www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dodiez- Human Nature


pixy
 Share

Recommended Posts

Guest John_OttO

Bre pixescule eu ti-am zis deja parerea mea.Piesa rupe si ca sound si ca compozitie.Pe mine care va stiu toate piesele m-ati surprins cu asta.Ce pot sa zic daca tot album va suan la fel de revolutionar s-ar putea sa avem unul dintre cele mai bune albume de metal de la noi.Spor la treaba in continuare.PACE!

Link to comment
Share on other sites

pai ce anume doresti sa stii? :)

 

iti spun asha in mare : tobele au fost inregistrate in studioul Taine(setul un yahama maple custom cu tomuri ludwig, cinei sabian ax) , restu in sala noastra de repetitie, mixata si masterizata de mine ulterior.

 

bassul l-am tras direct in placa de sunet , vocea la fel cu sm 58

la kitari am folosit gibsonu les paul alu george (sa-i traiasca :) ) , amp 5150 , cabinete 2 unu de 2x12 Tone si un Behringer 4x12 cu difuri celestion V30, mic sm 57(ii multumesc lu prowlergrig cu ocazia asta pt ajutor :(:) ) , placa de sunet a fost un line 6 tone port (preampurile din el) .mixajul complet digital

 

am uitat sa precizez

 

piesa poate fi ascultata si la :

 

http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=695461 pt cei care nu au cont de myspace.

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca bucata suna foarte bine per total, insa cei cu basu au dreptate, este complet amestecat cu chitara, se aude doar un slide la 1:48 (am ascultat pe niste intra-aurale care au mai mult decat destul bas).

am cateva intrebari daca se poate:

 

- care e numele oficial al stilului in care cantatzi?

- si cand va schimbatzi numele? suna ca numele unei formatii de liceu din times before the light...

- george - ce pickup-uri ai nene pe LP-ul ala?

Link to comment
Share on other sites

amestecatu basului cu gtra se numeste mixing :) asta 1( nu e ironie )

george a avut un SD jb in bridge la vremea cand am tras asta insa acu are niste doze mult mai bine .

nume oficial al stilului pe care-l cantam daca ma intrebi pe mine este un thrash combinat cu diferite insertii de elemente de death si hardcore si poate si altele.dar multi numesc metalcore generic cam orice trupa metal din ziua de azi, iar daca sunt f duri ii numesc deathcore :)

 

cand despre nume nu o sa ni-l skimbam si nu ne intereseaza cum suna . nu suntem adeptii numelor de genu MORbid grind mortuary death megatron blastbit , sau all that lies around, burry your mama , dying anal erectus si altele de gen :) hehe sper ca ai inteles ideea

Link to comment
Share on other sites

mixaju poa sa fie in multe feluri. e o chestie de gust, daca vrei basul mai in fatza sau nu. anyway.

relativ la stil, ma gandeam eu ca e ceva din zona cu core. btw, dilithiumcore n-a aparut?

si vorbind despre nume, sa-l stapanitzi sanatosi. a se nota ca eu n-am sugerat nimic cacofonic, anal si putrid, in schimb tu ai niste idei bune acolo :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca bucata suna foarte bine per total, insa cei cu basu au dreptate, este complet amestecat cu chitara, se aude doar un slide la 1:48 (am ascultat pe niste intra-aurale care au mai mult decat destul bas).

am cateva intrebari daca se poate:

 

- care e numele oficial al stilului in care cantatzi?

- si cand va schimbatzi numele? suna ca numele unei formatii de liceu din times before the light...

- george - ce pickup-uri ai nene pe LP-ul ala?

 

Parerea mea e ca piesa are destul bas. Daca mai vrei, e de ajuns sa ridici un pic din butonul de joase. Stilul asta suna muddy daca ai prea multe joase.

 

Doza Seymour Duncan JB suna f slab in comparatie cu doza originala 498T pe orice stil. 498T ii da clasa si la clean, si la blues, si la trash. Iar dozele de acum sunt boutique si canta singure :) Acum serios: mana lu Pixi suna asa, dar ajuta si ampul si chitara. Dar ar fi obtinut ceva la fel de decent cu chitara lui cu EMG-85...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca piesa are destul bas. Daca mai vrei, e de ajuns sa ridici un pic din butonul de joase. Stilul asta suna muddy daca ai prea multe joase.

 

Doza Seymour Duncan JB suna f slab in comparatie cu doza originala 498T pe orice stil. 498T ii da clasa si la clean, si la blues, si la trash. Iar dozele de acum sunt boutique si canta singure :) Acum serios: mana lu Pixi suna asa, dar ajuta si ampul si chitara. Dar ar fi obtinut ceva la fel de decent cu chitara lui cu EMG-85...

 

n-am zis ca piesa nu are bas, as in frecventze de bas. are destule. bass-ul insa, ca instrument, nu se aude decat la 1:48 sau cat era.

ascultai adineauri si ac/dc (in drum spre munca) si watain (black metal ortodox) si in amandoua inregistrarile, din stiluri complet diferite, bass-ul e foarte prezent. ma rog, fiecare cu gustu lui.

 

apropo de doze, george, abia astept sa vad cum imi suna chitara cu un tony iommi si un p-94 :)

ma bucur sa vad ca am facut bine trecand peste SD JB (ma gandeam sa iau ceva mai ieftin, in scopul de a scapa cu viatza din mainile nevestei!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.