www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzicutza


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Numai ce am venit din state cu niste muzicute pt uz personal si tin sa te anunt ca nu exista diferente de calitate deoarece si la ei importurile se fac din germania (pt Special 20) respectiv japonia pt Lee Oskar. Aceeasi marfa o gasesti si la noi (Muzikia). Ca si fapt divers,mi-am achizitionat cateva Lee Oskar-uri care la ora actuala sunt mai ieftine ca si Special 20-urile la ei. Cumpara cu incredere de la noi, macar poti trimite inapoi daca gasesti o problema la muzicuta.

Cheers mate

Edited by blues_serghey
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu cineva de la Muzikia, ma costa 88 Ron cu transport inclus.

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Alex , nu are nici un rost sa comanzi din America , americani nu produc nici un fel de muzicute, in Germania sunt doua din firmele care produc aceste instrumente: Hohner si Seydel.

Hohner gasesti pe thoman iar Seydel ( un pic mai de calitate si mai scumpe) gasesti aici Seydel .

Nu iti recomand muzicuta cu "comb" de lemn ci unul de plastic , si nici nu iti cumpara un set de muzicute ieftine ... in concluzie alegerea ta Hohner Special 20 , cred ca e foarte buna , ia-ti una in gama do , key of C .

 

 

PS: daca speri ca muzicuta e un instrument usor ,vei fi dezamagit.

Link to comment
Share on other sites

Luni fac comanda la Muzikia la Hohner Special 20. Sper sa nu-mi iau teapa(nu cu muzicuta, ci cu magazinul). M-am convins ca Special 20-ul este cea mai buna muzicuta :)

 

Niciun instrument nu este usor, stiu asta. Dar am ascultat cateva piese blues cantate cu muzicuta si am ramas mut de uimire. Imi place ca este un instrument mic, portabil, si pot sa cant la el oricand.

 

Marti ar trebui sa-mi vina muzicuta, poate cel tarziu miercuri(depinde de seriozitatea magazinului si a firmei de curierat), revin cu poze si poate-poate si cu cantece :)

 

Stiti siteuri utile pentru invatatul muzicutei? Am vazut mai multe, dar vreau unul si bun ca sa invat numai de pe el.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par nerabdator(desi chiar sunt), am trimis comanda la Muzikia( www.muzikia.ro)inca de duminica, niciun raspuns din partea lor pana acum. Probabil trebuia sa fac comanda prin Add to Cart? Am trimis-o prin formularul de mail de la Contact Us...

Acum nu stiu ce sa fac, sa astept un raspuns sau sa refac comanda, de data asta prin Add to Cart?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Vad ca baietii de la Muzikia au intrat in vacanta, cel putin asa presupun pentru ca n-au mai dat niciun semn de viata pana acum...

 

Stiti cumva vreun magazin online serios(preferabil din Bucuresti) care sa aiba pe stoc Hohner Special 20?

Link to comment
Share on other sites

De invatat voi invata, problema e ca nu am de unde s-o cumpar, cei de la Muzikia nu raspund la e-mailuri, si nu sunt din Bucuresti ca sa cumpar de la Muzica...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Legat de problema cu ruptul lamelelor !!!

 

Hai sa o lamurim cat de cat !!!

 

Lamelele se rup in momentul in care NU STII CUM SA CANTI PE O MUZICUTA !!!

 

Orice incepator(subsemnatul o stie foarte bine!!! ca am rupt si eu la inceput - prin 1996-1998) rupe lamele la muzicuta pentru ca nu stie sa lucreze cu presiunea aerului, care este esentiala in cantatul la muzicuta !

 

NU SE RESPIRA DIRECT DIN PLAMANI , ci din DIAFRAGMA(sau "din stomac" cum se spune popular !!!).

 

Atunci nu se mai petrece fenomenul ruperii lamelelor atat de des !!!

 

Eu l-am vazut pe Sugar Blue, am stat de vorba cu el si am vazut muzicutele lui(SPECIAL 20 - de serie , normale, nu modele speciale "custom" !!!) si desi tipul canta cu o viteza si o putere foarte mare pe ele, nu a rupt nici o muzicuta , cel putin nu cat a cantat in Romania anul trecut - 6 concerte !!!

 

SPECIAL 20 sunt foarte bune !!! mie nu imi plac Lee Oskar pt. ca actualele modele existente in fabricatie nu mai sunt la acelasi nivel de calitate ca cele de acum vreo 10-15 ani !!! sunt multi cei care spun asta !

actualele modele tind sa "fluiere" la benduri !!

 

scaderea pretului lor este un semn ca s-a umblat undeva la calitatea bronzului !!! ca de acolo pleaca totul !!!

