www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dodiez- Human Nature


pixy
 Share

Recommended Posts

apropo de doze, george, abia astept sa vad cum imi suna chitara cu un tony iommi si un p-94 :)

 

P-94 e geniala, mai ales in bridge. Eu n-am reusit s-o integrez ca sound in ce cant acum, asa ca am scos-o de pe chitara, si ma gandeam s-o vand dar imi cam pare rau dupa ea :) E cel mai autentic sound Gibson dintre toate dozele pe care le-am probat pana acum. Momentan e in bridge pe chitara Tokai (Les Paul Custom) lui Felix si nu ma mai saturam ascultand :)) Pacat ca e stangaci Felix :()

Link to comment
Share on other sites

cred ca are dreptate das101, asta accept, ca definitia basului nu e kiar cum ar fi trebuit(poate nici kiar al meu) , insa asha a ieshit ..dar ca nu se aude basu mi se pare cel putin ciudata exprimarea si nu pot fi de acord cu ea.

poate nici vocea nu are frecventele cele mai stralucite dar numai prin incercari putem invata si repara neajunsurile nuh? :)

 

vad ca discutia s-a transformat in detalii despre doze si nu-mi pare rau catushi de putin, im in :) , lets debate :)

Link to comment
Share on other sites

clar! am incercat sa fac critica constructiva, nuj't daca a iesit.

my bad, sorry.

 

Nu era in sensul asta :( Pixi e bucuros de discutie, orice noutate e buna :) Noi deja discutam doze de 2 ani zilnic :) Eu am gasit in final doza bridge perfecta ptr stilul meu, iau cu neck-ul sunt acolo 99%. Dar am si cheltuit o groaza de bani ....

 

Later: Bai Pixi dar ce rapid esti ma... Asa esti si la ceas de seara? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu era in sensul asta :( Pixi e bucuros de discutie, orice noutate e buna :) Noi deja discutam doze de 2 ani zilnic :) Eu am gasit in final doza bridge perfecta ptr stilul meu, iau cu neck-ul sunt acolo 99%. Dar am si cheltuit o groaza de bani ....

 

Later: Bai Pixi dar ce rapid esti ma... Asa esti si la ceas de seara? :)

 

io am inteles ca nu se supara, insa e unii care admolesteaza daca faci off-topic, administratoru' dom'le, ala e, da, administratoru'.

 

pai mai george mai, daca nu te pricepi mamaie... ashea ie!

serios acuma, sper sa fiu multzumit de ele, baietu de la magazinu' cu chitare era cam "hm, ciudata combinatie, ma intreb cum suna in middle position", dar asta era ideea din punctul meu de vedere, sa sune chitara asta in doua feluri foarte diferite; ce strutzocamila cacofonica o iesi la mijloc, acuma sa avem pardon.

a, si in plus costa si o gramajoara de bani, mai ales tony-ul - nu ca p-94 ar fi ieftin. dar cu dozele stock nu se mai putea, daca aveai mai mult de doua corzi ringing se facea noroi.

matale ce doze ai acuma? ce butic?

Link to comment
Share on other sites

Combinatia ta se gaseste pe Gibson BFG. Am cantat un pic cu ea si e f faina iar pozitia middle e f interesanta.

 

Pardon, dar nu e chiar asa: pe BFG au Burstbucker 3 (zebra) cu P-90.

Acuma e clar ca BB3 nu e Tony Iommi, si desi Gibson zice ca P-94 e "P-90 tone in a humbucker housing" sau ceva de genul asta, oameni care au cantat mai multe mi-au zis ca nu prea e asa, P-94 suna suficient de diferit de P-90. Anyway, daca te nimeresti prin zona de maine incolo, da un telefon si hai sa le auzi :)

 

Tim White-ul ala pare de obraze prea fine pentru mine, sa-l stapanesti sanatos! :)

Poate pentru neck te-ar interesa sa incerci un bare knuckle?

Link to comment
Share on other sites

Nu, cred ca o sa astept pe fratele lu tim ptr neck. Dar nu cred sa apara ceva pe ebay prea curand, si oricum se da cu pret mai mare decat nou. iar lista de asteptare e in momentul asta de 2 ani si 2 luni ptr una noua. Bareknuckle n-am cantat niciodata, dar am ascultat samples pe net si nu sunt mai bune decat ce am acum.

P-94 suna un pic diferit fata de P-90. Dar iti garantez ca la o usoara distorsiune nu prea mai auzi diferenta, iar cand intra toba nici nu mai exista :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.