www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce carti mai citim ...


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pai nu *e vorba* de scatofilie, scatofilia e unul din mijloacele la care recurge nea Bruckner intru realizarea mesajului sau. Care oricum nu mi s-a parut cine stie ce... But alas, the sea is a cruel mistress. Am facut rost de The Magus, varianta Vintage Classics, abia astept sa termin cu bacu+admiterea ca sa pot sa ma scunfund calumea in citit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Morgan
a murit vonnegut. daca sunteti sinceri varsati o lacrima

 

RIP. Am citit Galapagos si Leaganul Pisicii, nu cred ca am vazut om care sa poata sa rada de apocalipsa cum radea Vonnegut, un scriitor foarte bun.

 

De la Phillip K Dick recomand orice (cea mai ciudata pana acum mi s-a parut Cele Trei Stigmate ale lui Palmer Eldricht, am citit tot ce-a fost tradus in romana), dar pe mine m-a marcat in special Substanta M (A Scanner Darkly)

William Gibson de asemenea foarte bun, vreau sa fac rost acum de Count Zero, si astept sa se traduca Mona Lisa Overdrive. Un pic cam dificil de citit Gibson, adica trebuie citite pana la capat cartile lui ca sa intelegi ceva. Mai ales Machina Diferentiala, cartea care a dat nastere curentului steampunk.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

si eu le-as citi in original, dar ma doare capu daca le citesc de la calculator, asa ca am de ales intre a face un drum pana in strainatate sa le iau in original la preturi enorme (la care se adauga pretul de drum), pe care nu mi-l permit, sau sa citesc ce se traduce in romana. Te asigur ca engleza mea e suficient de buna sa nu am nevoie de traduceri, ba chiar acestea ma incurca uneori, dar nu prea am incotro.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

+1, dar am un obicei foarte prost de a rataci chestiile care nu au coperta, si la cat de mult citesc eu imi permit sa astept sa apara ceva nou

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Raskolnikov

Am cumparat la second hand o carte intitulata "The intimate sex lives of famous people". Printre presedinti, regi, oameni de stiinta, scriitori si compozitori celebri am gasit si 2 pagini cu Jimi Hendrix. Eu am citit 2 biografii si mai multe articole dar chestiile astea nu le-am aflat pana acuma. Binenteles, se povesteste cum a avut o gramada de gagici, dar, se spune, niciuna nu a ajuns sa fie pe locul 1.

Pe locul 1 a fost intotdeauna chitara.

Luati aminte baieti! :)

Una dintre fete, Kathy Etchigham din Londra, cu care a avut o relatie mai serioasa spunea: "Jimi used girls like some people smoke cigarettes" si ca are copii in Suedia, SUA si Germania. Mai spunea ca ei nu-i pasa prea mult despre infidelitatile cu groupies, dar cateodata se mai iscau batai din cauza geloziei. Intr-o bataie din asta Jimi i-a fracturat nasul, insa ea si-a luat revansa mai tarziu lovindu-l cu o tigaie in cap in timp ce dormea.

Odata a fost atacata si batuta cu cruzime de 4 groupies geloase.

O faza tare este cand intr-o zi au venit la Jimi 2 groupies din Chicago, care isi spuneau Plaster Casters. Aceste fete au avut o idee careia i s-au dedicat trup si suflet, aceea de a reproduce in plastic penisuri ale muzicienilor rock.

Multi au refuzat sa li se ia mulajul, nu Jimi insa. El a facut asta cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Guest Koma

"De veghe..." am citit-o anul trecut. se citeste f usor...

 

imi plac foarte mult cartile lui stephen king :) colectionez. unele sunt foarte bune

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

am citit "de veghe in lanul de secara" de doua ori pana acum, din pacate alte carti ale lui salinger nu se ridica la nivelul ei. Stephen king e ok, dar la capitolul horror il prefer pe Clive Barker, si pe John Saul cateodata, cel putin "cronicile din blackstone" e geniala

Link to comment
Share on other sites

am citit "de veghe in lanul de secara" de doua ori pana acum, din pacate alte carti ale lui salinger nu se ridica la nivelul ei.

 

esti sigur ?? ca tocmai ce vreau sa-mi comand o alta carte de-a lui salinger, si ma gandeam la „Franny si Zooey”. Ce zici ? Chiar asa se observa o diferenta de stil sau de ce nu se ridica la nivelul cartii acelea ? Oricum, cred ca mai sunt carti scoase de el tot cu personajul din "de veghe in lanul de secara"...

