarely used in English, uses the suffix "is" to indicate a sharp and "es" (only "s" after A and E) for a flat, e.g. Fis for F♯, Bes for B♭, Es for E♭. In parts of Europe, the letter H is sometimes used instead of B, in which case B represents B♭.

http://en.wikipedia.org/wiki/Note

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.