 

cam asta este... eu am lucrat cu MUZIKIA si nu am avut probleme ! cel mai bine este sa lucrati cu ei dand telefon si intreband ce au in stoc, ce tonalitate, si sa negociati plata prin ramburs, lucrand prin Posta Romana !

 

Colet simplu cu ramburs ! face 3 zile si ajunge sigur !!!

 

Eu nu am avut rpobleme ! ATENTIE !!! nu le fac reclama !!!! doar spun cum am lucrat !

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

[deleted]

 

later edit: am primit e-mail, comanda a fost trimisa azi...

Sa speram ca vine maine, sa am ce face in weekend!

 

Multumesc domnului Marcian Petrescu pentru amabilitate, precum si tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari!

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Legat de problema cu ruptul lamelelor !!!

 

Hai sa o lamurim cat de cat !!!

 

 

 

NU SE RESPIRA DIRECT DIN PLAMANI , ci din DIAFRAGMA(sau "din stomac" cum se spune popular !!!).

 

Atunci nu se mai petrece fenomenul ruperii lamelelor atat de des !!!

 

Eu l-am vazut pe Sugar Blue, am stat de vorba cu el si am vazut muzicutele lui(SPECIAL 20 - de serie , normale, nu modele speciale "custom" !!!) si desi tipul canta cu o viteza si o putere foarte mare pe ele, nu a rupt nici o muzicuta , cel putin nu cat a cantat in Romania anul trecut - 6 concerte !!!

 

marcian, dragule, nu vreau sa intru in polemici cu tine, dar, daca tot postezi, am sa te rog sa citesti cu atentie posturile celorlalti.

stiu ca te pricepi la muzicuta, dar eu am spus ca special 20 se rup mai USOR, nu mai DES!!!

faci diferenta?

iar in ceea ce priveste respiratia, ar trebui sa formulezi cu ceva mai multa acuratete sfaturile.

diafragma este un muschi care cam asta face: umple si goleste plamanii. faza cu "nu se respira direct din plamani" e de cascadorii rasului.

pasionatii de muzicuta (inclusiv eu) vor gasi extrem de utile sfaturile tale, dar formuleaza-le corect, ca ne zapacesti pe toti.

vrei, probabil, sa spui ca diafragma trebuie antrenata. nu??

sau ca e de preferat sa folosesti respiratia abdominala atunci cand canti la muzicuta. nu??

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

va salut - ca sa-i raspund lui carramba

 

marcian, dragule, nu vreau sa intru in polemici cu tine, dar, daca tot postezi, am sa te rog sa citesti cu atentie posturile celorlalti.

stiu ca te pricepi la muzicuta, dar eu am spus ca special 20 se rup mai USOR, nu mai DES!!!

faci diferenta? - este o diferenta foarte mica !!! cand spui se rup usor , oricine poate sa inteleaga ca - se rup usor = se rup des !!!

 

 

iar in ceea ce priveste respiratia, ar trebui sa formulezi cu ceva mai multa acuratete sfaturile.

diafragma este un muschi care cam asta face: umple si goleste plamanii. faza cu "nu se respira direct din plamani" e de cascadorii rasului. - imi pare rau, dar aici trebuie sa-ti spun ca expresia este adaptata de la americani - ei spun asa !!! poate ca in romana nu suna bine, dar ilustreaza excat ideea !

un om neantrenat, care nu face sport sau canta la un instrument de suflat sau cu vocea, NU STIE SA RESPIRE DECAT asa cum o face el in mod normal ! ceilalti oameni , care au antrenament stiu ce inseamna diafragma si ce face ea !!! marea majoritate nici nu stiu ce-i aia diafragma !!! habar nu au ca au acest muschi in organism !!!

 

iar ca sa-l folosesti iti trebuie un om care sa te invete cum sa-l folosesti. mai ales ca dupa ce ajungi sa lucrezi cu ajutorul acestui muschi, trebuie sa apara ceea ce se numeste "controlul inconstient" al acestui muschi... mai clar, cand canti la muzicuta, lucrezi cu acest muschi, esti constient ca-l il folosesti, dar nu esti atent in cantare cum il controlezi !!! ca nu ai putea sa fii atent si la ce canti si la cum lucreaza muschiul respectiv !!! incepi sa o faci cum se spune din reflex !!!

 

pasionatii de muzicuta (inclusiv eu) vor gasi extrem de utile sfaturile tale, dar formuleaza-le corect, ca ne zapacesti pe toti.

vrei, probabil, sa spui ca diafragma trebuie antrenata. nu??

sau ca e de preferat sa folosesti respiratia abdominala atunci cand canti la muzicuta. nu??