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

eu am mai citit "9 povestiri" si "Dulgheri, inaltati grinda acoperisului", a doua e cam statica, chiar plictisitoare as putea zice, dar probabil e chestiune de gust aici. 9 povestiri merita citita in schimb, cel putin Teddy, ultima povestire, mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Chiperion

Zice bine nenea Cosu ce zice. Uite, daca-ti plac astea cu oleaca de aventura si daca tot s-a zis de nenea Eco, apai ia matale Numele Trandafirului, care se poate citi ca un roman politist; vezi ca exista si film (The Name of the Rose), daca e sa-ti deschida gustu'...

 

Io taman ce m-am apucat de seria Wheel of Time, scrisa de Robert Jordan, si am lasat din gheare o autobiografie a unui domn intelept, de la care ai ce invata, pe care-l cheama Giacomo. Daca vreti ceva dragut, cautati Teodosie cel Mic, de Razvan Radulescu; a luat premiul 'Liceeni', acordat de revista Cuvantul, si e recomandata, prin nota de i-am ars-o, de mandea personal.

Link to comment
Share on other sites

Eu de cand cu bacul anul asta nu am mai citit decat romanele obligatorii (Baltagul, Engima Otiliei, Ion, Ultima Noapte... etc.).

O carte pe care am citit-o insa acum 2 ani si mi se pare excelenta e Crima si Pedeapsa, de Dovstoievski. De multe ori m-am regasit in personajul Raskolnikov.

Codul lui Da Vinci e o mare prostie :) ! Asa, ca roman de aventura, e interesant, insa e se vede ca domnul Brown nu prea si-a facut temele si s-a documentat prea putin pentru a scrie acest roman, unele lucruri pe, care el le afirma ca fiind adevaruri, fiind total aberante.

Link to comment
Share on other sites

posibil.. dar te rog da-mi ceva exemple

 

nu-mi vin in minte toate acuma si nu pot sa iti zic exact ca nu am romanul la indemana, insa daca il ai te poti uita si tu in roman si comparativ pe wikipedia (sa zicem).

1.Opus-Dei

2.Ritualurile religioase evreiesti (faza ca evreii aveau 2 dumnezeii: Shekinah si Yahwe ca fiind cele 2 ipostaze, feminina si masculina, a unui singur Dumnezeu mi se pare o mare tampenie... read the Old Testament mr. Brown :) )

3.Ordinul cavalerilor templieri

plus ca sunt multe multe alte greseli care insa se uita repede :) Exista n discutii pe net despre Codul lui Da Vinci si despre toate faptele prezentate... daca esti chiar curios poti sa te uiti.

 

Voi amestecati faptele cu fictiunea ...

 

Nope... Dan Brown mentioneaza in roman care fapte sunt chiar verosimile si care sunt pura fictiune. sa spui inca din inceputul romanului asemenea aberatii despre o secta care nici nu exista (Prioria Sionului) si sa afirmi ca sunt fapte... nope chiar nu am amestecat nimic cand am zis ce am zis :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@alex_omul: sincer acum, daca nu scria Dan Brown la inceputul cartii ca anumite chestii exista in realitate, ai fi citit-o cu acelasi interes? (presupunand ca ai asteptat sa citesti toata cartea pana sa te documentezi si sa afli ca e bullshit)

Link to comment
Share on other sites

(presupunand ca ai asteptat sa citesti toata cartea pana sa te documentezi si sa afli ca e bullshit)

 

ahh... sau nu. sincer, mie imi place mult istoria si de unele fapte prezentate de Dan Brown in cartea sa m-am prins ca is bullshituri in clipa in care le-am citit. la unele m-am documentat dupa ce am citit cartea, recunosc. nu ma deranjeaza romanul in sine, ci faptul ca domnul Brown nu s-a prea documentat cand l-a scris si totusi sustine cu atata pasiune ca ce a scris el acolo nu tine de fantastic, ci de real. am mai zis-o, e un roman bun de aventura... insa atata tot.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Sã schimbãm puțin registrul recomandãrilor de carte, pentru cei interesați de lecturi ceva mai serioase ºi de paradigmele cunoaºterii... :) Ioan Petru Culianu: Eros ºi Magie în Renaºtere. 1484

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.