www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Al cui e riff-ul?


George
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

cred ca tu te-ai chinuit sa canti ceva din piesa The rain song/Led Zeppelin. figureaza pe albumele: Houses of the holly (versiunea de studio) si The song remains the same (versiunea live).

 

ca idee, piesa se canta din tonalitatea A iar Jimmy Page foloseste un acordaj special al chitarei pt. piesa asta. in acordaj normal, o poti incerca transpusa cu un ton mai jos, adica din G. primul acord este G (3, x, 0, 0, 3, 3 - de jos in sus) iar al doilea acord este G7+ (3, x, 0, 0, 3, 2 - de jos in sus). scaderea care urmeaza este formata din 3 prinderi: G7 (3, x, 0, 0, 0, 1), G6,7 (3, x, 0, 0, 4, 1), G5,7 (3, x, 0, 0, 3, 1) si Eb (3, x, 1, 3, 4, x), restul urmand in alte episoade si sezoane :) (eu le-am cam vazut pe toate).

oricum, ultima scadere, formata din 2 acorduri, inainte de a se incepe partea vocala, este: G#7,9 (x, x, 6, 5, 7, 6) si G7,9 (x, x, 5, 4, 6, 5).

 

parerea mea este sa asculti cu mare atentie aceasta piesa si s-o inveti pe dinafara, daca doresti sa incerci sa o canti, fiind o piesa extrem de dificila. iti doresc mult succes si, in cazul in care am ghicit piesa, te rog sa postezi tu pt mine, in continuare, riff-ul urmator. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Poate ca am exagerat putin cu piesa si nu vreau sa tin in loc topicul.Este e bijuterie destul de rara, se numeste Look into the future,piesa celor de la Journey de pe albumul cu acelasi nume din 76'.Primele 2 albume,cu alt vocal si alt stil less-commercial decat suntem obisnuiti de la Journey (gen Don't stop believing )sunt niste adevarate capodopere.Neal schon este chitaristul lor,tipul a cantat in trupa lui santana de la o varsta frageda.Se zvoneste ca a fost dat afara ca era aclamat la solo-uri mai puternic decat santana.Una peste alta,recomand cu caldura albumele "Journey" si "Look into the future". http://www.youtube.com/watch?v=ICbGFXmVh8E si imi cer scuze pentru offtopic,no harm intended :)

 

@ronniefrown : Randul tau :)

Link to comment
Share on other sites

Poate ca am exagerat putin cu piesa si nu vreau sa tin in loc topicul.Este e bijuterie destul de rara, se numeste Look into the future,piesa celor de la Journey de pe albumul cu acelasi nume din 76'.Primele 2 albume,cu alt vocal si alt stil less-commercial decat suntem obisnuiti de la Journey (gen Don't stop believing )sunt niste adevarate capodopere.Neal schon este chitaristul lor,tipul a cantat in trupa lui santana de la o varsta frageda.Se zvoneste ca a fost dat afara ca era aclamat la solo-uri mai puternic decat santana.Una peste alta,recomand cu caldura albumele "Journey" si "Look into the future". http://www.youtube.com/watch?v=ICbGFXmVh8E si imi cer scuze pentru offtopic,no harm intended :)

 

@ronniefrown : Randul tau :)

 

cu regret, dar este cam mare diferenta intre ceea ce canti tu si ceea ce canta neal schon in piesa don't stop believing, eu fiind fan journey, asa ca nu ma mira faptul ca nu am recunoscut riff-ul. pentru ceea ce asculti si incerci sa reproduci, numai :) no offence.

 

 

tot ceea ce pot sa precizez este ca grupul journey a fost format de de doi membri (supertalentati!) ai trupei santana, greg rollie (clape, vocal) si neal schon (chitara), dupa aparitia albumului santana III si a cuprins, alaturi de basistul ross vallory, in componenta imediat urmatoare, pe fantasticul vocalist steve perry (actualmente retras).

Link to comment
Share on other sites

cu regret, dar este cam mare diferenta intre ceea ce canti tu si ceea ce canta neal schon in piesa don't stop believing, eu fiind fan journey, asa ca nu ma mira faptul ca nu am recunoscut riff-ul. pentru ceea ce asculti si incerci sa reproduci, numai :) no offence.

 

 

tot ceea ce pot sa precizez este ca grupul journey a fost format de de doi membri (supertalentati!) ai trupei santana, greg rollie (clape, vocal) si neal schon (chitara), dupa aparitia albumului santana III si a cuprins, alaturi de basistul ross vallory, in componenta imediat urmatoare, pe fantasticul vocalist steve perry (actualmente retras).

 

inregistrarea mea vroia sa fie "look into the future" :) chiar asa off e? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.