- asta este ideea de baza, da ! dar faza este ca am vrut sa scriu anumite lucruri "mai socant", ca sa vad daca ma va intreba cineva ce inseamna ce am scris eu....

acuma fara suparare, nu am nici un interes sa dau lectii aici, mai ales ca nu e posibil si nici nu am timp sa scriu atata amar de informatii !!!

 

cam asta este, multumesc de interes. Marcian

Edited by marcianpetrescu
Link to comment
Share on other sites

- imi pare rau, dar aici trebuie sa-ti spun ca expresia este adaptata de la americani - ei spun asa

 

iar ca sa-l folosesti iti trebuie un om care sa te invete cum sa-l folosesti. mai ales ca dupa ce ajungi sa lucrezi cu ajutorul acestui muschi, trebuie sa apara ceea ce se numeste "controlul inconstient" al acestui muschi... mai clar, cand canti la muzicuta, lucrezi cu acest muschi, esti constient ca-l il folosesti, dar nu esti atent in cantare cum il controlezi !!! ca nu ai putea sa fii atent si la ce canti si la cum lucreaza muschiul respectiv !!! incepi sa o faci cum se spune din reflex !!!

 

faza este ca am vrut sa scriu anumite lucruri "mai socant", ca sa vad daca ma va intreba cineva ce inseamna ce am scris eu....

acuma fara suparare, nu am nici un interes sa dau lectii aici, mai ales ca nu e posibil si nici nu am timp sa scriu atata amar de informatii !!!

 

cam asta este, multumesc de interes. Marcian

 

sunt curios cum arata metoda ta de predare, in acest caz. e in engleza?

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit muzicuta!!!

Slaba firma de curierat, am platit 25 lei transport pt. o muzicuta de 70... deh, Romania...

 

Primele impresii? Se aude foarte tare, se canta foarte usor, incep deja sa pot sa suflu in fiecare gaura individual :)) E chiar interesanta, imi place :)

Link to comment
Share on other sites

Gaura 10 se canta foarte greu si are un sunet care parca nu se potriveste cu celelalte... asa e la toate muzicutele sau are a mea ceva?

 

Dupa cateva ore de cantat am inceput sa inteleg unele chestii, daca la inceput nu puteam sa obtin un sunet curat si puternic, acum deja pot sa o fac sa sune bine :) Si nimeresc si gaurelele destul de bine. E o bijuterie, nu alta... Handmade in Germany :)

Link to comment
Share on other sites

Zicea cineva aici ca la Hohner Special 20 se rup mai usor lamelele. Cum se rup, daca suflu prea tare? Sau daca nu suflu bine?

 

Puteti sa-mi recomandati un forum de muzicutionisti pt. ca din pacate, pe forumul acesta nu prea sunt multi muzicutionisti activi :)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa nu observ nesimtirea de pe harmonicalessons.com, lectiile gratuite sunt putine si neimportante. Ma mir cum de a reusit acest site sa fie in top, isi bate joc de cei care il viziteaza cu gandul ca vor afla ceva util. In comparatie cu studiul chitarei sunt prea putine resurse de informatie pt. muzicuta, dar probabil este un instrument mai usor(eu cel putin am reusit sa cant din prima zi cam toate cantecelele celebre de pe harptabs.com, de la beginners).

 

Mai am probleme cateodata cu single notes-urile, dar in mare parte le nimeresc bine :) Am observat ca a inceput sa ma doara mandibula dupa ce cant 30 minute, asa patesc toti incepatorii sau nu o tin eu cum trebuie?

Link to comment
Share on other sites

te salut !

 

problema cu siteurile de muzicute si de lectii de muzicuta este urmatoarea !

 

e foarte greu sa ti se explice in scris cum sa respiri si cum sa faci sa sune notele bine !

 

de aceea nu prea gasesti lectii clare ci doar lick-uri sau idei de solouri... se presupune ca stii deja ce sa faci !

 

gaurile de la 8 la 10 sunt mai greu de atacat si necesita alta tehnica de modulare !

 

se controleaza aerul strict numai din diafragma !!! si muzicuta trebuie tinuta un pic altfel, iar anumite tehnici, ca tremoloul din palme, wah-ul din palme sau gura, vibratoul din gat se fac altfel...

 

la fel si viteza in acel registru este mult mai dificil de obtinut !

 

legat de durerile de buze, obraji, mandibula... ele sunt normale la inceput, dar dupa ce capeti relaxare si control, ele dispar !!!

 

cam asta e... poate mai intru cand am timp si discutam.

 

 

p.s. pentru carramba - metoda mea de a preda muzicuta este sa zicem diferita de a altora, pt. ca se bazeaza pe experienta personala. fiecare muzicutist preda altfel !!!

marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pe la ce pret ajunge o muzicuta de blues, si unde pot gasi??

 

O muzicutza Hohner ajunge la 70 de lei si le gasesti de obicei in orice magazin de instrumente muzicale(ex. in cluj). Hohner sunt cele mai apreciate, mai ales modelele Special20, marine band sau blues harp. Mai exista un topic cu discutii despre muzicutza?

Link to comment
Share on other sites

pentru cei care sunt din Bucuresti sau au drum in Bucuresti !!!

 

La magazinul MUZICA, la 2 standuri de la parter !!! - gasiti muzicute Hohner SPECIAL 20 in Do Major©, la pretul de 80 lei.

 

Merita !!! luati cat exista, ca dispar repede ! aduc putine !

 

Nu va recomand altceva !

 

Marcian Petrescu -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest black rider

Aprige discutii si multe sfaturi. Din cate am citit io pe aici, treba e mult mai spinoasa decat am crezut. Interesanta evolutia lui sorin. Cat studiezi pe zi, prietene? Ai background in muzica, sau ai inceput sa canti asa, la muzicutza???

Sal'tare tuturor si ne mai auzim pe aci...

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva de chitarile Tower? Shanghai.China scrie pe ea. Si niste litere chinezesti. E cu 2 randuri si 24 de gauri. O am de ani de zile si inca e buna, nimic stricat. Canta tata la ea ocazional si eu tot ocazional dar nu ma pricep sa stiu daca ma chinui cu ea si ar trebui sa-mi iau alta. N-am cu ce compara. Oricum vroiam un special 20 sa ma apuc serios de cantat dar nu gasesc in oras si cand ma gandesc la costurile de transport ca sa-mi iau de pe net mi se face rau.

Link to comment
Share on other sites

Muzicutele alea au fost bune undeva in anii '80 ! dupa 1990, calitatea lor a devenit ABSOLUT DEZASTRUOASA !

 

iti recomand sa iei legatura cu cineva de incredere din Bucuresti(ruda, prieten, etc...) si sa-l rogi sa mearga la Muzica, la parter, unde sunt vreo 2 magazine care au muzicute HOHNER SPECIAL 20 - sa iti iei una in C major(de preferat pt. inceput !)... Nu iti recomand altceva !!!!

 

Da-mi un mesaj daca nu te descurci ! am si eu cateva muzicute foarte bune de vanzare - din stocul meu de rezerva - oricum am prea multe (vreo 100 de bucati) !

 

Marcian Petrescu - TRENUL DE NOAPTE(harmonica blues band)

Link to comment
Share on other sites

Interesanta evolutia lui sorin. Cat studiezi pe zi, prietene? Ai background in muzica, sau ai inceput sa canti asa, la muzicutza???

Sal'tare tuturor si ne mai auzim pe aci...

 

Black Rider , nu am nici un background in muzica , mai zdranganesc la chitara din cand in cand . Cat sudiez? Situatia e cam asa(e pentru prima oara cand pot sa vorbesc pe tema aceasta fara frica ca vreun sef poate sa afle cum sta treaba, locuiesc in usa): eu studiez la munca , am un loc de munca care imi permite , operez niste masinarii complicate , pe schimbul de noapte , nici un sef imprejur, masina e relativ galagioasa si acopera sunetele muzicutei, asa ca in zilele bune exersez 3-4 ore . Telefonul are capabilitatea de a viziona video-uri asa ca am descarcat multe lectii de pe youtube , muzicuta intr-un buzunar si lectiile in celalat buzunar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut,

Mi-au placut mult reprezentatiile lui s0rin si as avea si eu o intrebare pentru cunoscatori: care sunt clasici care v-au bucurat inimile in materie de blus cantat la muzicuta?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest andrei_andrei

Salut baieti!

 

Tot va citesc de o vreme si m-am gandit sa imi fac si eu un cont. As vrea sa imi spuneti niste magazine serioase din strainatate care fac livrari si la noi. Chiar si aici in Bucuresti mi se pare a fi o oferta destul de saraca... cel putin eu nu cunosc un alt magazin in care sa gasesti muzicute in afara de magazinul Muzica, iar acolo sunt doar cateva modele. Am fost ieri pana acolo pentru ca as vrea sa imi cumpar un Golden Melody si nu am gasit-o. Nici macar Special 20's nu mai aveau. Eu sunt inca la inceput, dar as vrea sa imi mai achizitionez cateva muzicute, mai ales in alta cheie in afara de "C" si ma gandesc la ceva Hering sau Suzuki, am vazut ca sunt destul de bune si sunt si mai ieftine...

 

P.S.: are cineva Seydel??? Am auzit ca sunt super...

 

Cu respect,

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarflag

Si eu vreau sa imi iau una luni.Una de blues.Nu stiu de ce ma tenteaza...Adica stiu, imi place foarte mult blues-ul si dupa cate am vazut, pe muzicuta chiar se poate canta blues...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.